• Powiatowy Turniej Tenisa Stołowego

     • 19 listopada 2021r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Powiatowym Turnieju Tenisa Stołowego z okazji „Narodowego Święta Niepodległości”.  Głównym celem turnieju była popularyzacja tenisa stołowego w powiecie kłobuckim oraz promowanie aktywności fizycznej dzieci i młodzieży poprzez współzawodnictwo sportowe.  W turnieju wzięło udział około 200 zawodników.

      Uczniów naszej szkoły również nie zabrakło na podium:

      W kategorii dziewczyn szkół średnich:

      II miejsce – Maja Bladocha

      IV miejsce – Aleksandra Kałmuk

      V miejsce – Klaudia Ceglarz

      VI miejsce – Oliwia Balcerzak

      W kategorii chłopców szkół średnich:

      VI miejsce – Jakub Wydmuch

      Wszystkim uczestnikom gratulujemy!

     • Niezwykłe spotkanie z p. prof. Marianem Zembalą …

     • rozpoczęliśmy w holu Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu w dniu 16 listopada 2021r.

      Ratować,
      nowocześnie leczyć,
      dawać nadzieję

      misja SCCS
      Marian Zembala
      wraz z zabrzańskim zespołem SCCS
      1985-2020

      Spotkanie, które w pamięci wielu z nas zapadnie na resztę życia.

      Pan profesor Marian Zembala - światowy autorytet w zakresie kardiochirurgii i transplantologii powitał nas ciepło - z uśmiechem na twarzy - nie stwarzając żadnego dystansu i od pierwszych wypowiedzianych słów stworzył atmosferę przyjaźni i otwartości.

      Pan Profesor od samego początku spotkania uświadamiał nam, że najważniejszy jest człowiek – wiara w człowieka, szacunek do niego, jego zdrowie, rodzina i życie.

      Zaproszeni do auli im. prof. Zbigniewa Religi odbyliśmy wraz z p. prof. Marianem Zembalą niezwykłą podróż historyczną. Wykład – spotkanie? – trudno jednoznacznie określić, jest to niemożliwe. Pan Profesor opowiadał o powstawaniu Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu tak „od kuchni”, o codziennym borykaniu się z ówczesnymi niedostatkami  - brakiem podstawowego sprzętu medycznego, problemami finansowymi i nie tylko.

      Opowiadał o ludziach— ich przeżyciach, marzeniach, pragnieniach - czasami zwyczajnych jak my, nie zapomniał o swoich nauczycielach – przewodnikach, którzy pokazywali mu świat i pomagali rozwijać pasje. Z wielkim szacunkiem mówił o swoich profesorach, współpracownikach, o tych, dzięki którym dzisiejsza medycyna polska w dziedzinie transplantologii znajduje się w światowej czołówce.

      W roku 2001 r. prof. Marian Zembala wykonał w Zabrzu pierwszy udany przeszczep serca i płuc jednoczasowo. Mieliśmy okazję spotkać się również z panem Adamem – pacjentem pana Profesora, który mówił o swoim życiu przed i po przeszczepie.

      Rodzina, wiara, nauka, szacunek, pomoc, poszukiwanie, pasja – to słowa, których często używamy, ale podczas tego niezwykłego spotkania z panem profesorem M. Zembalą, niektórzy przypomnieli sobie ich prawdziwe znaczenie.

      Przyjazne słowa, skierowane do młodzieży:  „Nie bójcie się marzyć, bo marzenia się spełniają. Trzeba tylko bardzo tego chcieć i dążyć do ich spełnienia” spowodowały, iż uczniowie stwierdzili, że trzeba i warto wziąć się ostro do pracy, spotkanie było dla nich bardzo mobilizujące.

      Pan Profesor wszystkim podarował na pamiątkę tomik swoich wierszy „Spełniony…” wraz z dedykacją.

