• Wizyta Minister Edukacji Narodowej Pani Barbary Nowackiej w Powiecie Kłobuckim

          • W dniu 16 marca 2024 r. w Powiecie Kłobuckim gościła Minister Edukacji Narodowej Pani Barbara Nowacka, Wiceminister Edukacji Pan Henryk Kiepura i Śląski Kurator Oświaty Pani Aleksandra Dyla.

            Edukacja młodzieży i wysoki poziom kształcenia to od wielu lat priorytet Starostwa Powiatowego w Kłobucku. Z sukcesami młodzieży z Powiatu Kłobuckiego Zapoznała się Minister Edukacji Narodowej Pani Barbara Nowacka i Śląski Kurator Oświaty Pani Aleksandra Dyla, które przybyły do powiatu na zaproszenie Posła na Sejm RP, Wiceministra Edukacji Pana Henryka Kiepury oraz Starosty Powiatu Kłobuckiego Pani Zdzisławy Kall.

            Pani Minister odwiedziła szkoły w Krzepicach i Kłobucku oraz uczestniczyła w spotkaniu z burmistrzami i wójtami, samorządowcami, a także dyrektorami szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu Powiatu Kłobuckiego, poświęconym edukacji dzieci i młodzieży.

          • Wiedza bez granic, myślenie bez ograniczeń

          • 15 marca 2024 roku, uczniowie klas maturalnych wraz ze swoimi wychowawcami, mieli możliwość uczestniczenia w Dniu Otwartym Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie, którego przewodnim hasłem były słowa: Wiedza bez granic, myślenie bez ograniczeń. Dzień rozpoczął się barwnym widowiskiem słowno-muzycznym, które skłoniło młodzież do wszechstronnej refleksji nad światem i ludzkim poznaniem oraz procesem uczenia się.

            Po zakończeniu inauguracji, Skorupiaki udały się na kampus, gdzie akademicy przygotowali dla nich liczne atrakcje o charakterze naukowym – wykład mający na celu zgłębianie tajników manipulacji psychologii oraz wykład pt. Bank – Twój wróg czy przyjaciel. A także warsztaty:  ćwiczenia kreatywnej myśli inżynierskiej, w trakcie których młodzież miała zbudować najtrwalszą i najwyższą kratownicę z patyczków na szaszłyki i kolorowych recepturek na której miał zostać postawiony kubek z ryżem oraz warsztaty dotyczące bezpieczeństwa w wirtualnej rzeczywistości

            Studenci i pracownicy chętnie opowiadali o kierunkach studiów i możliwościach rozwoju, co przyciągnęło uwagę naszej młodzieży. Atmosfera była przyjazna i wszystkie działania zostały przeprowadzone z dużym zaangażowaniem i profesjonalizmem.

          • Zawody siatkówki dziewcząt i chłopców

          • W tym tygodniu odbyły się zawody Powiatowego Szkolnego Związku Sportowego w piłce siatkowej dziewcząt i chłopców. Dziewczęta rywalizowały w hali Sportowej w Starokrzepicach. Nasze reprezentantki zaprezentowały się w nowych strojach. W pierwszym meczy pokonaliśmy Zespół Szkół nr 2 w stosunku 2:0. Niestety w meczu, który decydował o wygranej turnieju musieliśmy uznać wyższość Zespołu Szkół z Krzepic. Ostatecznie dziewczęta zajęły II miejsce w turnieju.

            Szkołę reprezentowały: Zuzanna Sadowska, Anna Chabrajska, Oliwia Balcerzak, Kinga Piątkowska, Maja Czyż, Kaja Kłyszewska, Maja Bladocha, Emilia Kielan, Dominika Kłyszewska oraz Martyna Napora.
            Dzień później na hali sportowej w Zespole Szkół nr 1 rywalizowali chłopcy. Nasi zawodnicy, podobnie jak dziewczęta, zajęli drugie miejsce. Chłopcy pokonali gospodarzy turnieju, a ulegli Zespołowi Szkół z Krzepic. Chłopcy zagrali w składzie: Jakub Sznober, Maciej Gosławski, Jakub Janikowski, Jakub Kulej, Jakub Meslik, Kacper Gwiździński, Bartosz Zając, Piotr Stryjaś, Szymon Maj oraz Dominik Wosik.

          • Ślubowanie Oddziału Przygotowania Wojskowego III Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Kosińskiego w Kłobucku z udziałem sekretarza stanu Henryka Kiepury

          • Sekretarz stanu w MEN Henryk Kiepura wziął udział w uroczystości ślubowania Oddziału Przygotowania Wojskowego w III Liceum Ogólnokształcącym im. Kazimierza Kosińskiego w Zespole Szkół nr 3 w Kłobucku.

            „Przysięga wojskowa jest aktem ślubowania wyrażającym cele i zadania postawione żołnierzom przez ich narody. Jest zobowiązaniem żołnierzy wobec państw i narodów, stanowi źródło ich siły moralnej.”

            Dzień 1 marca to dzień szczególny - Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, ustanowiony przez Sejm ustawą z dnia 3 lutego 2011 roku. Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” to święto honorujące i upamiętniające żołnierzy antykomunistycznego podziemia. To również dzień szczególny dla społeczności szkolnej liceum na Skorupki - dzień złożenia aktu ślubowania Kadetów pierwszego rocznika Oddziału Przygotowania Wojskowego, który 01 września 2023 roku został utworzony w III Liceum Ogólnokształcącym im. Kazimierza Kosińskiego w Zespole Szkół nr 3 w Kłobucku.

            Na placu Parafii św. Marcina w Kłobucku zgromadziło się wielu znamienitych gości, dyrekcja szkoły, nauczyciele, uczniowie oraz rodziny kadetów.

            Uroczystość swoją obecnością uświetnili: Pan Henryka Kiepura – Wiceminister Edukacji Narodowej, Poseł na Sejm X kadencji, ppłk Adrian Klimek – zastępca dowódcy Oddziału Zamiejscowego Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji w Katowicach,  ppłk Lucjan Paździora – Szef Wojskowego Centrum Rekrutacji w Częstochowie, major Artur Bożek – szef Sekcji Rekrutacji i Kwalifikacji Wojskowej Wojskowego Centrum Rekrutacji w Częstochowie, Starszy Chorąży Sztabowy Dariusz Biernacki – Starszy Podoficer Dowództwa Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca, Ksiądz Kanonik Mieczysław Wach – Proboszcz Parafii pw. św. Marcina w Kłobucku, Pan Zbigniew Pilśniak – Przewodniczący Rady Powiatu Kłobuckiego, Pani Aneta Kiepura – Wicestarosta Kłobucki, Pani Joanna Kulejewska – Naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Kultury Fizycznej Starostwa Powiatowego w Kłobucku, Pan Andrzej Wystalski – Naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich i Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Kłobucku.    

            W ubiegłym roku, Starosta Powiatu Kłobuckiego Henryk Kiepura, złożył wniosek do Ministra Obrony Narodowej o utworzenie takiego oddziału, stwarzając tym samym kolejne możliwości naszej młodzieży.  Pan Henryk Kiepura, już jako Wiceminister Edukacji Narodowej, uczestniczył w uroczystości podkreślając jak ważna jest edukacja młodego pokolenia. Poseł Henryk Kiepura przekazał także młodzieży list od Wicepremiera, Ministra Obrony Narodowej Władysława Kosiniaka Kamysza. Podziękował też przedstawicielowi Jednostki Komandosów w Lublińcu za współpracę z naszym powiatem.

             

                         Po uroczystym ślubowaniu kadeci OPW wraz z zaproszonymi gośćmi przemaszerowali ulicami Kłobucka do budynku szkoły. W murach Zespołu Szkół nr 3 odbyła się prezentacja dorobku  klas mundurowych, które w kłobuckim liceum działają już od 13 lat. Goście mogli zapoznać się również ze sprzętem, którym dysponuje szkoła a także skorzystać z wirtualnej strzelnicy.

