• UAPA ZE SKORUPKI

     • Dziesiąty Uczniowski Amatorski Przegląd Artystyczny Szkół Powiatu Kłobuckiego już za nami!

      UAPA,  konkurs powiatowy zorganizowany przez Zespół Szkół nr 3 w Kłobucku, odbył się w tym roku 28 i 29 marca. Wzięło w nim udział 120 uczniów z szkół podstawowych i ponadpodstawowych naszego powiatu. Młodzież miała okazję sprawdzić swoje umiejętności w trzech kategoriach: TANIEC, PIOSENKA I TEATR.

      Pierwszy dzień przeglądu to zmagania konkursowe, które upływały pod hasłem: „Życie po to jest, żeby je przeżyć. Trzeba komuś zaufać, w coś wreszcie uwierzyć. Każdego ranka podróż zaczyna się od nowa. Dużo lepiej się idzie, gdy podniesiona głowa.”W tym rokute słowaNatural DreadKillaz stanowiły źródło inspiracji dla artystów. Nad sprawnym przebiegiem Przeglądu czuwały organizatorki – Panie Beata Wojtowicz i Jolanta Sowa.

      Wybór laureatów nie był łatwy, jednak profesjonalni jurorzy, oceniający występy w każdej kategorii, poradzili sobie doskonale z tym trudnym zadaniem.

      Swoje umiejętności taneczne wśród uczniów szkół ponadpodstawowych najlepiej zaprezentowali Magdalena Dederko – uczennica Zespołu Szkół nr 3 w Kłobucku - ze swoim partnerem Kacprem Pawłowskim. Para oczarowała wszystkich pięknym jive’m. Na drugim miejscu uplasowała się uczennica Zespołu Szkól nr 2 w Kłobucku – Julia Ciapa, zaś miejsce trzecie zajęła grupa taneczna z  Zespołu Szkół w Krzepicach; zespół taneczny „eLO BRONEK”. Laureatem pierwszego miejsca wśród uczniów szkół podstawowych została grupa taneczna ze Szkoły Podstawowej z Wręczycy Wielkiej Drugie miejsce zajęła grupa taneczna ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Kłobucku, natomiast trzecią nagrodę zdobyli Lena Kucharska i Mateusz Sadowski z Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Kamyku. W tej kategorii przyznano także wyróżnienie, które otrzymała grupa taneczna ze Szkoły Podstawowej w Waleńczowie.

      Miejsce pierwsze w kategorii piosenka,wśród uczniów szkół podstawowych, wyśpiewała   Julia Radzioch – uczennica Szkoły Podstawowej w Opatowie, drugą lokatę zdobyła Marcelina Szlachcic również ze Szkoły Podstawowej w Opatowie, miejsce trzecie zajęły ex aequo Maja Paruzel ze Szkoły Podstawowej we Wręczycy Wielkiej i Marta Desperak ze Szkoły Podstawowej w Opatowie.Wyróżnienie otrzymali Nikola Kalwik, Zuzanna Ujma, Julia Wojtowicz, Julia Szleper i Maciej Kowalczyk  - grupa wokalna ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Kłobucku.

      W tej samej kategorii, wśród uczniów szkół ponadpodstawowych, najlepsza była Ewa Trzepióra   z Zespołu Szkół nr 3 w Kłobucku. Równie pięknie zaprezentowała się Wiktoria Ladra z Zespołu Szkół nr 1 w Kłobucku, która wywalczyła drugie miejsce. Miejsce trzecie zajęli Laura Kobiela i Kacper Wydmych z Zespołu Szkół w Krzepicach. Wyróżnienie w kategorii piosenka otrzymał Konrad Kuc z Zespołu Szkół nr 1 w Kłobucku.

      Miejsce pierwsze w kategorii teatr zajęły ex aequo: grupa teatralna z Gminnego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 4 w Więckach oraz grupa teatralna z Zespołu Szkół nr 3 w Kłobucku.  Drugie miejsce zajęła grupa teatralna z Zespołu Szkół nr 2 w Kłobucku, zaś miejsce trzecie ex aequo wywalczyli uczniowie z grupy teatralnej ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Kłobucku oraz ze Szkoły Podstawowej we Wręczycy Wielkiej.

      Podczas Gali Finałowej w drugim dniu przeglądu laureaci otrzymali nagrody ufundowane przez Zarząd Powiatu Kłobuckiego (nagrody za pierwsze i drugie miejsce) , Panią Zenonę Szymańską – właścicielkę księgarni w Kłobucku ( nagrody za trzecie miejsce) oraz Pana Bartłomieja Sarana – Radnego Gminy Kłobuck (nagroda specjalna).

      Galę Finałową uświetnili swoją obecnością zaproszeni goście: p. Henryk Kiepura – Starosta Kłobucki, p. Zdzisława Kall – Wicestarosta Kłobucki, p. Maciej Biernacki – Członek Zarządu Powiatu Kłobuckiego, p. Jerzy Zakrzewski – Burmistrz Kłobucka, p. Joanna Kulejewska – Naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Kultury Fizycznej Starostwa Powiatowego w Kłobucku, p. Olga Skwara – Dyrektor MOK w Kłobucku, p. Honorata Kołodziej – Przewodnicząca Prezydium Rady Rodziców przy Zespole Szkół nr 3 w Kłobucku, dyrektorzy szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych powiatu kłobuckiego.

