• Nasz Skorupkowy Klub Sportowy

     • Zapraszamy do śledzenia nowo powstałego cyklu sportowego, w ramach którego będziemy przedstawiać Wam sylwetki sportowców uczęszczających do naszego Liceum. W najnowszym numerze cyklu będzie taekwondo.

      Taekwondo - Co to jest?

      Taekwondo - sztuka walki pochodząca z Korei, pochodząca oficjalnie z 1955 roku. Jest to koreański sport narodowy. Twórcą i prawdziwym ojcem tej techniki samoobrony był Choi Hong Hi - koreański generał. Początkowo Taekwondo powstało jako technika walki militarnej. Obecnie sport zyskał międzynarodową popularność i trenuje się go w wielu krajach świata. Taekwondo uznano również za oficjalny sport olimpijski.

      Jest to nie tylko sposób na ruch, ale także metoda na opanowanie stresu, znalezienie równowagi wewnętrznej i poprawę kondycji psychicznej. Nazwa taekwondo pozwala na częściowe rozszyfrowanie, na czym polega ten sport:

      • tae - stopa lub uderzenie wykonywane za pomocą stopy;
      • kwon - pięść lub uderzenie pięścią;
      • do - sztuka, droga, intuicja w zachowaniu.

      Technika ta pozwala na zdyscyplinowanie umysłu poprzez dyscyplinę ciała. Oprócz kształtowania charakteru taekwondo pozytywnie wpływa na zdrowie, pomaga utrzymać kondycję i ukształtować sylwetkę. Podstawowym elementem w tej sztuce walki są kopnięcia. Wykonuje się je w odpowiedni sposób, zachowując balans ciała i szukając wewnętrznych źródeł siły.

      W dniu 16 września 2022 roku szkolna grupa redakcyjna przeprowadziła wywiad z Zosią Cichoń na temat jej pasji do taekwondo, treningów oraz form spędzania wolnego czasu.

      Zapraszamy do przeczytania wywiadu z naszą reprezentantką!

      -Skąd się wzięła twoja pasja do taekwondo?

      -Na taekwondo pierwszy raz poszłam z przyjaciółką ze szkoły podstawowej 10 lat temu. Ona bardzo chciała trenować sztuki walki, mnie niekoniecznie interesował sport. Zdecydowałam się jednak towarzyszyć jej na pierwszych zajęciach. Trenowałyśmy razem przez około 3 lata, po czym ona zakończyła przygodę ze sportem. Ja natomiast nie poddałam się i kontynuuję zajęcia do dziś.

      -Jak długo trenujesz w K.S Wojownik?

      -W KS Wojownik trenuję od początku mojej sportowej drogi, czyli 10 lat.

      -Co  jest Twoim największym osiągnięciem sportowym?

      -Moim największym osiągnięciem są medale z mistrzostw Polski. Pamiętam dzień, w którym zdobyłam brązowy medal na tych zawodach. Mimo że nie udało mi się wejść do finału, nie mogłam uwierzyć, że stanę na podium mistrzostw Polski. Z radości przez tydzień nie rozstawałam się z medalem. W każdej wolnej chwili wpatrywałam się w namalowanego na nim orzełka.

      -Kto jest dla Ciebie największym wsparciem, jeśli chodzi o sport?

      - Największym wsparciem są oczywiście moi rodzice i rodzina, ale przede wszystkim mój trener Artur Osuchowski. On zawsze potrafi mnie uspokoić, kiedy drżą mi nogi tuż przed walką. Jest dla mnie bardzo dużym wsparciem na macie, ale też w życiu. Trener Suchy zawsze stoi obok mnie, kiedy cieszę się z wygranej walki, ale też kiedy płaczę w kącie po nieudanym pojedynku. Jest dla zawodników prawdziwym przyjacielem.

      -Czy masz rady dla osób, które chcą zacząć z taekwondo?

      -Mój trener zawsze mówi, że taekwondo to zabawa dla wytrwałych. Osoby zaczynające sportową drogę powinny przede wszystkim się nie bać i spróbować swoich sił w koreańskiej sztuce walki. Regularne treningi wcześniej czy później sprawią, że dołączysz do elity taekwondo.

      -Jak spędzasz wolne chwile?

