• Dwa dni w klimatycznym Wrocławiu

     • Klasy humanistyczne I a(p) i I a(g) spędziły dwa dni: 23- 24 października 2019 na wycieczce szkolnej we Wrocławiu. Uczestnicy wycieczki mieli okazję odwiedzić multimedialne muzeum wody – Hydropolis i wyjechać na czterdzieste dziewiąte piętro Sky Tower. Podziwialiśmy unikatową Panoramę Racławicką, rynek wrocławski z jego zabytkowymi kamieniczkami oraz wspięliśmy się na Mostek Czarownic, z którego roztacza się piękny widok na Starówkę.

     • Sukcesy sportowe „Skorupek”

     • W minionym miesiącu święciliśmy dużo sportowych sukcesów. W zawodach organizowanych przez Powiatowy Szkolny Związek Sportowy rywalizowali piłkarze, piłkarki oraz tenisiści stołowi.

      Jako pierwsi rywalizowali piłkarze. Nasi zawodnicy pokonali Zespół Szkół nr 2 4:0 (bramki: Piotr Marchwiński, Mateusz Marzec, Mateusz Grot oraz gol samobójczy). W drugim spotkaniu pokonaliśmy ubiegłorocznego mistrza Zespół Szkół nr 1 2:0 (bramki: Maciej Zagórski i Mateusz Grot). W zamykającym turniej meczu przypieczętowaliśmy tytuł mistrzowski efektowną wygraną z Zespołem Szkół w Krzepicach 4:0 (bramki 3 Mateusz Grot oraz Piotr Marchwiński). Szkołę reprezentowali: Piotr Paliwoda, Michał Chłąd, Piotr Grudziński, Mateusz Grot, Piotr Marchwiński, Mateusz Marzec, Jakub Łańczak, Maciej Zagórski, Jakub Kot oraz Maciej Tałaj.

      Wiosną nasi piłkarze będą reprezentować szkołę w zawodach rejonowych.

      Następnego dnia do rywalizacji przystąpili tenisiści i tenisistki stołowe. Drużyna dziewcząt okazała się bezkonkurencyjna pewnie ogrywając swoje konkurentki. Panowie spisali się nieco słabiej, ale i tak zajęli miejsce na najniższym stopniu podium. W nagrodę dziewczyny reprezentowały szkołę w zawodach rejonowych, które odbyły się w Częstochowie. Pomimo braku naszej najlepszej tenisistki Zuzi Kowalczyk (choroba), dziewczyny dzielnie walczyły z rywalkami ulegając nieznacznie 2:3 Liceum im. Jana Kochanowskiego w Częstochowie oraz Liceum Gastronomicznemu w Częstochowie 1:3. Wygrana 3:0 z Zespołem Szkół nr 1 w Kłobucku, pozwoliła na zdobycie III miejsca w końcowej klasyfikacji. Szkołę reprezentowali: Zuzanna Kowalczyk, Klaudia Ceglarz i Julia Rudnik oraz Jakub Wydmuch i Piotr Paliwoda.

      Ostatnie zawody to rywalizacja piłkarek nożnych. W pierwszym spotkaniu mimo optycznej przewagi nasze zawodniczki przegrały z Zespołem Szkół nr 1 0:2. Następnie nasze piłkarki pewnie pokonały Zespół Szkół nr 2 4:1 (bramki Zuzia Kowalczyk, Martyna Leśko, Julia Płuska oraz Sara Chrząstek). W ostatnim meczu decydującym o końcowej tabeli, po emocjonującym meczu, nasze dziewczęta pokonały Zespół Szkół z Krzepic 1:0 po bramce Zuzi Kowalczyk. O końcowej tabeli decydowały bramki. Tutaj o jedną lepsza okazał się reprezentacja ZS nr 1, a my ostatecznie zajęliśmy II miejsce. Szkołę reprezentowały: Sara Chrząstek, Oliwia Fikier, Martyna Leśko, Julia Płuska, Marta Płaczkiewicz, Zuzia Kowalczyk, Nicol Bednarska, Katarzyna Bujak oraz Oliwia Świącik.

