• “GDY GAŚNIE PAMIĘĆ LUDZKA DALEJ MÓWIĄ KAMIENIE” – udział uczniów projekcji filmu dokumentalnego

          • W dniu 05. 11. 2021 r. w ramach realizacji projektu “Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie – 13.12.1981 – Pamiętamy!” mającego na celu upamiętnienie 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego,  uczniowie naszej szkoły mieli okazję obejrzeć film dokumentalny pt. ,,Nie zabierajcie mamy”.

            Ma on na celu przedstawienie nieopowiedzianej do tej pory historii działaczek „Solidarności” – kobiet aresztowanych i internowanych w trakcie trwania stanu wojennego w Polsce (13 grudnia 1981r. – 22 lipca 1983r.).

            Stanowi doskonały materiał edukacyjny dotyczący funkcjonowania systemu totalitarnego. Bazując na relacjach ofiar poddajemy analizie metody działania komunistycznego aparatu terroru wobec społeczeństwa. W filmie umieszczono wspomnienia dzieci, które były naocznymi świadkami aresztowania swoich matek, pokazując tym samym, jak wielkie piętno wywarły tamte wydarzenia na ich dalsze życie. Film powstał dzięki dofinansowaniu Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Został zrealizowany we współpracy z Regionem Częstochowskim NSZZ “Solidarność” i Stowarzyszeniem Więzionych, Internowanych i Represjonowanych „WIR”.

          • Fascynujący świat barw, fascynujący świat filmu - Twój Vincent

          • W ramach projektu Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej, uczniowie klas: IIap, IIbp,  IIIdeg, IIIbg i IIIap, pod opieką nauczycieli – p. J. Sowy, p. W. Sosneckiej, p. Sz. Ziętala, p. A. Przygody i p. B. Sarana – 25 października 2021r. udali się do MOK-u w Kłobucku na projekcję  filmu Twój Vincent.

            X Muza – kino - ma własny język za pomocą którego może przekazać czas, sekwencje, dialog, piękną muzykę i wyjątkowość barw oraz wyrażać uczucia i myśli. To iście magiczne medium, które pobudza wyobraźnię, uczy i kusi coraz to nowymi formami przekazu. Jednym z nich jest film w reż. Doroty Kobieli i Hugha Welchmana – Twój Vincent. Film wyjątkowy, bowiem jest pierwszą animacją malarską, złożoną z 65 000 obrazów malowanych farbą olejną na płótnie, wykonanych w ciągu 7 lat przez przeszło 100 malarzy polskich i zagranicznych techniką wiernie naśladującą twórczość van Gogha. Na jedną sekundę filmu przypada 12 obrazów, a animowane postaci, opowiadające o życiu artysty są jednocześnie bohaterami jego własnych obrazów, których przeszło 120 zostało wkomponowanych w kadry. Fabuła, opowiadająca burzliwe koleje losu artysty i jego tragiczną śmierć, osnuta jest na kanwie obrazów malarza, a narracja prowadzona jest przez znajomych Vincenta – postaci występujące na jego portretach.

            Film o van Goghu, przybliżył nie tylko postać słynnego malarza, ale dostarczył również Młodym Skorupiakom chwil pełnych wzruszeń i emocji w fantastycznej oprawie artystycznej.

            Kolejna przygoda z kinem i wyjątkowa lekcja już 16 listopada.

          • Artystyczne wyzwanie

          • W dniu 8.10.2021 r. w Węglowicach odbył się plener malarski, zorganizowany dla młodzieży ze szkół Powiatu Kłobuckiego pod hasłem ,,POWIAT KŁOBUCKI-OKNO NA ŚWIAT".  W plenerze udział wzięły dwie uczennice klasy 3bg - Martyna Leśko i Oliwia Fikier.

            Każdy uczestnik pleneru miał przydzielonego opiekuna-artystę i pod jego czujnym okiem przez kilka godzin tworzył dzieło malarskie. Uczniowie mieli do dyspozycji sztalugi, farby, pędzle oraz inne akcesoria plastyczne. Powstałe w ten sposób obrazy prezentowały  piękno powiatu kłobuckiego oraz otaczającej młodych adeptów sztuki przyrody.

            Spotkanie z artystami z pewnością poszerzyło horyzonty młodzieży. Umożliwiło dzielenie się doświadczeniem plastycznym z młodzieżą z różnych szkół oraz zapewniło rozwinięcie umiejętności twórczych.

            Dzięki uprzejmości Pana Sebastiana Zielonki, który udostępnił nam swoje fotografie, możemy zaprezentować Państwu przepiękne prace Martyny, Oliwii oraz pozostałych uczestników pleneru.

          • Ocalić od zapomnienia – pamięci bohaterskich Obrońców Śląska

          • W dniu 9 września w ramach projektu „Ocalić od zapomnienia – pamięci bohaterskich Obrońców Śląska” odbyła się wycieczka naszych uczniów –uczestników konkursu historycznego i literackiego wraz z opiekunem Panem Szymonem Ziętalem do Muzeum Powstań Śląskich do Świętochłowic. Muzeum to powstało zgodnie z najnowszymi trendami muzealnictwa, jako muzeum narracyjne.

            Mieliśmy okazję zobaczyć zarówno eksponaty, jak i repliki oraz reprodukcje związane z Powstaniami Śląskimi. Za pomocą elementów multimedialnych oraz wiodącej ścieżki filmowej, zostaliśmy przeniesieni w realia życia na Górnym Śląsku początku XX wieku. Scenografia pomieszczeń nawiązuje do miejsc najważniejszych wydarzeń. Dostępne stanowiska multimedialne, pozwoliły na indywidualne pogłębianie wiedzy. Takie prezentowanie materiałów historycznych dało możliwość poznania ich w sposób nowoczesny, kompleksowy i interesujący.