      -W wolnej chwili spędzam czas z przyjaciółmi, rozwijam swoją drugą pasję, którą jest rysowanie oraz trenuje boks. Lubię sprawdzać swoje możliwości w innych dyscyplinach sportowych. Poza tym umiejętności zdobyte na treningu boksu czy crosfitu pozwalają mi być jeszcze lepszym w taekwondo.

      Mamy nadzieję, że Zosia zainspiruje kogoś z Was do rozpoczęcia swojej przygody z taekwondo bądź innymi sztukami walki. Dziękujemy Zosi za udzielenie wywiadu i życzymy Jej jeszcze większych sukcesów i osiągnięć!

      Zespół redakcyjny w składzie;

      Roksana Ranoszek - klasa III ap

      Daria Wręczycka - klasa III ap

      Aleksandra Desperak - Pedagog szkolny

     • Udział wolontariuszy SKW w koncercie charytatywnym ,,Petarda”

     • Dnia 24 września 2022r. w Miejskim Ośrodku Kultury w Kłobucku odbył się koncert charytatywny ,,Petarda’’, którego założeniem była zbiórka funduszy na rzecz Stowarzyszenia ,,Mila i Przyjaciele’’ mającego pod swoją opieką niepełnosprawne dzieci.
      Tego dnia na scenie wystąpiły 4 zespoły m.in. LUXTORPEDA oraz EL.PANK.EL. W przerwach między koncertami prowadzone były licytacje fantów pozyskanych od wielu sponsorów, natomiast w westybulu można było nabyć pyszne kanapki oraz ugasić pragnienie orzeźwiającą lemoniadą.

      Sprzedaż przekąsek prowadzili nasi szkolni wolontariusze wraz z uczniami Zespołu Szkół nr 1

      w Kłobucku, którzy chętnie i licznie włączyli się w organizację przedsięwzięcia. Cel był szczytny,

      a pomoc naszych wolontariuszy nieoceniona.

      Serdeczne podziękowania za tak liczny udział w koncercie należą się tym, którzy poświęcili swój czas i zdecydowali się wesprzeć to wydarzenie.

     • Mama jest pomarańczowa

     • Przedstawienie teatralne pt. Cebula jest dziełem kultury stworzonym przez połączenie sił aktorów dwóch teatrów: Teatru im. A. Mickiewicza w Częstochowie oraz Teatru Nowego w Częstochowie. W obsadzie tegoż przedstawienia możemy znaleźć nazwiska takie jak:  Paweł Bilski (wcielił się w rolę Karola), Szymon Kowalik (Paweł), Iwona Chołuj (Mama), Adam Machalica (Szymon), Paulina Kajdanowicz  (Ewa). Widowisko, które wyreżyserował  Marek Ślosarski, uczniowie klas pierwszych i drugich naszego liceum mogli zobaczyć 23 września w Miejskim Ośrodku Kultury w Kłobucku.

      Twórców do stworzenia przedstawienia zainspirowały rzeczywiste wydarzenia. Spektakl opowiada o chłopcu: Karolu Bilskim, który zmagał się z wadą genetyczną - zespołem Downa. Jego rzeczywiste nazwisko: Bilski zostało zmienione w widowisku na Bliski, co było zabiegiem celowym. Jest to nazwisko znaczące – bohater nazywa się Bliski, bo cały czas ktoś jest blisko niego. Sama historia jest niesamowicie poruszająca. Co ciekawe w rolę nieżyjącego już Karola wcielił się jego brat – Paweł.

      Cebula prezentuje różne postawy bohaterów wobec choroby, cierpienia. Urzeka wizerunek opiekuńczej matki, która bezgranicznie oddaje się opiece nad ukochanym synem oraz kocha go takim, jaki jest. Rozumie go, mimo iż chłopiec nie potrafi mówić ani komunikować się w żaden inny sposób. Karol ma także starszego brata Pawła, który jest niesamowicie energiczną postacią, mimo trudności losu, ma wspaniały kontakt z młodszym bratem. Odwiedza go codziennie w szpitalu, bawi się z nim, dużo do niego mówi i czyta mu listy.

