• Spotkanie z Policją

     • W miesiącu maju i czerwcu 2021r. w ramach akcji związanej z bezpieczeństwem naszych uczniów podczas zbliżających się wakacji i nie tylko funkcjonariusze kłobuckiej Policji: sierżant sztabowy Aleksandra Śledziona, młodszy aspirant Artur Wróż, aspirant Adrian Stanek, aspirant Ilona Bażak oraz aspirant sztabowy Krzysztof Chłąd spotkali się z młodzieżą III Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Kosińskiego w Zespole Szkół nr 3 w Kłobucku i przeprowadzili warsztaty, podczas których poruszono wszystkie istotne kwestie związane z bezpieczeństwem naszej młodzieży we wszystkich sytuacjach życia codziennego.

      Szczególnie zwrócono uwagę na zagadnienia związane z przeciwdziałaniem handlowi ludźmi, konsekwencjami używania substancji psychoaktywnych w tym narkotyków i dopalaczy, omówiono także nowe przepisy ruchu drogowego, oraz zasady bezpieczeństwa podczas wypoczynku nad wodą, w górach oraz podczas wyjazdów krajowych i zagranicznych.  Dodatkowo, po raz kolejny, omówiono zagadnienia związane z cyberprzemocą i cyberprzestępczością.

      W czasie spotkania młodzi ludzie mieli dodatkowo okazję zapoznać się ze statystykami i rodzajem zdarzeń drogowych powodowanych przez kierowców. Stróże prawa wyjaśniali najczęstsze przyczyny wypadków powodowanych przez uczestników ruchu drogowego, tłumaczyli również, co należy zrobić na miejscu zdarzenia drogowego, a także przestrzegali przed konsekwencjami spowodowania wypadku pod wpływem alkoholu czy środków odurzających.

      Uzupełnieniem warsztatów były filmy edukacyjne, oraz filmy pochodzące z autentycznych zdarzeń drogowych i kolejowych wyświetlone „ku przestrodze” oglądających.

     • Klasy mundurowe Zespołu Szkół nr 3 w Kłobucku na wspinaczce skałkowej

     • Nareszcie pandemia odpuściła! Nie tracąc czasu klasy mundurowe III Liceum Ogólnokształcącego im. K.Kosińskiego w Zespole Szkół nr 3 w Kłobucku ruszyły na "daaawno" zapowiadane warsztaty tematyczne, związane z krótkim kursem wspinaczkowym. Choć może nie był to kurs pozwalający po jego ukończeniu na posługiwanie się certyfikatem, czy innymi uprawnieniami (czas na to nie pozwolił), to jednak spełnił swoje zadanie. Bo po pierwsze: odkrył nowe horyzonty w uprawianiu sportu, zaprezentował dyscyplinę nieco ekstremalną (i to się spodobało), a jednocześnie w pełni harmonizującą z otaczającą nas przyrodą. I to w stopniu najwyższym. No bo wyobraźmy sobie piękną pogodę, słońce, które oświetla cudownie mieniące się w nim jurajskie skały i nas – wspinających się po nich, aby zdobyć szczyt. A wspinaczka ta wymaga siły, sprawności… no i myślenia.

      Po drugie: warsztaty udowodniły zagorzałym komputerowcom, że istnieje świat… na zewnątrz. Ba, i to jaki! Co ciekawe, to właśnie wielu z nich tak bardzo zapaliło się do tego nowego sportu, że obawiamy się o ich samopoczucie, które z pandemicznego odrętwienia zmieniło się w letnią euforię. Nie wspominając o zjawisku hiperwentylacji, która dotknęła tych moli komputerowych po półtorarocznym ćwiczeniu skoliozy na gamerowym fotelu i wytrzymywania w pomieszczeniu z minimalną ilością tlenu (brak czasu na wietrzenie, bo gra wciągnęła bez umiaru).

      Tak więc przez dwa ciężkie dni młodzież uczyła się posługiwania sprzętem alpinistycznym, sama wykonywała podstawowe węzły, przygotowywała sprzęt wspinaczkowy, by pod wieczór dnia pierwszego postawić swe pierwsze kroki na ścianie wspinaczkowej. Tam uczyła się komend niezbędnych przy uprawianiu tego sportu w zespole, tam nabierała zaufania do lin (jakichś takich cienkich) i karabinków (jakichś takich małych), które miały stanowić odtąd podstawową polisę ich bezpieczeństwa. A robili to pod okiem niebyle kogo, bo byłego komandosa z Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca, będącego jednocześnie instruktorem w tej dziedzinie Damiana Jelonka.

