• Aby poznać człowieka, trzeba zostać jego towarzyszem podróży – rozmowa z Panią Elżbietą Dzikowską

• W dniu 2 lutego 2022r. uczennice III Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Kosińskiego w Kłobucku - Katarzyna Szmigiel i Julia Jeziorowska przeprowadziły wywiad ze znaną podróżniczką Elżbietą Dzikowską, o czym informowaliśmy Was na naszej stronie internetowej. Niecodzienne spotkanie w domu podróżniczki w Warszawie przyniosło wymierne efekty w postaci nagrania.  Dziś zapraszamy Was do obejrzenia materiału z przeprowadzonej rozmowy, która odbyła się w ramach Towarzyskiego Młyna Ze Świata!

• Uczniowie Skorupki w Szkole Teatru

• W roku szkolnym 2021/2022 w ramach realizacji projektu Szkoła Teatru zorganizowane zostały dwie wycieczki do Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie. Młodzież III Liceum Ogólnokształcącego im. K. Kosińskiego w Kłobucku miała możliwość obejrzenia dwóch spektakli teatralnych.

14 marca 2022r. uczniowie klas 3ap, 3bg, 3bp, 3ag, 2bp zobaczyli przedstawienie „Skłodowska. Radium girl” przygotowane przez grupę aktorów PAPAHEMA z Białegostoku, występujących gościnnie na deskach częstochowskiego teatru. Spektakl w bardzo atrakcyjny
            i zaskakujący sposób przybliżał sylwetkę Marii Skłodowskiej-Curie. Każdy z aktorów kolejno wcielał się w postać Skłodowskiej z różnych okresów jej życia.

Uwagę widzów przykuwały ciekawe pomysły reżysera: język migowy, taniec, piosenka, elementy prezentacji multimedialnej, mobilna (spełniająca różne funkcje) scenografia. Podczas omówienia spektaklu uczniowie zwrócili uwagę na wieloaspektowość sztuki; poruszone w niej problemy to m. in. miejsce kobiety w społeczeństwie, znana postać jako element popkultury, wybór pomiędzy karierą
            a macierzyństwem, odpowiedzialność moralna za własne odkrycia i sposób ich wykorzystania.

Po obejrzeniu spektaklu uczniowie mieli możliwość spotkania (także zrobienia wspólnego zdjęcia) i porozmawiania z aktorami – paniami Pauliną Moś, Heleną Radzikowską oraz panami Pawłem Rutkowskim i Mateuszem Trzmielem. Dzięki temu spotkaniu poznaliśmy okoliczności powstania spektaklu, sposoby przygotowania aktorów do odegrania określonej roli, anegdoty związane z przedstawieniem.

27 kwietnia 2022r. uczniowie klas pierwszych - 1a, 1b, 1c, 1d oraz klasy 2bp obejrzeli adaptację dramatu W. Szekspira pt. „Makbet” (spektakl miał swoją premierę 23 kwietnia).

Reżyser przedstawienia Andre Hubner-Ochodlo skupił uwagę na relacjach małżeńskich Makbeta
            (w tej roli pan Adam Machalica) i Lady Makbet (gościnnie Anna Paliga) oraz problemie żądzy władzy.

Mroczny charakter sztuki podkreślały wielofunkcyjna scenografia oraz przejmujące piosenki wojenne w wykonaniu pani Marty Honzatko. Duże wrażenie na uczniach zrobił także motyw tańca dwojga wampirycznych postaci, odzwierciedlający bliski szaleństwa stan umysłu Makbeta po dokonanych zbrodniach.

Celem projektu Szkoła Teatru jest uwrażliwienie uczniów na sztukę, kształcenie umiejętności omawiania spektaklu teatralnego, dostrzegania uniwersalnych treści oglądanych przedstawień. Reakcje uczniów oraz rozmowy z nimi pozwalają sądzić, że cele te zostały spełnione.
            Z niecierpliwością czekamy na kolejne spektakle.