• Dzień integracyjny 2019

     • Piątek, 13-tego? Tak, właśnie tak! Dokładnie 13 września 2019 roku - w piątek - odbył się dzień integracji dla młodych „Skorupek” z klas pierwszych.

      Z pogodą ducha i słońcem za pan brat pierwszoklasiści wyruszyli pieszo spod budynku naszej szkoły w kilkunastokilometrową trasę wiodącą ich urokliwymi ścieżkami nad zalewem Zakrzew i pięcioma stawami do bazy Nadleśnictwa Kłobuck. Po drodze każda z klas rozwiązywała zadania związane z zasadami bezpieczeństwa, uczyła się łamiących języki wierszy, śpiewała. Ba! Niektóre klasy tańczyły nawet makarenę czy belgijkę. W lesie czekały na młode „Skorupki” kolejne zadania - budowanie namiotu z pałatki czy rozpalenie ogniska za pomocą krzesiwa i kory brzozy. Wymieniać by długo ...

      Ostatni punkt, można by rzec - gwóźdź programu – to wspólne grilowanie, biesiadowanie, prezentacje klas oraz wspólne rozwiązywanie łamigłówek

      I tak, wbrew powszechnym opiniom, tegoroczny piątek 13-go okazał się być wyjątkowo udanym dniem. Atrakcji tego dnia nie brakowało, a integrację można uznać za udaną.

      Skorupki z klas I – witamy na pokładzie!

      Za pomoc w organizacji dnia integracji dziękujemy uczniom klas II i III oraz jak zawsze niezawodnym Strzelcom.

     • Matura - i co dalej?

     •  To pytanie, które zadaje sobie co roku większość trzecioklasistów. Praca czy studia? Studia…, ale jakie? Pomocy w odpowiedzi na takie pytania szukali nasi licealiści z klasy III ac i III bde w Katowicach na kolejnych Salonach Maturzystów, organizowanych 11 września w gmachu Uniwersytetu Śląskiego. W ramach imprezy uczniowie mogli zapoznać się z ofertą edukacyjną wielu uczelni z naszego regionu i ośrodków akademickich spoza niego. Mogli też uczestniczyć w wykładach dotyczących majowych egzaminów maturalnych z różnych przedmiotów, prowadzonych przez pracowników OKE. Każdy, kto chciał, mógł znaleźć coś dla siebie i powiedzieć: Matura – i wiem, co dalej!

     • Rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020

     • 2 września 2019r. o godzinie 9.30w Zespole Szkół nr 3 w Kłobucku miało miejsce uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020. Niby zwykłe rozpoczęcie kolejnego roku szkolnego - a jednak tak inne od wszystkich poprzednich. Wszystko to za sprawą wkraczającej wielkimi krokami reformy w polskich szkołach, która w tym roku dotarła do liceów oraz atrakcyjnej oferty i świetnych wyników szkoły na egzaminie maturalnym.  Do grona „Skorupki” dołączyło w tym roku 8 klas pierwszych – 4 utworzone po gimnazjum oraz 4 po szkole podstawowej.

      Dyrektor Katarzyna Ściebura powitała serdecznie zgromadzonych gości, nauczycieli, uczniów i rodziców, życząc wszystkim sukcesów w nowym roku szkolnym. Następnie przedstawiła młodzieży wychowawców klas oraz nauczycieli poszczególnych przedmiotów.

      W imieniu zaproszonych gości zabrał głos pan Maciej Biernacki - Członek Zarządu Powiatu Kłobuckiego. Wyraził swoją radość z możliwości uczestnictwa w uroczystej inauguracji roku szkolnego w Zespole Szkół nr 3 w Kłobucku, a młodzieży klas pierwszych pogratulował dobrego wyboru dotyczącego dalszej nauki. Wspomniał o latach tradycji kłobuckiego liceum oraz o bardzo dobrych wynikach uczniów na  egzaminach maturalnych. Wszystkim uczniom i nauczycielom życzył owocnej pracy w bieżącym roku szkolnym oraz nieustającego pasma sukcesów.

