• Turniej BRAWL STARS za nami

          • W miniony wtorek 26.03 Skorupiaki przystąpiły do walki w szkolnym turnieju w mobilną grę Brawl Stars. Jego pomysłodawcami byli uczniowie Oliwier Wojtasik i Antoni Adamik, którzy razem z p. Dawidem Skwarczyńskim zorganizowali wydarzenie.

            Do rywalizacji przystąpiło łącznie 45 par, które w 5 kolejnych rundach walczyły na wirtualnych arenach. Oprócz współpracy, liczyła się także dobra strategia, odpowiedni dobór postaci, znajomość areny, jak również szybka koordynacja wzrokowo-ruchowa.

            Finałowe starcie, do którego zakwalifikowały się 4 pary, wyłoniło zwycięzców:

            I miejsce – Michalina Służałek i Oliwie Chyra (1e)

            II miejsce – Karol Wach (1d) i Wiktor Cichoń (1e)

            III miejsce – Filip Machura i Błażej Sienkiel (2c)

            IV miejsce – Patryk Nowak i Adrian Sławuta (2c)

            Gratulujemy wszystkim „Zadymiarzom” za rywalizację i świetną atmosferę na turnieju.

          • Nasze Liceum na X jubileuszowej Powiatowej Prezentacji Tradycji Wielkanocnych

          • W dniu 23 marca 2024 roku w Hali Sportowej Powiatu Kłobuckiego przy Zespole Szkół Nr 1 w Kłobucku miała miejsce X jubileuszowa Powiatowa Prezentacja Tradycji Wielkanocnych połączona z uroczystością nadania sztandaru dla kół gospodyń wiejskich Powiatu Kłobuckiego.

            Powiat Kłobucki organizując już od 10 lat Powiatową Prezentację Tradycji Wielkanocnych stara się pielęgnować lokalne tradycje związane z tym najważniejszym dla katolików świętem. Uroczystość została objęta Patronatem Honorowym Posła na Sejm RP, Wiceministra Edukacji Pana Henryka Kiepury.

            Swoje wyroby kulinarne oraz dekoracje zaprezentowała również nasza szkoła oraz panie z Kół Gospodyń Wiejskich naszego powiatu. W ramach II Jarmarku Wielkanocnego swoje stoły mieli także lokalni wytwórcy i rzemieślnicy rękodzieła ludowego i artystycznego.

            Uczestnicy, tradycyjnie podziwiali barwną ekspozycję świątecznych przysmaków oraz ozdób, degustując wyroby kulinarne.

            Uczestnicy imprezy mogli także odwiedzać stoiska wystawców: Starostwa Powiatowego w Kłobucku, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Ośrodka Doradztwa Rolniczego, Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego oraz Stowarzyszenia Kobiety w Centrum.

            Organizatorami wielkanocnej prezentacji, zgodnie z tradycją, było Starostwo Powiatowe w Kłobucku we współpracy z Powiatową Radą Kół Gospodyń Wiejskich oraz Zespołem Szkół Nr 1 w Kłobucku.

            W trakcie pokazu wszystkie uczestniczące w nim koła KGW oraz szkoły, w podziękowaniu za pięknie przygotowane stoły, otrzymały pamiątkowe dyplomy i statuetki oraz nagrody pieniężne ufundowane Starostwo Powiatowe w Kłobucku.

            Dziękujemy uczniom i nauczycielom za przygotowanie stołu wielkanocnego oraz za reprezentowanie szkoły podczas X jubileuszowej Powiatowej Prezentacji Tradycji Wielkanocnych.

          • Wykład „Nieosobliwe osobliwości – fizyka czarnych dziur”

          • W dniu 18 marca uczniowie klas: 1e, 2d, 2e, 3de oraz 4de wzięli udział w wykładzie „Nieosobliwe osobliwości – fizyka czarnych dziur”.  Zajęcia przeprowadził pan Adam  Kaczmarek – doktorant Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie. 

            Celem zajęć było uzyskanie odpowiedzi na wiele nurtujących pytań m.in: Czym tak naprawdę jest czarna dziura? Co czarna dziura ma w środku? Ile lat ma najstarsza czarna dziura? Czy czarna dziura wyrzuca z siebie materię? Czy może istnieć "biała dziura"?

