• Akcja "Żonkile"

          • Nasze liceum dołączyło do grona ambasadorów akcji "Żonkile", która ma na celu upamiętnienie 81. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim (19.04.1943 r.).
            Wiedza o przeszłości pozwala lepiej zrozumieć teraźniejszość, dlatego w tym roku w akcję Żonkile włączyły się klasy II a i II c wraz z nauczycielami p. Aleksandrą Desperak oraz z p. Emilem Maklesem. Uczniowie mieli okazję wziąć udział z zajęciach dotyczących tragicznych wydarzeń powstania, które zostały wzbogacone o materiały rekomendowane przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, w tym filmy "Muranów – Dzielnica Północna", "Zdążyć przed Panem Bogiem" i ulotki informacyjne.

            Ponadto, uczniowie pod opieką nauczyciela plastyki p. Barbary Zielonki przygotowali papierowe żonkile, które symbolizują szacunek i pamięć dla ofiar powstania w getcie warszawskim.

          • Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej

          • Dnia 06.03. odbyły się eliminacje szkolne Turnieju Wiedzy Pożarniczej pod hasłem "Młodzież Zapobiega Pożarom", w których wzięło udział 8 uczniów. Trzy osoby z najlepszymi wynikami zakwalifikowały się do eliminacji powiatowych, które odbyły się 09.04. w ZS Nr1 w Kłobucku, zorganizowanym przez Oddział Powiatowego Związku OSP RP w Kłobucku.

            W eliminacjach wzięło udział 50 uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych naszego powiatu. W kategorii III dla szkół ponadpodstawowych nasi uczniowie uplasowali się na wysokich miejscach:

            - IV miejsce ex aequo zajęli Emilia Kielan oraz Bartosz Politański,

            - V miejsce zajęła Lena Sosnowska.

            Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy!

          • Dzień Diagnoz Psychologiczno - Pedagogicznych

          • Powiatowa Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna w Kłobucku zaprasza na DZIEŃ DIAGNOZ PSYCHOLOGICZNO – PEDAGOGICZNYCH WSPOMAGANIE WYCHOWAWCZEJ ROLI RODZINY” Konsultacje odbędą się w dniu 13 kwietnia 2024 roku oraz 20 kwietnia 2024 roku w godzinach 8ºº do 14ºº w PPP-P w Kłobucku, ul. ks. Ignacego Skorupki 46 A. Zapraszamy do zapisów pod numerem telefonu 34 317- 27- 57.

          • Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

          • 2 kwietnia, na całym świecie, obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2007 roku. Jego głównym celem jest zwiększenie wiedzy o autyzmie oraz budowanie wrażliwości społecznej w tym zakresie.

            Charakterystyka autyzmu

            Autyzm jest zaburzeniem rozwoju związanym z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu nerwowego, wpływającym na komunikację i zachowanie.

            Osoby z autyzmem mogą doświadczać rzeczywistości w sposób podobny do obserwowania świata przez kalejdoskop – gdzie kolory, kształty i dźwięki łączą się w sposób nieoczekiwany i zmienny. Barwy są bardziej intensywne, dźwięki głośniejsze lub bardziej rozpraszające, a dotyk może być bardziej irytujący lub nieprzyjemny. Ta różnica w odbiorze sensorycznym może tłumaczyć, dlaczego osoby z autyzmem czasem wydają się reagować "nadmiernie" na bodźce zewnętrzne. To, co dla większości ludzi jest codziennym szumem informacyjnym, dla osoby z autyzmem może być niezwykle intensywne lub nawet przytłaczające.

            Zaburzenie to obejmuje szeroki zakres symptomów i umiejętności, które mogą znacząco różnić się między osobami. Wśród najczęstszych objawów autyzmu znajdują się:

            • unikanie kontaktu wzrokowego,
            • ograniczenie zainteresowania w kontaktach społecznych,
            • trudności w rozumieniu i stosowaniu mowy,
            • powtarzanie tych samych słów, ruchów,
            • opór przed zmianami,
            • przywiązywanie się do przedmiotów;

            Znaczenie profilaktyki zdrowotnej

            Profilaktyka zdrowotna w kontekście autyzmu koncentruje się głównie na wczesnym rozpoznawaniu symptomów, zapewnieniu odpowiedniego wsparcia oraz terapii. Wczesna interwencja może znacząco wpłynąć na rozwój dziecka, pomagając mu lepiej funkcjonować w społeczeństwie.