      Uroczystą akademię przygotowała klasa 2 ac pod opieką wychowawcy Justyny Skowron. W trakcie uroczystości uczniowie klas pierwszych złożyli ślubowanie, zostając tym samym oficjalnie przyjętymi do społeczności uczniowskiej „Skorupki”. Nie mogło zabraknąć także wspomnienia o tragicznej historii Polski w związku z 80 rocznicą wybuchu II wojny światowej. Ofiary wojny uczczono symboliczną minutą ciszy. Patrząc po latach na dramaturgię tamtych wydarzeń przychodzi czas na refleksję: możliwość podjęcia i kontynuowania nauki jest darem losu i  darem czasu pokoju - by człowiek mógł w sobie rozwijać Człowieka.

     • Wykaz podręczników

     • Wykaz podręczników dla absolwentów gimnazjów

      Klasa 1a - klasa prawniczo - dziennikarska
      Klasa 1b - klasa biologiczno - chemiczna
      Klasa 1c - klasa mundurowa
      Klasa 1de - klasa politechniczna i ekonomiczna
      Klasa 2a_______Klasa 2b_______Klasa 2c_______Klasa 2de
      Klasa 3a_______Klasa 3b_______Klasa 3c_______Klasa 3de

      Wykaz podręczników dla absolwentów szkół podstawowych

      Klasa 1ab - klasa prawniczo - dziennikarska z rozszerzoną biologią
      Klasa 1ah - klasa prawniczo - dziennikarska z rozszerzoną historią
      Klasa 1b - klasa biologiczno - chemiczna
      Klasa 1ch - klasa mundurowa z rozszerzoną historią
      Klasa 1cw - klasa mundurowa z rozszerzoną wiedzą o społeczeństwie
      Klasa 1df - klasa politechniczna z rozszerzoną fizyką
      Klasa 1di - klasa politechniczna z rozszerzoną informatyką
      Klasa 1e - klasa ekonomiczna

      Podręczniki do nauki języków obcych zostaną podane we wrześniu po podziale na grupy językowe.

     • Matura 2019 - Powiat Kłobucki najlepszy w województwie śląskim!

     • Zakończenie roku szkolnego 2018/2019

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Zakończenie roku szkolnego 2018/2019.

      Wszystkim uczniom życzymy radosnych, beztroskich, ale przede wszystkim bezpiecznych wakacji. Wielu słonecznych dni spędzonych w towarzystwie przyjaciół i rodzin. Do zobaczenia we wrześniu:)

     • Kontynuujemy cykl zajęć „Poznajemy uczelnie wyższe” – tym razem - Śląski Uniwersytet Medyczny

     • Koniec drugiej klasy to czas, kiedy należy rozpocząć zapoznawanie się z ofertą edukacyjną wyższych uczelni, by za rok dokonać właściwego dla siebie wyboru. W tym celu w piątek 7 czerwca uczniowie
      z klas z rozszerzoną biologią gościli w Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach.