             

            W trakcie zajęć uczniowie mogli się przekonać, że fizyka kojarzy się nie tylko ze wzorami i zadaniami, ale również z wieloma fascynującymi zjawiskami. Po wykładzie zainteresowane osoby wzięły udział w dyskusji z prowadzącym. Ponadto nasi uczniowie zostali zapoznani  z ofertą kształcenia na Wydziale Nauk Ścisłych, Przyrodniczych i Technicznych Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie.

          • Wizyta Minister Edukacji Narodowej Pani Barbary Nowackiej w Powiecie Kłobuckim

          • W dniu 16 marca 2024 r. w Powiecie Kłobuckim gościła Minister Edukacji Narodowej Pani Barbara Nowacka, Wiceminister Edukacji Pan Henryk Kiepura i Śląski Kurator Oświaty Pani Aleksandra Dyla.

            Edukacja młodzieży i wysoki poziom kształcenia to od wielu lat priorytet Starostwa Powiatowego w Kłobucku. Z sukcesami młodzieży z Powiatu Kłobuckiego Zapoznała się Minister Edukacji Narodowej Pani Barbara Nowacka i Śląski Kurator Oświaty Pani Aleksandra Dyla, które przybyły do powiatu na zaproszenie Posła na Sejm RP, Wiceministra Edukacji Pana Henryka Kiepury oraz Starosty Powiatu Kłobuckiego Pani Zdzisławy Kall.

            Pani Minister odwiedziła szkoły w Krzepicach i Kłobucku oraz uczestniczyła w spotkaniu z burmistrzami i wójtami, samorządowcami, a także dyrektorami szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu Powiatu Kłobuckiego, poświęconym edukacji dzieci i młodzieży.

          • Wiedza bez granic, myślenie bez ograniczeń

          • 15 marca 2024 roku, uczniowie klas maturalnych wraz ze swoimi wychowawcami, mieli możliwość uczestniczenia w Dniu Otwartym Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie, którego przewodnim hasłem były słowa: Wiedza bez granic, myślenie bez ograniczeń. Dzień rozpoczął się barwnym widowiskiem słowno-muzycznym, które skłoniło młodzież do wszechstronnej refleksji nad światem i ludzkim poznaniem oraz procesem uczenia się.

            Po zakończeniu inauguracji, Skorupiaki udały się na kampus, gdzie akademicy przygotowali dla nich liczne atrakcje o charakterze naukowym – wykład mający na celu zgłębianie tajników manipulacji psychologii oraz wykład pt. Bank – Twój wróg czy przyjaciel. A także warsztaty:  ćwiczenia kreatywnej myśli inżynierskiej, w trakcie których młodzież miała zbudować najtrwalszą i najwyższą kratownicę z patyczków na szaszłyki i kolorowych recepturek na której miał zostać postawiony kubek z ryżem oraz warsztaty dotyczące bezpieczeństwa w wirtualnej rzeczywistości

            Studenci i pracownicy chętnie opowiadali o kierunkach studiów i możliwościach rozwoju, co przyciągnęło uwagę naszej młodzieży. Atmosfera była przyjazna i wszystkie działania zostały przeprowadzone z dużym zaangażowaniem i profesjonalizmem.

          • Zawody siatkówki dziewcząt i chłopców

          • W tym tygodniu odbyły się zawody Powiatowego Szkolnego Związku Sportowego w piłce siatkowej dziewcząt i chłopców. Dziewczęta rywalizowały w hali Sportowej w Starokrzepicach. Nasze reprezentantki zaprezentowały się w nowych strojach. W pierwszym meczy pokonaliśmy Zespół Szkół nr 2 w stosunku 2:0. Niestety w meczu, który decydował o wygranej turnieju musieliśmy uznać wyższość Zespołu Szkół z Krzepic. Ostatecznie dziewczęta zajęły II miejsce w turnieju.

            Szkołę reprezentowały: Zuzanna Sadowska, Anna Chabrajska, Oliwia Balcerzak, Kinga Piątkowska, Maja Czyż, Kaja Kłyszewska, Maja Bladocha, Emilia Kielan, Dominika Kłyszewska oraz Martyna Napora.
            Dzień później na hali sportowej w Zespole Szkół nr 1 rywalizowali chłopcy. Nasi zawodnicy, podobnie jak dziewczęta, zajęli drugie miejsce. Chłopcy pokonali gospodarzy turnieju, a ulegli Zespołowi Szkół z Krzepic. Chłopcy zagrali w składzie: Jakub Sznober, Maciej Gosławski, Jakub Janikowski, Jakub Kulej, Jakub Meslik, Kacper Gwiździński, Bartosz Zając, Piotr Stryjaś, Szymon Maj oraz Dominik Wosik.