            Jak zrozumieć i wspierać osoby z autyzmem oraz ich bliskich?

            Zrozumienie autyzmu zaczyna się od akceptacji i uznania, że każdy człowiek jest wyjątkowy. Osoby z autyzmem mogą potrzebować więcej wsparcia w zakresie komunikacji, interakcji społecznych czy adaptacji do zmian.

            Bliscy i opiekunowie potrzebują z kolei zrozumienia, wsparcia oraz odpoczynku, aby móc skutecznie dbać o swoich podopiecznych.

            Podsumowanie

            Światowy Dzień Świadomości Autyzmu to okazja, aby zwiększyć wiedzę i empatię wobec osób z autyzmem oraz ich rodzin. Kluczowe jest promowanie akceptacji, zrozumienia oraz odpowiedniego wsparcia terapeutycznego i edukacyjnego. Każdy z nas może przyczynić się do budowania społeczeństwa, które wspiera osoby ze spektrum autyzmu na każdym etapie ich życia.

            Źródła:

          • Turniej BRAWL STARS za nami

          • W miniony wtorek 26.03 Skorupiaki przystąpiły do walki w szkolnym turnieju w mobilną grę Brawl Stars. Jego pomysłodawcami byli uczniowie Oliwier Wojtasik i Antoni Adamik, którzy razem z p. Dawidem Skwarczyńskim zorganizowali wydarzenie.

            Do rywalizacji przystąpiło łącznie 45 par, które w 5 kolejnych rundach walczyły na wirtualnych arenach. Oprócz współpracy, liczyła się także dobra strategia, odpowiedni dobór postaci, znajomość areny, jak również szybka koordynacja wzrokowo-ruchowa.

            Finałowe starcie, do którego zakwalifikowały się 4 pary, wyłoniło zwycięzców:

            I miejsce – Michalina Służałek i Oliwie Chyra (1e)

            II miejsce – Karol Wach (1d) i Wiktor Cichoń (1e)

            III miejsce – Filip Machura i Błażej Sienkiel (2c)

            IV miejsce – Patryk Nowak i Adrian Sławuta (2c)

            Gratulujemy wszystkim „Zadymiarzom” za rywalizację i świetną atmosferę na turnieju.

          • Nasze Liceum na X jubileuszowej Powiatowej Prezentacji Tradycji Wielkanocnych

          • W dniu 23 marca 2024 roku w Hali Sportowej Powiatu Kłobuckiego przy Zespole Szkół Nr 1 w Kłobucku miała miejsce X jubileuszowa Powiatowa Prezentacja Tradycji Wielkanocnych połączona z uroczystością nadania sztandaru dla kół gospodyń wiejskich Powiatu Kłobuckiego.

            Powiat Kłobucki organizując już od 10 lat Powiatową Prezentację Tradycji Wielkanocnych stara się pielęgnować lokalne tradycje związane z tym najważniejszym dla katolików świętem. Uroczystość została objęta Patronatem Honorowym Posła na Sejm RP, Wiceministra Edukacji Pana Henryka Kiepury.

            Swoje wyroby kulinarne oraz dekoracje zaprezentowała również nasza szkoła oraz panie z Kół Gospodyń Wiejskich naszego powiatu. W ramach II Jarmarku Wielkanocnego swoje stoły mieli także lokalni wytwórcy i rzemieślnicy rękodzieła ludowego i artystycznego.

            Uczestnicy, tradycyjnie podziwiali barwną ekspozycję świątecznych przysmaków oraz ozdób, degustując wyroby kulinarne.

            Uczestnicy imprezy mogli także odwiedzać stoiska wystawców: Starostwa Powiatowego w Kłobucku, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Ośrodka Doradztwa Rolniczego, Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego oraz Stowarzyszenia Kobiety w Centrum.

            Organizatorami wielkanocnej prezentacji, zgodnie z tradycją, było Starostwo Powiatowe w Kłobucku we współpracy z Powiatową Radą Kół Gospodyń Wiejskich oraz Zespołem Szkół Nr 1 w Kłobucku.