            III Liceum Ogólnokształcące im Kazimierza Kosińskiego w Zespole Szkół nr 3 w Kłobucku stara się podążać z  duchem czasu. Dostosowuje zakres kształcenia do wymogów współczesności. Z satysfakcją obserwujemy współpracę Oddziału Przygotowania Wojskowego z Jednostką Wojskową Komandosów w Lublińcu, która to, decyzją Ministra Obrony Narodowej z dnia 5 czerwca 2023 roku, została wyznaczona jako odpowiedzialna za prowadzenie zajęć praktycznych dla uczniów OPW.

            Oddziały Przygotowania Wojskowego to rodzaj klas mundurowych, w których zainteresowana młodzież może uzyskać stosowne przeszkolenie z zakresu przygotowania wojskowego. Zajęcia teoretyczne organizuje szkoła a zajęcia praktyczne – wskazana przez MON jednostka wojskowa. Uczniowie zyskują możliwość zdobycia nowych umiejętności otwierających drogę do kariery wojskowej. Nadzór merytoryczny nad oddziałami sprawuje Ministerstwo Obrony Narodowej.

            To przykład kolejnych działań Starostwa Powiatowego w Kłobucku na rzecz rozwoju Powiatu Kłobuckiego i stwarzania możliwości dla naszych mieszkańców.

          • Polsko-Niemiecka Wymiana Młodzieży – Monachium 2024

          • W poniedziałek, 26 lutego 2024, grupa 16 uczniów naszego  liceum dotarła do bawarskiej stolicy – Monachium  - miasta pełnego monumentalnej architektury,  skomplikowanej historii i pięknej kultury, aby realizować projekt „ Pokolenie Z między przeszłością a teraźniejszością”.  Tegoroczna polsko-niemiecka wymiana była jednym z długiej, bo już sześcioletniej, serii przyjaznych  i pokojowych spotkań młodych ludzi, które są pielęgnowane przez naszą szkołę oraz DBG z Metzingen od  2017 roku.

            Nasze zimowe spotkanie  z koleżankami i kolegami z Badenii-Wirtembergii zaczęło się od akcji - integracji i wspólnych zabaw przy muzyce. Potem udaliśmy się zwiedzać centrum  Monachium - byliśmy prowadzeni przez niemieckich uczniów. Końcówkę dnia spędziliśmy  na wieczorze polsko-niemieckim, do którego każda ze szkół przygotowywała się na długo przed wymianą.

            Drugiego dnia, pod skrzydłami miejscowych przewodników, zwiedzaliśmy miasto i poruszyliśmy trudny temat historii nazizmu. Nie da się uciec od trudnej historii, także tej dotyczącej polsko-niemieckich relacji. Oddech złapaliśmy w Centrum Olimpijskim podczas meczu piłki nożnej. Mogliśmy także zobaczyć wspaniałą panoramę monachijskiej metropolii z wieży olimpijskiej, a później rozmarzyć się w świecie BMW. Dzień zakończyliśmy emocjonującą grą w kręgle.

            Dzień trzeci rozpoczęliśmy spokojnie, bo od spaceru po ogrodach Pałacu Nymphenburg oraz wizyty w Muzeum Przyrody i Człowieka,  gdzie byliśmy  w symulatorze trzęsień ziemi. Po wieczorze spędzonym na Starym Mieście mieliśmy okazję obejrzeć w teatrze sztukę „Do Europy” i na chwilę zatrzymać się i pomyśleć, jak powinna wyglądać Europa.

            Wizytą na Monachijskim Uniwersytecie Ludwika i Maksymiliana rozpoczęliśmy dzień czwarty naszego projektu. Poznaliśmy historię uczelni oraz dowiedzieliśmy się, na jakich kierunkach można tam studiować.  Historia “Białej Róży” przypomniała nam o odwadze i pomysłowości młodych, odpowiedzialnych ludzi. Popołudniem udaliśmy się na stadion Allianz Arena, a na zakończenie dnia obie grupy uczyły się nawzajem kroków tanecznych do Belgijki oraz Fliegerlied.

