• Noc Biologów

     • W dniu 13 stycznia 2023 roku odbyła się wycieczka uczniów klas 2b i 3b do Łodzi. Najważniejszym punktem wyjazdu był udział w Nocy Biologów, jednak wcześniej młodzież odwiedziła Centrum Nauki i Techniki EC1. W zrewitalizowanej elektrociepłowni, gdzie mieści się Centrum EC1, uczniowie poznawali prawa przyrody i wynalazki, które pozwoliły zbudować współczesny nam świat. Dzięki grom komputerowym i symulacjom mogli zajrzeć zarówno w głąb kosmosu, jak i w głąb komórki. Liczne eksponaty dostarczyły młodzieży wiele zabawy.

      Pobyt w Łodzi nie mógł obyć się bez spaceru ulicą Piotrkowską, wśród przepięknie zdobionych kamienic, obejrzenia Pasażu Róży, gdzie elewacje oficyn podwórka pokryte są milionami malutkich luster  i zwiedzenia Manufaktury – wcześniejszej fabryki tekstylnej Izraela Poznańskiego.

      Kulminacją programu był udział młodzieży w warsztatach XII edycji Nocy Biologów na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego. Podczas zajęć „Niebezpieczeństwo ukryte w wodzie – toksyczny zakwit sinic” uczniowie poznali sposoby identyfikacji uszkodzeń
      w materiale genetycznym wywołanych przez sinice i własnoręcznie wykonali preparaty  mikroskopowe, które na pamiątkę zabrali ze sobą. Uczestnictwo w kolejnych warsztatach umożliwiło z kolei  poznanie bezkręgowców, jakie można spotkać w wodach rzek i zbiorników wodnych. Badając próby pobrane z różnych siedlisk wodnych uczniowie mieli możliwość identyfikacji zarówno tych małych, jak i większych okazów.

      Uczniowie wrócili do Kłobucka późnym wieczorem pełni nowych doświadczeń. Warsztaty
      z pewnością poszerzyły ich wiedzę biologiczną.

     • Filmowa Historia Polski

     • Kino jest sztuką,  której  wpływu na rzeczywistość nie sposób przecenić. Działa niezwykle silnie, inspirując i kreując standardy myślenia o wielu sprawach. Moc kina jest tak duża, że arcydzieła sztuki filmowej są jednymi z najważniejszych świadectw kulturowych naszych czasów. Tej mocy i wyjątkowości X Muzy po raz kolejny doświadczają w bieżącym roku szkolnym uczniowie Skorupki, którzy ponownie – wraz z nauczycielami języka polskiego, uczestniczą w projekcie Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej w MOK-u w Kłobucku. Tegoroczne filmowe podróże, które odbywają się tradycyjnie raz w miesiącu,  realizowane są w ramach cyklu tematycznego – Filmowa Historia Polski. a zaprezentowane do tej pory filmy to: Piłsudski, Kamerdyner i Pianista.

      Dzięki tym projekcjom, uczniowie zdobywają wiedzę o skomplikowanej historii Polski ostatnich dwóch stuleci. Ponadto pozwalają one poznać różne sposoby ekranowego opisu historii,  zająć stanowisko wobec racji politycznych przedstawionych w filmach oraz rozpoznać i interpretować wartości etyczne.

      Każdy pokaz poprzedza prelekcja wprowadzająca uczestników w tematy podejmowane w danym filmie. Na przykładzie prezentowanych przez filmowych bohaterów postaw i wyborów, które podejmowali, łatwiej można było budować dialogi i relacje oraz angażować się do świadomej dyskusji. Podstawą projektu  jest  przekonanie, że film może stanowić ważne i atrakcyjne narzędzie w rozmowach na temat wartości, modeli postępowania, czy światopoglądu. 

      Zaprezentowane flmy dostarczyły młodym Skorupiakom chwil pełnych wzruszeń i emocji.

      Kolejna przygoda z kinem i wyjątkowa lekcja już 13 lutego.

     • MON dofinansowało utworzenie wirtualnej strzelnicy w Zespole Szkół nr 3 w Kłobucku

     • Konkurs Ministra Obrony Narodowej pn. „Strzelnica w powiecie” na realizacje zadań związanych z utworzeniem wirtualnych strzelnic umożliwiających zorganizowanego szkolenia strzeleckiego, w szczególności wśród młodzieży.

      Powiat Kłobucki otrzymał dotację celową z Ministerstwa Obrony Narodowej w wysokości 134 300,00 zł na podstawie umowy zawartej w dniu 29 listopada 2022 r. pomiędzy Skarbem Państwa – Ministrem Obrony Narodowej a Powiatem Kłobuckim w sprawie udzielenia dotacji celowej na adaptację pomieszczeń dla potrzeb utworzenia strzelnicy wirtualnej z pracami przygotowawczymi oraz zakup wyposażenia strzelnicy wirtualnej zlokalizowanej w budynku Zespołu Szkół nr 3 w Kłobucku przy ul. ks. Ignacego Skorupki 46.

      Koszt całego przedsięwzięcia wyniósł 170 000,00 zł. Powiat Kłobucki, na podstawie złożonej oferty,  otrzymał dotację celową z Ministerstwa Obrony Narodowej w kwocie 134 300,00 zł (79% kosztów zadania). Wkład własny Powiatu na realizację zadania wyniósł  35 700,00 zł (21% kosztów zadania). 

      31 grudnia 2022 roku upłynął termin realizacji zadania  a w bieżącym miesiącu wirtualna strzelnica zostanie oddana do użytku.

      Wirtualna strzelnica powstała w ramach konkursu ofert Ministra Obrony Narodowej pn. “Strzelnica w powiecie 2022” na realizację zadań związanych z utworzeniem wirtualnych strzelnic umożliwiających prowadzenie zorganizowanego szkolenia strzeleckiego, w szczególności wśród młodzieży.

      W ramach zrealizowanego zadania „Adaptacja pomieszczeń dla potrzeb utworzenia strzelnicy wirtualnej z pracami przygotowawczymi oraz zakup wyposażenia strzelnicy wirtualnej zlokalizowanej w budynku Zespołu Szkół nr 3 w Kłobucku dostosowano oraz wyposażono pomieszczenie, w którym użytkowany będzie system szkolno-treningowy „POJEDYNEK”.

      Strzelnica wirtualna będzie służyła nauce i doskonaleniu umiejętności strzeleckich w szkołach,  które prowadzą działalność dydaktyczno-wychowawczą w dziedzinie obronności państwa. Będzie służyła między innymi uczniom klas mundurowych z powiatu kłobuckiego a także członkom organizacji proobronnych do kształcenia umiejętności w bezpiecznym posługiwaniu się bronią.

      Strzelnica stanowi kompletny, multimedialny, przenośny, strzelecki system szkolno -treningowy umożliwiający prowadzenie ćwiczeń jednocześnie dla czterech osób strzelających z wykorzystaniem różnych rodzajów broni treningowej – karabinków oraz pistoletów (laserowych symulatorów broni). Pomieszczenie, w którym usytuowana jest strzelnica wyposażono dodatkowo w ekran elektryczny projekcyjny, szafę metalową do przechowywania sprzętu, w tym replik broni oraz zestaw mat strzeleckich wojskowych.

      Sercem strzelnicy są laserowe symulatory – repliki czterech karabinków i czterech pistoletów działających w systemie VR – rzeczywistości wirtualnej. Uczestnicy zajęć będą mogli brać udział w statycznych i dynamicznych treningach, w tym strzelaniach na celność i skupienie, ćwiczyć według różnych scenariuszy, z różnych postaw, na różnych odległościach, w tym do celów ruchomych, także przy zmiennych warunkach oświetleniowych i ograniczonej widoczności. Dzięki temu uczniowie klas mundurowych utrwalą prawidłowe nawyki strzeleckie w sytuacjach zbliżonych do realiów użycia broni palnej, natomiast inni chętni będą mogli przekonać się o atrakcyjności sportu strzeleckiego.

     • Kampania „Mistrzowie Energii”

     • Nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiego konkursu stanowiącego część kampanii „Mistrzowie Energii”, zorganizowaną przez Fundację Czyste Powietrze we współpracy z Państwowym Instytutem Badawczym NASK. Konkurs dedykowany jest dla placówek będących członkami Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej (OSE) i ma na celu promocję różnych form oszczędzania energii oraz pielęgnowania higieny cyfrowej.

