• Siła pomocy

          • Kto powiedział, że Wigilia jest raz w roku? Podobno jest zawsze wtedy, kiedy my tego chcemy. A kiedy pragniemy obdarowywać, nieść otuchę, by móc zobaczyć uśmiech i spokój na twarzy obdarowywanego, to robimy to z potrzeby serca i niekoniecznie 24 grudnia. W tym świątecznym duchu pomocy i pamięci o potrzebujących, uczniowie naszej szkoły – w ramach akcji Szlachetna paczka i Razem na święta, zaangażowali się w bożonarodzeniowe zbiórki żywności. Z zebranych artykułów spożywczych i higienicznych, członkowie Szkolnego Koła Wolontariatu przygotowali podarunki, które zostały przekazane sztabowi Szlachetnej Paczki, a także, przy wsparciu pracownika GOPS-u, osobiście dostarczone do potrzebujących rodzin. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w tegoroczne akcje i mamy nadzieję, że z waszą pomocą będziemy dalej dzielić się dobrem, radością i wsparciem, bowiem pomagając innym – pomagamy tez sobie.

          • Święta na Skorupki

          • Święta to nie stół i ozdoby, a ludzie z ich uśmiechami i ciepłymi spojrzeniami.

            Święta Bożego Narodzenia to w naszej tradycji czas przeżywany we wspólnocie najbliższych nam osób. W tych dniach w sposób szczególny dostrzegamy, jak bardzo bliskość drugiego człowieka jest nam potrzebna. I w takim bożonarodzeniowym duchu, pełnym ciepła i radosnych spojrzeń 21 grudnia 2022 r. w społeczności Skorupiaków, odbyły się wyjątkowe Jasełka, które zostały zaprezentowane przez klasy: Ie i IIIap pod opieką wychowawców – p. Justynę Garus-Kempą i p. Aleksandrę Przygodą.

            W trakcie uroczystości mogliśmy zachwycić się wykonaniami świątecznych utworów w aranżacjach uzdolnionych uczennic, jak również wspólnie zaśpiewać kolędę. Spektakl uświetniły wystąpienia młodzieży i odczytane przez ks. Pawła Słowo Boże. Nie zabrakło również życzeń złożonych przez Panią Dyrektor – Katarzynę Ścieburę, i przedstawicieli Samorządu, bowiem to czas, by podzielić się radością, uśmiechem i życzliwością z naszymi koleżankami i kolegami, przyjaciółmi oraz profesorami. Punktem końcowym było wręczenie nagród przez Panią Dyrektor dla zwycięzców I Szkolnego Turnieju w League of Legends.

            Po zakończonych Jasełkach wszyscy udaliśmy się do pracowni w celu przygotowywania się do klasowych Wigilii, by móc wraz wychowawcami złożyć sobie życzenia, skosztować przygotowanych pyszności, ale przede wszystkim zatrzymać się na chwilę i pełni refleksji powspominać mijający czas 2022 roku.

          • Szkolna debata „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie w sieci. I Ty możesz mieć na to wpływ”

          • W dniu 21.12.2022r. uczniowie III Liceum Ogólnokształcącego im. K. Kosińskiego w Kłobucku uczestniczyli w pierwszej szkolnej debacie „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie w sieci. I Ty możesz mieć na to wpływ”.  Powyższa akcja została zainicjowana przez funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji w Kłobucku i była odpowiedzią na niepokojąco nasilające się zjawisko cyberprzestępczości.

            Intensywny rozwój Internetu, a także coraz większa dostępność do sieci, poza oczywistymi plusami, wiążą się z coraz większą skalą zagrożeń. Aby skutecznie przeciwdziałać niekorzystnym sytuacjom musimy mieć świadomość zagrożeń, a także zrozumieć emocje towarzyszące wszystkim wydarzeniom  w sieci.

            Na temat bezpieczeństwa w Internecie mówi się wiele, a jednak wciąż zdarzają się sytuacje związane z kradzieżą danych, włamaniami na konta, licznymi internetowymi oszustwami oraz wszechobecnym hejtem.

            Dlatego podczas pierwszej szkolnej debaty naszym wspólnym celem było zdiagnozowanie problemów, z jakimi wszyscy mierzymy się w wirtualnej przestrzeni i zapobieganie ewentualnym niechcianym i problematycznym zdarzeniom.

            Debata „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie w sieci. I Ty możesz mieć na to wpływ” była powiązana także z  Dniem Bezpiecznego Internetu, który od 2007 obchodzony jest w 40 krajach na świecie.

          • W świątecznym nastroju...

          • Odliczanie do świąt może być jeszcze bardziej magiczne. Otóż jak co roku,  w naszej szkole został ogłoszony świąteczny konkurs na wyjątkową i pełną nastrojowości  bożonarodzeniową kartkę.  Mimo iż nie jesteśmy placówką o profilu plastycznym, to jednak w szeregach Skorupiaków dusz artystycznych sporo, o czym może świadczyć duże zainteresowanie konkursem, w którym udział wzięło 72 uczniów.

            Każdy z nich wykazał się oryginalnością i kreatywnością, wykorzystując różnorodność technik plastycznych, tym samym wprawiając jury w drobne zakłopotanie. Ostatecznie postanowiono wyróżnić 10 prac, a szczęśliwcami zostali: Dominika Zachwyc, Alicja Biernacka, Kinga Osadnik, Belkot Anna – uczniowie klasy Ia; Adrian Sławuta, Iga Jantos, Julia Sołtysiak, Michał Konieczny, Matylda Szymczyńska, Kacper Szmigiel, Nikola Kowalczyk - uczniowie klasy Ib; Martyna Napora, Natalia Wcisło, Hanna Cichoń, Mateusz Nabiałczyk  - uczniowie klasy Id; Dagmara Klecha , Adam Werk i Alicja Strzelczyk – uczniowie klasy Ie. Pozostali uczestnicy otrzymali wyróżnienie.

            Gratulujemy i dziękujęmy, bowiem sprawiacie, że okres oczekiwania na święta będzie wyjątkowo przyjemny.

          • Sportowy duch Skorupiaków

          • I Szkolny Turniej E-sportowy w League of Legends pod honorowym patronatem JM Rektora Politechniki Częstochowskiej prof. dr hab. inż. Norberta Sczygiola dobiegł już końca. Uczniowie naszej szkoły, współzawodnicząc ze sobą w pięcioosobowych zespołach, stawali do sportowego boju z przeciwnikami na wirtualnej arenie, wykorzystując doświadczenie, kreatywność i pasję. Cztery niedościgłe zespoły dostały się do fazy pucharowej, walcząc o tytuł  najlepszych graczy, a także o atrakcyjne nagrody.

            Pierwsze miejsce zajął zespół w składzie: Marcelina Krysiak, Błażej Wojdyło, Ignacy Gusiew, Kuba Brodacki, Antek Płuska. Drugie miejsce wywalczyli: Maciej Żurawski, Filip Mrowiec, Krzysztof Tronina, Michał Psuj i Radosław Kwiatkowski, natomiast na trzecim miejscu uplasowali się: Szymon Paciepnik, Oskar Januszka, Filip Piśniak, Kamil Szafran i Karol Kalek.

            Nagrody rzeczowe dla najlepszych drużyn zostaną wręczone podczas bożonarodzeniowej akademii. Serdecznie gratulujemy.

          • Wielki finał Szlachetnej Paczki, czyli Weekend Cudów już za nami…

          • Weekend Cudów Szlachetnej Paczki już za nami. W tym roku ten wyjątkowy moment wypadł w weekend 10-11 grudnia. We wsparciu wolontariuszy Szlachetnej Paczki, którzy ruszyli w teren uczestniczyli też uczniowie naszej szkoły, którzy zbierali żywność i pomogli w piątkowym przygotowaniu sali gimnastycznej, po to, aby praca wolontariuszy Szlachetnej Paczki przebiegała szybko, sprawnie i w miłej atmosferze. Były momenty pełne wzruszenia, pozytywnych emocji i szczerej radości z okazanego wsparcia.

            Za wszystko serdecznie dziękujemy!

