• Międzynarodowy Dzień Języków Obcych 2023

          • Johann Wolfgang Goethe powiedział: Kto nie zna języków obcych, nie wie nic o własnym. Nie możemy tego powiedzieć o młodych Skorupiakach, którzy 4 października, po raz kolejny stworzyli w naszej szkole barwne wydarzenie, jakim jest Międzynarodowy Dzień Języków Obcych.

            Głównym założeniem tego święta jest promowanie wśród młodzieży różnorodności kulturowej i językowej Europy jako bogactwa, które należy rozwijać i pielęgnować. W ramach jego obchodów – klasy pierwsze, drugie i trzecie, prezentowały projekty wylosowanych wcześniej krajów Europy. Wśród podjętych aktywności, uczniowie  - w salach udekorowanych barwami i symbolami, przebrani za postaci charakterysryczne dla danych państw - przedstawiali informacje o ich kulturze oraz charakterystyczne zwroty językowe, dbając przy tym o odpowiednią oprawę muzyczną i taneczną. Ponadto, można było również zagłębić się w tajniki kulinarne, degustując dania i produkty charakterystyczne dla danych państw.

            Dodatkowym zadaniem było zaprojektowanie mapy krajów, które podsumowywały najważniejsze informacje i pomogły zlokalizować opisywane zabytki.

            Zwycięzcami, którzy otrzymali maksymalną liczbę punktów zostały klasy: 3de, prezentująca Włochy oraz 1b1, ukazująca Niemcy. Na trzecim miejscu uplasowała się klasa 2b, która  wprowadzała młodzież i nauczycieli w świat  Szwajcarii. Wyróżniono również klasy:1b2 prezentującą Szkocję, 1e prezentującą Danię i 3b prezentującą Węgry.

            Obchody Dnia Języków były dla nas świetną okazją do podróży po europejskich zakątkach, a dzięki zaangażowaniu Skorupiaków pozwoliły nam choć na chwilę poczuć klimat i piękno zagranicznych regionów  pocztówek z uwzględnieniem bogactwa kulturowego prezentowanych krajów.

            Wszyskim uczniom i nauczycielom, którzy włączyli się w przygotowanie tego dnia, wykazując się zaangażowaniem, kreatywnością i językowymi zdolnościami, stwarzając wyjątkową atmosferę – bardzo dziękujemy.

          • Nauka to moja pasja

          • Matematyka, nazywana królową nauk, jest dyscypliną badawczą, która zajmuje się abstrakcyjnymi strukturami, liczbami, wzorami i relacjami między nimi. Ale nie tylko ta pani. Otóż abstrakcyjnego  myślenia, zapamiętywania skomplikowanych wzorów i równań, zagłębiania się w tajniki nauki i procesu badawczego wymagają również: fizyka, chemia, biologia i informatyka.
            Z odpowiednim podejściem, motywacją i praktyką, dziedziny te staną się bardziej zrozumiałe i przystępne. Dlatego też, drzwi do nauki otwiera przed Wami Politechnika Częstochowska, która zaprasza tegorocznych maturzystów do udziału w bezpłatnych zajęciach cyklicznych przygotowujących do matury.

            https://pcz.pl/wspolpraca-promocja/wspolpraca-ze-szkolami/z-politechnika-do-matury

          • Zwycięskie Skorupiaki

          • Jedyną drogą do rozwoju jest ciągłe podnoszenie poprzeczki, a jedyną miarą sukcesu jest wysiłek, jaki włożymy, aby go osiągnąć. I ten wysiłek został wynagrodzony naszym wyjątkowym młodym Skorupiakom o wielkim sportowym sercu, którzy przepełnieni silą walki, wytrwałością i uporem oraz wiarą we własne siły, osiągnęli sukces.
            Otóż  w sztafetowych biegach przełajowych, dziewczęta zostały wicemistrzyniami regionu częstochowskiego, a chłopcy uplasowali się na miejscu czwartym.

            Oto tabela z wynikami poszczególnych drużyn:

            Dziewczęta:

            1. II LO im. R.Traugutta w Częstochowie
            2. ZS 3 Kłobuck  - Maja Bladocha, Mariia Valkovska, Amelia Mońka, Dagmara Klecha, Oliwia Balcerzak, Zuzanna Olkisz, Klaudia Kurzacz, Maja Wieczorek.
            3.  IV LO im. H. Sienkiewicza w Częstochowie.
            4.  I LO im. J. Słowackiego w Częstochowie.
            5.  ZS Krzepice

            Chłopcy:

            1. IV LO im. H. Sienkiewicza w Częstochowie,
            2.  ZS im. J. Kochanowskiego w Częstochowie,
            3. ZS Krzepice,
            4. ZS 3 Kłobuck  - Oliwier Wojtasik, Jakub Chwalana, Kacper Ząbkowski, Adrian Sławuta, Kamil Kierlik, Bartosz Zając,
            5. III LO im. Wł. Biegańskiego w Częstochowie.
          • VI Edycja akcji #SprzątamyDlaPolski

          • Uczniowie III Liceum Ogólnokształcącego im. K. Kosińskiego w Kłobucku po raz kolejny pokazali swoje prawdziwe zaangażowanie w sprawy ekologii oraz dbanie o środowisko naturalne i przyrodnicze, w którym żyjemy włączając się do udziału w VI edycji akcji #SprzątamyDlaPolski.

