• Szkoła pamięta

     • Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci

      Wisława Szymborska

      Listopad to szczególny czas zadumy, refleksji i wspomnień nie tylko bliskich, ale również tych, którzy zapisali się w ogólnonarodowej i lokalnej  historii. Dlatego też po raz kolejny, pod patronatem Ministerstwa Edukacji i Nauki, odbywa się akcja Szkoła pamięta, priorytetem której jest zachęcanie i przypominanie młodzieży o upamiętnieniu ważnych rocznic, wydarzeń i postaci historycznych. Uczniowie naszej szkoły nie tylko odwiedzili lokalne miejsca pamięci, zapalając znicze jako symbol refleksji o zmarłych, wykonali również gazetkę ścienną dokumentująca powyższą akcję. Natomiast  w listopadzie, na stronie szkoły będzie można obejrzeć  film poświęcony obrońcom wolności, niepodległości i wiary chrześcijańskiej  -Żołnierzom Wyklętym na terenie Kłobucka.

     • Zmagania sportowe Skorupiaków

     • Podobno do sukcesu nie ma żadnej windy - trzeba iść po schodach. I po tych schodach, prowadzących po czerwonym dywanie do sukcesu mkną Nasze sportowe Skorupiaki gotowi na każde wyzwanie. A trzeba przyznać, że kalendarz zawodów Powiatowego Szkolnego Związku Sportowego nie pozwala nam odpocząć od sportowych rozgrywek. Otóż po zmaganiach biegaczy i biegaczek przełajowych, rozegrany został turniej tenisa stołowego dziewcząt i chłopców. Nasze pingpongistki, w składzie: Maja Bladocha i Klaudia Ceglarz, zajęły pierwsze miejsce. Na drugim stopniu podium stanęli panowie: Jakub Wydmuch i Oliwier Wojtasik.

      18 października dziewczęta udały się do Częstochowy na zawody rejonowe. Tym razem - Maja i Klaudia zajęły trzecie miejsce na podium.

      Dzień później, na zieloną murawę w Krzepicach wybiegły nasze piłkarki. Szkołę reprezentowały: Oliwia Balcerzak, Oliwia Świącik, Joanna Kasprzyk, Maja Bladocha, Alicja Herudzińska, Natalia Słonina, Zofia Lada i Natalia Blabuś. Mimo iż dziewczęta przegrały z gospodyniami turnieju wynikiem 0:3, to ostatecznie zajęły drugie miejsce, pokonując Zespół Szkół nr 1  wynikiem 2:0.

      Natomiast 27 października do sportowej rywalizacji stanęli nasi waleczni piłkarze. W pierwszym meczu, pokonując wynikiem 1:0 Zespół Szkół nr 1, w drugim, przegrywając z ostatecznym triumfatorem turnieju – Zespołem Szkół z Krzepic 0:3 oraz w trzecim, wygrywając 4:1 z Zespołem Szkół nr 2 - zajęliśmy chlubne drugie miejsce. Szkołę reprezentowali: Adrian Sławuta, Oliwier Wojtasik, Kacper Ząbkowski, Jakub Kulej, Kacper Krawczyk, Dawid Marcinkowski, Maciej Tałaj, Hubert Kuźnik, Jakub Meslik, Bartłomiej Kukułka oraz Piotr Paliwoda.

      Niech duch sportowy w ich duszach trwa.

     • X Ogólnopolskie Dyktando Niepodległościowe „Po polsku o historii"

     • Alicja Biernacka z I a i Natalia Ochmańska z III b w szkolnym etapie dyktanda przeprowadzonym 29 września uzyskały najwyższą liczbę punktów i tym samym zakwalifikowały się do konkursu wojewódzkiego. Dziewczyny pokonały w szkole ponad 30 ochotników mierzących się z tekstem najeżonym ortograficznymi pułapkami.
      W najbliższą środę, 26 października 2022 r. w Częstochowie nasze reprezentantki zmierzą się z kilkudziesięcioma przedstawicielami różnych szkół województwa śląskiego.
      Trzymajmy kciuki!

     • Wycieczka do Olsztyna

     • W dniu 4 października 2022 roku klasy: I c, II a i II c, wzięły udział w wycieczce do Olsztyna. Uczniowie zwiedzili zabytek architektury średniowiecznej, jakim jest Zamek w Olsztynie. Poznali historię obiektu na przestrzeni wieków, od średniowiecza do czasów potopu szwedzkiego.