      W dniu 6 października 2021 r., podczas uroczystości inaugurującej nowy rok akademicki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, prof. Marian Zembala, były wieloletni kierownik Katedry Kardiochirurgii, Transplantologii i Chirurgii Naczyniowej i Endowaskularnej SUM otrzymał tytuł Honorowego Profesora Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

      Bardzo dziękujemy panu Staroście powiatu kłobuckiego Henrykowi Kiepurze oraz pani Joannie Kulejewskiej - Naczelnikowi Wydziału Edukacji, Kultury i Kultury Fizycznej za zorganizowanie spotkania z panem prof. Marianem Zembalą.

     • Edukacja filmowa

     • 16 XI 2021r. uczniowie klasy 2de, 2bp, 3bp, 3cp, 3dep udali się do Miejskiego Ośrodka Kultury w Kłobucku na film pt. „Syn Szawła” (reżyseria Laszlo Nemes). Było to już drugie wyjście do kina w ramach projektu Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej. Tym razem widzom przyszło zmierzyć się  z trudnym tematem Holocaustu.

      Główny bohater filmu – Szaweł to więzień obozu zagłady, członek Sonderkommando, czyli specjalnej grupy robaczej pracującej przy obsłudze pieców krematoryjnych, ale też towarzyszącej więźniom od momentu opuszczenia przez nich wagonów aż do wejścia do komory gazowej. Wydarzenia rozgrywają się prawdopodobnie w Auschwitz w 1944 roku, na   co wskazuje sytuacja wykorzystana w filmie – bunt Sonderkommando, który rzeczywiście miał miejsce w tym obozie 7 X 1944r.

      Wartość dokumentalna filmu nie podlega dyskusji. Śmierć w komorach gazowych, mordercza praca więźniów, ciągłe poczucie zagrożenia, życie w cieniu krematoriów, „Kanada”, dokąd trafiały rzeczy odbierane więźniom to tylko niektóre elementy stanowiące jakże istotne tło dla właściwej fabuły. Wiedza ta z pewnością stanowić będzie świetny kontekst interpretacyjny dla uczniów klas trzecich podczas omawiania literatury obozowej., np. opowiadań T. Borowskiego.

      Tytułowy syn Szawła to dziecko, które główny bohater uznaje za własne i którego ciało chce godnie pochować. Szaweł, szukając rabina, zstępuje w kolejne piekielne kręgi obozu, dokąd właściwie wstępu mieć nie powinien. Członkowie Sonderkommando byli izolowani od reszty więźniów, ich średni czas życia to 4 miesiące, po upływie tego czasu poddawani byli eksterminacji.

      Szaweł wszystko podporządkowuje swojemu celowi – jest zdeterminowany, uparty, ryzykuje życiem własnym, ale i przyjaciół. Nawet podczas ucieczki z obozu niesie na ramionach zwłoki dziecka. Czy o ocalenie resztek godności chodziło bohaterowi, czy widok dziecka obudził w nim ludzkie uczucia, które stłamsił codzienny widok zagazowanych więźniów, czy to znak obłąkania… Zadajemy sobie pytanie, dlaczego to robi i nie znajdujemy jednej odpowiedzi. Na tym polega wartość filmu, który skłania do refleksji jeszcze długo po jego obejrzeniu.

     • „Święto Niepodległości”

     • W odpowiedzi na zaproszenie Miejskiego Ośrodka Kultury w Kłobucku, dotyczącego obchodów Dnia Niepodległości wybrana młodzież klas mundurowych reprezentowała całą społeczność szkolną podczas zaplanowanych uroczystości, których punktem kulminacyjnym było odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego – hymnu Polski oraz odsłonięcie muralu wykonanego na ścianie frontowej budynku MOK.

      Po części oficjalnej reprezentanci naszej szkoły (Kacper Sieja 2c, Martyna Makles 3cg, Julia Pietrzak 3cg, Wiktoria Brożek 3cp, Julia Badowska 3cp, Piotr Chober 3dg, Piotr Szkoda 3 dg, Filip Tasarz 2c, Mikołaj Szczepaniak 2c) wzięli udział w grze miejskiej pt.:” I jest niepodległa”. Gra, zorganizowana przez MOK w Kłobucku wspólnie z ZHP Kłobuck, polegała na odnalezieniu punktów historycznych zlokalizowanych na terenie miasta i zapaleniu zniczy w miejscach pamięci narodowej.

