• Kontynuujemy cykl zajęć „Poznajemy uczelnie wyższe” – tym razem - Śląski Uniwersytet Medyczny

     • Koniec drugiej klasy to czas, kiedy należy rozpocząć zapoznawanie się z ofertą edukacyjną wyższych uczelni, by za rok dokonać właściwego dla siebie wyboru. W tym celu w piątek 7 czerwca uczniowie
      z klas z rozszerzoną biologią gościli w Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach.

      W Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej młodzież III LO  miała okazję zapoznać się z pracą lekarza w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym, gdzie w bogato wyposażonych pracowniach symulacji medycznej - przy użyciu fantomów - studenci medycyny akurat zdawali egzaminy w sesji letniej. Oddział SOR  zawiera 4 w pełni wyposażone stanowiska intensywnego nadzoru, a także sale:  porodową, pediatryczną, intensywnej terapii oraz blok operacyjny. W każdej z sal znajduje się autentyczny sprzęt medyczny oraz wyspecjalizowany symulator (m. in. kobiety rodzącej, dziecka i niemowlęcia oraz osoby dorosłej). Młodzież mogła zaobserwować reakcje fantomów na podawane dawki leków, unoszenie się klatki piersiowej podczas oddychania czy reagowanie źrenic na światło, aż po możliwość pocenia się, łzawienia i krwawienia. Prezentowane sale symulacyjne:  radiologiczna (wymiar 5D), porodowa czy specjalistyczna karetka ratownictwa medycznego zrobiły na wszystkich bardzo duże wrażenie. Współczesna medycyna to nie tylko znajomość anatomii i fizjologii człowieka, to również umiejętność obsługiwania nowoczesnego sprzętu. Na Wydziale Nauk o Zdrowiu studenci i pracownicy naukowi zapoznali nas z zawodami: położnej, pielęgniarki, fizjoterapeuty, seksuologa. Uczniowie uczestniczyli w zajęciach ćwiczeniowych, takich jak:  zakładanie wenflonu, pomiar tętna, pomiar ciśnienia, intubacja, defibrylacja, opieka nad noworodkami (ręce trzęsły się podczas przebierania noworodków). Dużo emocji wywołały ćwiczenia w zakładzie fizjoterapii podczas analizowania prawidłowości ruchu w oparciu o najnowsze metody komputerowe, zastosowania kinesiotapingu (użycie specjalistycznych plastrów w celu uzyskania większego zakresu ruchu) czy podczas diagnostyki przyczyn bóli mięśniowych i porad, jakimi metodami je niwelować  (uczniowie sami byli pacjentami i „fizjoterapeutami”).

      To była „nietypowa” lekcja biologii poza ławkami szkolnymi - „bardzo ważnym sposobem uczenia się jest nauka przez poznawanie i doznawanie”.

      https://www.youtube.com/watch?v=pN1pnHtMtbc

     • Konkurs „ Ab nach Nürnberg!”

     • Dnia 7 czerwca 2019 r. odbyła się w Zespole Szkół nr 3 w Kłobucku piąta edycja konkursu wiedzy krajoznawczej o Niemczech, który został zorganizowany dla uczniów klas trzecich oddziałów gimnazjalnych oraz klas ósmych szkół podstawowych naszego powiatu.

      Tym razem konkurs odbył się pod tytułem „Ab nach Nürnberg!”. Uczniowie reprezentujący swoje szkoły rywalizowali drużynowo (w grupach trzyosobowych), rozwiązując z zaangażowaniem multimedialne zadania quizowe dotyczące geografii, historii, mieszkańców i zabytków Norymbergi. Do konkursu zostało zgłoszonych 14 drużyn.

      O lokacie decydowała nie tylko szczegółowa znajomość realiów i ciekawostek o mieście, ale także szybkość w podawaniu odpowiedzi. Emocji nie zabrakło zarówno uczestnikom, jak i organizatorom konkursu. Zwycięzcą okazała się drużyna uczniów klasy gimnazjalnej z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Lipiu (w składzie: Anna Świerzy, Patrycja Praska i Szymon Kałuża), która bezbłędnie wykonała wszystkie zadania i do tego w najkrótszym czasie. Maksymalną ilość punktów uzyskała również drużyna oddziału gimnazjalnego z Opatowa (w składzie: Julia Kasprzak, Martyna Makles i Daniel Jantos), zajmując tym samym II miejsce w konkursie oraz drużyny klas ósmych: ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Konieczkach (w składzie: Martyna Czyż, Kinga Olczyk i Malwina Sykuła) i ze Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Pankach (w składzie: Emilia Pisarek, Mateusz Płaska i Marcin Szlęzak), które ex quo zajęły miejsce III.

