• Szlakiem renesansu

     • Święty Augustyn mawiał - Świat jest jak książka. Ci, którzy nie podróżują, czytają jedynie pierwszą stronę. Jednakże uczniowie klas: II bp, II dp, IIc i IIIag, w ostatnim czasie tych kart książkowego świata przeczytali znacznie więcej.

      Otóż w dniach 13.09-15.09.2021  - wraz ze swoimi wychowawcami i opiekunami: p. Wiolettą Sosnecką, p. Wojciechem Martyką i p. Adamem Nowakiem – młodzi i ciekawi świata podróżnicy, udali się do malowniczych miast naszego kraju.

      Podróż swą zaczęliśmy od Puław i zwiedzania Muzeum Czartoryskich, zlokalizowanego we wnętrzach klasycystycznego pałacu, będącego siedzibą tego magnackiego rodu. Następnie był spacer po malowniczym parku pałacowym w stylu angielskim, pośród drzew pomnikowych do Domku Gotyckiego oraz Świątyni Sybilli.

      Kolejnym etapem była wyjątkowa perełka, a mianowicie Kazimierz Dolny. Znakiem rozpoznawczym tego miejsca są barwnie zdobione kamienice i artystyczna atmosfera. Zwiedziliśmy kościoła farnego p.w. św. Jana Chrzciciela, który został ufundowany przez Kazimierza Wielkiego, ruiny zamku - zespół fortyfikacji miejskich z Wieżą Łokietka, kościół i Klasztor Franciszkanów. Przeszliśmy również na Górę Trzech Krzyży, z której rozpościera się przepiękny widok na dolinę Wisły. A potem spacer po rynku z zabytkowymi kamieniczkami i studnią.

      Wieczorem udaliśmy się do Lublina do hotelu Arche, w którym gościliśmy przez dwie doby.

      Kolejny dzień rozpoczęliśmy od zwiedzania  szczególnego miejsca – miejsca, przepełnionego ogromnym cierpieniem człowieka - obozu koncentracyjnego w Lublinie nazywanego Majdankiem, który powstał na mocy decyzji Heinricha Himmlera w lipcu 1941.

      Następnie spacer z Placu Łokietka przez Bramę Krakowską w pozostałościach dawnych murów obronnych na odrestaurowane Stare Miasto, które zachwyca mnogością barwnych renesansowych i klasycystycznych kamieniczek oraz przytulnych kafejek. Zwiedziliśmy również kaplicę Trójcy Świętej, basztę, Ratusz, Archikatedrę Lubelską.

      Lublin zachwycał również wieczorną porą.

      Ostatnim etapem naszej wycieczki był Sandomierz. Świadectwem tysiącletniej historii miasta jest ponad 120 znajdujących się tu zabytków, a o uroku tego miejsca decyduje także malownicze położenie na nadwiślańskiej skarpie i wyjątkowy klimat ujmujących uliczek i zaułków.

      Podróż szlakiem renesansowych miast  była dla wszystkich  wspaniałą lekcją geografii, przyrody i historii. W pamięci pozostały mądre przekazy przewodników, niezapomniane chwile w promieniach pięknego słońca, a w sercach tysiące zdjęć.

     • Infolinia 800 800 605

     • Od 6 września działa nowa całodobowa, bezpłatna, ogólnopolska infolinia dla dzieci i rodziców. Pod numerem telefonu 800 800 605 dzieci, młodzież, ale także rodzice, nauczyciele i pedagodzy będą mogli uzyskać profesjonalną pomoc doświadczonych psychologów, pedagogów oraz prawników. Wsparcie można otrzymać także za pośrednictwem kontaktu mailowego pomagamy@1815.pl.

      Nowy numer telefonu został uruchomiony na zlecenie Ministerstwa Edukacji i Nauki. Celem infolinii jest profilaktyka problemów dzieci i młodzieży, w tym następstw izolacji rówieśniczej spowodowanych stanem epidemii COVID-19. Pod bezpłatny numer telefonu będzie mogła zadzwonić każda młoda osoba mająca problemy w domu, w szkole czy też w relacjach rówieśniczych.

      Dzięki nowej infolinii dzieci będą mogły skontaktować się ze specjalistami 24 godziny na dobę i otrzymać fachowe wsparcie w najtrudniejszych sytuacjach.

      Konsultanci infolinii „Pomagamy” są gotowi do świadczenia pomocy nawet w najtrudniejszych sytuacjach. Każda osoba potrzebująca pomocy będzie mogła ją otrzymać.

      W ramach działań infolinii specjaliści świadczą również wsparcie osobom dorosłym, opiekunom i nauczycielom, którzy mają problemy z dorastającymi dziećmi.

      Wszystkie działania są realizowane bezpłatnie i anonimowo.

     • Telefoniczny punkt konsultacyjny

     • W ramach wspomagania przedszkoli, szkół i placówek, Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna kontynuuje działanie Telefonicznych Punktów Konsultacyjnych.

      Kontakt z pracownikami Poradni w ramach Punktu Konsultacyjnego pod numerem telefonu:

      572-143-287 lub 34 317 27 57

      Zapraszamy rodziców i nauczycieli Zespołu Szkół nr 3 do korzystania z konsultacji i porad pracowników Poradni w terminach przygotowanych dla naszej szkoły:

      17.09 (piątek) w godzinach 14.00-16.00

      21.09 (wtorek) 11.00-13.00