      Drugi dzień był już kwintesencją piękna tego sportu. Oto bowiem od wczesnych godzin porannych młodzież szkoliła się na podlesickich skałkach w zjazdach na linach, z wykorzystaniem technik wspinaczkowych. Opalone, uśmiechnięte twarze i nabrzmiałe ego było najlepszą oceną tych warsztatów. A wieczorami – nastrojowe ogniska, przy których na wyścigi opowiadało się wrażenia i przygody minionego dnia. Trzeba te warsztaty jak najszybciej powtórzyć, najlepiej we wrześniu, nie ma na co czekać! Zresztą zobaczcie zdjęcia.

     • Warsztaty kulinarne

     • Gotowanie jest czymś więcej niż tylko sztuką przyrządzania smacznych posiłków. Dla jednych jest to sposób na odpoczynek i relaks, dla innych okazja do spędzenia czasu z bliskimi, a dla pasjonatów - sposób na życie.

      Dziś, w ferworze zajęć i natłoku obowiązków, często zapominamy o tym, jak ważną rolę odgrywa wspólne spędzanie czasu z  rodziną i przyjaciółmi. Zanika również kultura jedzenia, sprowadzając spożywanie posiłków jedynie do zaspokajania głodu.

      Podczas warsztatów kulinarnych realizowanych przez restaurację „Eldorado” w Kłobucku i Zespół Szkół nr 3 w Kłobucku, młodzież ma możliwość nie tylko poznać nowe smaki, ale też nauczyć się, jak gotować smaczne i zdrowe potrawy, co to  znaczy zdrowe odżywianie się oraz  jak ważne jest wspólne spędzanie czasu przy stole.

      Udział w warsztatach jest także  nowatorskim, oryginalnym i bardzo atrakcyjnym pomysłem na wycieczkę edukacyjną oraz integrację połączoną z promcją zdrowego stylu życia.

      Spędzając aktywnie czas w restauracji  „Eldorado” młodzież uczy się gotować, rozwija swoje kompetencje kulturowe, doskonali umiejętność pracy w grupie i zdobywa wiedzę dotyczącą dobrych manier, obyczajów i form towarzyskich.

      Co więcej, wspólne gotowanie zbliża, integruje, buduje i wzmacnia poczucie tożsamości grupy. Udział w czterogodzinnych  warsztatach kulinarnych, to nie tylko zajęcia podczas których uczestnicy własnoręcznie przygotują od podstaw wybrane potrawy, ale również degustacja.

      Warsztaty  kulinarne są dla uczestników niezapomnianym doświadczeniem edukacyjnym.

      Zapraszamy do obejrzenia relacji z naszego pierwszego kulinarnego spotkania. W rolę kucharzy wcielili się uczniowie z klasy IIdep.

     • Majowy konkurs rozstrzygnięty

     • Maj jest wiosennym miesiącem i jest piąty w kolejce zaraz po kwietniu, a tuż przed czerwcem. Jego nazwa pochodzi najprawdopodobniej od rzymskiej bogini o niezbyt zaskakującym imieniu – Maja. Była ona patronką płodności, budzącej się do życia przyrody, ale też uznawano ją za matkę Ziemi i żonę Wulkana. 

      Maj to zdecydowanie miesiąc roślin, ich przepięknych kwiatów o zachwycającym zapachu. Często to one wprowadzają nas w dobry nastrój, chociaż nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy. Barwy i zapachy zachęcają nas do poznawania różnych środowisk, smakowania potraw, przypominają beztroskie dzieciństwo czy kojarzą się z pierwszymi miłosnymi uniesieniami. Dlatego w  maju zorganizowano wewnątrzszkolny konkurs pt. „Biologiczno - chemiczne zagadki natury - kolory i zapachy”.

      Konkurs polegał na przygotowaniu prezentacji multimedialnej przedstawiającej znaczenie barw a także zapachów w otaczającym nas świecie, biologiczne aspekty barw w świecie organizmów żywych, różnorodność krajobrazową w oparciu o dominujące barwy, skład chemiczny substancji barwnych i związków zapachowych oraz ich wykorzystywanie w przyrodzie i w życiu człowieka.

      Na konkurs wpłynęło łącznie 12 prac. Wszystkie prace zostały ocenione pod względem: zgodności z wymaganiami (25 slajdów), poprawności merytorycznej, szaty graficznej, przejrzystości, pomysłowości.