          • Zmarł Pan Profesor Zbigniew Macherzyński

          • Msza żałobna zostanie odprawiona w piątek 09.12.2022 roku o godz. 10.00 w Kościele p.w. Niepokalanego Poczęcia NMP w Opatowie, po czym nastąpi złożenie Urny z Prochami Zmarłego na cmentarzu w Opatowie.

          • Poznaj Polskę – Warszawa

          • 29 listopada 2022r. w ramach projektu Poznaj Polskę odbyła się wycieczka do Warszawy. W wycieczce uczestniczyło 45 uczniów klas pierwszych wraz z opiekunami:
            p. Bożeną Płaczkiewicz, p. Jolantą Sową oraz p. Mariuszem Wilkiem.

            Pierwszym punktem programu było zwiedzanie parku oraz Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Uczniowie podzieleni zostali na dwie grupy, które przez przydzielonych przewodników oprowadzone zostały po wnętrzach pałacu. Uwaga zwiedzających skoncentrowana została na poszukiwaniu na plafonach, zdobiących sufity pomieszczeń, motywów o znaczeniu symbolicznym. Staraliśmy się zidentyfikować liczne mitologiczne postacie, których autor – Jerzy Eleuter Szymonowicz-Siemiginowski –
            w swoich malarskich przedstawieniach nie szczędził. Oczywiście każda postać i każdy symboliczny motyw wiązały się z osobą króla Jana III Sobieskiego i jego żoną Marią Kazimierą. I tak w postaci Apollina autor stworzył personifikację Jana III, a dekoracja sufitu Sypialni Króla stanowiła gloryfikację władzy i jego rządów.

            Spoglądaliśmy nie tylko w górę – na sufity pomieszczeń – z zainteresowaniem podziwialiśmy sztukaterie, np. motyw tajemniczego sfinksa w Sypialni Królowej, zrekonstruowane łoże królewskie, liczne lustra i meble.

            Olśnieni przepychem wnętrz, mogliśmy przyjrzeć się uważniej budowli z zewnątrz, spacerując po parku.

            Kolejnym punktem naszego programu wycieczki było zwiedzanie Zamku Królewskiego. Wyposażeni w przewodniki audio przemierzaliśmy – każdy we własnym tempie - Trasę Królewską. Naszą uwagę przykuła Sala Tronowa. Z ciekawością wysłuchaliśmy historii o odnalezionym haftowanym orle z zaplecka tronu, który posłużył za wzór do rekonstrukcji pozostałych – łącznie jest ich 86! Z zainteresowaniem obejrzeliśmy salę, w której znajdowały się 22 obrazy Bernarda Belotta, zwanego Canalettem. To na ich podstawie odbudowano zniszczoną po wojnie Warszawę. Zwiedziliśmy też m. in. Salę Senatorską, w której w 1791r. uchwalono Konstytucję 3 maja.

            Odpoczęliśmy nieco podczas przerwy obiadowej, a następnie  wyruszyliśmy na długi spacer Traktem Królewskim. Minęliśmy Kolumnę Zygmunta i przemierzaliśmy ulicę Krakowskie Przedmieście, która obfituje w wiele obiektów kulturowych. Wśród nich warto wymienić: Pałac Potockich (dzisiaj siedziba Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego), okazałe hotele Europejski i Bristol, Pałac Prezydencki z Pomnikiem księcia Józefa Poniatowskiego.

            Już o zmroku dotarliśmy na Plac Piłsudskiego oraz przed Grób Nieznanego Żołnierza. Ze wzruszeniem wśród nazw miejsc, w których toczyły się walki o niepodległość, odnaleźliśmy nazwę wsi Mokra.

            Wieczorny spacer, rozświetlonymi ulicami Starego Miasta miał swój urok. W oddali majaczył Pałac Nauki i Kultury, z mroku wyłaniały się fragmenty murów miejskich oraz detale klasycystycznych budowli. Czas zwiedzania musiał jednak dobiec końca, należało wracać do autokaru. Droga powrotna minęła szybko – Ci bardziej zmęczeni drzemali, inni wymieniali się wrażeniami z podróży, a Ci, którzy zachowali najwięcej sił  - śpiewali i żartowali. Do Kłobucka powróciliśmy po godzinie 20.