      Przede wszystkim jednak laureaci trzech pierwszych miejsc w kategorii piosenka i taniec oraz pierwszego miejsca w kategorii teatr jeszcze raz zaprezentowali się przed publicznością licznie zgromadzoną w Miejskim Ośrodku Kultury w Kłobucku, który był współorganizatorem imprezy.

     • Uczniowie ze Skorupki wrócili z polsko-niemieckiego projektu

     • W dniach od 31 marca do 05 kwietnia 2019 roku 15 uczniów z Zespołu Szkół nr 3 w Kłobucku wzięło udział w polsko-niemieckim projekcie „Jednostka w obliczu zła” realizowanym w ramach programu Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży „Zachować pamięć”.

      Dzięki ogromnemu dofinansowaniu od Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży uczniowie Skorupki oraz ich rówieśnicy z Niemiec - z Dietrich Bonhoeffer Gymnasium w Metzingen - realizowali projekt w miejscach pamięci hitlerowskiego terroru na terenie Krakowa, byłego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, Wrocławia, Kłobucka i Częstochowy.

      W trakcie projektu młodzież naszej szkoły wraz z rówieśnikami z Badenii-Wirtembergii skorzystała z oferty pedagogicznej Muzeum Historycznego Krakowa, Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu, a także Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego w Częstochowie. Uczniowie z Polski i Niemiec pochylili się nad losami jednostki w okresie hitlerowskiego terroru na przykładzie postaw: Tadeusza Pankiewicza, Lale Sokołowa, Zofii Posmysz, Dietricha Bonhoeffera i Paula Degenhardta oraz Adolfa Eichmanna. Młodzi ludzie skupili się na motywach działań wymienionych postaci w okresie nazizmu w celu krytycznego podejścia do wydarzeń historycznych i podjęli próbę analizy skomplikowanych zachowań ofiar i zbrodniarzy owego czasu.

      Celem projektu było umożliwienie młodzieży uczenia się - wyciągania wniosków z historii - na rzecz odpowiedzialnego podejścia do czasu współczesnego, do wspólnej europejskiej przyszłości, a także wzajemne poznawanie się i dążenie do długofalowego porozumienia, pojednania i przebaczenia.

      Każdy dzień był pełen różnorakich wrażeń. Już pierwszego dnia odbyła się runda zapoznawcza dla obydwu grup, a rozmowy prowadzone były po niemiecku i angielsku. W kolejnych dniach w grupach międzynarodowych młodzi ludzie uczestniczyli między innymi w warsztatach na terenie byłego krakowskiego getta pod tytułem „Z okien apteki. Krakowskie getto we wspomnieniach Tadeusza Pankiewicza”.

      Późnym popołudniem odbyły się wieczory niemiecki i polski, kiedy to uczniowie z Niemiec i Polski przedstawiali swój kraj, symbole narodowe, kulturę, powiat, miasto i szkołę. Gimnastyki dla języka dostarczyły polskie i niemieckie łamańce językowe. Uczniowie prezentowali także panujące w obu krajach stereotypy o Polakach i Niemcach, a grupa polska pokusiła się nawet zaprezentować Janusza – stereotyp typowego polskiego mężczyzny. Nie obyło się także bez degustacji tradycyjnych polskich i niemieckich słodkości, aromatycznej polskiej kiełbasy czy niemieckich Brezel i Leberkäse. Wymieniać by długo...

      Prowadzeni przez krakowską przewodniczkę - w dodatku historyka sztuki - polsko-niemiecka grupa wyruszyła krakowską Trasą Pamięci w całodzienną wędrówkę w odkrywaniu historii Krakowa i w poszukiwaniu miejsc związanych z hitlerowskim reżimem. Na terenie Kazimierza pod pomnikiem zamordowanych Żydów uczniowie zapalili i złożyli znicz.

      Wizytę w Oświęcimiu i Brzezince rozpoczęły warsztaty wieloaspektowo przygotowujące młodych ludzi do wizyty w byłym obozie koncentracyjnym. Były one prowadzone przez edukatora Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu.

      W Auschwitz pod Ścianą Straceń uczniowie z polskiej i niemieckiej szkoły uczcili pamięć o zamordowanych, zapalili i złożyli znicz. W chwilach zadumy wszystkim zamierały na chwilę serca, a wzruszenia nie dało się ukryć. To właśnie tutaj uczniowie zrozumieli głębię przerażających słów szrajberki z Auschwitz - Zofii Posmysz: „Jeśli Auschwitz był piekłem, to Budy były dnem piekła” oraz tatuażysty z Auschwitz – Lale Sokolova, który „podnosi się z kolan, czuje, że stoi u progu piekieł, a dusza płonie mu żywym ogniem.”

      Uczniowie zwiedzili także Wrocław w poszukiwaniu śladów Dietricha Bonhoeffera.

