• Edukacja ekologiczna

     • W dniu 5 października 2021r. dzięki uprzejmości Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Okręgu  Częstochowskiego uczniowie klas trzecich ap, bp i dp III Liceum Ogólnokształcącego im. K. Kosińskiego w Kłobucku mieli możliwość uczestniczenia w zorganizowanej wycieczce edukacyjnej do Wydziału Eksploatacji nr 1 Punktu w Kłobucku w celu zapoznania się z ekologicznym podejściem do oczyszczania ścieków i ponownego zagospodarowania tych odpadów np. w rolnictwie.

      Uczniowie poznali cały, skomplikowany proces oczyszczania ścieków z gminy Kłobuck - od punktu zlewnego, poprzez kraty, pompownie i nadmuchy, aż po reaktory biologiczne i osadniki wtórne. Dowiedzieli się, na czym polega mechaniczno-biologiczny proces oczyszczania ścieków oraz jakie trudności są z nim związane. Zobaczyli technologicznie zaawansowany sprzęt, który używany jest w procesie oczyszczania ścieków oraz zostali poinformowani o szeregu norm, jakie  musi spełniać oczyszczalnia, aby mogła funkcjonować. Zwrócono także uwagę na to, że praca w oczyszczalni prowadzona jest w sposób przyjazny środowisku i zgodnie z najwyższymi standardami ekologicznymi. Celem naszej wyprawy było poznanie zasad ekologii i przypomnienie młodym ludziom, że ich postawy wspierają rozwój gospodarowania środowiskiem i przyczyniają się do jego ochrony, pobudzają do działania, zmierzają do oszczędnego korzystania z zasobów przyrody i maksymalnej ich ochrony. Wizyta naszych uczniów w punkcie Oczyszczalni wpisała się w  podstawowe kierunki realizacji polityki oświatowej państwa na rok 2021/22 w zakresie wzmocnienia edukacji ekologicznej w szkołach i rozwijania postawy odpowiedzialności za środowisko naturalne.

     • Europejski Dzień Języków Obcych w III LO na Skorupki

     • Europejski Dzień Języków Obcych obchodzony jest 26 września każdego roku. W naszej szkole świętowaliśmy go 30 września. Wydarzenie to miało zwrócić uwagę  nie tylko na bogactwo języków, jakimi posługują się  mieszkańcy europejskich krajów, ale także na ich różnorodność kulturową.

      W przygotowaniach prezentacji wzięli udział wszyscy uczniowie - każda klasa losowała jeden kraj europejski i miała za zadanie przybliżyć klimat danego państwa, np. przygotować kilka ciekawostek, tradycyjne potrawy, zaprezentować charakterystyczny ubiór lub taniec. Uczniowie w odpowiedni sposób  udekorowali swoje sale - zawisły w nich flagi państw europejskich oraz plakaty informacyjne. Uczniowie zaprezentowali też proste zwroty w różnych językach. Szczególną uwagę przykuł zapach  przygotowanych potraw, który roznosił się po całej szkole. Można było skosztować m. in. grecką sałatkę z  oliwkami, pyszne ciasteczka duńskie, portugalskie pączki czy też delektować się angielską herbatą. Oczywiście nie zabrakło pizzy z Włoch oraz francuskich bagietek. Ponadto, uczniowie mogli sprawdzić swoją wiedzę, rozwiązując quiz dotyczący wiadomości zaprezentowanych w tym dniu.

      Wszystkie zadania wykonane przez uczniów w tym dniu  były oceniane przez komisję konkursową w której skład weszli nauczyciele języka angielskiego. Rywalizację zwyciężyła klasa 1b (uzyskując 24 punkty na 25 możliwych do zdobycia). Wyróżnienie otrzymały trzy klasy, które uzyskały jednakową liczbę 23 punktów: 2dp, 3bp, 3bg.

      Europejski Dzień Języków Obcych w naszej szkole pokazał, że nauka języków to doskonała rozrywka, a zdobywanie wiedzy na temat kultury innych narodów to fascynująca przygoda. Uczniowie bawili się tego dnia wyśmienicie i - jak sami przyznali – dzień ten był doskonałą okazją do integracji klasowej i międzyszkolnej, której tak bardzo im brakowało z powodu obostrzeń związanych z pandemią i miesięcy spędzonych na nauce zdalnej.

      Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z naszej szkolnej wyprawy po Europie !!!

     • Zakończenie zbiórki na remont mieszkania

     • „Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi.”

      W dn. 27-29 września Szkolne Koło Wolontariatu zorganizowało w naszej szkole zbiórkę pieniędzy na remont mieszkania naszej uczennicy, które uległo częściowemu zniszczeniu podczas pożaru. Wolontariusze czynnie włączyli się w akcję zbierając podczas przerw pieniądze do puszek. Uczniowie naszej szkoły wykazali się empatią i dużym sercem zasilając zbiórkę. Nie zabrakło oczywiście wsparcia ze strony Dyrekcji, nauczycieli i pracowników naszej placówki, którzy również wsparli naszą inicjatywę.

      Dzięki okazanemu sercu i hojności ofiarodawców udało nam się zebrać sumę 1459,14złotych. Za zebrane pieniądze poszkodowana rodzina zamierza zakupić sprzęt AGD, który uległ spaleniu.

      Wszystkim osobom, które włączyły się w akcję serdecznie dziękujemy!!!

     • LOGO SKW WYBRANE

     • W tym roku szkolnym ruszyła w naszym liceum działalność Szkolnego  Koła Wolontariatu. W związku z tym postanowiliśmy ogłosić konkurs na jego logo. Przez niemalże cały miesiąc wrzesień do opiekunów Koła i nauczyciela plastyki p. Z. Macherzyńskiego spływały prace uczniów, którzy postanowili wziąć udział w konkursie. Otrzymaliśmy ponad 40 prac. Wybór nie był łatwy ponieważ wielu uczestników zaproponowało ciekawe pomysły na logo.

      Komisja w której skład weszła pani pedagog Aleksandra Desperak, nauczyciel plastyki  p. Zbigniew Macherzyński oraz opiekunowie koła wspólnie podjęli decyzję i wybrali najlepszą pracę. