• Poznaj Polskę – Wrocław

     • Poznaj Polskę to tytuł projektu, dzięki któremu młodzież ma szansę zwiedzić wybrane miejsca w kraju, nie nadwerężając zbytnio portfela rodziców.  Wrocław, Kraków i Wieliczka, Warszawa –  te atrakcyjne miasta umieszczono na liście wycieczek w naszej szkole.  Pierwsza z nich – do stolicy Dolnego Śląska - odbyła się w środę, 16 listopada.  Jej uczestnikami byli w większości uczniowie klas drugich.

      Młodzi wizytę w ,,mieście spotkań”(slogan promocyjny Wrocławia) zaczęli, oczywiście, od spotkania… z żyraaafami, misiami (jeszcze nie spały!), bajecznie kolorowymi rybami, czającymi się w zaroślach krokodylami… ZOO i mieszczące się na jego terenie Afrykarium  zamieniło ponury, mglisty listopadowy dzień w ciepłą, słoneczną egzotyczną przygodę z nurkowaniem w rafach koralowych włącznie. Pewną jej kontynuacją okazał się czas spędzony w Muzeum Przyrodniczym Uniwersytetu Wrocławskiego. Czego tam nie mają?! Rośliny z różnych stron świata, nasiona o dziwnych kształtach i niewiarygodnych rozmiarach, groźnie wyglądające owady, szkielety stworzeń małych i ogromnych, ptaki z fikuśnymi ogonkami i fantastycznymi dziobami…Raj dla miłośników natury i matki –Ziemi! Choć  listopadowa aura nie sprzyjała nadto spacerom po mieście, licealiści, rozgrzani wizytami w egzotycznych ,,krainach”, obejrzeli jeszcze Stare Miasto, sprawnie przemykając miedzy kroplami wody sączącej się z nieba. A Stare Miasto w deszczu i zapadającym zmroku stroiło się już do świąt Bożego Narodzenia, oblekało w światła, w czerwień i złoto, kusiło: ,,zostań jeszcze chwilę”, ,,wróć”. Tak pięknie wabiony, zapewne, niejeden tu wróci …

     • I Szkolny Turniej E-sportowy w League of Legends

     • Z ogromną przyjemnością chcemy Was poinformować, że zorganizowany z inicjatywy uczniów klasy 2de I Szkolny Turniej E-sportowy w League of Legends odbędzie się pod honorowym patronatem JM Rektora Politechniki Częstochowskiej Prof. dr. hab. inż. Norberta Sczygiola.

      Od najbliższej soboty siedem pięcioosobowych zespołów stanie do boju na wirtualnej arenie, gdzie wykorzystają swoje umiejętności taktyczne, strategiczną współpracę i stalowe nerwy w starciu z przeciwnikami. Zapraszamy do śledzenia wydarzenia na stronach internetowych szkoły.

      W ramach otrzymanego patronatu honorowego Politechniki Częstochowskiej najlepsze zespoły turnieju e-sportowego czeka niespodzianka zorganizowana w murach uczelni.

     • Szkolna demokracja - przekazanie władzy Samorządu Uczniowskiego

     • Wybory Samorządu Uczniowskiego to szkolna tradycja, która - jak się okazuje - coraz częściej staje się jednym z ważniejszych wydarzeń wśród Skorupiaków. To właśnie Samorząd umożliwia uczniom realny udział w życiu szkoły poprzez możliwość podejmowania decyzji, realizację ich potrzeb i pomysłów. Wybory, mające powołać w roku szkolnym 2022/2023 grupę chętnych do pracy i pełnych ciekawych pomysłów odbyły się drogą tajnego głosowania, a 10 listopada odbyło się uroczyste przekazanie władzy Samorządu Uczniowskiego. Ustępujący samorząd podziękował za owocną współpracę Pani Dyrektor, Pani Wicedyrektor oraz opiekunowi.

      W skład nowego Prezydium Samorządu Uczniowskiego weszli:

       Izabela Mika - przewodnicząca,

      Kacper Paciepnik – I zastępca,

       Martyna Mazik – II zastępca,

      Aleksandra Tomsia – sekretarz,

       Ewa Cieślik - skarbnik. 

      Opiekunowie: Pani Aleksandra Przygoda oraz Pan Mariusz Wilk.

      Zwycięzcom gratulujemy!!!

     • Koszarowe przygody walecznych Skorupiaków

     • Klasy mundurowe ze Skorupki odbyły kolejne już w tym roku zajęcia koszarowe, podczas których uczniowie klas pierwszych byli wprowadzani w arkana sztuki wojskowej. Ich instruktorami byli starsi koledzy z klas drugich i trzecich, a nad wszystkim pieczę trzymali absolwenci klas mundurowych, którzy pomimo ukończenia szkoły i pójścia w świat, nadal chętnie  wracają, działając czynnie w środowisku strzeleckim Zespołu Szkół nr 3.