      Prezentacje, które wpłynęły na konkurs były bardzo ciekawe i różnorodne. Jury miało problem z wyłonieniem najlepszych prac, dlatego przyznano miejsca równorzędne:

      I miejsce: Wiktoria Choła i Roksana Śledziona (2bg) prezentacja, Martyna Leśko i Julia Płuska (2bg) prezentacja, Marcelina Mrowiec i Wiktoria Pytel – Baran (2bg) prezentacja, Weronika Mendak i Igor Krajewski (2bp) prezentacja

      II miejsce: Dagmara Cajler i Agata Rykała (1ap), Izabela Gmur i Karolina Tałajczyk (2bp), Kinga Olczyk i Martyna Czyż (2bp)

      III miejsce: Oliwia Gloc i Julia Kochel (2bp), Wiktoria Makles i Sara Chrzęstek (2bg)

      Wyróżnienia: Laura Nykiś (1bp), Paweł Piskuła (1bp), Zuzanna Drozd i Nicola Kalwik (1dep)

      Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu, dziękujemy za oryginalne ujęcie tematu, wiele ciekawostek i badawczą postawę.

      Konkurs został zorganizowany przez nauczycieli biologii oraz chemii: p. Joannę Foszner, p. Justynę Garus – Kempę, p. Katarzynę Czajkę.

      Zachęcamy do oglądania prezentacji, z których można wiele dowiedzieć się o znaczeniu barw i zapachów w przyrodzie i naszym codziennym życiu. Oglądanie tych prac przeniesie nas w kolorowy świat niwelujący stres.

     • Dyplom za udział w akcji społeczno - edukacyjnej "Żonkile"

     • Zespół Szkół nr 3 w Kłobucku otrzymał podziękowanie oraz dyplom od Muzeum Historii Żydów Polskich "POLIN" za udział w akcji społeczno - edukacyjnej "Żonkile", upamiętniającą 75 rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. W ramach akcji obejrzeliśmy film edukacyjny „Muranów – Dzielnica Północna”.

     • Upamiętnienie Powstań Śląskich w powiecie

     • W dniu 08.06.2021 roku w szkołach ponadpodstawowych powiatu kłobuckiego odbył się finał Konkursu Historycznego o zasięgu powiatowym Historia Powstań Śląskich w oczach młodego pokolenia.  Konkurs odbył się w ramach projektu Ocalić od zapomnienia – pamięci bohaterskich Obrońców Śląska, współfinansowanego ze środków Ministra Obrony Narodowej.
      Organizatorami konkursu byli: Powiat Kłobucki oraz Zespół Szkół Nr 3 w Kłobucku.
      Głównym celem tego konkursu było upowszechnianie i pogłębianie wiedzy na temat historii Polski – upamiętnienie walk o powrót Śląska do Polski w latach 1918-1921 poprzez zwiększenie w społeczeństwie wiedzy o historii, w tym o bohaterskich czynach Powstańców Śląskich w walce o suwerenność i niepodległość.

      W konkursie wzięło udział 32 uczniów ze szkół ponadpodstawowych Powiatu Kłobuckiego. Został on przeprowadzony w formie multimedialnej, z wykorzystaniem aplikacji Quizizz. Uczniowie musieli wykazać się wiedzą m.in. z zakresu genezy i przebiegu Powstań Śląskich, plebiscytu na Górnym Śląsku, jak i najważniejszych postaci związanych z tymi wydarzeniami.

      Komisja Konkursowa w składzie:

      mgr Aleksandra Ciesielska

      mgr Andrzej Cer

      mgr Agnieszka Brzozowska

      wyłoniła trzech laureatów, którzy najlepiej i najszybciej rozwiązali  test konkursowy.

      Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:

      1. Julia Frydrych - Zespół Szkół nr 3 w Kłobucku
      2. Jakub Antoniak - Zespół Szkół w Krzepicach
      3. Izabela Mazik - Zespół Szkół w Krzepicach

      Za zajęcie miejsc: 4 -10 Komisja Konkursowa przyznała wyróżnienia:

      1. Nikola Macherzyńska - Zespół Szkół Nr 3 w Kłobucku
      2. Małgorzata Mikołajczyk - Zespół Szkół w Krzepicach
      3. Daniel Jantos - Zespół Szkół Nr 3 w Kłobucku
      4. Katarzyna Szmigiel - Zespół Szkół Nr 3 w Kłobucku
      5. Mateusz Kasprzak - Zespół Szkół w Krzepicach
      6. Karolina Szczepaniak - Zespół Szkół Nr 3 w Kłobucku
      7. Maria Cer - Zespół Szkół w Krzepicach

      Uczestnicy konkursu ze szkół ponadpodstawowych powiatu kłobuckiego wykazali się bardzo dużym zaangażowaniem i ogromną wiedzą.

      Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymają pamiątkowe dyplomy oraz upominki a laureaci nagrody rzeczowe. We wrześniu wszyscy uczestnicy konkursu, w ramach realizowanego przez Powiat Kłobucki projektu, będą mieli możliwość uczestniczenia w wycieczce do Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach.

      Wszystkim serdecznie gratulujemy i dziękujemy za udział w konkursie!

      Organizatorami konkursu z ramienia Zespołu Szkół Nr 3 w Kłobucku byli: Aleksandra Ciesielska; Piotr Witkowski; Andrzej Cer; Mariusz Kasprzak; Agnieszka Brzozowska

      - PROTOKÓŁ Z PRZEBIEGU FINAŁU KONKURSU HISTORYCZNEGO --

     • Warsztaty dla rodziców uczniów przeżywających trudności po doświadczeniach związanych z pandemią

     • Szanowni Państwo,
      Powiatowa Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna w Kłobucku zaprasza na „Warsztaty dla rodziców uczniów przeżywających trudności po doświadczeniach związanych z pandemią”, które poprowadzą psycholog Agnieszka Kubara oraz pedagog Marta Jastrzębska.
      Warsztaty odbędą się na platformie ZOOM w dniu 11 czerwca 2021 roku o godz. 16.30 oraz 15 czerwca 2021 roku o godz. 16.30.
      Link do warsztatów zostanie umieszczony na stronie PPP-P w Kłobucku (http://ppppklobuck.pl/) w dniu 11 czerwca 2021 roku o godz. 15.00 oraz 15 czerwca 2021 roku o godz. 15.00.
      Zapraszamy do udziału!

     • Dzień kolorów

     • Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z dni integracyjnych zorganizowanych przez Samorząd Uczniowski z okazji powrotu do szkoły po 7 miesiącach nauczania zdalnego. Jednym z nich był "dzień kolorów". Uczniowie mieli za zadanie ubrać kolorowe skarpetki, bluzki, spodnie lub inną część garderoby. W tym dniu w naszej szkole królowały wszystkie dostępne kolory: żółcie, pomarańcze, błękity, róże, zielenie itp. Do akcji samorządu dołączyli się również wszyscy nauczyciele. Dzięki zaangażowaniu społeczności szkolnej na korytarzach naszej szkoły oraz w pracowniach zrobiło się bardzo kolorowo i wiosennie. Zapraszamy do obejrzenia relacji.

     • Integracja

     • W drugiej połowie maja Samorząd Uczniowski wraz z pedagogiem szkolnym przeprowadził integrację w poszczególnych klasach naszej szkoły. Zaproponowane zabawy miały na celu ponowne zintegrowanie uczniów po powrocie ze dalnego nauczania do nauki stacjonarnej. Gry, zabawy, quizy oraz kalambury zostały poprowadzone przez samorząd z wykorzystaniem radiowęzła szkolnego. Wszyscy uczniowie chętnie uczestniczyli w zaproponowanych zabawach, co można zobaczyć w galerii zdjęć. Miło nam, że tak chętnie braliście udział w naszej akcji. Mamy nadzieję, że wywołała ona uśmiech i pomogła w ponownym nawiązaniu dobrych relacji w klasach.

     • Dzień Dziecka

     • Samorząd Uczniowski nie zapomniał o Dniu Dziecka obchodzonym 1 czerwca. Z tej okazji uczniom oraz pracownikom szkoły rozdane zostały cukierki. Ten miły akcent wywołał radość i uśmiech na twarzach wszystkich. Bardzo cieszymy się, że mogliśmy ten dzień spędzić z Wami w szkole. Z okazji dzisiejszego święta Wszystkim składamy najserdeczniejsze życzenia dużo zdrowia, uśmiechu na co dzień, mile spędzonego czasu w szkole i podczas nadchodzących wakacji, niezapomnianych przygód oraz wielu sukcesów na polu naukowym oraz sportowym. Do życzeń dołączają się wszyscy nauczyciele Zespołu Szkół nr 3 w Kłobucku.