          • Ślubowanie Oddziału Przygotowania Wojskowego III Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Kosińskiego w Kłobucku z udziałem sekretarza stanu Henryka Kiepury

          • Sekretarz stanu w MEN Henryk Kiepura wziął udział w uroczystości ślubowania Oddziału Przygotowania Wojskowego w III Liceum Ogólnokształcącym im. Kazimierza Kosińskiego w Zespole Szkół nr 3 w Kłobucku.

            „Przysięga wojskowa jest aktem ślubowania wyrażającym cele i zadania postawione żołnierzom przez ich narody. Jest zobowiązaniem żołnierzy wobec państw i narodów, stanowi źródło ich siły moralnej.”

            Dzień 1 marca to dzień szczególny - Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, ustanowiony przez Sejm ustawą z dnia 3 lutego 2011 roku. Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” to święto honorujące i upamiętniające żołnierzy antykomunistycznego podziemia. To również dzień szczególny dla społeczności szkolnej liceum na Skorupki - dzień złożenia aktu ślubowania Kadetów pierwszego rocznika Oddziału Przygotowania Wojskowego, który 01 września 2023 roku został utworzony w III Liceum Ogólnokształcącym im. Kazimierza Kosińskiego w Zespole Szkół nr 3 w Kłobucku.

            Na placu Parafii św. Marcina w Kłobucku zgromadziło się wielu znamienitych gości, dyrekcja szkoły, nauczyciele, uczniowie oraz rodziny kadetów.

            Uroczystość swoją obecnością uświetnili: Pan Henryka Kiepura – Wiceminister Edukacji Narodowej, Poseł na Sejm X kadencji, ppłk Adrian Klimek – zastępca dowódcy Oddziału Zamiejscowego Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji w Katowicach,  ppłk Lucjan Paździora – Szef Wojskowego Centrum Rekrutacji w Częstochowie, major Artur Bożek – szef Sekcji Rekrutacji i Kwalifikacji Wojskowej Wojskowego Centrum Rekrutacji w Częstochowie, Starszy Chorąży Sztabowy Dariusz Biernacki – Starszy Podoficer Dowództwa Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca, Ksiądz Kanonik Mieczysław Wach – Proboszcz Parafii pw. św. Marcina w Kłobucku, Pan Zbigniew Pilśniak – Przewodniczący Rady Powiatu Kłobuckiego, Pani Aneta Kiepura – Wicestarosta Kłobucki, Pani Joanna Kulejewska – Naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Kultury Fizycznej Starostwa Powiatowego w Kłobucku, Pan Andrzej Wystalski – Naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich i Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Kłobucku.    

            W ubiegłym roku, Starosta Powiatu Kłobuckiego Henryk Kiepura, złożył wniosek do Ministra Obrony Narodowej o utworzenie takiego oddziału, stwarzając tym samym kolejne możliwości naszej młodzieży.  Pan Henryk Kiepura, już jako Wiceminister Edukacji Narodowej, uczestniczył w uroczystości podkreślając jak ważna jest edukacja młodego pokolenia. Poseł Henryk Kiepura przekazał także młodzieży list od Wicepremiera, Ministra Obrony Narodowej Władysława Kosiniaka Kamysza. Podziękował też przedstawicielowi Jednostki Komandosów w Lublińcu za współpracę z naszym powiatem.

             

                         Po uroczystym ślubowaniu kadeci OPW wraz z zaproszonymi gośćmi przemaszerowali ulicami Kłobucka do budynku szkoły. W murach Zespołu Szkół nr 3 odbyła się prezentacja dorobku  klas mundurowych, które w kłobuckim liceum działają już od 13 lat. Goście mogli zapoznać się również ze sprzętem, którym dysponuje szkoła a także skorzystać z wirtualnej strzelnicy.

            III Liceum Ogólnokształcące im Kazimierza Kosińskiego w Zespole Szkół nr 3 w Kłobucku stara się podążać z  duchem czasu. Dostosowuje zakres kształcenia do wymogów współczesności. Z satysfakcją obserwujemy współpracę Oddziału Przygotowania Wojskowego z Jednostką Wojskową Komandosów w Lublińcu, która to, decyzją Ministra Obrony Narodowej z dnia 5 czerwca 2023 roku, została wyznaczona jako odpowiedzialna za prowadzenie zajęć praktycznych dla uczniów OPW.

