• Kontynuujemy cykl zajęć „Poznajemy uczelnie wyższe” – tym razem - Śląski Uniwersytet Medyczny

     • Koniec drugiej klasy to czas, kiedy należy rozpocząć zapoznawanie się z ofertą edukacyjną wyższych uczelni, by za rok dokonać właściwego dla siebie wyboru. W tym celu w piątek 7 czerwca uczniowie
      z klas z rozszerzoną biologią gościli w Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach.

      W Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej młodzież III LO  miała okazję zapoznać się z pracą lekarza w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym, gdzie w bogato wyposażonych pracowniach symulacji medycznej - przy użyciu fantomów - studenci medycyny akurat zdawali egzaminy w sesji letniej. Oddział SOR  zawiera 4 w pełni wyposażone stanowiska intensywnego nadzoru, a także sale:  porodową, pediatryczną, intensywnej terapii oraz blok operacyjny. W każdej z sal znajduje się autentyczny sprzęt medyczny oraz wyspecjalizowany symulator (m. in. kobiety rodzącej, dziecka i niemowlęcia oraz osoby dorosłej). Młodzież mogła zaobserwować reakcje fantomów na podawane dawki leków, unoszenie się klatki piersiowej podczas oddychania czy reagowanie źrenic na światło, aż po możliwość pocenia się, łzawienia i krwawienia. Prezentowane sale symulacyjne:  radiologiczna (wymiar 5D), porodowa czy specjalistyczna karetka ratownictwa medycznego zrobiły na wszystkich bardzo duże wrażenie. Współczesna medycyna to nie tylko znajomość anatomii i fizjologii człowieka, to również umiejętność obsługiwania nowoczesnego sprzętu. Na Wydziale Nauk o Zdrowiu studenci i pracownicy naukowi zapoznali nas z zawodami: położnej, pielęgniarki, fizjoterapeuty, seksuologa. Uczniowie uczestniczyli w zajęciach ćwiczeniowych, takich jak:  zakładanie wenflonu, pomiar tętna, pomiar ciśnienia, intubacja, defibrylacja, opieka nad noworodkami (ręce trzęsły się podczas przebierania noworodków). Dużo emocji wywołały ćwiczenia w zakładzie fizjoterapii podczas analizowania prawidłowości ruchu w oparciu o najnowsze metody komputerowe, zastosowania kinesiotapingu (użycie specjalistycznych plastrów w celu uzyskania większego zakresu ruchu) czy podczas diagnostyki przyczyn bóli mięśniowych i porad, jakimi metodami je niwelować  (uczniowie sami byli pacjentami i „fizjoterapeutami”).

      To była „nietypowa” lekcja biologii poza ławkami szkolnymi - „bardzo ważnym sposobem uczenia się jest nauka przez poznawanie i doznawanie”.

      https://www.youtube.com/watch?v=pN1pnHtMtbc

     • Konkurs „ Ab nach Nürnberg!”

     • Dnia 7 czerwca 2019 r. odbyła się w Zespole Szkół nr 3 w Kłobucku piąta edycja konkursu wiedzy krajoznawczej o Niemczech, który został zorganizowany dla uczniów klas trzecich oddziałów gimnazjalnych oraz klas ósmych szkół podstawowych naszego powiatu.

      Tym razem konkurs odbył się pod tytułem „Ab nach Nürnberg!”. Uczniowie reprezentujący swoje szkoły rywalizowali drużynowo (w grupach trzyosobowych), rozwiązując z zaangażowaniem multimedialne zadania quizowe dotyczące geografii, historii, mieszkańców i zabytków Norymbergi. Do konkursu zostało zgłoszonych 14 drużyn.

      O lokacie decydowała nie tylko szczegółowa znajomość realiów i ciekawostek o mieście, ale także szybkość w podawaniu odpowiedzi. Emocji nie zabrakło zarówno uczestnikom, jak i organizatorom konkursu. Zwycięzcą okazała się drużyna uczniów klasy gimnazjalnej z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Lipiu (w składzie: Anna Świerzy, Patrycja Praska i Szymon Kałuża), która bezbłędnie wykonała wszystkie zadania i do tego w najkrótszym czasie. Maksymalną ilość punktów uzyskała również drużyna oddziału gimnazjalnego z Opatowa (w składzie: Julia Kasprzak, Martyna Makles i Daniel Jantos), zajmując tym samym II miejsce w konkursie oraz drużyny klas ósmych: ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Konieczkach (w składzie: Martyna Czyż, Kinga Olczyk i Malwina Sykuła) i ze Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Pankach (w składzie: Emilia Pisarek, Mateusz Płaska i Marcin Szlęzak), które ex quo zajęły miejsce III.