      W Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej młodzież III LO  miała okazję zapoznać się z pracą lekarza w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym, gdzie w bogato wyposażonych pracowniach symulacji medycznej - przy użyciu fantomów - studenci medycyny akurat zdawali egzaminy w sesji letniej. Oddział SOR  zawiera 4 w pełni wyposażone stanowiska intensywnego nadzoru, a także sale:  porodową, pediatryczną, intensywnej terapii oraz blok operacyjny. W każdej z sal znajduje się autentyczny sprzęt medyczny oraz wyspecjalizowany symulator (m. in. kobiety rodzącej, dziecka i niemowlęcia oraz osoby dorosłej). Młodzież mogła zaobserwować reakcje fantomów na podawane dawki leków, unoszenie się klatki piersiowej podczas oddychania czy reagowanie źrenic na światło, aż po możliwość pocenia się, łzawienia i krwawienia. Prezentowane sale symulacyjne:  radiologiczna (wymiar 5D), porodowa czy specjalistyczna karetka ratownictwa medycznego zrobiły na wszystkich bardzo duże wrażenie. Współczesna medycyna to nie tylko znajomość anatomii i fizjologii człowieka, to również umiejętność obsługiwania nowoczesnego sprzętu. Na Wydziale Nauk o Zdrowiu studenci i pracownicy naukowi zapoznali nas z zawodami: położnej, pielęgniarki, fizjoterapeuty, seksuologa. Uczniowie uczestniczyli w zajęciach ćwiczeniowych, takich jak:  zakładanie wenflonu, pomiar tętna, pomiar ciśnienia, intubacja, defibrylacja, opieka nad noworodkami (ręce trzęsły się podczas przebierania noworodków). Dużo emocji wywołały ćwiczenia w zakładzie fizjoterapii podczas analizowania prawidłowości ruchu w oparciu o najnowsze metody komputerowe, zastosowania kinesiotapingu (użycie specjalistycznych plastrów w celu uzyskania większego zakresu ruchu) czy podczas diagnostyki przyczyn bóli mięśniowych i porad, jakimi metodami je niwelować  (uczniowie sami byli pacjentami i „fizjoterapeutami”).

      To była „nietypowa” lekcja biologii poza ławkami szkolnymi - „bardzo ważnym sposobem uczenia się jest nauka przez poznawanie i doznawanie”.

      https://www.youtube.com/watch?v=pN1pnHtMtbc

     • Konkurs „ Ab nach Nürnberg!”

     • Dnia 7 czerwca 2019 r. odbyła się w Zespole Szkół nr 3 w Kłobucku piąta edycja konkursu wiedzy krajoznawczej o Niemczech, który został zorganizowany dla uczniów klas trzecich oddziałów gimnazjalnych oraz klas ósmych szkół podstawowych naszego powiatu.

      Tym razem konkurs odbył się pod tytułem „Ab nach Nürnberg!”. Uczniowie reprezentujący swoje szkoły rywalizowali drużynowo (w grupach trzyosobowych), rozwiązując z zaangażowaniem multimedialne zadania quizowe dotyczące geografii, historii, mieszkańców i zabytków Norymbergi. Do konkursu zostało zgłoszonych 14 drużyn.

      O lokacie decydowała nie tylko szczegółowa znajomość realiów i ciekawostek o mieście, ale także szybkość w podawaniu odpowiedzi. Emocji nie zabrakło zarówno uczestnikom, jak i organizatorom konkursu. Zwycięzcą okazała się drużyna uczniów klasy gimnazjalnej z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Lipiu (w składzie: Anna Świerzy, Patrycja Praska i Szymon Kałuża), która bezbłędnie wykonała wszystkie zadania i do tego w najkrótszym czasie. Maksymalną ilość punktów uzyskała również drużyna oddziału gimnazjalnego z Opatowa (w składzie: Julia Kasprzak, Martyna Makles i Daniel Jantos), zajmując tym samym II miejsce w konkursie oraz drużyny klas ósmych: ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Konieczkach (w składzie: Martyna Czyż, Kinga Olczyk i Malwina Sykuła) i ze Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Pankach (w składzie: Emilia Pisarek, Mateusz Płaska i Marcin Szlęzak), które ex quo zajęły miejsce III.

      Wszystkie uczestniczące drużyny wykazały się bardzo rzetelną i szeroką wiedzą o Norymberdze, co świadczy o starannym przygotowaniu do konkursu i zainteresowaniach naszych młodych „podróżników”. Trzy pierwsze miejsca w grupach zostały nagrodzone dyplomami i nagrodami rzeczowymi dla uczniów.