      W trakcie zajęć uczniowie zapoznawali się z budową i zasadą działania broni strzeleckiej, tak krótkiej, jak i długiej. Największy nacisk kładziono na bezpieczeństwo posługiwania się bronią podczas jej eksploatacji i przenoszenia.

      Broń treningową wykorzystywaną podczas ćwiczeń, jak zawsze udostępniła szkole firma Fort Military Institute z Częstochowy, która dysponuje bogatym asortymentem umundurowania,rekwizytów i replik broni, które wypożycza na potrzeby produkcji filmowych. Dzięki tej współpracy, uczniowie klas mundurowych naszej szkoły uzyskują darmowy  dostęp do broni ,,bezpiecznej”, czyli pozbawionej cech bojowych i zatwierdzonej przez laboratorium policyjne oraz  nabywają umiejętności niezbędne do kontynuowania swej życiowej przygody z Wojskiem Polskim w dorosłym życiu.

      Nasza szkoła, a zwłaszcza klasy mundurowe, mają swych przedstawicieli we wszystkich służbach Rzeczypospolitej Polskiej, w tym, najbardziej elitarnej jednostce Wojska Polskiego – Jednostce Wojskowej Komandosów.

      Kolejnym blokiem szkoleniowym była pierwsza pomoc na polu walki, zwłaszcza sztuka prawidłowego zakładania stazy - taktycznej opaski uciskowej, w warunkach polowych. Umiejętność ta jest dziś w Wojsku Polskim podstawową, dlatego trening w tym zakresie trzeba wprowadzać już w szkole średniej.

      Podsumowaniem dotychczasowego bloku szkoleniowego były nocne zajęcia taktyczne z elementami gry terenowej, dostarczające niezapomnianych wrażeń, satysfakcji, ale i wymuszające wykazania się odpowiednimi umiejętnościami. Aby jednak zajęcia były w pełni bezpieczne, nad młodzieżą o żołnierskich sercach, czuwała nad  kłobucka policja.

     • Święty Mikołaj na Kresach

     • Podobno bogatym nie jest ten kto posiada, ale ten, kto daje. A świat, jak wiemy potrzebuje dobra i ogromnej siły wsparcia. I tę wyjątkową moc otrzymają i poczują od bogatych Skorupiaków mieszkańcy obwodu lwowskiego. Otóż po raz kolejny młodzież naszej szkoły udowodniła, że solidaryzuje się z rodakami zamieszkującymi Kresy Wschodnie i licznie wsparła październikową zbiórkę. Wolontariusze i opiekunowie Szkolnego Koła Wolontariatu, wraz z panią Aleksandrą Ciesielską, włączyli się w organizację akcji, zbierając słodycze, przybory szkolne i dary żywnościowe od wszystkich klas. Kilku z nich - oprócz przyniesionej żywności, załączyło także kartki świąteczne z życzeniami i pozdrowieniami dla beneficjentów akcji. Zebrane paczki zostały przekazane Towarzystwu Patriotycznemu Kresy w Częstochowie.

      Dziękujemy wszystkim tym, którzy zaangażowali się w zbiórkę, żywiąc nadzieję, że każda z podarowanych paczek wniesie w życie dzieciaków zamieszkujących Kresy radość oraz uśmiech i choć na moment pozwoli zapomnieć o trudnym dla nich czasie.

     • Szkoła pamięta

     • Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci

      Wisława Szymborska

      Listopad to szczególny czas zadumy, refleksji i wspomnień nie tylko bliskich, ale również tych, którzy zapisali się w ogólnonarodowej i lokalnej  historii. Dlatego też po raz kolejny, pod patronatem Ministerstwa Edukacji i Nauki, odbywa się akcja Szkoła pamięta, priorytetem której jest zachęcanie i przypominanie młodzieży o upamiętnieniu ważnych rocznic, wydarzeń i postaci historycznych. Uczniowie naszej szkoły nie tylko odwiedzili lokalne miejsca pamięci, zapalając znicze jako symbol refleksji o zmarłych, wykonali również gazetkę ścienną dokumentująca powyższą akcję. Natomiast  w listopadzie, na stronie szkoły będzie można obejrzeć  film poświęcony obrońcom wolności, niepodległości i wiary chrześcijańskiej  -Żołnierzom Wyklętym na terenie Kłobucka.

     • Zmagania sportowe Skorupiaków

     • Podobno do sukcesu nie ma żadnej windy - trzeba iść po schodach. I po tych schodach, prowadzących po czerwonym dywanie do sukcesu mkną Nasze sportowe Skorupiaki gotowi na każde wyzwanie. A trzeba przyznać, że kalendarz zawodów Powiatowego Szkolnego Związku Sportowego nie pozwala nam odpocząć od sportowych rozgrywek. Otóż po zmaganiach biegaczy i biegaczek przełajowych, rozegrany został turniej tenisa stołowego dziewcząt i chłopców. Nasze pingpongistki, w składzie: Maja Bladocha i Klaudia Ceglarz, zajęły pierwsze miejsce. Na drugim stopniu podium stanęli panowie: Jakub Wydmuch i Oliwier Wojtasik.