      Wszystkie uczestniczące drużyny wykazały się bardzo rzetelną i szeroką wiedzą o Norymberdze, co świadczy o starannym przygotowaniu do konkursu i zainteresowaniach naszych młodych „podróżników”. Trzy pierwsze miejsca w grupach zostały nagrodzone dyplomami i nagrodami rzeczowymi dla uczniów.

      Podczas oczekiwania na wyniki konkursu nasi goście mieli możliwość porozmawiania z uczniami naszego liceum, którzy oprowadzili ich po budynku szkoły oraz opowiedzieli o projektach międzynarodowych, w których sami niedawno uczestniczyli.

      Wszystkim drużynom oraz ich opiekunom organizatorzy dziękują za zainteresowanie konkursem, udział w rywalizacji międzyszkolnej i rzetelną wiedzę na temat  miasta Norymberga.

      Serdecznie zapraszamy do udziału w kolejnych edycjach konkursu wiedzy realioznawczej o krajach niemieckojęzycznych.

      Nauczyciele germaniści dziękują także za pomoc, zaangażowanie i wykonaną pracę podczas organizacji konkursu naszym wspaniałym i niezawodnym uczniom z ZS nr 3.

     • Jak nie czytam, jak czytam!

     • Już po raz czwarty nasza szkoła włączyła się w coroczne bicie rekordu w liczbie osób czytających w jednym momencie. 7 czerwca o godzinie 10:00 w pięknej wiosennej scenerii oddaliśmy się lekturze swoich ulubionych (lub po prostu przyniesionych ze sobą) książek. W gronie koleżanek i kolegów, nauczycieli i bibliotekarzy miło sobie poczytaliśmy.

      Pomysł na akcję powstał po lekturze wskaźników czytelnictwa. Młodzi ludzie czytają znacznie więcej niż dorośli - nie czyta 62% Polaków powyżej 15. roku życia! Jednocześnie młodzież jest przez dorosłych pouczana. Postanowiliśmy odwrócić role i pokazać dorosłym, jak się czyta.

      Organizatorzy akcji nie zakładają, że bicie rekordu w czytaniu w jednym momencie przyczyni się do znacznego wzrostu statystyk czytelniczych. Chcieli jedynie dać młodzieży okazjędo obcowania z książką w miłych okolicznościach, bez dorabiania przedsięwzięciu zbędnej filozofii. Głównym celem książkowego pikniku byłozbudowanie pozytywnego wizerunku książki – sprawienie, aby czytanie kojarzyło się z czymś przyjemnym, z wolnym czasemi rozrywką. Do czytania nie można nikogo zmusić – można jedynie motywować!

     • Warsztaty matematyczno-informatyczne

     • W dniu 03.06.2019  naszą szkołę odwiedzili wykładowcy z Politechniki Częstochowskiej – pani profesor Małgorzata Wróbel i pan doktor Maciej Jaworski. Pani profesor wprowadziła uczniów w świat matematyki wyższej zagadkowym tematem „Czy kwadrat może być kulą?”. Omawiając to zagadnienie, przybliżyła nam wiedzę o topologiach oraz pokazała, że w różnych przestrzeniach kule mogą przyjmować różne postaci.

      Natomiast pan doktor wprowadził nas w świat sztucznej inteligencji. Na początku wygłosił krótki wykład na temat podstawowych zagadnień i wyzwań związanych ze sztuczną inteligencją. Przedstawił uczniom dwie metody uczenia inspirowane przyrodą: algorytmy genetyczne i sztuczne sieci neuronowe oraz przykłady ich zastosowania w robotyce. Druga część zajęć to zajęcia praktyczne dotyczące programowania robota z klocków LEGO Mindstorms EV3. W trakcie tego zadania uczniowie wraz z prowadzącym programowali robota od podstaw – zaczynając od podstawowych funkcji takich jak poruszanie się w przód i tył, przez skręcanie, kończąc na omijaniu przeszkód i gonieniu celu. Uczniom bardzo podobały się zajęcia i już dopytują, kiedy to oni będą mogli jechać i zwiedzać uczelniane mury oraz poznawać kolejne nowinki matematyczne jak i informatyczne. Dziękujemy pracownikom Politechniki Częstochowskiej i zapraszamy ponownie.