            Dzień piąty to podsumowanie projektu, omówienie wrażeń oraz planów na przyszłe spotkanie, tym razem w Polsce. Pożegnaliśmy się z niemieckimi rówieśnikami  w Niemieckim Muzeum. Dla fanów motoryzacji nie był to jednak koniec dnia, ponieważ zwiedziliśmy jeszcze  zachwycające Muzeum BMW.

            Tegoroczny projekt pozwolił nam nie tylko  zintegrować się,  poznać nowych, ciekawych, młodych ludzi, zwiedzić Monachium, zgłębić niełatwą historię narodowego socjalizmu, ale także rozwinąć nasze zdolności językowe i przeżyć wspaniałe przygody.

            Za rok planujemy spotkać  się we Wrocławiu.

            Już nie możemy się doczekać ;)

             

            Dziękujemy za  przychylność Starostwu Powiatowemu w Kłobucku oraz za wsparcie Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.

            Za opiekę podczas projektu dziękujemy p. Agnieszce Sroce-Adamus i p. Oldze Kalecie.

            Dagmara Klecha, 2e

          • Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją - 23.02.2024 r.

          • Bezradne oczy dziecka. Zaczepki wybuchowego nastolatka. Przepracowana koleżanka z pracy. Zgorzkniały dziadek. Wujek, który cały czas dowcipkuje. Rozanielona celebrytka w reklamie.

            Depresja ma wiele twarzy. Być może widzisz ją codziennie w lustrze, mijasz na klatce schodowej lub gdy scrollujesz social media. W Polsce obecnie jest ponad 1,2 miliona takich twarzy.

            Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją to doskonały pretekst do rozmowy o tej trudnej chorobie, okazania wsparcia i wyciągnięcia ręki do pacjentów oraz ich bliskich.

            Szczególną uwagę i zrozumienie należy poświęcić problemowi depresji u najmłodszych. Choć przez długi czas mówiono o depresji głównie w kontekście osób dorosłych, to jednak coraz bardziej uświadamiamy sobie, że dotyka ona także dzieci i młodzież, kształtując ich rozwój i perspektywę na świat. 

             

            Dzień Walki z Depresją to naturalny pretekst, by lepiej zrozumieć tę chorobę, nauczyć się o niej rozmawiać, obalać mity i edukować o faktach na jej temat. „Świętować” można na wiele sposobów – podzielić się wiedzą, okazać zrozumienie i wsparcie lub po prostu zapytać kogoś: czy u Ciebie wszystko w porządku?

             

            W ramach inicjatywy "Młode Perspektywy", w 2023 roku Fundacja Unaweza przedstawiła wyniki badania dotyczącego kondycji psychicznej dzieci i młodzieży w przedziale wiekowym 10–19 lat, przy średniej wieku 14,7 lat. W badaniu uczestniczyła imponująca liczba ponad 180 tysięcy uczniów z różnych regionów Polski. Wyniki badań są niezmiernie niepokojące: 

            Wśród badanych dzieci i młodzieży 56,4% uważa, że są beznadziejni, a 32,5% nie akceptuje siebie i swojego wyglądu. 40% młodzieży myśli o samobójstwie, a co trzeci uczeń ma podejrzenie depresji. 

            Niestety tylko 1 na 20 osób w trudnych chwilach skorzystałaby z pomocy psychologa, a 8% uczniów nigdy nie korzystała z pomocy psychologa szkolnego i nie wierzy, że takie wsparcie może przynieść jakiś skutek.

            Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją to doskonały moment do rozmowy o tej trudnej chorobie, okazania wsparcia i zatrzymania się na chwilę, poobserwowania siebie i bliskich. Niestety, dla wielu ludzi depresja nadal jest oznaką słabości, tematem wstydliwym i dlatego zamiatanym pod dywan. 