      18 października dziewczęta udały się do Częstochowy na zawody rejonowe. Tym razem - Maja i Klaudia zajęły trzecie miejsce na podium.

      Dzień później, na zieloną murawę w Krzepicach wybiegły nasze piłkarki. Szkołę reprezentowały: Oliwia Balcerzak, Oliwia Świącik, Joanna Kasprzyk, Maja Bladocha, Alicja Herudzińska, Natalia Słonina, Zofia Lada i Natalia Blabuś. Mimo iż dziewczęta przegrały z gospodyniami turnieju wynikiem 0:3, to ostatecznie zajęły drugie miejsce, pokonując Zespół Szkół nr 1  wynikiem 2:0.

      Natomiast 27 października do sportowej rywalizacji stanęli nasi waleczni piłkarze. W pierwszym meczu, pokonując wynikiem 1:0 Zespół Szkół nr 1, w drugim, przegrywając z ostatecznym triumfatorem turnieju – Zespołem Szkół z Krzepic 0:3 oraz w trzecim, wygrywając 4:1 z Zespołem Szkół nr 2 - zajęliśmy chlubne drugie miejsce. Szkołę reprezentowali: Adrian Sławuta, Oliwier Wojtasik, Kacper Ząbkowski, Jakub Kulej, Kacper Krawczyk, Dawid Marcinkowski, Maciej Tałaj, Hubert Kuźnik, Jakub Meslik, Bartłomiej Kukułka oraz Piotr Paliwoda.

      Niech duch sportowy w ich duszach trwa.

     • Wizyta w Zakładzie Karnym w Herbach

     • Ojczyzna to wielki zbiorowy obowiązek.
      Cyprian Kamil Norwid

      Każdy człowiek ma obowiązki względem swojej Ojczyzny, a tym największym jest miłość i szacunek do własnego kraju oraz wspólna praca. Poczucie takiego obowiązku sprawia, że wielu młodych ludzi wstępuje w szeregi wojska, policji, czy też służby więziennej. Bo służba to duma i honor.

      Chcesz chronić społeczeństwo – to wstąp do służby więziennej. Słowa te były przewodnim hasłem wyjątkowej lekcji, w której uczestniczyli uczniowie klas czwartych wraz z p. pedagog – Aleksandrą Desperak i p. profesorem Adamem Nowakiem.-  w Zakładzie Karnym w Herbach. Funkcjonariusze opowiedzieli młodzieży o etosie pracy w służbie więziennej, codziennych jej trudach i zasadach rekrutacji. Pani ppor. Agata Leśnikowska, pełniąca służbę na stanowisku starszego psychologa – w  interesujący i przystępny sposób przybliżyła uczestnikom spotkania metody i środki oddziaływania indywidualnego oraz programy readaptacji społecznej dla osób pozbawionych wolności, przybliżając podstawowe cele, jakie postawiono przed Służbą Więzienną.

      Wiedza teoretyczna była wzbogacona również poprzez zajęcia w terenie. Uczniowie mieli okazję zapoznać się z warunkami, jakie zapewniane są osadzonym w tutejszej jednostce. Spacerniak wyposażony w przyrządy do ćwiczeń, sala dydaktyczna, świetlice, biblioteka, kaplica – to tylko niektóre z miejsc na terenie jednostki, gdzie byli obecni.

      Wiedzę o wykonywanych przez funkcjonariuszy obowiązkach przekazali – mł. chor. Maciej Przybylski i sierż. sztab. Piotr Olszewski, prezentując, jakie działania należy podjąć, aby zapewnić bezpieczeństwo i porządek w herbskim więzieniu. Nie zabrakło również informacji o przepisach, na podstawie których  realizują wyznaczone zadania.

      Wizyta w Zakładzie Karnym miała charakter zarówno edukacyjny, jak i wychowawczo-  prewencyjny, w trakcie której istotnym przesłaniem były słowa, jak należy kierować swoim życiem, aby wybory, których dokonujemy nie doprowadziły do pobytu w izolacji więziennej.

      Podsumowaniem tej wartościowej lekcji niech będą słowa jednego z naszych uczniów: Nie każdy może być funkcjonariuszem – nie wiedziałem, że to taka trudna służba. Zupełnie inaczej niż w filmach…Były one wyrazem szacunku i uznania dla pracy funkcjonariuszy.To było nasze pierwsze, ale z pewnością nie ostatnie spotkanie w tym miejscu.

      https://www.sw.gov.pl/aktualnosc/zaklad-karny-herby-chcesz-chronic-spoleczenstwo-zostan-funkcjonariuszem-sluzby-wieziennej