• Ogólnopolski program profilaktyki czerniaka

     • Już od 10 lat głównym celem Tygodnia Świadomości Czerniaka jestbudowanie świadomości na temat istoty ochrony skóry przed czerniakiemwśród różnych grup Polaków. W ramach jubileuszowej, X edycjikampanii realizowanej pod hasłem #Czerniak18+, Akademia Czerniakapostanowiła poruszyć wyobraźnię odbiorców. Wraz z tegorocznymiAmbasadorami akcji, znanymi aktorami Katarzyną Ptasińską i ArturemBarcisiem, przygotowała film, w którym bohaterowie w niespodziewanysposób przenoszeni są do nieznanej przyszłości, gdzie mogąprzekonać się, jakie są konsekwencje niestosowania się do zasadprewencji pierwotnej lub wtórnej, w tym przede wszystkim do ochronyprzed słońcem i kontroli znamion u specjalistów.

     • Ogólnopolski program profilaktyki czerniaka

     • Już od 10 lat głównym celem Tygodnia Świadomości Czerniaka jest budowanie świadomości na temat istoty ochrony skóry przed czerniakiem wśród różnych grup Polaków. W ramach jubileuszowej, X edycji kampanii realizowanej pod hasłem #Czerniak18+, Akademia Czerniaka postanowiła poruszyć wyobraźnię odbiorców. Wraz z tegorocznymi Ambasadorami akcji, znanymi aktorami Katarzyną Ptasińską i Arturem Barcisiem, przygotowała film, w którym bohaterowie w niespodziewany sposób przenoszeni są do nieznanej przyszłości, gdzie mogą przekonać się, jakie są konsekwencje niestosowania się do zasad prewencji pierwotnej lub wtórnej, w tym przede wszystkim do ochrony przed słońcem i kontroli znamion u specjalistów.

     • Ogólnopolski program profilaktyki czerniaka

     • Znajomość cech charakterystycznych czerniaka i regularna obserwacja znamion może pomóc we wcześniejszym wykryciu podejrzanych zmian, atym samym dać szansę na całkowite wyleczenie.
      • A, jak asymetria – znamię wylewające się na jedną stronę;
      • B, jak brzegi poszarpane – znamię, którego brzegi nie sągładkie, które nie jest okrągłe/owalne;
      • C, jak czerwony, czarny, niejednolity kolor znamienia;
      • D, jak duży rozmiar – znamię o wielkości powyżej 6 mm;
      • E, jak ewolucja – znamię, które zmieniło się w krótkimczasie, powiększa się, unosi nad powierzchnię skóry, swędzi, pęka,piecze, wokół którego powstało kilka nowych znamion.

     • Wyniki Ogólnopolskiego Strażackiego Konkursu Plastycznego

     • Z ogromną przyjemnością ogłaszamy wyniki Ogólnopolskiego Strażackiego Konkursu Plastycznego, w którym Martyna Czyż - uczennica klasy drugiej III Liceum Ogólnokształcącego im. K. Kosińskiego zdobyła pierwsze miejsce w grupie uczniów szkół ponadpodstawowych w eliminacjach wojewódzkich pt.: „Zapobiegajmy Pożarom”.

      Tegoroczna edycja konkursu odbywała się pod hasłem „100 – lat Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej. Wierni tradycji w służbie drugiemu człowiekowi”

      Organizatorem konkursu jest Zarząd Główny Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej i Zarządy Oddziałów Związku przy współpracy z innymi instytucjami i organizacjami. Po eliminacjach środowiskowych, gminnych, miejskich, wojewódzkich do konkursu na finał centralny wpłynęło 208 prac z województw: dolnośląskiego, kujawsko-pomorskiego, lubelskiego, łódzkiego, opolskiego, podkarpackiego, podlaskiego, pomorskiego, śląskiego, świętokrzyskiego, warmińsko-mazurskiego, wielkopolskiego, zachodniopomorskiego.

      Komisja konkursowa oceniając prace plastyczne wzięła pod uwagę ich zgodność z tematem, estetykę wykonania oraz wykorzystaną technikę plastyczną.

      Dziękujemy wszystkim autorom prac za udział w konkursie, ich zaangażowanie, pomysłowość oraz zaprezentowanie swoich zdolności plastycznych.

      Serdecznie gratulujemy wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym !!!