            Wydarzenie polega na sprzątaniu zanieczyszczonych terenów zielonych znajdujących się w najbliższej okolicy szkoły, a szczególnie parków, lasów i innych terenów zielonych.

            Organizatorzy akcji przypominają, że można się włączać w akcję dwa razy w roku: w Dzień Ziemi (22 kwietnia) oraz w dniu św. Franciszka z Asyżu – patrona ekologów (4 października).

            Co zrobić, aby było lepiej? Trzeba zacząć od „sprzątania” swojego podwórka, dlatego też uczniowie naszej szkoły, wraz z nauczycielami, dzięki wsparciu Nadleśnictwa Kłobuck włączyli się aktywnie w obchody tego święta.

            Uczniowie chętnie uczestniczyli w sprzątaniu wyznaczonych wcześniej zielonych terenów, ponieważ zdają sobie sprawę, że jesteśmy częścią przyrody, o którą musimy dbać szczególnie.

            Przebywanie w zanieczyszczonym środowisku przyczynia się bowiem do zwiększenia występowania chorób układu oddechowego, zaburzeń układu krążenia, bezsenności, bólu głowy, złego samopoczucia, chorób oczu, reakcji alergicznych ustroju i wielu innych.

            Akcja #SprzątamyDlaPolski ma charakter cykliczny. Jej celem jest pielęgnowanie postaw patriotycznych wśród Polek i Polaków poprzez dbanie o środowisko naszych Małych Ojczyzn. Jednym z kluczowych założeń jest popularyzowanie proekologicznych zachowań, w tym segregacji odpadów, ale również podnoszenia świadomości ekologicznej wśród dzieci i młodzieży.

            #SprzątamyDlaPolski, dbamy o środowisko, porządkujemy otoczenie#

          • Dni Integracji 2023

          • W dniu 22.09.2023 odbył się dzień integracji dla młodych „Skorupek” z klas Ia, Ib1 i 1d, a  w dniu 28.09.2023 świętowali integrację uczniowie z klas Ib2, Ic i Ie.

            Z pogodą ducha i słońcem za pan brat pierwszoklasiści wyruszyli pieszo spod budynku naszej szkoły w kilkukilometrową trasę wiodącą  urokliwymi ścieżkami nad zalewem Zakrzew do bazy Nadleśnictwa Kłobuck.

            Po drodze każda z klas rozwiązywała zadania związane z zasadami bezpieczeństwa, ochroną środowiska i uczyła się łamiących języki wierszy. Wszyscy zatańczyli belgijkę i odpowiadali na pytania dotyczące życia szkoły.

            W Nadleśnictwie Kłobuck czekały na naszych pierwszoklasistów kolejne zadania - budowanie namiotu z pałatki czy rozpalenie ogniska za pomocą krzesiwa i kory brzozy.

            Nie zabrakło wspólnego  grilowania, biesiadowania, rozwiązywania łamigłówek oraz gier zespołowych.

            Atrakcji w tych 2 wrześniowych dniach było co niemiara, a integrację klas pierwszych można uznać za udaną.

            Skorupki z klas I – witamy na pokładzie!

            Za pomoc w organizacji dni integracji dziękujemy uczniom klas II, III i IV oraz niezawodnym Strzelcom.

          • Oddział Przygotowania Wojskowego

          • Uwaga!
            Mamy decyzję Ministra Obrony Narodowej na utworzenie od nowego roku szkolnego 2023/24 Oddziału Przygotowania Wojskowego (OPW) w klasie pierwszej III Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Kosińskiego w Zespole Szkół nr 3 w Kłobucku.

            Minister Obrony Narodowej wyznaczył Jednostkę Wojskową Komandosów w Lublińcu jako jednostkę wojskową odpowiedzialną za prowadzenie zajęć praktycznych dla uczniów OPW  w naszej szkole. 

            Oddział Przygotowania Wojskowego  (OPW) to propozycja dla osób, które swoją przyszłość łączą z pracą w służbach mundurowych - to nowy rodzaj klas mundurowych, nad którymi nadzór merytoryczny sprawuje Ministerstwo Obrony Narodowej. OPW realizuje kształcenie ogólne, zgodne z podstawą programową liceum oraz program szkolenia z zakresu przygotowania wojskowego. Szkolenie wojskowe, które przechodzą uczniowie w trakcie nauki, jest  zbliżone do tego, które odbywają żołnierze służby przygotowawczej. Zajęcia  prowadzą instruktorzy z jednostek wojskowych.

            Uczniowie już w trakcie nauki zdobywają wiedzę i umiejętności niezbędne każdemu żołnierzowi.

            Szkolenie z zakresu przygotowania wojskowego odbywa się  w formie zajęć teoretycznych (program realizowany przez szkołę) i praktycznych (program realizowany przez patronacką jednostkę wojskową) i zakończone będzie obozem szkoleniowym.

            Zapraszamy wszystkich chętnych ósmoklasistów do podjęcia nauki w naszej szkole na nowym i ciekawym kierunku.

            UWAGA!

            • Liczba uczniów w klasie nie może przekraczać  30 osób
            • Obowiązuje krótszy termin rekrutacji – kandydaci mogą składać podania od 15 maja do 29 maja 2023 r.
            • Test sprawności fizycznej – odbędzie się 6 czerwca 2023 roku

            Szczegóły dostępne są na stronie internetowej https://zskosinski.edupage.org/ (w zakładce rekrutacja) lub TUTAJ.