            Oddziały Przygotowania Wojskowego to rodzaj klas mundurowych, w których zainteresowana młodzież może uzyskać stosowne przeszkolenie z zakresu przygotowania wojskowego. Zajęcia teoretyczne organizuje szkoła a zajęcia praktyczne – wskazana przez MON jednostka wojskowa. Uczniowie zyskują możliwość zdobycia nowych umiejętności otwierających drogę do kariery wojskowej. Nadzór merytoryczny nad oddziałami sprawuje Ministerstwo Obrony Narodowej.

            To przykład kolejnych działań Starostwa Powiatowego w Kłobucku na rzecz rozwoju Powiatu Kłobuckiego i stwarzania możliwości dla naszych mieszkańców.

          • Polsko-Niemiecka Wymiana Młodzieży – Monachium 2024

          • W poniedziałek, 26 lutego 2024, grupa 16 uczniów naszego  liceum dotarła do bawarskiej stolicy – Monachium  - miasta pełnego monumentalnej architektury,  skomplikowanej historii i pięknej kultury, aby realizować projekt „ Pokolenie Z między przeszłością a teraźniejszością”.  Tegoroczna polsko-niemiecka wymiana była jednym z długiej, bo już sześcioletniej, serii przyjaznych  i pokojowych spotkań młodych ludzi, które są pielęgnowane przez naszą szkołę oraz DBG z Metzingen od  2017 roku.

            Nasze zimowe spotkanie  z koleżankami i kolegami z Badenii-Wirtembergii zaczęło się od akcji - integracji i wspólnych zabaw przy muzyce. Potem udaliśmy się zwiedzać centrum  Monachium - byliśmy prowadzeni przez niemieckich uczniów. Końcówkę dnia spędziliśmy  na wieczorze polsko-niemieckim, do którego każda ze szkół przygotowywała się na długo przed wymianą.

            Drugiego dnia, pod skrzydłami miejscowych przewodników, zwiedzaliśmy miasto i poruszyliśmy trudny temat historii nazizmu. Nie da się uciec od trudnej historii, także tej dotyczącej polsko-niemieckich relacji. Oddech złapaliśmy w Centrum Olimpijskim podczas meczu piłki nożnej. Mogliśmy także zobaczyć wspaniałą panoramę monachijskiej metropolii z wieży olimpijskiej, a później rozmarzyć się w świecie BMW. Dzień zakończyliśmy emocjonującą grą w kręgle.

            Dzień trzeci rozpoczęliśmy spokojnie, bo od spaceru po ogrodach Pałacu Nymphenburg oraz wizyty w Muzeum Przyrody i Człowieka,  gdzie byliśmy  w symulatorze trzęsień ziemi. Po wieczorze spędzonym na Starym Mieście mieliśmy okazję obejrzeć w teatrze sztukę „Do Europy” i na chwilę zatrzymać się i pomyśleć, jak powinna wyglądać Europa.

            Wizytą na Monachijskim Uniwersytecie Ludwika i Maksymiliana rozpoczęliśmy dzień czwarty naszego projektu. Poznaliśmy historię uczelni oraz dowiedzieliśmy się, na jakich kierunkach można tam studiować.  Historia “Białej Róży” przypomniała nam o odwadze i pomysłowości młodych, odpowiedzialnych ludzi. Popołudniem udaliśmy się na stadion Allianz Arena, a na zakończenie dnia obie grupy uczyły się nawzajem kroków tanecznych do Belgijki oraz Fliegerlied.

            Dzień piąty to podsumowanie projektu, omówienie wrażeń oraz planów na przyszłe spotkanie, tym razem w Polsce. Pożegnaliśmy się z niemieckimi rówieśnikami  w Niemieckim Muzeum. Dla fanów motoryzacji nie był to jednak koniec dnia, ponieważ zwiedziliśmy jeszcze  zachwycające Muzeum BMW.

            Tegoroczny projekt pozwolił nam nie tylko  zintegrować się,  poznać nowych, ciekawych, młodych ludzi, zwiedzić Monachium, zgłębić niełatwą historię narodowego socjalizmu, ale także rozwinąć nasze zdolności językowe i przeżyć wspaniałe przygody.

            Za rok planujemy spotkać  się we Wrocławiu.

            Już nie możemy się doczekać ;)

             

            Dziękujemy za  przychylność Starostwu Powiatowemu w Kłobucku oraz za wsparcie Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.

            Za opiekę podczas projektu dziękujemy p. Agnieszce Sroce-Adamus i p. Oldze Kalecie.

            Dagmara Klecha, 2e