      Kolejną atrakcją było zwiedzanie barokowego kościoła w Olsztynie, skrywającego w swych podziemiach kryptę, gdzie w częściowo szklanej trumnie spoczywają doczesne szczątki konfederata barskiego. Na tę okoliczność uczniowie wysłuchali krótkiej prelekcji na temat dziejów konfederacji barskiej z lat 1768-1772.

      W dalszej części wycieczki uczestnicy przeszli ze wzgórza zamkowego przez Wzgórza Lipówki i Biakło do granicy rezerwatu ,,Góry Sokole”. Efektem tej wycieczki był koszyk grzybów, dotlenienie organizmu i garść wiedzy na temat historii państwa polskiego.

     • Dzień Języków Europejskich

     • Ludwig Wittgenstein powiedział: Granice mojego języka są granicami mojego świata.

      Tę wyjątkowość świata mogliśmy poznać 26 września, kiedy to po raz kolejny, nasza szkoła zamieniła się w barwne wydarzenie, jakim jest Międzynarodowy Dzień Języków Obcych. Głównym założeniem tego święta jest promowanie wśród młodzieży różnorodności kulturowej i językowej Europy jako bogactwa, które należy rozwijać i pielęgnować.

      W ramach jego obchodów – klasy pierwsze, drugie i trzecie, prezentowały projekty wylosowanych wcześniej krajów Europy. Wśród podjętych aktywności, uczniowie  - w salach udekorowanych barwami i symbolami, przebrani za postaci charakterystyczne dla danych państw - przedstawiali informacje o ich kulturze oraz charakterystyczne zwroty językowe, dbając przy tym o odpowiednią oprawę muzyczną i taneczną. Ponadto, można było również zagłębić się w tajniki kulinarne, degustując dania i produkty charakterystyczne dla danych państw.

      Dodatkowym zadaniem było zaprojektowanie pocztówek z uwzględnieniem bogactwa kulturowego prezentowanych krajów.

      Wszyskim uczniom i nauczycielom, którzy włączyli się w przygotowanie Dnia Języków Obcych, wykazując się zaangażowaniem, kreatywnością i językowymi zdolnościami, stwarzając wyjątkową atmosferę tego dnia – bardzo dziękujemy.

      Zwycięzcami, którzy zdobyli maksymalną liczbę punktów zostały klasy: Ib, Ic, II b – gratulujemy.

     • Sukcesy sportowe licealistów

     • Dziś zainaugurowano XXIII edycję współzawodnictwa Powiatowego Szkolnego Związku Sportowego w Kłobucku. Gospodarzem zawodów sztafetowych biegów przełajowych były Krzepice. Nasze uczennice w składzie : Oliwia Balcerzak, Maja Bladocha, Amelia Mońka, Dagmara Klecha, Zuzanna Olkisz i Klaudia Kurzacz zajęły pierwsze miejsce!!!. Na drugim stopniu podium uplasowali się uczniowie w składzie: Jakub Kulej, Maciej Włoszek, Kacper Ząbkowski, Jakub Meslik, Jakub Chwalana oraz Oliwier Wojtasik. Gratulacje!!!

     • Przyrodnicy ze „Skorupki” na Jurze Krakowsko – Częstochowskiej

     • Dzięki współpracy naszej szkoły ze Stowarzyszeniem „Ziemia Zdegradowana Przywrócona Życiu”, w Międzynarodowym Miasteczku Edukacji Przyrodniczej w Ogrodzieńcu  Podzamczu, w dniach 26 – 28.09. 2022r. odbyła się siódma edycja warsztatów ekologicznych dla uczniów z klas o profilu biologiczno –chemicznym.

      Podczas pieszych wędrówek, prowadzonych przez wykwalifikowanych instruktorów   (p. Sylwię, p. Agatę i p. Macieja), poznaliśmy historię powstania Jury Krakowsko – Częstochowskiej, formy ochrony przyrody prowadzone na jej terenie, kseromorficzną roślinność oraz jaskiniową faunę. Pogoda w tych dniach nas nie zawiodła, tak więc udało się zwiedzić zamek w Ogrodzieńcu – miejsca planów filmowych m.in.: „Zemsty”, „Wiedźmina”, podziwialiśmy nie tylko okolicę, lecz także panoramę Beskidów. Pokonując kolejne kondygnacje i komnaty, słuchając opowieści, przenieśliśmy się w XIV- XVI wiek. Nasza wyobraźnia szczególnie uruchomiła się w salach tortur, zwanych „Męczarnią Warszyckiego”, okolonych skałami „Trzech sióstr” (pasjonatów i zainteresowanych zachęcamy do lektury www.).

