• W świątecznym nastroju...

          • Odliczanie do świąt może być jeszcze bardziej magiczne. Otóż jak co roku,  w naszej szkole został ogłoszony świąteczny konkurs na wyjątkową i pełną nastrojowości  bożonarodzeniową kartkę.  Mimo iż nie jesteśmy placówką o profilu plastycznym, to jednak w szeregach Skorupiaków dusz artystycznych sporo, o czym może świadczyć duże zainteresowanie konkursem, w którym udział wzięło 72 uczniów.

            Każdy z nich wykazał się oryginalnością i kreatywnością, wykorzystując różnorodność technik plastycznych, tym samym wprawiając jury w drobne zakłopotanie. Ostatecznie postanowiono wyróżnić 10 prac, a szczęśliwcami zostali: Dominika Zachwyc, Alicja Biernacka, Kinga Osadnik, Belkot Anna – uczniowie klasy Ia; Adrian Sławuta, Iga Jantos, Julia Sołtysiak, Michał Konieczny, Matylda Szymczyńska, Kacper Szmigiel, Nikola Kowalczyk - uczniowie klasy Ib; Martyna Napora, Natalia Wcisło, Hanna Cichoń, Mateusz Nabiałczyk  - uczniowie klasy Id; Dagmara Klecha , Adam Werk i Alicja Strzelczyk – uczniowie klasy Ie. Pozostali uczestnicy otrzymali wyróżnienie.

            Gratulujemy i dziękujęmy, bowiem sprawiacie, że okres oczekiwania na święta będzie wyjątkowo przyjemny.

          • Sportowy duch Skorupiaków

          • I Szkolny Turniej E-sportowy w League of Legends pod honorowym patronatem JM Rektora Politechniki Częstochowskiej prof. dr hab. inż. Norberta Sczygiola dobiegł już końca. Uczniowie naszej szkoły, współzawodnicząc ze sobą w pięcioosobowych zespołach, stawali do sportowego boju z przeciwnikami na wirtualnej arenie, wykorzystując doświadczenie, kreatywność i pasję. Cztery niedościgłe zespoły dostały się do fazy pucharowej, walcząc o tytuł  najlepszych graczy, a także o atrakcyjne nagrody.

            Pierwsze miejsce zajął zespół w składzie: Marcelina Krysiak, Błażej Wojdyło, Ignacy Gusiew, Kuba Brodacki, Antek Płuska. Drugie miejsce wywalczyli: Maciej Żurawski, Filip Mrowiec, Krzysztof Tronina, Michał Psuj i Radosław Kwiatkowski, natomiast na trzecim miejscu uplasowali się: Szymon Paciepnik, Oskar Januszka, Filip Piśniak, Kamil Szafran i Karol Kalek.

            Nagrody rzeczowe dla najlepszych drużyn zostaną wręczone podczas bożonarodzeniowej akademii. Serdecznie gratulujemy.

          • Wielki finał Szlachetnej Paczki, czyli Weekend Cudów już za nami…

          • Weekend Cudów Szlachetnej Paczki już za nami. W tym roku ten wyjątkowy moment wypadł w weekend 10-11 grudnia. We wsparciu wolontariuszy Szlachetnej Paczki, którzy ruszyli w teren uczestniczyli też uczniowie naszej szkoły, którzy zbierali żywność i pomogli w piątkowym przygotowaniu sali gimnastycznej, po to, aby praca wolontariuszy Szlachetnej Paczki przebiegała szybko, sprawnie i w miłej atmosferze. Były momenty pełne wzruszenia, pozytywnych emocji i szczerej radości z okazanego wsparcia.

            Za wszystko serdecznie dziękujemy!

          • Zmarł Pan Profesor Zbigniew Macherzyński

          • Msza żałobna zostanie odprawiona w piątek 09.12.2022 roku o godz. 10.00 w Kościele p.w. Niepokalanego Poczęcia NMP w Opatowie, po czym nastąpi złożenie Urny z Prochami Zmarłego na cmentarzu w Opatowie.

          • Poznaj Polskę – Warszawa

          • 29 listopada 2022r. w ramach projektu Poznaj Polskę odbyła się wycieczka do Warszawy. W wycieczce uczestniczyło 45 uczniów klas pierwszych wraz z opiekunami:
            p. Bożeną Płaczkiewicz, p. Jolantą Sową oraz p. Mariuszem Wilkiem.

            Pierwszym punktem programu było zwiedzanie parku oraz Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Uczniowie podzieleni zostali na dwie grupy, które przez przydzielonych przewodników oprowadzone zostały po wnętrzach pałacu. Uwaga zwiedzających skoncentrowana została na poszukiwaniu na plafonach, zdobiących sufity pomieszczeń, motywów o znaczeniu symbolicznym. Staraliśmy się zidentyfikować liczne mitologiczne postacie, których autor – Jerzy Eleuter Szymonowicz-Siemiginowski –
            w swoich malarskich przedstawieniach nie szczędził. Oczywiście każda postać i każdy symboliczny motyw wiązały się z osobą króla Jana III Sobieskiego i jego żoną Marią Kazimierą. I tak w postaci Apollina autor stworzył personifikację Jana III, a dekoracja sufitu Sypialni Króla stanowiła gloryfikację władzy i jego rządów.