      Wszystkie uczestniczące drużyny wykazały się bardzo rzetelną i szeroką wiedzą o Norymberdze, co świadczy o starannym przygotowaniu do konkursu i zainteresowaniach naszych młodych „podróżników”. Trzy pierwsze miejsca w grupach zostały nagrodzone dyplomami i nagrodami rzeczowymi dla uczniów.

      Podczas oczekiwania na wyniki konkursu nasi goście mieli możliwość porozmawiania z uczniami naszego liceum, którzy oprowadzili ich po budynku szkoły oraz opowiedzieli o projektach międzynarodowych, w których sami niedawno uczestniczyli.

      Wszystkim drużynom oraz ich opiekunom organizatorzy dziękują za zainteresowanie konkursem, udział w rywalizacji międzyszkolnej i rzetelną wiedzę na temat  miasta Norymberga.

      Serdecznie zapraszamy do udziału w kolejnych edycjach konkursu wiedzy realioznawczej o krajach niemieckojęzycznych.

      Nauczyciele germaniści dziękują także za pomoc, zaangażowanie i wykonaną pracę podczas organizacji konkursu naszym wspaniałym i niezawodnym uczniom z ZS nr 3.

     • Jak nie czytam, jak czytam!

     • Już po raz czwarty nasza szkoła włączyła się w coroczne bicie rekordu w liczbie osób czytających w jednym momencie. 7 czerwca o godzinie 10:00 w pięknej wiosennej scenerii oddaliśmy się lekturze swoich ulubionych (lub po prostu przyniesionych ze sobą) książek. W gronie koleżanek i kolegów, nauczycieli i bibliotekarzy miło sobie poczytaliśmy.

      Pomysł na akcję powstał po lekturze wskaźników czytelnictwa. Młodzi ludzie czytają znacznie więcej niż dorośli - nie czyta 62% Polaków powyżej 15. roku życia! Jednocześnie młodzież jest przez dorosłych pouczana. Postanowiliśmy odwrócić role i pokazać dorosłym, jak się czyta.

      Organizatorzy akcji nie zakładają, że bicie rekordu w czytaniu w jednym momencie przyczyni się do znacznego wzrostu statystyk czytelniczych. Chcieli jedynie dać młodzieży okazjędo obcowania z książką w miłych okolicznościach, bez dorabiania przedsięwzięciu zbędnej filozofii. Głównym celem książkowego pikniku byłozbudowanie pozytywnego wizerunku książki – sprawienie, aby czytanie kojarzyło się z czymś przyjemnym, z wolnym czasemi rozrywką. Do czytania nie można nikogo zmusić – można jedynie motywować!

     • Warsztaty matematyczno-informatyczne

     • W dniu 03.06.2019  naszą szkołę odwiedzili wykładowcy z Politechniki Częstochowskiej – pani profesor Małgorzata Wróbel i pan doktor Maciej Jaworski. Pani profesor wprowadziła uczniów w świat matematyki wyższej zagadkowym tematem „Czy kwadrat może być kulą?”. Omawiając to zagadnienie, przybliżyła nam wiedzę o topologiach oraz pokazała, że w różnych przestrzeniach kule mogą przyjmować różne postaci.

      Natomiast pan doktor wprowadził nas w świat sztucznej inteligencji. Na początku wygłosił krótki wykład na temat podstawowych zagadnień i wyzwań związanych ze sztuczną inteligencją. Przedstawił uczniom dwie metody uczenia inspirowane przyrodą: algorytmy genetyczne i sztuczne sieci neuronowe oraz przykłady ich zastosowania w robotyce. Druga część zajęć to zajęcia praktyczne dotyczące programowania robota z klocków LEGO Mindstorms EV3. W trakcie tego zadania uczniowie wraz z prowadzącym programowali robota od podstaw – zaczynając od podstawowych funkcji takich jak poruszanie się w przód i tył, przez skręcanie, kończąc na omijaniu przeszkód i gonieniu celu. Uczniom bardzo podobały się zajęcia i już dopytują, kiedy to oni będą mogli jechać i zwiedzać uczelniane mury oraz poznawać kolejne nowinki matematyczne jak i informatyczne. Dziękujemy pracownikom Politechniki Częstochowskiej i zapraszamy ponownie.