• Szkoła Patriotów

• Szkoła Patriotów to Wojewódzki Projekt Edukacyjny, do którego przystąpiła nasza szkoła.

Jego głównym celem jest kształtowanie u dzieci i młodzieży szacunku dla przeszłości i tradycji, dziedzictwa narodowego i kulturowego poprzez systematyczną opiekę nad miejscami pamięci i trwałymi upamiętnieniami na terenie województwa śląskiego, stanowiącymi materialne świadectwo ważnych wydarzeń z historii Polski.

Wychowanie patriotyczne to między innymi tworzenie więzi emocjonalnej dziecka i ucznia z rodziną oraz rówieśnikami, dostrzeganie wartości i piękna przyrody, przygotowanie do pracy i życia w społeczeństwie, a przede wszystkim wykształcenie miłości i przywiązania do ojczystego kraju, jego tradycji i kultury. Proponowane przedsięwzięcie ma na celu podkreślenie roli miejsc pamięci w kształtowaniu poczucia tożsamości narodowej i kulturowej, pielęgnowanie tradycji patriotycznych.

Miejscem pamięci, które wybraliśmy jako najważniejsze dla naszej społeczności lokalnej jest Pomnik upamiętniający siedmiu żołnierzy KWP z oddziału Stanisława Lisieckiego "Jaguara", którzy stracili życie w dniu 26.08.1946 r. podczas potyczki z grupą operacyjną: Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego, UB i MO. Pomnik zlokalizowany jest w Borze Zapilskim w powiecie kłobuckim. Drugim miejscem Kościół pw. św. Marcina w Kłobucku, na fasadzie którego umieszczona jest tablica upamiętniająca Żołnierzy Wyklętych. Koordynatorem projektu jest dr Piotr Witkowski.

Działania upowszechniające wiedzę na temat wydarzeń historycznych i postaci historycznych przekazywane były na zasadzie spotkań z historią ożywioną, tj z osobami odtwarzającymi te wydarzenia w postaci rekonstrukcji historycznych. Osoby takie wcielają się w postacie historyczne, wykorzystując oryginalne elementy umundurowania i wyposażenia żołnierskiego lub kopie sprzętu i uzbrojenia używanego przez żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego. Służyć to ma wizualizacji omawianych wydarzeń historycznych.

Młodzież brała też udział w uroczystościach upamiętniających wydarzenia z historii lokalnej, które odbywały się w miejscach historycznych.

W celu stworzenia bazy materiałów edukacyjnych dla dalszej działalności oświatowej szkół i organizacji społeczno-patriotycznych, wydana została publikacja historyczna autorstwa Piotra Witkowskiego, opisująca wydarzenia historyczne i postacie polskiego podziemia niepodległościowego z terenie dzisiejszego powiatu kłobuckiego, walczące z okupacjami niemiecką i sowiecka w latach 1942-1946.

Podjęte działania:

• luty 2023 - Prelekcja historyczna dla ZS 3 w Kłobucku na temat Konspiracyjnego Wojska Polskiego, połączona z promocją książki Piotra Witkowskiego pt. ,,Stanisław Lisiecki. Jaguar – żołnierz Konspiracyjnego Wojska Polskiego”, wyd. IPN
      • marzec 2023 - Upamiętnienie Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych
      • czerwiec 2023 - Opracowanie projektu edukacyjnego dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych powiatu kłobuckiego ,,Szlakiem Wyklętych”
      • sierpień 2023 - Asysta honorowa ze sztandarem Jednostki Strzeleckiej ,,Warszyc” podczas uroczystości upamiętnienia bitwy żołnierzy KWP z oddziału ,,Jaguara” z obława MO-UB w Borze Zapilskim (Jednostka Strzelecka ,,Warszyc” to środowiskowa grupa paramilitarna, działająca przy Zespole Szkół nr 3 w Kłobucku składająca z uczniów III LO im. K. Kosińskiego w Kłobucku)
      • wrzesień 2023 - opracowanie projektu edukacyjnego dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych powiatu kłobuckiego ,,Szlakiem Wyklętych”, udział młodzieży w uroczystym odsłonięciu pomnika Żołnierzy Wyklętych we Wręczycy
      • październik 2023 - podsumowanie działań

Opis miejsca pamięci, bohaterów, wydarzeń oraz informacji o przygotowaniu notacji do IPN.

• Pomnik poległych żołnierzy Konspiracyjnego Wojska Polskiego w Borze Zapilskim i ich symboliczna mogiła. Do dziś nie ustalono miejsca pochówku Stanisława Lisieckiego „Jaguara” i jego kuzyna Piotra Lisieckiego „Śmigłego”, Antoniego Rubika „Wichra”, Włodzimierza Gorzelaka „Cholewy”, Bolesława Rogalskiego „Pierdoły”, Stefana Jelonka oraz „Świstaka”. Symboliczny pomnik poświęcony poległym partyzantom KWP odsłonięto w latach dziewięćdziesiątych w Borze Zapilskim.
      • Pamiątkowy obelisk upamiętniający polskie podziemie niepodległościowe w latach 1942-1946 na Ziemi Kłobuckiej. Obelisk znajduje się na terenie parafii p.w. Św. Józefa Oblubieńca NMP we Wręczycy Wielkiej.

Sprawozdania z wydarzeń, jak i zdjęcia dokumentujące udział w wydarzeniach opublikowano na fb :

ZS 3 w Kłobucku:

Jednostki Strzeleckiej Warszyc:

Strona projektu: Żołnierze Warszyca – Czas Nadziei: