• "Z młodym kierowcą w drodze po doświadczenie oraz bezpiecznie w ruchu kolejowym"

     • W ramach akcji "Z młodym kierowcą w drodze po doświadczenie oraz bezpiecznie w ruchu kolejowym" funkcjonariusze Policji z kłobuckiej drogówki spotkali się z uczniami III Liceum Ogólnokształcącego im. K. Kosińskiego w Kłobucku.

      W dniu dwudziestego piątego listopada 2019r. policjanci z kłobuckiej drogówki: starszy aspirant Roman Hofman oraz sierżant sztabowy Kamil Matyjewicz wspólnie z rzecznikiem Prasowym Komendy Powiatowej Policji w Kłobucku młodszym aspirantem Kamilem Raczyńskim spotkali się z młodzieżą naszej szkoły w celu edukowania młodych kierowców, ale także przyszłych posiadaczy prawa jazdy.

      W czasie prelekcji młodzi ludzie mieli okazję zapoznać się ze statystyką i rodzajem zdarzeń drogowych powodowanych przez kierowców. Stróże prawa wyjaśniali najczęstsze przyczyny wypadków powodowanych przez uczestników ruchu drogowego, tłumaczyli również, co należy zrobić na miejscu zdarzenia drogowego, a także przestrzegali przed konsekwencjami spowodowania wypadku pod wpływem alkoholu czy środków odurzających.

      Oprócz tego omówili sytuacje dotyczące bezpiecznego przejazdu kolejowego oraz  uświadamiali jak prawidłowo przechodzić i przejeżdżać przez przejazdy lub przejścia kolejowe. Szczególną uwagę poświęcono bezpiecznemu zachowaniu na terenach kolejowych. Uczniowie poznali najważniejsze znaki kolejowe oraz nabyli wiedzę o tym, czego nie wolno robić w pobliżu torów. Poza tym dowiedzieli się jak powiadamiać o niebezpiecznych sytuacjach wykorzystując informacje z żółtych naklejek PLK, umieszczonych na przejazdach. Uzupełnieniem spotkania były filmy edukacyjne, oraz filmy z autentycznych zdarzeń drogowych i kolejowych wyświetlone „ku przestrodze” oglądających.

     • Koniec turystyki jaką znamy?

     • Pod tym hasłem w Bibliotece Publicznej Gminy Kłobuck w dniu 21.11.2019 r odbyły się warsztaty świadomej turystyki, w których uczestniczyła młodzież z klas I ap, Ibp i Iag. Szkolenie było częścią projektu post-turysta.pl mającego na celu poszerzenie świadomości polskich turystów i turystek o globalnych współzależnościach i mechanizmach, jakim podlega szeroko pojęte zjawisko turystyki oraz o przyczynach i konsekwencjach zachowań turystycznych. Młodzież wysłuchała wykładów oraz brała udział w zajęciach warsztatowych na których min.  projektowała własną dzielnicę turystyczną. Tegoroczna edycja warsztatów była współfinansowana w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2019 r.

     • Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych 2019 – „Wyobraź sobie”

     • Już po raz dwudziesty na całym świecie październik obchodzony był jako Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Aby  zwrócić uwagę na znaczącą rolę bibliotek w życiu szkoły, w nauce i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych  w październiku i listopadzie młodzież z klas pierwszych uczestniczyła w  zajęciach bibliotecznych w Publicznej Bibliotece Gminy Kłobuck im. Jana Długosza w Kłobucku.

      Młodzież nie tylko poznała historię, warsztat informacyjny biblioteki miejskiej i zgromadzony w niej księgozbiór, miała również możliwość zobaczenia biblioteki od zaplecza i pomyszkowania wśród regałów w poszukiwaniu ciekawej książki.

     • AKCJA CHARYTATYWNA - WIZYTA ŚW. MIKOŁAJA NA KRESACH 2019

     • Podobnie jak w latach poprzednich, tak i w tym roku nasza szkoła przystąpiła do akcji charytatywnej: „Mikołaj na Kresy”.  Polegała ona na zbiórce: artykułów szkolnych, maskotek i artykułów spożywczych. Rzeczy te poprzez głównego organizatora akcji - Towarzystwo Patriotyczne „Kresy” w Częstochowie zostaną w najbliższych dniach przekazane, jako paczki od Świętego Mikołaja dla 1000 dzieci z polskich szkół na Litwie, Ukrainie i Białorusi.

     • Szkoła pamięta

     • Z przyjemnością informujemy, że nasze liceum otrzymało podziękowania od Ministra Edukacji Narodowej Dariusza Piontkowskiego za włączenie się do akcji „Szkoła pamięta”, która miała swój finał w piątek, 25 października br. Celem inicjatywy było zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu czy społeczności. W ramach akcji „Szkoła pamięta” nasi uczniowie odwiedzali groby poległych żołnierzy podczas II wojny światowej.

      Dyplom za udział w akcji - "Szkoła pamięta"

     • Dwa dni w klimatycznym Wrocławiu

     • Klasy humanistyczne I a(p) i I a(g) spędziły dwa dni: 23- 24 października 2019 na wycieczce szkolnej we Wrocławiu. Uczestnicy wycieczki mieli okazję odwiedzić multimedialne muzeum wody – Hydropolis i wyjechać na czterdzieste dziewiąte piętro Sky Tower. Podziwialiśmy unikatową Panoramę Racławicką, rynek wrocławski z jego zabytkowymi kamieniczkami oraz wspięliśmy się na Mostek Czarownic, z którego roztacza się piękny widok na Starówkę.

     • Sukcesy sportowe „Skorupek”

     • W minionym miesiącu święciliśmy dużo sportowych sukcesów. W zawodach organizowanych przez Powiatowy Szkolny Związek Sportowy rywalizowali piłkarze, piłkarki oraz tenisiści stołowi.

      Jako pierwsi rywalizowali piłkarze. Nasi zawodnicy pokonali Zespół Szkół nr 2 4:0 (bramki: Piotr Marchwiński, Mateusz Marzec, Mateusz Grot oraz gol samobójczy). W drugim spotkaniu pokonaliśmy ubiegłorocznego mistrza Zespół Szkół nr 1 2:0 (bramki: Maciej Zagórski i Mateusz Grot). W zamykającym turniej meczu przypieczętowaliśmy tytuł mistrzowski efektowną wygraną z Zespołem Szkół w Krzepicach 4:0 (bramki 3 Mateusz Grot oraz Piotr Marchwiński). Szkołę reprezentowali: Piotr Paliwoda, Michał Chłąd, Piotr Grudziński, Mateusz Grot, Piotr Marchwiński, Mateusz Marzec, Jakub Łańczak, Maciej Zagórski, Jakub Kot oraz Maciej Tałaj.

      Wiosną nasi piłkarze będą reprezentować szkołę w zawodach rejonowych.

      Następnego dnia do rywalizacji przystąpili tenisiści i tenisistki stołowe. Drużyna dziewcząt okazała się bezkonkurencyjna pewnie ogrywając swoje konkurentki. Panowie spisali się nieco słabiej, ale i tak zajęli miejsce na najniższym stopniu podium. W nagrodę dziewczyny reprezentowały szkołę w zawodach rejonowych, które odbyły się w Częstochowie. Pomimo braku naszej najlepszej tenisistki Zuzi Kowalczyk (choroba), dziewczyny dzielnie walczyły z rywalkami ulegając nieznacznie 2:3 Liceum im. Jana Kochanowskiego w Częstochowie oraz Liceum Gastronomicznemu w Częstochowie 1:3. Wygrana 3:0 z Zespołem Szkół nr 1 w Kłobucku, pozwoliła na zdobycie III miejsca w końcowej klasyfikacji. Szkołę reprezentowali: Zuzanna Kowalczyk, Klaudia Ceglarz i Julia Rudnik oraz Jakub Wydmuch i Piotr Paliwoda.

      Ostatnie zawody to rywalizacja piłkarek nożnych. W pierwszym spotkaniu mimo optycznej przewagi nasze zawodniczki przegrały z Zespołem Szkół nr 1 0:2. Następnie nasze piłkarki pewnie pokonały Zespół Szkół nr 2 4:1 (bramki Zuzia Kowalczyk, Martyna Leśko, Julia Płuska oraz Sara Chrząstek). W ostatnim meczu decydującym o końcowej tabeli, po emocjonującym meczu, nasze dziewczęta pokonały Zespół Szkół z Krzepic 1:0 po bramce Zuzi Kowalczyk. O końcowej tabeli decydowały bramki. Tutaj o jedną lepsza okazał się reprezentacja ZS nr 1, a my ostatecznie zajęliśmy II miejsce. Szkołę reprezentowały: Sara Chrząstek, Oliwia Fikier, Martyna Leśko, Julia Płuska, Marta Płaczkiewicz, Zuzia Kowalczyk, Nicol Bednarska, Katarzyna Bujak oraz Oliwia Świącik.

      Opiekunami zespołów są Bartłomiej Saran oraz Mariusz Wilk.

     • Biliśmy Rekord Guinessa!!!

     • 16 października nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskiej akcji bicia Rekordu Guinessa w resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Akcje organizowała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w ramach programu edukacyjnego „Ratujemy i Uczymy Ratować”.

      Punktualnie o 12.00 ponad 100 uczniów z naszej szkoły ustawiła się przy stanowiskach udzielania pierwszej pomocy. Zadanie polegało na ciągłym przeprowadzeniu czynności 30 uciśnięć – 2 wdechy przez 30 minut. Cała akcje przebiegała bardzo sprawnie. Uczniowie jeden po drugim przystępowali do czynności ratunkowych. Była to znakomita okazja do utrwalenia oraz sprawdzenia w praktyce swoich umiejętności z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

     • Cyberprzemoc i dopalacze

     • W dniu 13 listopada 2019r. w III Liceum Ogólnokształcącym im.                              K. Kosińskiego w Kłobucku dla uczniów klas pierwszych i drugich zorganizowano prelekcję dotyczącą „Cyberprzemocy i dopalaczy”, która prowadzona była przez przedstawiciela zespołu ds. profilaktyki społecznej, nieletnich i patologii Komendy Powiatowej Policji w Kłobucku – p. Marlenę Wiśniewską.

      Podczas spotkania funkcjonariuszka Policji rozmawiała z uczniami na temat uzależnień, jakim mogą ulec młodzi ludzie sięgający po substancje psychoaktywne oraz na temat zagrożeń płynących z niewłaściwego użytkowania Internetu i telefonii komórkowej. Podczas prelekcji wykorzystano prezentację multimedialną oraz filmy edukacyjne.

      W filmach wypowiadają się młodzi ludzie, którzy w oparciu o własne doświadczenie i posiadaną wiedzę przestrzegają przed zagrożeniami niesionymi przez internet oraz zgubnymi skutkami zażywania substancji psychoaktywnych. Uczniowie dowiedzieli się jak postępować w przypadku zetknięcia z przemocą w wirtualnym świecie, a także zostali uświadomieni o odpowiedzialności nieletnich za czyny związane z przestępczością internetową. Ponadto zwrócono uwagę na zagrożenia związane z sięganiem młodych osób po używki, w szczególności narkotyki, w tym „zabójcze” w skutkach dopalacze. Przypomniano młodzieży, że w polskim prawie wszystko co związane jest z narkotykami (posiadanie, zażywanie, sprzedawanie) jest nielegalne.

      Głównym celem spotkania, było zwrócenie uwagi, że życie wolne od substancji psychoaktywnych i cyberprzemocy pozwala na uniknięcie kolizji z prawem i chroni przez wieloma życiowymi tragediami.

     • Akademia Przedsiębiorczości

     • W dniu 23 października 2019 roku w budynku Zespołu Szkół nr 3 w Kłobucku odbyło się spotkanie uczniów klas trzecich z trenerami Funduszu Górnośląskiego S.A. oraz PKO BP S.A. w ramach projektu edukacyjnego „Akademia Przedsiębiorczości”.

      Spotkanie miało na celu przybliżenie młodym ludziom, wchodzącym w wiek pracowniczy, podstawowych pojęć z zakresu ekonomii i biznesu. Młodzież zdobyła wiedzę podczas ciekawej, interaktywnej oraz merytorycznej lekcji z trenerem, który w przystępny sposób przedstawił zebranym zagadnienia tematyczne z zakresu:

      • podejmowania pierwszej pracy
      • podejmowania działalności gospodarczej
      • po wakacjach kupię sobie… – jak radzić sobie z zarządzaniem własnymi finansami oraz planować wydatki i oszczędności
      • finansów dla młodych – rodzaje rachunków bankowych, płatności mobilne oraz e-płatności
      • uwaga na oszustów – popularne metody wyłudzania pieniędzy
      • nie daj się okraść, czyli warto dbać o to, gdzie i jak robimy przelewy

      Zwieńczeniem realizacji projektu w szkołach jest ogłoszony konkurs na najlepszy pomysł na biznes, w którym do wygrania – poza nagrodami rzeczowymi – są również płatne staże w Funduszu Górnośląskim.

      Zadaniem konkursowym jest rozpisanie w formie projektu swojego pomysłu na biznes w terminie do 6 grudnia 2019 roku.

      Po pierwsze – co to jest biznesplan? Jak sama nazwa wskazuje – to po prostu plan na Twój biznes.

      Biznesplan, czyli pomysł na biznes powinien odpowiadać na pytania:

      • Kto zamierza otworzyć własne przedsiębiorstwo?
      • Co jest przedmiotem planowanego przedsięwzięcia?
      • Jak będzie przebiegać jego realizacja?
      • Ile to będzie kosztować?

      Dokument powinien zawierać:

      1. Dane wnioskodawcy
      2. Opis planowanego przedsięwzięcia
      3. Charakterystyka rynku i konkurencji
      4. Strategia marketingowa (plan marketingowy)

      Plan finansowy