      Uroczyste obchody Dnia Niepodległości miały również miejsce w szkole. Punktualnie o godzinie 11.11 wszyscy uczniowie Liceum im. K. Kosińskiego odśpiewali hymn Polski, oddając hołd tym wszystkim, którzy walczyli w obronie niepodległości naszego kraju.

     • Rozeta niepodległościowa

     • Miło nam poinformować, o rozstrzygnięciu szkolnego konkursu na NAJPIĘKNIEJSZĄ ROZETĘ NIEPODLEGŁOŚCIOWĄ.

      Na konkurs wpłynęło wiele ciekawie wykonanych rozet niepodległościowych. Wszystkie prace były wykonane kreatywnie, estetycznie i nawiązywały do tradycji. Rozety wykonano z różnych materiałów.

      Jury w składzie:

      Zbigniew Macherzyński – nauczyciel plastyki,

      Barbara Zielonka- nauczyciel bibliotekarz,

      Aleksandra Desperak-pedagog szkolny,

      Aleksandra Przygoda – nauczyciel, opiekun samorządu szkolnego

      Przyznało:

      Miejsce I dla:

      - Eryka Przybyłka  z kl. Id

      - Amelii Tałaj z  kl. Ib

       

      Miejsce II dla:

      - Marty Hyry z  kl. Ic

      - Roksany Łuczak z kl. Ia

       

      Miejsce III dla:

      -Oliwii Wiechy z kl. Id

      - Julii Jeziorowskiej z kl. Ic

      - Oliwii Balcerzak z kl. Ia

      - Kacpra Gwiździńskiego z kl. Ib

       

      Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymają pamiątkowe dyplomy.

      Serdecznie GRATULUJEMY i dziękujemy za udział w konkursie!!!

     • “GDY GAŚNIE PAMIĘĆ LUDZKA DALEJ MÓWIĄ KAMIENIE” – udział uczniów w Wojewódzkim Konkursie Wiedzy o Stanie Wojennym

     • W dniu 10. 11. 2021 r. w naszej szkole odbył się etap szkolny Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o Stanie Wojennym w PRL organizowanego w ramach projektu: „Gdy gaśnie pamięć ludzka dalej mówią kamienie”.

      Celem organizowanego przez Śląskie Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach konkursu jest:

      - upamiętnienie wydarzeń okresu stanu wojennego

      - upowszechnienie dziejów stanu wojennego

      - kształtowanie umiejętności analizy i interpretacji historycznej

      - ugruntowanie potrzeby poznawania przeszłości dla zrozumienia współczesnych mechanizmów społecznych i kulturowych.

      Do rywalizacji przystąpiło aż 36 uczniów z różnych klas. Szkolnej Komisji Konkursowej przewodniczyła p. Aleksandra Ciesielska, a członkami byli p. Piotr Witkowski i p. Ewa Hibner.

      Najlepsze wyniki w szkole uzyskali:

      1. Karolina Szczepaniak (2ap)
      2. Roksana Przepióra (2ap)
      3. Bartosz Kłobusiński (2cp)
      4. Daniel Jantos (3ag)
      5. Nikola Macherzyńska (3cp)

      Kwalifikacji do finału konkursu dokonuje Organizator Konkursu. Trzymamy kciuki!

     • “GDY GAŚNIE PAMIĘĆ LUDZKA DALEJ MÓWIĄ KAMIENIE”- zapoznanie z wystawą IPN oraz ekspozycją zgromadzoną w kąciku historyczno - patriotycznym

     • W dniu 10.11. 2021 r. w ramach realizacji projektu: „Gdy gaśnie pamięć ludzka dalej mówią kamienie” uczniowie naszej szkoły zostali zapoznani z wystawą IPN „Stan wojenny 1981 – 1983” a także bogatą ekspozycją zgromadzoną w kąciku historyczno – patriotycznym: „40 lat po stanie wojennym” .