     • Słodkie rozpoczęcie lata

     • W dniu 15 czerwca 2021 roku Samorząd Uczniowski wraz opiekunami oraz pedagogiem szkolnym zorganizował „Słodkie rozpoczęcie lata”. W ramach akcji zaproponowano uczniom zakup pysznych ciast. Społeczność szkolna kolejny raz nie zawiodła i bardzo chętnie nabywała i zjadała zakupione przysmaki. Cały dochód z akcji zostanie przeznaczony na zakup drobnych upominków dla uczniów naszej szkoły. W związku z tym, że rok szkolny 2020/2021 dobiega już końca chcemy życzyć Wam udanych wakacji, pełnych radości, beztroski, ale przeżytych z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Mamy nadzieję, że spędzicie je najlepiej jak tylko można i pełni energii wrócicie do szkoły w kolejnym roku szkolnym 2021/2022.

     • Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej

     • W miesiącach marzec - czerwiec 2021 roku w szkołach w całej Polsce został przeprowadzony Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej. Tematem tegorocznej jubileuszowej 25. edycji była Księga Ezechiela oraz Ewangelia wg św. Jana wraz z przypisami, komentarzami i słownikiem.

      W Zespole Szkół nr 3 w Kłobucku do I etapu konkursu, który odbył się w marcu, przystąpiło sześcioro uczniów. Troje z nich z najwyższymi wynikami: Laura Nykiś, Weronika Nykiś i Daniel Jantos, zostało zakwalifikowanych do II etapu zmagań, który odbył się 21 kwietnia tego roku. 19 maja nasza reprezentacja szkolna wzięła udział w III etapie zmagań.  17 czerwca w Sali Papieskiej na Jasnej Górze odbyło się oficjalne podsumowanie konkursu w archidiecezji częstochowskiej. Trzy pierwsze miejsca zdobyli uczniowie III Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Kosińskiego w Zespole Szkół nr 3 w Kłobucku:

      I miejsce - Daniel Jantos (kl. IIag)

      II miejsce – Laura Nykiś (kl. Ib)

      III miejsce – Weronika Nykiś (kl. IIbp)

      Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!  

     • Wyjście integracyjne

     • Powoli mija pierwszy w tym roku kalendarzowym stacjonarny miesiąc nauki. Jednym z elementów „oswajania się” młodzieży z ”nową,” stacjonarną rzeczywistością są wyjścia reintegracyjne młodzieży.  Z tego też powodu w dniu 16 czerwca klasy I a i I c pod opieką wychowawców p. Justyny Garus-Kempy i p. Karoliny Wysowskiej oraz p. Aleksandry Przygody z pełną werwą i pogodą ducha, rozpoczęli wspólną zabawę reintegracyjną.

      Na pieszą wędrówkę w piękny czerwcowy poranek uczniowie wyruszyli spod budynku szkoły. Celem naszej wędrówki były spokojne i pełne uroku lasy Nadleśnictwa Kłobuck, gdzie młodzież mogła się zrelaksować po trudach zdalnego nauczania. Spotkanie młodzieży w plenerze pokazała, że ta forma integracji była im niezbędna a śmiech i rozmowy grały tego dnia główną rolę. Wspólny posiłek, gry i zabawy oraz pieczenie kiełbasek znacznie zbliżyło do siebie młodych ludzi, którzy przez ostatnie miesiące nie mieli zbyt wielu możliwości przebywania ze sobą. Miejmy nadzieję, że ten dzień na długo zapisze się w ich pamięci i zbuduje trwałe więzi między naszymi Skorupiakami.

     • Spotkanie z Policją

     • W miesiącu maju i czerwcu 2021r. w ramach akcji związanej z bezpieczeństwem naszych uczniów podczas zbliżających się wakacji i nie tylko funkcjonariusze kłobuckiej Policji: sierżant sztabowy Aleksandra Śledziona, młodszy aspirant Artur Wróż, aspirant Adrian Stanek, aspirant Ilona Bażak oraz aspirant sztabowy Krzysztof Chłąd spotkali się z młodzieżą III Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Kosińskiego w Zespole Szkół nr 3 w Kłobucku i przeprowadzili warsztaty, podczas których poruszono wszystkie istotne kwestie związane z bezpieczeństwem naszej młodzieży we wszystkich sytuacjach życia codziennego.

