• Finansowe wsparcie dla Oddziału Przygotowania Wojskowego  III Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Kosińskiego w Zespole Szkół nr 3 w Kłobucku
      • Finansowe wsparcie dla Oddziału Przygotowania Wojskowego III Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Kosińskiego w Zespole Szkół nr 3 w Kłobucku

• 21.12.2023 08:45
      • W odpowiedzi na wniosek Powiatu Kłobuckiego, Ministerstwo Obrony Narodowej przyznało dofinansowanie na funkcjonowanie w III Liceum Ogólnokształcącym im. Kazimierza Kosińskiego w Zespole Szkół nr 3 w Kłobucku klasy OPW.
        Całkowita wartość grantu wyniosła 122 700,00 zł, z tego dofinansowanie MON stanowi kwotę 98 160,00 zł, wkład własny samorządu wyniósł 24 540,00 zł.
      • Fundusze zostały wykorzystane na zakup wyposażenia wojskowego dla uczniów klasy OPW. Kwota 85 000,00  zł. została przeznaczona na zakup  specjalistycznego pakietu szkoleniowego, zaś kwota w wysokości 37 700,00 zł.  została przeznaczona na zakup pakietów ubiorczych uczniów rozpoczynających w roku szkolnym 2023/24 naukę w klasie pierwszej OPW.

Pakiet ubiorczy dla ucznia obejmuje: bluzę i spodnie Ubioru Mundurowego Ucznia, 2 koszulki T-shirt, beret granatowy, zestaw odznak regulaminowych do ubioru, bluzę ocieplaną polar według wymagań technicznych MON, plecak taktyczny o pojemności co najmniej 25 litrów, rękawice zimowe, czapkę zimową.

Specjalistyczny pakiet szkoleniowy OPW obejmuje: kamizelki taktyczne, gumowe atrapy karabinka z pasem nośnym, hełmy ochronne wojskowe, busole, okulary ochronne, broń pneumatyczną z akcesoriami, maski ochronne do broni pneumatycznej, repliki pistoletu ASG wraz z kaburami, maski przeciwgazowe, saperki, komplet do kwalifikowanej pierwszej pomocy, nosze medyczne, stazy taktyczne, radiotelefony, przybory do walki wręcz, makiety broni szkoleniowej, kurtki dla ucznia, lornetki, latarki czołowe, multitool.

Decyzją Ministerstwa Obrony Narodowej,  z dniem 1 września 2023 roku w III Liceum Ogólnokształcącym im. Kazimierza Kosińskiego został utworzony Oddział Przygotowania Wojskowego. Samorząd powiatu zdecydował się na taki krok celem rozszerzenia oferty edukacyjnej oraz promocji kształcenia zawodowego w regionie. Nauka w OPW to dobry początek nie tylko dla tych, którzy wiążą swoją przyszłość ze służbami mundurowymi. Uczniowie już na etapie nauki w liceum biorą udział w szkoleniu z przygotowania wojskowego na poziomie teoretycznym i praktycznym. Realizowane są zajęcia na poligonie wojskowym, zajęcia z samoobrony, strzelectwa sportowego, kurs pierwszej pomocy).  Szkolenie składa się z 4 bloków tematycznych: podstawy wychowania wojskowego, szkolenia bojowego, szkolenia logistycznego, szkolenia z wybranych przepisów. Praktyczna wiedza nabyta podczas czteroletniej nauki przyda się także „w cywilu”.

Uczniowie poznają również realia pracy w wojsku, bo zajęcia praktyczne (decyzją MON) realizowane są we współpracy z Jednostką Wojskową Komandosów w Lublińcu.

Szkoła zyskała wsparcie w realizacji podstawy programowej i możliwość podniesienia jakości kształcenia, zaś uczniowie zyskali szansę na podniesienie swoich kwalifikacji oraz zdobycie nowych umiejętności, wykraczających poza podstawę programową kształcenia ogólnego.

W ramach zawartego ze szkołą porozumienia,  Jednostka Wojskowa Komandosów  4101 zobowiązała się m.in. do prowadzenia działań promocyjno-informacyjnych dotyczących popularyzacji służby wojskowej wśród uczniów szkoły, do organizacji certyfikowanych szkoleń poligonowych we współpracy z wojskiem dedykowanych uczniom.

Nauka w klasie OPW to przepustka uczniów do kariery wojskowej -  absolwenci oddziału mają m.in. szansę uzyskania dodatkowych punktów rekrutacyjnych przy aplikowaniu do uczelni wojskowych oraz możliwość odbycia skróconej służby przygotowawczej, która stanowi bezpośrednią przepustkę do zawodowej służby wojskowej.

Niewątpliwym atutem szkoły jest posiadanie wirtualnej strzelnicy (pozyskanej w 2022 roku również  ze środków Ministerstwa Obrony Narodowej), na której to uczniowie, podczas zajęć, mogą kształtować swoje umiejętności strzeleckie oraz ćwiczyć prawidłową postawę strzelecką.

Obecnie w III Liceum Ogólnokształcącym im. Kazimierza Kosińskiego w Zespole Szkół nr 3 w Kłobucku funkcjonuje jedna klasa OPW, w której kształci się 29 uczniów.