      Opiekunami zespołów są Bartłomiej Saran oraz Mariusz Wilk.

     • Biliśmy Rekord Guinessa!!!

     • 16 października nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskiej akcji bicia Rekordu Guinessa w resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Akcje organizowała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w ramach programu edukacyjnego „Ratujemy i Uczymy Ratować”.

      Punktualnie o 12.00 ponad 100 uczniów z naszej szkoły ustawiła się przy stanowiskach udzielania pierwszej pomocy. Zadanie polegało na ciągłym przeprowadzeniu czynności 30 uciśnięć – 2 wdechy przez 30 minut. Cała akcje przebiegała bardzo sprawnie. Uczniowie jeden po drugim przystępowali do czynności ratunkowych. Była to znakomita okazja do utrwalenia oraz sprawdzenia w praktyce swoich umiejętności z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

     • Cyberprzemoc i dopalacze

     • W dniu 13 listopada 2019r. w III Liceum Ogólnokształcącym im.                              K. Kosińskiego w Kłobucku dla uczniów klas pierwszych i drugich zorganizowano prelekcję dotyczącą „Cyberprzemocy i dopalaczy”, która prowadzona była przez przedstawiciela zespołu ds. profilaktyki społecznej, nieletnich i patologii Komendy Powiatowej Policji w Kłobucku – p. Marlenę Wiśniewską.

      Podczas spotkania funkcjonariuszka Policji rozmawiała z uczniami na temat uzależnień, jakim mogą ulec młodzi ludzie sięgający po substancje psychoaktywne oraz na temat zagrożeń płynących z niewłaściwego użytkowania Internetu i telefonii komórkowej. Podczas prelekcji wykorzystano prezentację multimedialną oraz filmy edukacyjne.

      W filmach wypowiadają się młodzi ludzie, którzy w oparciu o własne doświadczenie i posiadaną wiedzę przestrzegają przed zagrożeniami niesionymi przez internet oraz zgubnymi skutkami zażywania substancji psychoaktywnych. Uczniowie dowiedzieli się jak postępować w przypadku zetknięcia z przemocą w wirtualnym świecie, a także zostali uświadomieni o odpowiedzialności nieletnich za czyny związane z przestępczością internetową. Ponadto zwrócono uwagę na zagrożenia związane z sięganiem młodych osób po używki, w szczególności narkotyki, w tym „zabójcze” w skutkach dopalacze. Przypomniano młodzieży, że w polskim prawie wszystko co związane jest z narkotykami (posiadanie, zażywanie, sprzedawanie) jest nielegalne.

      Głównym celem spotkania, było zwrócenie uwagi, że życie wolne od substancji psychoaktywnych i cyberprzemocy pozwala na uniknięcie kolizji z prawem i chroni przez wieloma życiowymi tragediami.

     • Akademia Przedsiębiorczości

     • W dniu 23 października 2019 roku w budynku Zespołu Szkół nr 3 w Kłobucku odbyło się spotkanie uczniów klas trzecich z trenerami Funduszu Górnośląskiego S.A. oraz PKO BP S.A. w ramach projektu edukacyjnego „Akademia Przedsiębiorczości”.

      Spotkanie miało na celu przybliżenie młodym ludziom, wchodzącym w wiek pracowniczy, podstawowych pojęć z zakresu ekonomii i biznesu. Młodzież zdobyła wiedzę podczas ciekawej, interaktywnej oraz merytorycznej lekcji z trenerem, który w przystępny sposób przedstawił zebranym zagadnienia tematyczne z zakresu:

      • podejmowania pierwszej pracy
      • podejmowania działalności gospodarczej
      • po wakacjach kupię sobie… – jak radzić sobie z zarządzaniem własnymi finansami oraz planować wydatki i oszczędności
      • finansów dla młodych – rodzaje rachunków bankowych, płatności mobilne oraz e-płatności
      • uwaga na oszustów – popularne metody wyłudzania pieniędzy
      • nie daj się okraść, czyli warto dbać o to, gdzie i jak robimy przelewy

      Zwieńczeniem realizacji projektu w szkołach jest ogłoszony konkurs na najlepszy pomysł na biznes, w którym do wygrania – poza nagrodami rzeczowymi – są również płatne staże w Funduszu Górnośląskim.