     • Konkurs "Przyroda powiatu kłobuckiego" 2019

     • „PRZYRODA POWIATU KŁOBUCKIEGO”  to druga edycja konkursu o zasięgu powiatowym  dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, która odbyła się w Zespole Szkół nr 3 w Kłobucku 28 maja 2019r.. Celem jest rozwijanie  zainteresowań przyrodniczych, ale przede wszystkim poznanie przez młodzież urokliwych, ciekawych, rzadkich i nieznanych miejsc występujących na terenie naszego powiatu.

      Uroczystość zaszczycili swoją obecnością: p. Joanna Kulejewska – naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Kultury Fizycznej Starostwa Powiatowego w Kłobucku, p. Maria Jasińska – członek Zarządu Okręgu LOP w Częstochowie, p. Tomasz Paciepnik – prezes Zarządu Oddziału LOP w Kłobucku, p. Izabela Śledziona - wiceprezes Zarządu Oddziału LOP w Kłobucku, p. Małgorzata Chłąd – członek Zarządu Oddziału LOP w Kłobucku, p. Barbara Syguda – przyjaciel Ligi Ochrony Przyrody oraz p. Roman Sakowicz - przedstawiciel Nadleśnictwa w Kłobucku.

      Pani Joanna Kulejewska i p. Maria Jasińska w  swoich wystąpieniach podkreśliły, jak ważną funkcję w edukacji przyrodniczej i ekologicznej odgrywa organizowany przez nas konkurs. Wyraziły przekonanie, że zarówno wiedza jak i umiejętności zdobyte przez uczestników podczas przygotowywania się do konkursu pozostaną na zawsze w ich świadomości i zachęcą do odwiedzania miejsc  o dużych walorach przyrodniczych. Podziękowały nauczycielom za fachowe przygotowanie uczniów oraz za pracę w komisji konkursowej.

      Organizatorami konkursu z ramienia szkoły byli p. Joanna Foszner i p. Michał Zych – nauczyciele biologii oraz p. Marek Tomza – nauczyciel informatyki oraz p. Adam Nowak – nauczyciel geografii.

      Konkurs przebiegał w 2 etapach:

      - I etap był częścią teoretyczną – uczniowie w określonym czasie rozwiązywali zróżnicowany komputerowy test wiadomości obejmujący 30 pytań;

      - II etap to część praktyczna – zadaniem uczniów było rozpoznanie gatunków roślin i zwierząt, rezerwatów przyrody występujących na terenie powiatu na podstawie zdjęć prezentacji multimedialnej.

      W kategorii wiekowej klasy VII, VIII i oddziały gimnazjalne wzięli udział uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Pankach, w Opatowie,  we Wręczycy Wielkiej, w Więckach,  w Rębielicach Królewskich, w Konieczkach oraz ze Szkoły Podstawowej nr 2 i nr 3 w Kłobucku. Natomiast w kategorii szkół ponadpodstawowych udział wzięli uczniowie z Zespołu Szkół nr 2 i nr 3 w Kłobucku.

      Wyniki konkursu w kategorii szkoły podstawowe – klasyfikacja indywidualna:

      I miejsce – Wiktoria Pytel - Baran (SP nr 3 w Kłobucku)

      II miejsce –Barbara Stępień (SP w Pankach)

      III miejsce – Martyna Czyż (SP w Konieczkach)

      Wyróżnienia otrzymali: Karolina Parkitna (SP we Wręczycy Wielkiej), Natalia Grzyb i Martyna Mazur (SP w Pankach).

      Wyniki konkursu w kategorii szkoły podstawowe – klasyfikacja drużynowa:

      I miejsce – Szkoła Podstawowa im. T. Kościuszki w Pankach

      II miejsce – Szkoła Podstawowa nr 3 im. św. Jana Pawła II w Kłobucku

      III miejsce - Szkoła Podstawowa im. M. Konopnickiej w Opatowie

       

      Wyniki konkursu w kategorii szkoły ponadpodstawowe – klasyfikacja indywidualna:

      I miejsce – Paulina Pytel (ZS nr 3 w Kłobucku)

      II miejsce – Kamila Knopik (ZS nr 3 w Kłobucku)

      III miejsce – Magdalena Łągiewka (ZS nr 2 w Kłobucku)

      Wyróżnienia otrzymali: Julia Trzepizur, Katarzyna Koch, Magdalena Glajzner (ZS nr 3 w Kłobucku).

