• Z wizytą na UJD w Częstochowie

     • Młodzież z klas trzecich naszego liceum uczestniczyła w piątek – 22 marca 2019 – w dniu otwartym Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie.

      Pracownicy naukowi oraz studenci częstochowskiej uczelni przygotowali dla zwiedzających wiele atrakcji. W trakcie programu artystycznego podczas uroczystej inauguracji dnia otwartego zaprezentowano wszystkie uniwersyteckie wydziały.

      Nasi tegoroczni abiturienci mieli także okazję uczestniczyć w warsztatach Ekologia na co dzień, Ciekawostki matematyczne czy Zróżnicowanie współczesnej polszczyzny.

      Zaprezentowano częstochowską uczelnię jako Uniwersytet z widokiem na świat

     • PNWM wsparła nasz kolejny projekt

     • Już po raz trzeci Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży wsparła finansowo nasz międzynarodowy projekt o tematyce historycznej - w tym roku zatytułowany"Jednostka w obliczu zła”.  Pozyskaliśmy dofinansowanie od PNWM na wspólną wizytę grup młodzieży z naszej szkoły i naszego partnera z Niemiec - Dietrich Bonhoeffer Gymnasium w Metzingen - w miejscach pamięci w Krakowie, Oświęcimiu, Wrocławiu, Kłobucku i Częstochowie.

      Projekt ten będziemy realizować w dniach od 31 marca do 5 kwietnia 2019, a w jego trakcie pochylimy się nad losami jednostki w okresie hitlerowskiego terroru na przykładzie postaw: Tadeusza Pankiewicza, Lale Sokołowa, Zofii Posmysz, Dietricha Bonhoeffera i Paula Degenhardta oraz Adolfa Eichmanna. Skupimy się na motywach działań wymienionych postaci  w okresie nazizmu w celu krytycznego podejścia do wydarzeń historycznych i podejmiemy próbę analizy skomplikowanych zachowań zbrodniarzy i ofiar owego czasu.

      Celem projektu jest umożliwienie młodzieży uczenia się, a więc wyciągania wniosków z historii na rzecz odpowiedzialnego podejścia do czasu współczesnego, do wspólnej europejskiej przyszłości, a także wzajemne poznawanie się i dążenie do długofalowego porozumienia, pojednania i przebaczenia.

      W czasie projektu skorzystamy z oferty pedagogicznej Muzeum Historycznego Krakowa, Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu oraz Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego w Częstochowie.

     • Zimowisko w Renĉiŝowie

     • W ramach projektu Kreator Przedsiębiorczości realizowanego przez LGD Zielony Wierzchołek Śląska we współpracy ze szkołami średnimi powiatu kłobuckiego, nasi uczniowie z klas pierwszych wzięli udział w obozie szkoleniowo –wypoczynkowym w Renĉiŝowie na Słowacji w dniach 9-16 lutego 2019r. Celem projektu jest promowanie lokalnej przedsiębiorczości poprzez kreowanie warunków do powstawania stabilnych mikroprzedsiębiorstw i podmiotów ekonomii społecznej oraz kształtowanie postaw przedsiębiorczych wśród dzieci i młodzieży.

      Podczas zimowiska uczniowie uczestniczyli w zajęciach integracyjnych, grach strategicznych, a przede wszystkim pod okiem instruktorów uczyli się jeździć na nartach. Młodzież korzystała z uroków zimy, odbywała piesze wędrówki, gry i zabawy na śniegu ale również relaksowała się na basenie i w kręgielni.