      Podczas oczekiwania na wyniki konkursu nasi goście mieli możliwość porozmawiania z uczniami naszego liceum, którzy oprowadzili ich po budynku szkoły oraz opowiedzieli o projektach międzynarodowych, w których sami niedawno uczestniczyli.

      Wszystkim drużynom oraz ich opiekunom organizatorzy dziękują za zainteresowanie konkursem, udział w rywalizacji międzyszkolnej i rzetelną wiedzę na temat  miasta Norymberga.

      Serdecznie zapraszamy do udziału w kolejnych edycjach konkursu wiedzy realioznawczej o krajach niemieckojęzycznych.

      Nauczyciele germaniści dziękują także za pomoc, zaangażowanie i wykonaną pracę podczas organizacji konkursu naszym wspaniałym i niezawodnym uczniom z ZS nr 3.

     • Jak nie czytam, jak czytam!

     • Już po raz czwarty nasza szkoła włączyła się w coroczne bicie rekordu w liczbie osób czytających w jednym momencie. 7 czerwca o godzinie 10:00 w pięknej wiosennej scenerii oddaliśmy się lekturze swoich ulubionych (lub po prostu przyniesionych ze sobą) książek. W gronie koleżanek i kolegów, nauczycieli i bibliotekarzy miło sobie poczytaliśmy.

      Pomysł na akcję powstał po lekturze wskaźników czytelnictwa. Młodzi ludzie czytają znacznie więcej niż dorośli - nie czyta 62% Polaków powyżej 15. roku życia! Jednocześnie młodzież jest przez dorosłych pouczana. Postanowiliśmy odwrócić role i pokazać dorosłym, jak się czyta.

      Organizatorzy akcji nie zakładają, że bicie rekordu w czytaniu w jednym momencie przyczyni się do znacznego wzrostu statystyk czytelniczych. Chcieli jedynie dać młodzieży okazjędo obcowania z książką w miłych okolicznościach, bez dorabiania przedsięwzięciu zbędnej filozofii. Głównym celem książkowego pikniku byłozbudowanie pozytywnego wizerunku książki – sprawienie, aby czytanie kojarzyło się z czymś przyjemnym, z wolnym czasemi rozrywką. Do czytania nie można nikogo zmusić – można jedynie motywować!

     • Warsztaty matematyczno-informatyczne

     • W dniu 03.06.2019  naszą szkołę odwiedzili wykładowcy z Politechniki Częstochowskiej – pani profesor Małgorzata Wróbel i pan doktor Maciej Jaworski. Pani profesor wprowadziła uczniów w świat matematyki wyższej zagadkowym tematem „Czy kwadrat może być kulą?”. Omawiając to zagadnienie, przybliżyła nam wiedzę o topologiach oraz pokazała, że w różnych przestrzeniach kule mogą przyjmować różne postaci.

      Natomiast pan doktor wprowadził nas w świat sztucznej inteligencji. Na początku wygłosił krótki wykład na temat podstawowych zagadnień i wyzwań związanych ze sztuczną inteligencją. Przedstawił uczniom dwie metody uczenia inspirowane przyrodą: algorytmy genetyczne i sztuczne sieci neuronowe oraz przykłady ich zastosowania w robotyce. Druga część zajęć to zajęcia praktyczne dotyczące programowania robota z klocków LEGO Mindstorms EV3. W trakcie tego zadania uczniowie wraz z prowadzącym programowali robota od podstaw – zaczynając od podstawowych funkcji takich jak poruszanie się w przód i tył, przez skręcanie, kończąc na omijaniu przeszkód i gonieniu celu. Uczniom bardzo podobały się zajęcia i już dopytują, kiedy to oni będą mogli jechać i zwiedzać uczelniane mury oraz poznawać kolejne nowinki matematyczne jak i informatyczne. Dziękujemy pracownikom Politechniki Częstochowskiej i zapraszamy ponownie.