       

      Wyniki konkursu w kategorii szkoły ponadpodstawowe – klasyfikacja drużynowa:

      I miejsce – Zespół Szkół nr 3 w Kłobucku

      II miejsce – Zespół Szkół nr 2 w Kłobucku

       

      Gratulujemy sukcesów i serdecznie dziękujemy nauczycielom za przygotowanie uczniów do konkursów. Dziękujemy komisji konkursowej za poświęcony czas i trud w przeprowadzeniu konkursów oraz uczniom i nauczycielom z naszej szkoły, którzy pomogli organizatorom.

      Dziękujemy sponsorom: Nadleśnictwu Kłobuck, Powiatowi Kłobuckiemu, Zarządowi Okręgu LOP w Częstochowie, Zarządowi Oddziału LOP w Kłobucku.

     • Sukcesy lekkoatletyczne

     • Częstochowski stadion CKS „Budowlani” gościł 14 maja uczniów szkół średnich naszego powiatu na zawodach lekkoatletycznych. To był bardzo udany występ lekkoatletów i lekkoatletek ze "Skorupki". Dziewczęta drużynowo wywalczyły II miejsca, chłopcy byli na III miejscu.

      Ale nasi sportowcy odnieśli sporo sukcesów indywidualnych. Na początek wystąpił biegaczki na 600 metrów, gdzie na trzecim stopniu podium uplasowała się Marcelina Petrykowska. Równocześnie odbywały się techniczne: skok w dal, skok wzwyż oraz pchnięcie kulą. Nasze kulomiotki zdominowały swoją konkurencję. Edyta Rokosa zajęła 1, a Kinga Kasperczak 3 miejsce. W skoku wzwyż dobrze zaprezentował się Kuba Łańczak, który wskoczył na drugi stopień podium. W kategorii dziewcząt na IV miejscu uplasowała się Oliwia Młyńczyk. W skoku w dal trzecia była Zuzia Kowalczyk, a w kategorii chłopców IV miejsce zajął Mateusz Marzec.

      W biegach sprinterskich również uplasowaliśmy się na czołowych miejscach. W biegu na 100 metrów dziewcząt odpowiednio III i IV miejsca zajęły Julia Pyzik i Hania Klimaszewska. Wśród chłopców IV miejsce wybiegał Radek Stanik. W biegu na 300 metrów chłopców III miejsce przypadło Łukaszowi Kiepurze.

      W biegu na 300 metrów dziewcząt swoje rywalki zdeklasowała Julia Pyrak, która wygrała swoją konkurencję z przewagą 5 sekund!! IV miejsce w tym samym biegu przypadło Martynie Kozioł.
      Duże emocje wzbudził bieg na 1000 metrów. II miejsce, dzięki fantastycznemu finiszowi wywalczył Piotrek Grudziński. Warto zaznaczyć, że na finiszu pokonał zawodnika, który na co dzień wyczynowo uprawia biegi długie. IV Miejsce wywalczył Kacper Kiepura, któremu niewiele brakło do III miejsca.

      Duże brawa należą się również wszystkim pozostałym uczestnikom. Szkołę reprezentowali jeszcze: Magdalena Luzar (600m), Marta Płaczkiewicz (skok wzwyż), Bartosz Bogus (skok wzwyż), Piotr Marchwński (skok w dal), Klara Łozowska (skok w dal) oraz Kacper Krysik (pchnięcie kulą).

      Opiekunami byli: Mariusz Wilk oraz Bartłomiej Saran.

     • VIII Powiatowa Prezentacja Tradycji Wielkanocnych

     • 13 kwietnia bieżącego roku w naszej szkole odbyła się VIII Powiatowa Prezentacja Tradycji Wielkanocnych. Organizatorami, zgodnie z tradycją, było Starostwo Powiatowe w Kłobucku we współpracy z Powiatową Radą Kół Gospodyń Wiejskich oraz gospodarzem pokazu –Zespół Szkół nr 3. W imieniu organizatorów, zebranych przywitali: Starosta Kłobucki Henryk Kiepura, Dyrektor Zespołu Szkół nr 3 Katarzyna Ściebura oraz Przewodnicząca Powiatowej Rady KGW Janina Koślik.