             

            Co może powodować depresję u dzieci? 

            • wczesna utrata rodzica lub rodziców,
            • przemoc w rodzinie (fizyczna, seksualna, psychiczna),
            • długotrwała rozłąka z rodzicami,
            • prześladowanie lub przemoc ze strony rówieśników,
            • zaniedbanie (fizyczne i emocjonalne),
            • rozwód rodziców.

            Jak rozpoznać, czy Twoje dziecko cierpi na depresję?

            Według obowiązującej w Europie klasyfikacji ICD-10 do podstawowych klinicznych objawów pierwszego epizodu depresyjnego należą:

            • obniżenie nastroju,
            • utrata zainteresowania rzeczami, które wcześniej sprawiały radość (anhedonia),
            • brak energii i osłabienie.

            Kolejne objawy to:

            • zaburzenia snu (np. wczesne budzenie się, przebudzenia w nocy, kłopoty z zaśnięciem, bezsenność),
            • myśli samobójcze,
            • problemy z pamięcią i koncentracją,
            • utrata wiary w siebie i pozytywnej samooceny,
            • spowolnienie psychoruchowe (rzadziej pobudzenie),
            • zmiany łaknienia i masy ciała (częstsze jest zmniejszenie apetytu niż jego zwiększenie, rzadsze odczuwanie głodu).

            Oprócz wyżej wymienionych objawów depresji, u dzieci i nastolatków choroba może przejawia dodatkowe symptomy, takie jak: 

            • ataki płaczu,
            • agresja (fizyczna, słowna) względem siebie lub innych,
            • poirytowanie,
            • lęk przed pozostawaniem samemu (nawet na chwilę),
            • nadmierne zmęczenie, letarg. 

            Gdzie szukać pomocy? 

            Rodzicu, obserwuj bacznie swoje dziecko! Nie zawsze przyjdzie do Ciebie po pomoc. Jak tłumaczy psycholog Jagoda Turowska: “Zarówno epizod depresji, jak i jej klasyczna postać mogą przypominać zwykłe obniżenie nastroju, dlatego w przypadku dłużej trwającego złego samopoczucia należy skonsultować problem ze specjalistą.” 

            W przypadku dzieci i młodzieży należy działać szybciej niż w przypadku dorosłych. Kluczowa jest częsta komunikacja i zapewnienie dziecku poczucia bezpieczeństwa i przestrzeni do szczerej rozmowy. Jeśli podejrzewasz, że Twoje dziecko może cierpieć na depresję - udaj się po pomoc do psychiatry. Lekarz psychiatra będzie w stanie ocenić powagę sytuacji i zalecić odpowiednią terapię. Nierzadko psychoterapia będzie odbywać się z udziałem rodziców.

            W alarmowych przypadkach można udać się również na pogotowie ratunkowe.

            Pomoc doraźna dla dzieci i młodzieży: 

            Jak zaopiekować się sobą w depresji?