            W trakcie pokazu wszystkie uczestniczące w nim koła KGW oraz szkoły, w podziękowaniu za pięknie przygotowane stoły, otrzymały pamiątkowe dyplomy i statuetki oraz nagrody pieniężne ufundowane Starostwo Powiatowe w Kłobucku.

            Dziękujemy uczniom i nauczycielom za przygotowanie stołu wielkanocnego oraz za reprezentowanie szkoły podczas X jubileuszowej Powiatowej Prezentacji Tradycji Wielkanocnych.

          • Wykład „Nieosobliwe osobliwości – fizyka czarnych dziur”

          • W dniu 18 marca uczniowie klas: 1e, 2d, 2e, 3de oraz 4de wzięli udział w wykładzie „Nieosobliwe osobliwości – fizyka czarnych dziur”.  Zajęcia przeprowadził pan Adam  Kaczmarek – doktorant Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie. 

            Celem zajęć było uzyskanie odpowiedzi na wiele nurtujących pytań m.in: Czym tak naprawdę jest czarna dziura? Co czarna dziura ma w środku? Ile lat ma najstarsza czarna dziura? Czy czarna dziura wyrzuca z siebie materię? Czy może istnieć "biała dziura"?

             

            W trakcie zajęć uczniowie mogli się przekonać, że fizyka kojarzy się nie tylko ze wzorami i zadaniami, ale również z wieloma fascynującymi zjawiskami. Po wykładzie zainteresowane osoby wzięły udział w dyskusji z prowadzącym. Ponadto nasi uczniowie zostali zapoznani  z ofertą kształcenia na Wydziale Nauk Ścisłych, Przyrodniczych i Technicznych Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie.

          • Wizyta Minister Edukacji Narodowej Pani Barbary Nowackiej w Powiecie Kłobuckim

          • W dniu 16 marca 2024 r. w Powiecie Kłobuckim gościła Minister Edukacji Narodowej Pani Barbara Nowacka, Wiceminister Edukacji Pan Henryk Kiepura i Śląski Kurator Oświaty Pani Aleksandra Dyla.

            Edukacja młodzieży i wysoki poziom kształcenia to od wielu lat priorytet Starostwa Powiatowego w Kłobucku. Z sukcesami młodzieży z Powiatu Kłobuckiego Zapoznała się Minister Edukacji Narodowej Pani Barbara Nowacka i Śląski Kurator Oświaty Pani Aleksandra Dyla, które przybyły do powiatu na zaproszenie Posła na Sejm RP, Wiceministra Edukacji Pana Henryka Kiepury oraz Starosty Powiatu Kłobuckiego Pani Zdzisławy Kall.

            Pani Minister odwiedziła szkoły w Krzepicach i Kłobucku oraz uczestniczyła w spotkaniu z burmistrzami i wójtami, samorządowcami, a także dyrektorami szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu Powiatu Kłobuckiego, poświęconym edukacji dzieci i młodzieży.

          • Wiedza bez granic, myślenie bez ograniczeń

          • 15 marca 2024 roku, uczniowie klas maturalnych wraz ze swoimi wychowawcami, mieli możliwość uczestniczenia w Dniu Otwartym Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie, którego przewodnim hasłem były słowa: Wiedza bez granic, myślenie bez ograniczeń. Dzień rozpoczął się barwnym widowiskiem słowno-muzycznym, które skłoniło młodzież do wszechstronnej refleksji nad światem i ludzkim poznaniem oraz procesem uczenia się.

            Po zakończeniu inauguracji, Skorupiaki udały się na kampus, gdzie akademicy przygotowali dla nich liczne atrakcje o charakterze naukowym – wykład mający na celu zgłębianie tajników manipulacji psychologii oraz wykład pt. Bank – Twój wróg czy przyjaciel. A także warsztaty:  ćwiczenia kreatywnej myśli inżynierskiej, w trakcie których młodzież miała zbudować najtrwalszą i najwyższą kratownicę z patyczków na szaszłyki i kolorowych recepturek na której miał zostać postawiony kubek z ryżem oraz warsztaty dotyczące bezpieczeństwa w wirtualnej rzeczywistości

            Studenci i pracownicy chętnie opowiadali o kierunkach studiów i możliwościach rozwoju, co przyciągnęło uwagę naszej młodzieży. Atmosfera była przyjazna i wszystkie działania zostały przeprowadzone z dużym zaangażowaniem i profesjonalizmem.