      Zadaniem konkursowym jest rozpisanie w formie projektu swojego pomysłu na biznes w terminie do 6 grudnia 2019 roku.

      Po pierwsze – co to jest biznesplan? Jak sama nazwa wskazuje – to po prostu plan na Twój biznes.

      Biznesplan, czyli pomysł na biznes powinien odpowiadać na pytania:

      • Kto zamierza otworzyć własne przedsiębiorstwo?
      • Co jest przedmiotem planowanego przedsięwzięcia?
      • Jak będzie przebiegać jego realizacja?
      • Ile to będzie kosztować?

      Dokument powinien zawierać:

      1. Dane wnioskodawcy
      2. Opis planowanego przedsięwzięcia
      3. Charakterystyka rynku i konkurencji
      4. Strategia marketingowa (plan marketingowy)

      Plan finansowy

     • Przekazanie władzy nowemu Samorządowi Uczniowskiemu

     • 22 października 2019 roku miało miejsce oficjalne przekazanie władzy nowemu Samorządowi Uczniowskiemu. Swoją działalność w Samorządzie zakończyli uczniowie klas trzecich: Kacper Krysik, Nikola Kowol, Karolina Widera.Panie dyrektor Katarzyna Ściebura oraz Joanna Foszner podziękowały uczniom za całoroczną pracę.

      Nowy skład Samorządu uformował się za sprawą wyborów, które odbyły się 17 października. Aktualny skład Samorządu Uczniowskiego przedstawia się następująco:

      Przewodnicząca: Hanna Klimaszewska (2ac)

      Zastępca przewodniczącej: Mariusz Bednarczyk (2 bde)

      Drugi zastępca przewodniczącej: Zuzanna Bebłot (1bg)

      Skarbnik: Zofia Cichoń (1ap)

      Sekretarz: Zuzanna Ułamek (1cg)

      Pani dyrektor Katarzyna Ściebura życzyła nowemu Samorządowi ciekawych pomysłów oraz owocnej pracy na rzecz społeczności szkolnej.

      Ustępujący Samorząd wręczył kwiaty oraz podziękował dyrekcji i opiekunom – pani Aleksandrze Ciesielskiej i pani Agnieszce Sroce-Adamus za pomoc w realizacji działań zaplanowanych w roku szkolnym 2018/2019.

      Opiekę nad Samorządem w roku szkolnym 2019/2020 sprawować będą panie Aleksandra Ciesielska oraz Jolanta Sowa.

     • Dzień Edukacji Narodowej

     • 11 października 2019 roku o godzinie 12.00 w sali gimnastycznej Zespołu Szkół nr 3
      w Kłobucku odbyła się uroczysta akademia z okazji święta Komisji Edukacji Narodowej.

      Uroczystość swoją obecnością uświetnili pani Zdzisława Kall – Wicestarosta Kłobucki, pan Marek Bednarczyk – przewodniczący Rady Rodziców, działającej przy Zespole Szkół nr 3
      w Kłobucku oraz emerytowani nauczyciele naszej szkoły. Wśród dużego grona emerytowanych nauczycieli, którzy zechcieli przyjąć nasze zaproszenie, znalazł się również pan Mieczysław Kot – wieloletni dyrektor naszej placówki.

      Pani dyrektor Katarzyna Ściebura powitała zgromadzonych, złożyła wszystkim życzenia z okazji święta Edukacji Narodowej oraz wręczyła wyróżnionym nauczycielom Nagrody Dyrektora Szkoły, dziękując im za pracę.

      Część oficjalna akademii zakończyła się wręczeniem przez Samorząd Uczniowski kwiatów wszystkim gościom, Dyrekcji, nauczycielom oraz pracownikom administracji i obsługi. W części drugiej uczniowie klas pierwszych biologicznych (1ap, 1bg) zaprezentowali program artystyczny, na który składały się scenki, obrazujące niefrasobliwe zachowania uczniów na zajęciach. Niejednego rozbawiły humor zeszytów szkolnych, mistrzowsko odegrane przez uczniów role nauczycieli czy parodia piosenki Budki Suflera. Na zakończenie akademii nauczycielom-wychowawcom wręczono prezenty-niespodzianki w postaci … ich karykatur. Dodajmy, iż nauczyciele musieli rozpoznać swoją podobiznę, by móc zabrać prezent ze sobą,
      a to nie było łatwe. Rysunki wykonali uczniowie klas pierwszych: Martyna Leśko, Oliwia Fikier (1bg), Arek Ciszewski (1ag), Martyna Czyż, Iza Gmur, Julia Kochel (1bp).