      Podczas inscenizacji poznajemy również historię mężczyzny, którego żona doznała wylewu i trafiła na tę samą salę szpitalną, gdzie leży Karol. Mężczyzna rozpacza i użala się nad swoim losem. Nie potrafi zrozumieć, dlaczego jego to spotyka. Zadaje pytania matce chłopca, czemu ich spotyka taki los. Kobieta poświęca całą noc na rozmowę z mężczyzną, który w trakcie niej uświadamia sobie, iż tak naprawdę nie zna swojej żony (nie wie nawet, co jej przynieść do szpitala, gdyż nie pamięta co ona lubi), czego niesamowicie żałuje oraz przeprasza swoją żonę.

      Następną postacią, jaką poznajemy, jest Ewa. Dziewczyna jest nastolatką. Znajduje się w podobnej sytuacji co Paweł, także ma brata z zespołem Downa. Lecz nie prezentuje postawy takiej jak chłopak. Wręcz przeciwnie, naśmiewa się z Karola nazywając go „Downem”. Ewa ma dość takiego życia, uważa, że jej brat i tak jej nie słyszy
       i nie chce się nim zajmować. Matka chłopca podejmuje rozmowę z rozżaloną dziewczyną. Jest bardzo uprzejma i wyrozumiała. Podczas rozmowy dowiadujemy się o tym, co nastolatka przeżyła, jej matka zmarła na raka, a ojciec zginął w wypadku samochodowym. Ewa ma wyrzuty sumienia - mimo tego, że nie chce opiekować się bratem, wciąż go nie opuszcza, zaś starsza kobieta uświadamia ją, iż ma wolną wolę i w każdej chwili może wyjść i żyć własnym życiem. Ewa ostatecznie odchodzi, aby móc rozpocząć nowe życie i w końcu pomyśleć
      o sobie. Widzimy tu różne podejścia do cierpienia, a także zrozumienie i brak oceny ze strony matki, która mimo iż całe swe życie podporządkowała powoli umierającemu synowi, pomaga wciąż innym, nie mówiąc jak mają żyć i co jest właściwe.

      W Cebuli poruszony został także problem odbioru rzeczywistości przez osoby z wadą genetyczną. Aktor wcielający się w rolę Karola próbuje oddać jego stan emocjonalny, uświadomić widzom, że takie osoby czują, reagują na swój sposób na bodźce zewnętrzne. Karol widzi kolory – jego mama jest pomarańczowa, bo emanuje ciepłem, optymizmem, dobrocią, tata jest brązowy jak drzewo, bo daje oparcie.

      Sam spektakl jest niesamowicie poruszający i chwytający widza za serce. Dzięki różnym perspektywom i postawom życiowym, możemy nie tylko utożsamić się z którymś
      z bohaterów, ale także zrozumieć jak w trudnej sytuacji zachowują się poszczególne osoby. Sądzę, iż warto było wybrać się na to wzruszające, a przede wszystkim wartościowe przedstawienie.

      Nikola Bernad

     • Koncert charytatywny ,,Petarda"

     • Dla serc szlachetnych najwyższą rozkoszą, gdy drugim radość w niedoli przynoszą - Adam Asnyk

      Radny Rady Miasta w  Kłobucku - Tomasz Wałęga i Komitet Społeczny Lepsze jutro, zapraszają na niezwykły koncert charytatywny Petarda, który odbędzie się w Kłobucku w MOK-u 24 września 2022 roku. To kolejny projekt muzyczny, skupiający wokół siebie wrażliwych ludzi kultury i sztuki. Cel przedsięwzięcia  wyjątkowo szczytny, bowiem dochód ze sprzedaży biletów zostanie przeznaczony Stowarzyszeniu Mila i Przyjaciele, działającemu na rzecz osób niepełnosprawnych i autystycznych.

      Moi drodzy, w tym dniu nie powinno zabraknąć i nas, czyli Skorupiaków, dlatego też, członkowie Szkolnego Koła Wolontariatu będą  podczas koncertu prowadzić sprzedaż przygotowanych smacznych przekąsek i napojów.

      Nie bądźmy obojętni - przyjdźmy i pomóżmy!

      Serdecznie zapraszamy.

     • Profilaktyka zdrowotna

     • W środę  20 września br. odbyło się spotkanie poświęcone profilaktyce zdrowotnej chorób zakaźnych, w tym szczepień przeciwko wirusowi SARS-CoV-2.
      Prelegentem na spotkaniu była lek. med. p. Katarzyna Gieracz-Majchrowska – dyrektor ds. Medycznych w Zespole Opieki Zdrowotnej w Kłobucku, która opowiedziała młodzieży o potrzebie dbania o własne zdrowie oraz jego stałej ochrony jako podstawowego celu w edukacji zdrowotnej, a także zachęciła uczniów do rozwijania pasji i kształcenia się w zawodach medycznych.