      Szczególnie zwrócono uwagę na zagadnienia związane z przeciwdziałaniem handlowi ludźmi, konsekwencjami używania substancji psychoaktywnych w tym narkotyków i dopalaczy, omówiono także nowe przepisy ruchu drogowego, oraz zasady bezpieczeństwa podczas wypoczynku nad wodą, w górach oraz podczas wyjazdów krajowych i zagranicznych.  Dodatkowo, po raz kolejny, omówiono zagadnienia związane z cyberprzemocą i cyberprzestępczością.

      W czasie spotkania młodzi ludzie mieli dodatkowo okazję zapoznać się ze statystykami i rodzajem zdarzeń drogowych powodowanych przez kierowców. Stróże prawa wyjaśniali najczęstsze przyczyny wypadków powodowanych przez uczestników ruchu drogowego, tłumaczyli również, co należy zrobić na miejscu zdarzenia drogowego, a także przestrzegali przed konsekwencjami spowodowania wypadku pod wpływem alkoholu czy środków odurzających.

      Uzupełnieniem warsztatów były filmy edukacyjne, oraz filmy pochodzące z autentycznych zdarzeń drogowych i kolejowych wyświetlone „ku przestrodze” oglądających.

     • Klasy mundurowe Zespołu Szkół nr 3 w Kłobucku na wspinaczce skałkowej

     • Nareszcie pandemia odpuściła! Nie tracąc czasu klasy mundurowe III Liceum Ogólnokształcącego im. K.Kosińskiego w Zespole Szkół nr 3 w Kłobucku ruszyły na "daaawno" zapowiadane warsztaty tematyczne, związane z krótkim kursem wspinaczkowym. Choć może nie był to kurs pozwalający po jego ukończeniu na posługiwanie się certyfikatem, czy innymi uprawnieniami (czas na to nie pozwolił), to jednak spełnił swoje zadanie. Bo po pierwsze: odkrył nowe horyzonty w uprawianiu sportu, zaprezentował dyscyplinę nieco ekstremalną (i to się spodobało), a jednocześnie w pełni harmonizującą z otaczającą nas przyrodą. I to w stopniu najwyższym. No bo wyobraźmy sobie piękną pogodę, słońce, które oświetla cudownie mieniące się w nim jurajskie skały i nas – wspinających się po nich, aby zdobyć szczyt. A wspinaczka ta wymaga siły, sprawności… no i myślenia.

      Po drugie: warsztaty udowodniły zagorzałym komputerowcom, że istnieje świat… na zewnątrz. Ba, i to jaki! Co ciekawe, to właśnie wielu z nich tak bardzo zapaliło się do tego nowego sportu, że obawiamy się o ich samopoczucie, które z pandemicznego odrętwienia zmieniło się w letnią euforię. Nie wspominając o zjawisku hiperwentylacji, która dotknęła tych moli komputerowych po półtorarocznym ćwiczeniu skoliozy na gamerowym fotelu i wytrzymywania w pomieszczeniu z minimalną ilością tlenu (brak czasu na wietrzenie, bo gra wciągnęła bez umiaru).

      Tak więc przez dwa ciężkie dni młodzież uczyła się posługiwania sprzętem alpinistycznym, sama wykonywała podstawowe węzły, przygotowywała sprzęt wspinaczkowy, by pod wieczór dnia pierwszego postawić swe pierwsze kroki na ścianie wspinaczkowej. Tam uczyła się komend niezbędnych przy uprawianiu tego sportu w zespole, tam nabierała zaufania do lin (jakichś takich cienkich) i karabinków (jakichś takich małych), które miały stanowić odtąd podstawową polisę ich bezpieczeństwa. A robili to pod okiem niebyle kogo, bo byłego komandosa z Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca, będącego jednocześnie instruktorem w tej dziedzinie Damiana Jelonka.

      Drugi dzień był już kwintesencją piękna tego sportu. Oto bowiem od wczesnych godzin porannych młodzież szkoliła się na podlesickich skałkach w zjazdach na linach, z wykorzystaniem technik wspinaczkowych. Opalone, uśmiechnięte twarze i nabrzmiałe ego było najlepszą oceną tych warsztatów. A wieczorami – nastrojowe ogniska, przy których na wyścigi opowiadało się wrażenia i przygody minionego dnia. Trzeba te warsztaty jak najszybciej powtórzyć, najlepiej we wrześniu, nie ma na co czekać! Zresztą zobaczcie zdjęcia.