      W noc, kiedy Staturn i jego księżyce były najlepiej widoczne, udało się nam obejść lasem zamek dookoła.  Mroczne opowieści p. Macieja i niemalże „egipskie ciemności” spotęgowały nasze wrażenia. Emocje sięgały Zenitu …, i tak zdobyliśmy najwyższy szczyt Jury – 511m.n.p.m..

      Zrekonstruowany Gród Królewski na Górze Birów - (wygląda z zewnątrz jak Biskupin - chyba każdy zna to miejsce choćby z książek) – to był kolejny punkt na naszej mapie poznawania. By tam dotrzeć, należy przemierzyć wiele stopni drewnianych schodów, każdy liczył, ale wyniki były różne… . Osada słowiańska -  odtworzone wnętrze chaty, skóry, szczątki szkieletów, rogowe i krzemienne narzędzia, przęśliki tkackie, groty strzał, końskie podkowy - umożliwiły nam poznanie historii miejsca i sposobu życia jego dawnych mieszkańców. Znaleziska amonitów, belemnitów, gąbek, liliowców (wielkich rozmiarów) pokazały nam życie danego oceanu na naszych terenach. Niewyobrażalna historia życia na Ziemi.

      Góra Birów to nie tylko gród. U podnóża są liczne jaskinie. Przysłowie mówi „Być w Rzymie i papieża nie widzieć- to grzech”. By nie popełnić „grzechu”,  wybraliśmy się do jaskiń. W szczelinach odnaleźliśmy jadowitego pająka - sieciarza jaskiniowego oraz ślady bytowania nietoperzy. Pan Maciej opowiadał o zjawiskach krasowych, genezie powstania jaskini, stalaktytach, stalagmitach, draperiach.

      W trzecim dniu warsztatów odbyła się wyprawa na Pustynię Błędowską – na największy w Polsce obszar lotnych piasków (około 33 km²). Przeszliśmy pustynię niemalże wzdłuż i wszerz, podziwiając widoki ze wzgórza Dąbrówka, z Róży Wiatrów, a później ze wzgórza Czubatka, by na koniec zachwycić się zielonym i czerwonym stawem – rozlewiskami rzeki Białej Przemszy. Ciekawostki z życia mrówkolewa czy grzebiuszki ziemnej pobudziły naszą wyobraźnię.

      Nauka nauką, ale rozrywka też jest potrzebna. Pan Maciej w trakcie naszych barwnych wędrówek, pogłębiających naszą wiedzę, zorganizował dla nas dyskotekę oraz ciekawe warsztaty tkackie, które uświadomiły nam, jak precyzyjna i wymagająca cierpliwości jest to czynność. Pograliśmy w bilard, piłkarzyki, były też śpiewy przy gitarze.

      Po pełnej wrażeń wyprawie wróciliśmy zmęczeni, ale szczęśliwi do domu. Kiedy kolejny wyjazd?

     • Nasz Skorupkowy Klub Sportowy

     • Zapraszamy do śledzenia nowo powstałego cyklu sportowego, w ramach którego będziemy przedstawiać Wam sylwetki sportowców uczęszczających do naszego Liceum. W najnowszym numerze cyklu będzie taekwondo.

      Taekwondo - Co to jest?

      Taekwondo - sztuka walki pochodząca z Korei, pochodząca oficjalnie z 1955 roku. Jest to koreański sport narodowy. Twórcą i prawdziwym ojcem tej techniki samoobrony był Choi Hong Hi - koreański generał. Początkowo Taekwondo powstało jako technika walki militarnej. Obecnie sport zyskał międzynarodową popularność i trenuje się go w wielu krajach świata. Taekwondo uznano również za oficjalny sport olimpijski.

      Jest to nie tylko sposób na ruch, ale także metoda na opanowanie stresu, znalezienie równowagi wewnętrznej i poprawę kondycji psychicznej. Nazwa taekwondo pozwala na częściowe rozszyfrowanie, na czym polega ten sport:

      • tae - stopa lub uderzenie wykonywane za pomocą stopy;
      • kwon - pięść lub uderzenie pięścią;
      • do - sztuka, droga, intuicja w zachowaniu.

      Technika ta pozwala na zdyscyplinowanie umysłu poprzez dyscyplinę ciała. Oprócz kształtowania charakteru taekwondo pozytywnie wpływa na zdrowie, pomaga utrzymać kondycję i ukształtować sylwetkę. Podstawowym elementem w tej sztuce walki są kopnięcia. Wykonuje się je w odpowiedni sposób, zachowując balans ciała i szukając wewnętrznych źródeł siły.