            • Zaakceptuj chorobę. Pierwszym krokiem do zbudowania                        w sobie fundamentów do pokonania depresji jest zaakceptowanie faktu jej istnienia. Tak, jesteś chory, ale możesz się wyleczyć. Depresja to choroba jak każda inna.
            • Ogranicz stres. Być może to Twoja praca, towarzystwo, nadmiar obowiązków powoduje, że jesteś zestresowany i przeciążony. Namierz źródło napięcia i zastanów się, jak na Ciebie wpływa oraz jak to zmienić.
            • Zadbaj o sen. Higiena snu jest ważna zarówno dla zdrowia psychicznego, jak i fizycznego. Noc to czas, gdy odpoczywasz, regenerujesz się, więc dbaj o regularność, odpowiednią długość                       i wygodne, komfortowe warunki snu.
            • Zwiększ aktywność fizyczną. Nawet pół godziny spaceru dziennie korzystnie wpływa na samopoczucie, sen, a nawet funkcjonowanie układu nerwowego, sercowo-naczyniowego czy pokarmowego. Znajdź ulubioną aktywność i praktykuj ją regularnie.
            • Poznaj techniki relaksacyjne. Pomagają one wyciszyć organizm, zmniejszyć napięcie i działają uspokajająco. Sprawdź np. mindfullness, metodę Jabobsona czy trening autogenny Schultza.
            • Jedz zdrowo. Depresja może powodować zaburzenia układu pokarmowego, odbierać apetyt lub wręcz przeciwnie – nasilać podjadanie. Zoptymalizowanie swojego menu pod kątem mikro- i makroskładników może korzystnie wpłynąć na samopoczucie                     i energię.
            • Nie izoluj się od ludzi. Kontakt z ludźmi, których lubimy, jest ważny w procesie leczenia – pokazuje, że nie jesteś sam, masz wsparcie i możesz oderwać myśli od choroby.
            • Poszerzaj wiedzę o depresji. Psychoedukacja i wiedza na temat depresji może zmniejszyć poczucie bezradności oraz dać większą kontrolę nad chorobą.
            • Zaufaj procesowi leczenia. Daj sobie czas na powrót do zdrowia, stosuj się do zaleceń lekarza i nie omijaj sesji z terapeutą.

            Więcej ciekawych informacji znajdziesz pod adresem: https://hijunior.com/pl/wydarzenia/ogolnopolski-dzien-walki-z-depresja

          • Międzynarodowy projekt w Monachium

          • 7, 6, 5 ….. - zaczynamy odliczanie do wyjazdu do Monachium!

            16 uczniów naszej szkoły wyjeżdża w najbliższą niedzielę do bawarskiej stolicy na  polsko-niemiecką wymianę młodzieży, którą  będzie realizować z naszym niemieckim partnerem Dietrich Bonhoeffer Gymnasium z Metzingen.

            Już po raz piąty Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży wsparła finansowo nasz międzynarodowy projekt, który w tym roku odbędzie się w dn. 26.02.2024 - 01.03.2024 pod hasłem Generation Z zwischen Gestern und Morgen.

            Życzymy wartościowego pobytu i dziękujemy PNWM za ogrom wsparcia!

          • Projekt "Szkoła dostępna dla wszystkich"

          • Rusza kolejna tura bezpłatnych konsultacji ze specjalistami dla szkół biorących udział w projekcie “Szkoła dostępna dla wszystkich”. W okresie od 19 lutego do 27 marca będzie można skorzystać z konsultacji z zakresu psychiatrii dzieci i młodzieży, psychiatrii dorosłych, psychoterapii dzieci i młodzieży oraz psychoterapii dorosłych.

            Konsultanci oferują wsparcie dla rodziców i nauczycieli oraz pełnoletnich uczniów w różnych obszarach, na przykład:

            • podejrzenie występowania u dziecka problemów, takich jak: depresja, lęk, fobie, trauma
            • zaburzenia lub nieprawidłowości w rozwoju dziecka,
            • trudności z radzeniem sobie przez dziecko z emocjami (napady złości, autoagresja),
            • występowanie u dziecka moczenia nocnego, zaburzeń snu, tików nerwowych,
            • podejrzenie zaburzeń odżywiania u dziecka
            • trudności z koncentracją, trudności w nauce,
            • obserwowana nagła zmiana zachowania dziecka.
            • trudności w relacjach  innymi,
            • stres, wypalenie zawodowe,
            • niskie poczucie własnej wartości,
            • stany depresyjne, lękowe, zaburzenia odżywiania,
            • kłopoty ze snem,
            • trudności w nauce, trudności z koncentracją uwagi
            • zaburzenia odżywiania.

            Zapraszamy do skorzystania z oferty!

            Jak zapisać się na konsultacje?

            1. Pobierz kod dostępu do konsultacji w przedszkolu / szkole (od pedagoga szkolnego, pedagoga specjalnego lub psychologa szkolnego)
            2. Zapisz się na konsultacje na stronie https://asa.ibe.edu.pl/portal/konsultacje korzystając z kodu
            3. Czekaj na kontakt konsultanta (telefoniczny lub mailowy)
            4. Porozmawiaj z konsultantem.