            Spoglądaliśmy nie tylko w górę – na sufity pomieszczeń – z zainteresowaniem podziwialiśmy sztukaterie, np. motyw tajemniczego sfinksa w Sypialni Królowej, zrekonstruowane łoże królewskie, liczne lustra i meble.

            Olśnieni przepychem wnętrz, mogliśmy przyjrzeć się uważniej budowli z zewnątrz, spacerując po parku.

            Kolejnym punktem naszego programu wycieczki było zwiedzanie Zamku Królewskiego. Wyposażeni w przewodniki audio przemierzaliśmy – każdy we własnym tempie - Trasę Królewską. Naszą uwagę przykuła Sala Tronowa. Z ciekawością wysłuchaliśmy historii o odnalezionym haftowanym orle z zaplecka tronu, który posłużył za wzór do rekonstrukcji pozostałych – łącznie jest ich 86! Z zainteresowaniem obejrzeliśmy salę, w której znajdowały się 22 obrazy Bernarda Belotta, zwanego Canalettem. To na ich podstawie odbudowano zniszczoną po wojnie Warszawę. Zwiedziliśmy też m. in. Salę Senatorską, w której w 1791r. uchwalono Konstytucję 3 maja.

            Odpoczęliśmy nieco podczas przerwy obiadowej, a następnie  wyruszyliśmy na długi spacer Traktem Królewskim. Minęliśmy Kolumnę Zygmunta i przemierzaliśmy ulicę Krakowskie Przedmieście, która obfituje w wiele obiektów kulturowych. Wśród nich warto wymienić: Pałac Potockich (dzisiaj siedziba Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego), okazałe hotele Europejski i Bristol, Pałac Prezydencki z Pomnikiem księcia Józefa Poniatowskiego.

            Już o zmroku dotarliśmy na Plac Piłsudskiego oraz przed Grób Nieznanego Żołnierza. Ze wzruszeniem wśród nazw miejsc, w których toczyły się walki o niepodległość, odnaleźliśmy nazwę wsi Mokra.

            Wieczorny spacer, rozświetlonymi ulicami Starego Miasta miał swój urok. W oddali majaczył Pałac Nauki i Kultury, z mroku wyłaniały się fragmenty murów miejskich oraz detale klasycystycznych budowli. Czas zwiedzania musiał jednak dobiec końca, należało wracać do autokaru. Droga powrotna minęła szybko – Ci bardziej zmęczeni drzemali, inni wymieniali się wrażeniami z podróży, a Ci, którzy zachowali najwięcej sił  - śpiewali i żartowali. Do Kłobucka powróciliśmy po godzinie 20.

          • Wycieczka do Guben, Bautzen i Görlitz

          • 25 listopada 40 uczniów naszej szkoły wyjechało na wycieczkę do niemieckiego Instytutu Plastynacji w Guben oraz do Bautzen - na najstarszy w Niemczech jarmark bożonarodzeniowy. Młodzież ze Skorupki odwiedziła także Görlitz – niemieckie Hollywood.

            Instytut Plastynacji stworzony przez dr. Gunthera von  Hagensa - twórcę metody plastynacji, słynnego anatoma z uniwersytetu w Heidelbergu, wywarł ogromne wrażenie na naszej młodzieży. Wizyta w dziale preparacji oraz pozycjonowania ciał ludzkich i zwierzęcych wzbudziła w młodych ludziach niezapomniane emocje. Mieli oni możliwość obserwować pracę plastynatorów, zobaczyć na własne oczy tajemnice ludzkiego i zwierzęcego ciała, zmiany w nim zachodzące  – od poczęcia, poprzez dojrzałość, aż po starość i choroby. Przygotowywane i prezentowane w Plastynarium preparaty z ciał pochodzą od dawców, którzy za życia zgodzili się przekazać je na rzecz uniwersyteckiego Instytutu Plastynacji w Heidelbergu, gdzie prowadzony jest specjalny program dawców ciał na potrzeby plastynacji.

            Wieczorową porą urokliwe uliczki Bautzen zawiodły młodzież ze Skorupki na jarmark bożonarodzeniowy, gdzie akurat uroczyście zainaugurowano to tegoroczne miejskie wydarzenie. Zaułki pełne mimów, muzykantów, ozdobione bożonarodzeniowymi stroikami, budki z przepięknym rękodziełem, zapachy różnorodnych specjałów przyciągały i zachwycały młodych turystów z Polski jedynym w swoim rodzaju klimatem.

            Zwieńczeniem podróży Skorupek do Niemiec była wizyta w Görlitz, o którym mówi się „Görliwood", ponieważ często kręcą tutaj filmy największe gwiazdy Hollywood. To właśnie w niemieckim Görlitz powstały sceny do filmów „Bękarty wojny" Quentina Tarantino czy „Grand Budapest Hotel" Wesa Andersona.

            Kto wie,  może za kilka lat nasze Skorupki będą uczyć się medycyny na plastynatach z Guben, a może będą oprowadzać turystów po Bautzen, czy zagrają w Görlitz w jakiejś światowej produkcji filmowej.

            Życzymy im tego!