      Pani doktor w bardzo ciekawy sposób przybliżyła pracę w zawodzie lekarza, opisała harmonogram studiów medycznych, opowiedziała o trudach i radościach swojej codziennej pracy i zachęciła naszych uczniów do tego wykonywania tego wymagającego zawodu.

      W części dotyczącej szczepień p. doktor zwróciła uwagę na to że, szczepionka to najlepszy sposób na zabezpieczenie osoby zaszczepionej przed zarażeniem i co ważne przerwaniem transmisji wirusa w społeczeństwie.

      Spotkanie odbyło się w ramach organizowanej przez MEiN akcji Tygodnia profilaktyki chorób zakaźnych, która trwała od 12 września w naszej szkole.


      Zapraszamy Wszystkich uczniów do zapoznania się z ulotkami informacyjnymi dostępnymi w świetlicy szkolnej oraz na tablicy umieszczonej przy gabinecie pedagoga szkolnego.

     • Skorupaki na "Salonie Maturzystów"

     • Po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią, „Salon Maturzystów Perspektywy 2022” wrócił  w tradycyjnej, stacjonarnej  formule umożliwiającej uczniom, zarówno spotkanie z ekspertami, którzy pomogą w przygotowaniu do matury, jak i z przedstawicielami uczelni z całego regionu. Podczas tegorocznego – już 16 – Salonu Maturzystów, w którym uczestniczyli uczniowie klas czwartych a, b, c i d III Liceum Ogólnokształcącego im. K .Kosińskiego w Kłobucku sporo spotkań poświęconych było planowanym zmianom w egzaminie maturalnym od 2023 roku oraz kwestii wyboru najlepszego kierunku studiów i uczelni. Były także konsultacje doradców zawodowych, pedagogów i psychologów oraz specjalistów od budowania ścieżki edukacji i kariery. 

      Uczelniami-gospodarzami tegorocznej edycji Salonu są: Szkoła Główna Handlowa, Uniwersytet Jagielloński, Politechnika Poznańska, Politechnika Wrocławska, Uniwersytet Gdański, Politechnika Świętokrzyska, Uniwersytet Szczeciński, Politechnika Bydgoska, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, Politechnika Rzeszowska, Politechnika Śląska, Politechnika Łódzka, Politechnika Białostocka.

      Patronat honorowy nad „Salonem Maturzystów Perspektywy 2022” objął Przemysław Czarnek- minister edukacji i nauki oraz prof. Arkadiusz Mężyk, przewodniczący KRASP.

     • Kiermasz podręczników

     • W dniach 6 i 7 września 2022r. uczniowie  III Liceum Ogólnokształcącego im. K. Kosińskiego w Kłobucku wspólnie z pedagogiem szkolnym i nauczycielami świetlicy zorganizowali kiermasz podręczników szkolnych. Każdy uczeń zainteresowany sprzedażą lub zakupem używanych książek mógł wybrać coś dla siebie. Ceny podręczników były bardzo dostępne, dlatego akcja uczniów cieszyła się ogromnym zainteresowaniem.

     • Powitanie uczniów klas pierwszych

     • Nowy rok szkolny 2022/2023 właśnie się rozpoczął. W III Liceum Ogólnokształcącym im. K. Kosińskiego powitaliśmy uczniów wszystkich klas, a szczególnie nowych uczniów z klas pierwszych. To wyjątkowy rocznik w naszej szkole, bo najliczniejszy. W klasach pierwszych uczyć się będzie 131 uczniów. Pobyt w szkole pierwszoklasiści rozpoczęli 1 września 2022r. od wspólnego spotkania z dyrekcją szkoły, wychowawcami i nauczycielami. Żeby naszym „pierwszakom” szkoła kojarzyła się z samymi dobrymi momentami, samorząd uczniowski dla wszystkich uczniów przygotował słodki upominek. Przed nowymi uczniami poznawanie szkoły, zasad w niej obowiązujących i poznanie rówieśników. Życzymy Wam, żeby okres nauki w naszej szkole był wspaniały i zakończony za cztery lata sukcesami na egzaminie maturalnym oraz wieloma wspaniałymi szkolnymi przyjaźniami.

     • Rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023

     • Jeszcze nie tak dawno dziękowaliśmy sobie nawzajem za spędzony czas roku szkolnego 2021/2022, jednocześnie ciesząc się rozpoczynającymi wakacjami. Ale, jak to mawiał Heraklit z Efezu Panta rhei, czyli Wszystko płynie. I tak, po dwumiesięcznej przerwie odświętni i pełni wigoru do pracy, spotykamy się 1 września na sali gimnastycznej naszego wyjątkowego liceum, rozpoczynając rok szkolny 2022/23. W tym dniu gospodarzami uroczystej akademii, której przewodnim hasłem były słowa Lwa Tołstoja – Nauka to pokarm dla rozumu. byli uczniowie klas IIIap i IIIbp wraz ze swoimi wychowawcami – p. Justyną Garus-Kempą i p. Wiolettą Sosnecką.

      Po wprowadzeniu sztandaru szkoły i wspólnym odśpiewaniu hymnu, p. Dyrektor Katarzyna Ściebura powitała uczniów, nauczycieli, rodziców i pracowników szkoły, a także przybyłego gościa p. Macieja Biernackiego - członka Zarządu Powiatu Kłobuckiego. Zarówno p. Dyrektor, jak i p. Maciej Biernacki  życzyli wszystkim wytrwałości w dążeniu do wyznaczonych celów, aby nadchodzący rok szkolny okazał się udany, a czas spędzony w murach naszej szkoły zaowocował licznymi sukcesami.

      Podczas rozpoczęcia roku szkolnego byliśmy świadkami ślubowania pierwszoklasistów, którzy przystąpili do społeczności uczniowskiej III LO im. Kazimierza Kosińskiego, stając się pełnoprawnymi Skorupkami.

      Konferansjerami podczas uroczystości byli Roksana Ranoszek i Mikołaj Kupka, których słowa były przeplatane piosenkami lat 70-tych: Nie wrócą te lata, Najtrudniejszy pierwszy krok,  Tyle słońca w całym mieście. Swój wyjątkowy wokal zaprezentowały: Nikola Bernad, Julia Jeziorowska i Julia Wojtowicz.

      Druga część akademii została poświęcona rocznicy wybuchu II wojny światowej. Uczniowie  upamiętnili tragiczne wydarzenia minionego wieku związane z napadem hitlerowskich Niemiec na Polskę. Karolina Szczepaniaki  Martyna Cendal recytowały wiersz na tle podkładu z filmu Polskie drogi, Olga Kowalik  wzruszająco wykonała utwor Rozkwitały pąki białych róż, a Tomasz Rokosa  zagrał na saksofonie. W świadomości Polaków wybuch II wojny światowej był początkiem dramatycznych doświadczeń nie tylko dla naszego państwa, ale również dla całej Europy i świata. Szanujmy więc dzisiaj to, że możemy rozpocząć spokojną naukę i nauczanie oraz fakt, że jesteśmy wolni i bezpieczni.

      W końcowej części uroczystości wystąpiła Małgosia Cieśla, wypowiadając słowa, które powinny stać się mottem całej naszej społeczności szkolnej – Niech nasza szkoła będzie czymś więcej.

      I pamiętajmy, że ważne są te dni, których jeszcze nie znamy. Te słowa na zakończenie wyśpiewały:  Nikola Bernad, Julia Jeziorowska, Julia Wojtowicz. i Olga Kowalik.

      Z okazji rozpoczęcia nowego roku szkolnego wszystkim uczniom życzymy, aby każdy dzień wzbogacał w wiedzę i nowe doświadczenia, a szkoła była dla Was miejscem,  do którego zawsze z chęcią będziecie przychodzić.

      Za pomoc w przygotowaniu akademii dziękujemy również p. Piotrowi Witkowskiemu i uczniom klas mundurowych z pocztu sztandarowego.

     • Stypendium socjalne 2022

     • OGŁOSZENIE
      w sprawie stypendium szkolnego
      dla uczniów zamieszkałych na terenie Gminy Kłobuck.
      znajduje się -TUTAJ-.

      Więcej informacji u pedagoga szkolnego - p. Aleksandry Desperak.