      W dniu 16 września 2022 roku szkolna grupa redakcyjna przeprowadziła wywiad z Zosią Cichoń na temat jej pasji do taekwondo, treningów oraz form spędzania wolnego czasu.

      Zapraszamy do przeczytania wywiadu z naszą reprezentantką!

      -Skąd się wzięła twoja pasja do taekwondo?

      -Na taekwondo pierwszy raz poszłam z przyjaciółką ze szkoły podstawowej 10 lat temu. Ona bardzo chciała trenować sztuki walki, mnie niekoniecznie interesował sport. Zdecydowałam się jednak towarzyszyć jej na pierwszych zajęciach. Trenowałyśmy razem przez około 3 lata, po czym ona zakończyła przygodę ze sportem. Ja natomiast nie poddałam się i kontynuuję zajęcia do dziś.

      -Jak długo trenujesz w K.S Wojownik?

      -W KS Wojownik trenuję od początku mojej sportowej drogi, czyli 10 lat.

      -Co  jest Twoim największym osiągnięciem sportowym?

      -Moim największym osiągnięciem są medale z mistrzostw Polski. Pamiętam dzień, w którym zdobyłam brązowy medal na tych zawodach. Mimo że nie udało mi się wejść do finału, nie mogłam uwierzyć, że stanę na podium mistrzostw Polski. Z radości przez tydzień nie rozstawałam się z medalem. W każdej wolnej chwili wpatrywałam się w namalowanego na nim orzełka.

      -Kto jest dla Ciebie największym wsparciem, jeśli chodzi o sport?

      - Największym wsparciem są oczywiście moi rodzice i rodzina, ale przede wszystkim mój trener Artur Osuchowski. On zawsze potrafi mnie uspokoić, kiedy drżą mi nogi tuż przed walką. Jest dla mnie bardzo dużym wsparciem na macie, ale też w życiu. Trener Suchy zawsze stoi obok mnie, kiedy cieszę się z wygranej walki, ale też kiedy płaczę w kącie po nieudanym pojedynku. Jest dla zawodników prawdziwym przyjacielem.

      -Czy masz rady dla osób, które chcą zacząć z taekwondo?

      -Mój trener zawsze mówi, że taekwondo to zabawa dla wytrwałych. Osoby zaczynające sportową drogę powinny przede wszystkim się nie bać i spróbować swoich sił w koreańskiej sztuce walki. Regularne treningi wcześniej czy później sprawią, że dołączysz do elity taekwondo.

      -Jak spędzasz wolne chwile?

      -W wolnej chwili spędzam czas z przyjaciółmi, rozwijam swoją drugą pasję, którą jest rysowanie oraz trenuje boks. Lubię sprawdzać swoje możliwości w innych dyscyplinach sportowych. Poza tym umiejętności zdobyte na treningu boksu czy crosfitu pozwalają mi być jeszcze lepszym w taekwondo.

      Mamy nadzieję, że Zosia zainspiruje kogoś z Was do rozpoczęcia swojej przygody z taekwondo bądź innymi sztukami walki. Dziękujemy Zosi za udzielenie wywiadu i życzymy Jej jeszcze większych sukcesów i osiągnięć!

      Zespół redakcyjny w składzie;

      Roksana Ranoszek - klasa III ap

      Daria Wręczycka - klasa III ap

      Aleksandra Desperak - Pedagog szkolny

     • Udział wolontariuszy SKW w koncercie charytatywnym ,,Petarda”

     • Dnia 24 września 2022r. w Miejskim Ośrodku Kultury w Kłobucku odbył się koncert charytatywny ,,Petarda’’, którego założeniem była zbiórka funduszy na rzecz Stowarzyszenia ,,Mila i Przyjaciele’’ mającego pod swoją opieką niepełnosprawne dzieci.
      Tego dnia na scenie wystąpiły 4 zespoły m.in. LUXTORPEDA oraz EL.PANK.EL. W przerwach między koncertami prowadzone były licytacje fantów pozyskanych od wielu sponsorów, natomiast w westybulu można było nabyć pyszne kanapki oraz ugasić pragnienie orzeźwiającą lemoniadą.

      Sprzedaż przekąsek prowadzili nasi szkolni wolontariusze wraz z uczniami Zespołu Szkół nr 1

      w Kłobucku, którzy chętnie i licznie włączyli się w organizację przedsięwzięcia. Cel był szczytny,

      a pomoc naszych wolontariuszy nieoceniona.

      Serdeczne podziękowania za tak liczny udział w koncercie należą się tym, którzy poświęcili swój czas i zdecydowali się wesprzeć to wydarzenie.