      W Kłobucku polscy uczniowie gościli grupę niemiecką w Zespole Szkół nr 3. Obydwie grupy zostały powitane przez wicedyrektora szkoły – p. Joannę Foszner oraz przedstawiciela Starostwa Powiatowego w Kłobucku – p. Zbigniewa Zycha– Naczelnika Wydziału Organizacyjnego Starostwa. Uczniowie ze Skorupki oprowadzili swoich rówieśników po szkole, uczestniczyli wraz z nimi w zajęciach z biologii prowadzonych przez p. Joannę Foszner, warsztatach chemicznych prowadzonych przez uczennice klasy 2a oraz w lekcji języka angielskiego prowadzonej przez p. Wojciecha Martykę. W trakcie spaceru po mieście uczniowie z Polski i Niemiec upamiętnili ofiary II wojny światowej zapalając znicz pod tablicą upamiętniającą ofiary wojny.

      Droga z klasztoru na Jasnej Górze zawiodła uczniów pod pomnik ofiar częstochowskiego getta, o którym młodym ludziom opowiadała pani prof. dr hab. Beata Urbanowicz z Instytutu Historii UJD w Częstochowie w czasie prelekcji zatytułowanej „Nasi sąsiedzi Żydzi – z dziejów getta w Częstochowie” – poświęconej także sylwetce Paula Degenhardta.

      Za rok kolejne polsko-niemieckie spotkanie  - tym razem w Niemczech.

       

      Z Zespołu Szkół nr 3 w Kłobucku w projekcie uczestniczyli: Bargieła Dominik,

      Bednarczyk Mariusz, Biernacka Paulina, Bojur Julia, Hyra Wiktoria, Klimaszewska Hanna, Kowalczyk Monika, Kozak Zuzanna, Kozioł Martyna, Mięsowska Marta,

      Młyńczyk Oliwia, Myślińska Paulina, Owczarek Karolina, Ptak Maja, Trzepizur Julia.

       

      Za wsparcie dziękujemy uczniom klasy 3d – Zuzannie Kasprzak, Wiktorii Dziubek, Bartoszowi Bilowi, Konradowi Krawczykowi i Kacprowi Mońce.

      Projekt napisała: Agnieszka Sroka-Adamus.

      Opiekunami w trakcie projektu były: p. Justyna Skowron i p. Agnieszka Sroka-Adamus.

     • Informacja MEN dla rodziców w związku ze strajkiem nauczycieli

     • Do obowiązków dyrektora szkoły i przedszkola należy zapewnienie uczniom bezpiecznych i higienicznych warunków pobytu na terenie placówki (1) i nie zwalnia go z tego obowiązku przystąpienie nauczycieli do strajku (2).

      Strajk nie stanowi przyczyny odwołania zajęć w przedszkolu i szkole oraz jej zamknięcia (3).

      W sytuacji strajku w przedszkolu lub szkole, dyrektor ma obowiązek zawiadomienia o tym fakcie rodziców uczniów.

      Zapewnienie opieki (4) odbywa się zgodnie z planem pracy przedszkola oraz szkoły, tj. z tygodniowym rozkładem zajęć dydaktyczno‐wychowawczych, w tym godzin pracy świetlicy, łącznie z zapewnieniem posiłku, jeżeli dziecko z niego korzysta.

      Jeżeli rodzic został powiadomiony o strajku, wówczas ma prawo do informacji o sposobie zapewnienia przez szkołę lub przedszkole zajęć opiekuńczych w tym czasie.

      Rodzic, jeśli nie otrzyma komunikatu od dyrektora szkoły lub przedszkola, że nauczyciele przystępują do strajku, bez obaw może przyprowadzić lub wysyłać dziecko do szkoły i nie może spotkać się z sytuacją odesłania lub nieprzyjęcia dziecka do placówki oświatowej.

      Jeżeli pomimo wskazanych obowiązków dyrektora szkoły lub przedszkola, rodzic nie otrzyma wystarczającej informacji, a placówka nie zapewnia opieki dziecku na czas strajku, powinien zgłosić ten fakt do organu prowadzącego (5) oraz kuratora oświaty (6).

      1. Art. 68 ust. 1 pkt 6 i ust. 5 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2018 r. poz. 996, z późn. zm.) oraz § 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz. U. z 2003 r. poz. 69, z późn. zm.).
      2. Art. 7 ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (Dz.U. z 2018 r. poz. 967, z późn. zm.).
      3. § 18 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz. U. z 2003 r. poz. 69, z późn. zm.).
      4. Art. 44 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2018 r. poz. 996, z późn. zm.), Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 sierpnia 2017 r. w sprawie wymagań wobec szkół i placówek (Dz.U. z 2017 r. poz. 1611), Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 28 marca 2017 r. w sprawie ramowych planów nauczania dla publicznych szkół (Dz.U. z 2017 r. poz. 703) oraz Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 7 lutego 2012 r. w sprawie ramowych planów nauczania w szkołach publicznych (Dz.U. z 2012 r. poz. 204).
      5. Art. 10 ust 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2018 r. poz. 996, z późn. zm.).
      6. Art. 51 ust 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2018 r. poz. 996, z późn. zm.).