      W ramach podjętych działań, przeprowadzono szkolną kampanię pod hasłem „Dołącz do Mistrzów Energii!” Uczniowie klas 3de i 4de przygotowali spot filmowy pod hasłem „OszczędzaMY-wygrywaMY”, który w ciekawy sposób przybliża nam codzienne sposoby na oszczędzanie energii i zadbanie o prawidłowe nawyki cyfrowe. Ponadto, uczennice klasy 2a stworzyły wirtualne narzędzia w postaci e-kursu i powiązanego z nim mini-konkursu, dotyczących tematyki kampanii, które przez cały tydzień czekają na was na górnym korytarzu. Wśród uczniów z najlepszymi konkursowymi wynikami rozlosujemy słodkie nagrody.

      W ramach zajęć z wychowawcami prowadzone są również zajęcia ekologiczne, wykorzystujące stworzone w ramach kampanii materiały. A wszystko to, by płynące z oszczędzania korzyści przyczyniły się do większej troski o naszą planetę i zdrowie!

     • Nasza Stypendystka!

     • Miło nam poinformować, że Natalia Olga Ochmańska uczennica klasy III b III Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Kosińskiego w Kłobucku dołączyła do prestiżowego grona osób, które otrzymały stypendia:
      Stypendia Prezesa Rady Ministrów w roku szkolnym 2022/23,
      Stypendia Burmistrza Kłobucka dla najzdolniejszych uczniów  z Gminy Kłobuck za rok szkolny 2021/22 

      Serdecznie gratulujemy i życzymy wytrwałości w pogłębianiu wiedzy oraz rozwijaniu pasji.

     • Siła pomocy

     • Kto powiedział, że Wigilia jest raz w roku? Podobno jest zawsze wtedy, kiedy my tego chcemy. A kiedy pragniemy obdarowywać, nieść otuchę, by móc zobaczyć uśmiech i spokój na twarzy obdarowywanego, to robimy to z potrzeby serca i niekoniecznie 24 grudnia. W tym świątecznym duchu pomocy i pamięci o potrzebujących, uczniowie naszej szkoły – w ramach akcji Szlachetna paczka i Razem na święta, zaangażowali się w bożonarodzeniowe zbiórki żywności. Z zebranych artykułów spożywczych i higienicznych, członkowie Szkolnego Koła Wolontariatu przygotowali podarunki, które zostały przekazane sztabowi Szlachetnej Paczki, a także, przy wsparciu pracownika GOPS-u, osobiście dostarczone do potrzebujących rodzin. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w tegoroczne akcje i mamy nadzieję, że z waszą pomocą będziemy dalej dzielić się dobrem, radością i wsparciem, bowiem pomagając innym – pomagamy tez sobie.

     • Święta na Skorupki

     • Święta to nie stół i ozdoby, a ludzie z ich uśmiechami i ciepłymi spojrzeniami.

      Święta Bożego Narodzenia to w naszej tradycji czas przeżywany we wspólnocie najbliższych nam osób. W tych dniach w sposób szczególny dostrzegamy, jak bardzo bliskość drugiego człowieka jest nam potrzebna. I w takim bożonarodzeniowym duchu, pełnym ciepła i radosnych spojrzeń 21 grudnia 2022 r. w społeczności Skorupiaków, odbyły się wyjątkowe Jasełka, które zostały zaprezentowane przez klasy: Ie i IIIap pod opieką wychowawców – p. Justynę Garus-Kempą i p. Aleksandrę Przygodą.

      W trakcie uroczystości mogliśmy zachwycić się wykonaniami świątecznych utworów w aranżacjach uzdolnionych uczennic, jak również wspólnie zaśpiewać kolędę. Spektakl uświetniły wystąpienia młodzieży i odczytane przez ks. Pawła Słowo Boże. Nie zabrakło również życzeń złożonych przez Panią Dyrektor – Katarzynę Ścieburę, i przedstawicieli Samorządu, bowiem to czas, by podzielić się radością, uśmiechem i życzliwością z naszymi koleżankami i kolegami, przyjaciółmi oraz profesorami. Punktem końcowym było wręczenie nagród przez Panią Dyrektor dla zwycięzców I Szkolnego Turnieju w League of Legends.

      Po zakończonych Jasełkach wszyscy udaliśmy się do pracowni w celu przygotowywania się do klasowych Wigilii, by móc wraz wychowawcami złożyć sobie życzenia, skosztować przygotowanych pyszności, ale przede wszystkim zatrzymać się na chwilę i pełni refleksji powspominać mijający czas 2022 roku.