      Akademię przygotowały klasy 1bp, 1bg pod opieką wychowawców – pani Agnieszki Sroki-Adamus oraz pani Jolanty Sowy. Za pomoc w przygotowaniu akademii dziękujemy: Julii Bojur, Radkowi Stanikowi, Szymonowi Szczepaniakowi oraz uczniom klas mundurowych za wystawienie pocztu sztandarowego.

     • Doradca zawodowy

     • Jeśli jeszcze nie wiesz,co chciałbyś robić w przyszłości, jeśli nie masz konkretnych zainteresowań lub nie potrafisz samodzielnie rozpoznać swoich mocnych i słabych stron oraz jeśli nie wiesz jak zbudować swoją przyszłość zawodową, to znak, że zajęcia prowadzone przez doradców zawodowych z Mobilnego Centrum Informacji Zawodowej w Częstochowiesą właśnie dla Ciebie.

      Spotkanie, które odbyło się w naszej szkole w dniu szesnastego października 2019 roku poświęcone było uczniom klas drugich oraz trzecich i dotyczyło umiejętności planowania kariery zawodowej oraz odpowiedniego zaprezentowania się podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

      Ponadto doradcy zawodowipomagają w wyborze przyszłego kierunku nauki, oferują nowoczesną informację o zawodach i placówkach oświatowych. Udzielają porad i informacji dotyczących indywidualnych predyspozycji zawodowych oraz obecnej sytuacji na rynku pracy. Oprócz tego pomagają efektywnie planować rozwój zawodowy i przygotowują do aktywnego wejścia na rynek pracy.

     • Bezpieczeństwo bankowe

     • Spektakularne napady na banki, kiedy złodzieje miesiącami kopali długie tunele, żeby dostać się do skarbca można oglądać już tylko na filmach! Dziś przestępcy mogą ukraść nam wszystkie pieniądze z konta z drugiego końca świata i to nie ruszając się sprzed komputera! Czy można się przed tym bronić? Oczywiście!

      Uczniowie ZS nr 3 w Kłobucku już o tym wiedzą dzięki spotkaniu dotyczącemu „Bezpiecznego bankowania”, które odbyło się dziewiątego października 2019 roku w budynku szkoły. Aby uniknąć wszelkich nieprzyjemności należy zastosować się do dziesięciu zasad, które skutecznie utrudniają działanie cyberprzestępcom.

      Oto one:

      1. Nie otwieraj załączników z niepewnych źródeł i nie klikaj w podejrzane linki.
      2. Sprawdzaj adresy stron www, na których się logujesz, a także ich certyfikaty.
      3. Regularnie aktualizuj urządzenia i oprogramowanie na komputerze i telefonie.
      4. Twórz skomplikowane hasła trudne do odgadnięcia przez postronne osoby.
      5. Nie używaj tego samego hasła do różnych kont oraz nie zapisuj haseł na kartkach ani w plikach na komputerze.
      6. Nie podawaj / nie wysyłaj swoich loginów i haseł innym osobom.
      7. Nie loguj się przez publiczne, niezabezpieczone wi-fi do serwisu internetowego iPKO i aplikacji mobilnej IKO.
      8. Nie loguj się do bankowości elektronicznej na urządzeniach publicznie dostępnych np. w kafejkach, hotelach.
      9. Czytaj treść SMS przed potwierdzeniem transakcji.
      10. Nie podłączaj zewnętrznych nośników danych do swojego urządzenia, jeśli nie masz co do nich pewności.

      Pamiętaj!

      Bezpieczeństwo Twoich finansów w sieci zależy w dużej mierze od Ciebie!