      Swoje wyroby kulinarne oraz dekoracje zaprezentowały wszystkie zespoły szkół ponadpodstawowych, dla których organem prowadzącym jest Powiat Kłobucki oraz panie z Kół Gospodyń Wiejskich naszego powiatu.

      Swoje stoły mieli także lokalni wytwórcy i rzemieślnicy. Wśród bogatej oferty ozdób wielkanocnych i rękodzieła ludowego, znalazły się m.in. prace wykonane przez podopiecznych Warsztatów Terapii Zajęciowych prowadzonych przez powiat. Prezentacja cieszyła się dużym zainteresowaniem mieszkańców, którzy po brzegi wypełnili salę gimnastyczną szkoły.

      Uczestnicy podziwiali barwną ekspozycję świątecznych przysmaków oraz ozdób, degustując wyroby kulinarne oraz oglądając występy artystyczne. Przed zebranym zaprezentowały się m.in.: stypendystki Powiatu: Natalia Ochmańska i Jagoda Wypych oraz zespół śpiewaczy KGW Zagórzanki z Kłobucka.

      W podziękowaniu za pięknie przygotowane stoły, wręczono pamiątkowe dyplomy, statuetki oraz nagrody pieniężne.

     • „Powiat Kłobucki – bez smogu żyje się lepiej”

     • „Powiat Kłobucki – bez smogu żyje się lepiej” - to program edukacji ekologicznej realizowany przez Starostwo Powiatowe w Kłobucku, do którego przystąpiła nasza szkoła. Program ma na celu podniesienie świadomości społeczności lokalnej na temat zanieczyszczenia powietrza i rozwiązań służących poprawie jakości powietrza; podniesienie poziomu zaangażowania mieszkańców powiatu oraz rozwój ruchów i inicjatyw społecznych działających na rzecz poprawy jakości powietrza, ze szczególnym uwzględnieniem niskiej emisji.

      Realizacja programu rozpoczęła się od zainstalowania na budynku naszej szkoły czujnika jakości powietrza. 12 uczniów z klas z rozszerzoną biologią wzięło udział w pierwszym etapie szkolenia z zakresu interpretacji wyników jakości powietrza i własnych obserwacji, które to odbyło się 16 kwietnia br. w Wojewódzkim Inspektoracie Ochrony Środowiska w Częstochowie. Uczniowie podczas szkolenia poznali warunki meteorologiczne w jakich powstają zjawiska smogowe, uczyli się interpretowania komunikatów Państwowego Monitoringu Środowiska odnośnie zanieczyszczenia powietrza oraz poznali sposoby zapobiegania i generowania smogu we własnym otoczeniu. Podczas wizyty w WIOŚ zwiedzali specjalistyczne laboratoria i zapoznali się z nowoczesnym sprzętem pomiarowym oraz  przeprowadzali badania próbek wody przywiezione z różnych zbiorników występujących na terenie powiatu.

      W ramach programu szkoła zostanie wyposażona w stację meteorologiczną dającą możliwość pomiaru temperatury, wilgotności, ciśnienia, kierunku i siły wiatru, opadów wraz z aplikacją internetową. Młodzież odbędzie kolejne szkolenia i weźmie udział w konkursach i grach edukacyjnych.

     • Memoriał im. gen. Potasińskiego

     • Kolejna edycja Memoriału im. gen. Potasińskiego za nami. Zespół złożony z chłopaków: Kacpra Kiepury, Mateusza Marca oraz Łukasza Kiepury zajął wysokie 4 miejsce, wygrywając konkurencję biegu przełajowego na 5 km. Na 7 miejscu zawody ukończyła drużyna złożona z Hani Klimaszewskiej, Martyny Kozioł oraz Jakuba "Foki" Włodarskiego, która w konkurencji pływania zajęła wysokie 2 miejsce. Wielkie, wielkie brawa dla dziewczyn i chłopaków. Już sam udział w memoriale to duża odwaga. Największą nagrodą dla uczestników była zwycięska możliwość zmagania się z własnymi słabościami. Wszyscy nasi uczniowie otrzymali certyfikaty ukończenia Memoriału oraz pamiątkowe medale.

      Skorupka kolejny raz pokazała się na arenie ogólnokrajowej, należy podkreślić iż w rywalizacji brało udział aż 11 zespołów!

      Serdecznie gratulujemy!