            Serdecznie zapraszamy!

          • Plecak dla Pierwszaka!

          • Szkoły ponadpodstawowe w Powiecie Kłobuckim cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem absolwentów klas ósmych.

            Wysokie wyniki zdawalności egzaminów maturalnych i zawodowych, nowoczesna baza dydaktyczna, wysoki poziom bezpieczeństwa, to tylko niektóre z zalet naszych placówek. W poprzednim roku szkolnym 70% absolwentów szkół podstawowych zdecydowało się na kontynuację nauki właśnie w Powiecie Kłobuckim.

            Przyszły rok szkolny będzie wyzwaniem dla szkół ponadpodstawowych. Ośmioklasistów w naszym Powiecie jest niewielu, w niektórych placówkach w ogóle nie ma klas ósmych. Powiat Kłobucki chce dodatkowo zmotywować tegorocznych absolwentów podstawówek do wyboru właśnie naszych szkół.

            Każdy uczeń, który zdecyduje się na kontynuowanie nauki w Zespole Szkół Nr 1 w Kłobucku, w Zespole Szkół Nr 2 w Kłobucku, Zespole Szkół Nr 3 w Kłobucku czy w Zespole Szkół w Krzepicach otrzyma od Powiatu Kłobuckiego PREZENT w postaci MARKOWEGO PLECAKA wraz z powiatowymi gadżetami.

          • Noc Biologów 2024

          • W dniu 12 stycznia 2024 roku uczniowie klas pierwszych o profilu biologiczno-chemicznym uczestniczyli w wycieczce do Wrocławia. Głównym celem wyjazdu był udział w Nocy Biologów zorganizowanej na Wydziale Nauk Biologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego.

            Pobyt rozpoczęliśmy od zwiedzania najstarszych części miasta: Ostrowa Tumskiego i wrocławskiego rynku. Przewodnik przybliżył młodzieży najciekawsze miejsca: zabytkowe kościoły, kamienice, średniowieczny  ratusz oraz będący elementem wrocławskiej starówki gmach główny Uniwersytetu Wrocławskiego.

            Po części związanej ze zwiedzaniem miasta uczniowie wzięli udział w zajęciach prowadzonych przez pracowników i studentów Wydziału Nauk Biologicznych UW w ramach Nocy Biologów.

            Tegoroczna edycja ogólnopolskiej akcji przebiegała pod hasłem  „Biologia (wokół) czterech żywiołów – tajemnice życia od komórek do biosfery”. Wśród bogatej oferty zajęć przewidzianych dla uczniów naszej Szkoły odbyły się zajęcia laboratoryjne przybliżające tajniki prowadzenia hodowli komórek nowotworowych. Uczestnicy mieli okazję samodzielnie zakładać nowe hodowle komórek nowotworowych zgodnie z zalecanymi procedurami. Na zajęciach „Mikroświat w naszym ciele”, uczniowie zapoznali się z różnorodnością świata mikroorganizmów, wykonywali posiewy mikrobiologiczne, barwili preparaty metodą Grama. Młodzież biorąca udział w zajęciach „Molekularne nożyczki” mogła wyizolować DNA plazmidowe z bakterii, poddać materiał trawieniu z zastosowaniem enzymów restrykcyjnych, rozdzielić uzyskany materiał elektroforetycznie, a następnie wykrywać go dzięki zastosowaniu światła UV. Podczas godzinnej wycieczki po największej sali wystawowej Muzeum Przyrodniczego Uniwersytetu Wrocławskiego, także zapoznała się z okazami zagrożonych i wymarłych gatunków zwierząt epoki antropocenu.

            Noc Biologów to doskonała okazja do odkrywania tajników pracy naukowej oraz zdobywania nowych doświadczeń i umiejętności, które z pewnością ułatwią uczniom przyswajanie niełatwej wiedzy biologicznej.