     • Szkolna debata „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie w sieci. I Ty możesz mieć na to wpływ”

     • W dniu 21.12.2022r. uczniowie III Liceum Ogólnokształcącego im. K. Kosińskiego w Kłobucku uczestniczyli w pierwszej szkolnej debacie „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie w sieci. I Ty możesz mieć na to wpływ”.  Powyższa akcja została zainicjowana przez funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji w Kłobucku i była odpowiedzią na niepokojąco nasilające się zjawisko cyberprzestępczości.

      Intensywny rozwój Internetu, a także coraz większa dostępność do sieci, poza oczywistymi plusami, wiążą się z coraz większą skalą zagrożeń. Aby skutecznie przeciwdziałać niekorzystnym sytuacjom musimy mieć świadomość zagrożeń, a także zrozumieć emocje towarzyszące wszystkim wydarzeniom  w sieci.

      Na temat bezpieczeństwa w Internecie mówi się wiele, a jednak wciąż zdarzają się sytuacje związane z kradzieżą danych, włamaniami na konta, licznymi internetowymi oszustwami oraz wszechobecnym hejtem.

      Dlatego podczas pierwszej szkolnej debaty naszym wspólnym celem było zdiagnozowanie problemów, z jakimi wszyscy mierzymy się w wirtualnej przestrzeni i zapobieganie ewentualnym niechcianym i problematycznym zdarzeniom.

      Debata „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie w sieci. I Ty możesz mieć na to wpływ” była powiązana także z  Dniem Bezpiecznego Internetu, który od 2007 obchodzony jest w 40 krajach na świecie.

     • W świątecznym nastroju...

     • Odliczanie do świąt może być jeszcze bardziej magiczne. Otóż jak co roku,  w naszej szkole został ogłoszony świąteczny konkurs na wyjątkową i pełną nastrojowości  bożonarodzeniową kartkę.  Mimo iż nie jesteśmy placówką o profilu plastycznym, to jednak w szeregach Skorupiaków dusz artystycznych sporo, o czym może świadczyć duże zainteresowanie konkursem, w którym udział wzięło 72 uczniów.

      Każdy z nich wykazał się oryginalnością i kreatywnością, wykorzystując różnorodność technik plastycznych, tym samym wprawiając jury w drobne zakłopotanie. Ostatecznie postanowiono wyróżnić 10 prac, a szczęśliwcami zostali: Dominika Zachwyc, Alicja Biernacka, Kinga Osadnik, Belkot Anna – uczniowie klasy Ia; Adrian Sławuta, Iga Jantos, Julia Sołtysiak, Michał Konieczny, Matylda Szymczyńska, Kacper Szmigiel, Nikola Kowalczyk - uczniowie klasy Ib; Martyna Napora, Natalia Wcisło, Hanna Cichoń, Mateusz Nabiałczyk  - uczniowie klasy Id; Dagmara Klecha , Adam Werk i Alicja Strzelczyk – uczniowie klasy Ie. Pozostali uczestnicy otrzymali wyróżnienie.

      Gratulujemy i dziękujęmy, bowiem sprawiacie, że okres oczekiwania na święta będzie wyjątkowo przyjemny.

     • Sportowy duch Skorupiaków

     • I Szkolny Turniej E-sportowy w League of Legends pod honorowym patronatem JM Rektora Politechniki Częstochowskiej prof. dr hab. inż. Norberta Sczygiola dobiegł już końca. Uczniowie naszej szkoły, współzawodnicząc ze sobą w pięcioosobowych zespołach, stawali do sportowego boju z przeciwnikami na wirtualnej arenie, wykorzystując doświadczenie, kreatywność i pasję. Cztery niedościgłe zespoły dostały się do fazy pucharowej, walcząc o tytuł  najlepszych graczy, a także o atrakcyjne nagrody.

      Pierwsze miejsce zajął zespół w składzie: Marcelina Krysiak, Błażej Wojdyło, Ignacy Gusiew, Kuba Brodacki, Antek Płuska. Drugie miejsce wywalczyli: Maciej Żurawski, Filip Mrowiec, Krzysztof Tronina, Michał Psuj i Radosław Kwiatkowski, natomiast na trzecim miejscu uplasowali się: Szymon Paciepnik, Oskar Januszka, Filip Piśniak, Kamil Szafran i Karol Kalek.

      Nagrody rzeczowe dla najlepszych drużyn zostaną wręczone podczas bożonarodzeniowej akademii. Serdecznie gratulujemy.