      Zwiedzanie zostało poprzedzone wykładem dr Piotra Witkowskiego na temat okoliczności, przebiegu i skutków tego wydarzenia.

      Uczniowie zostali zapoznani ze zdjęciami przedstawiającymi internowanie, demonstrację oraz pacyfikację, na które byli narażeni członkowie ruchu Solidarność.

      Można było poczytać oficjalną prasę z tamtych lat a także zapoznać się z tzw. „bibułą” czyli wydawnictwami z „drugiego’’ nielegalnego obiegu. Były gazetki, ulotki, książki, plakaty, znaczki. 

      Na bieżąco do 13. 12. 2021 r. odbywać się będą lekcje historii dla poszczególnych klas, przeprowadzane przez nauczycieli historii,  z wykorzystaniem wystawy oraz ekspozycji w kąciku historyczno – patriotycznym.

     • Wdzięczni słuchacze baśni

     • 10 listopada 2021 roku uczniowie klasy 3bg pod opieką Pana Szymona Ziętala udali się do Gminnego Przedszkola nr 5 im. Jana Brzechwy w Kłobucku, gdzie odbyło się głośne czytanie dzieciom baśni. Dzięki uprzejmości Pani Moniki Bereś – Dyrektor przedszkola –  zrealizowane zostało jedno z zadań projektu Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa: „Głośne czytanie baśni i legend w wybranym przedszkolu.”

      Wizytę klasy 3bg w przedszkolu poprzedziły skrupulatne przygotowania. Uczniowie pod opieką wychowawcy – Pani Jolanty Sowy rozdzielili pomiędzy siebie zadania. Do głośnego czytania wybrano trzy baśnie: „Kot w butach” (lektor – K. Czuchta), „Brzydkie kaczątko” (lektor – Z. Bebłot) oraz „Roszpunkę” (czytanie z podziałem na role: S. Chrzęstek, Z. Chabrajska, W. Makles, M. Sośniak, J. Kierat, O. Fikier).

                  Uczniowie w przedszkolu zostali przyjęci bardzo ciepło. Dzieci z wielkim zainteresowaniem słuchały baśni, chętnie odpowiadały na pytania, zagadki (przygotowane przez J. Kierat, P. Pyzika i K. Makles), kolorowały obrazki przedstawiające baśniowych bohaterów (J. Płuska, W. Choła, J. Tałaj), układały historyjkę obrazkową pod opieką uczennic A. Chramiec i R. Szumilas.

                  Czytanie baśni odbywało się w trzech grupach wiekowych. Szczególnym wyzwaniem okazała się praca z grupą 2-3 latków, ponieważ najtrudniej było skupić ich uwagę. Grupa najstarsza wykazała się za to niezwykłymi umiejętnościami, jak liczenie do 100 czy dostrzeganie w  baśniach takich szczegółów, których sami czytający nie zauważali.

                  Wszystkie dzieci za swoje zaangażowanie nagrodzone zostały cukierkami, które w imieniu klasy zakupiła Marcelina Mrowiec.

                  Mamy nadzieję, że lektura baśni zaowocuje w przyszłości i dzieci chętnie sięgać będą po książki po to, by czytać je samodzielnie.

     • Przekazanie władzy

     • W dniu 8 listopada 2021 roku odbyło się przekazanie władzy Samorządu Uczniowskiego. Ustępujący Samorząd podziękował Pani Dyrektor, Wicedyrektor oraz opiekunom za owocną współpracę i oddał władzę w nowe ręce.

      W skład nowego samorządu wchodzą:

      Zofia Cichoń – przewodnicząca

      Izabela Mika – I zastępca

      Jakub Kulej – II zastępca

      Oliwia Świącik – skarbnik

      Nicola Idasz – sekretarz

      Opiekunowie: mgr Aleksandra Przygoda oraz mgr Szymon Ziętal.

      Serdecznie gratulujemy!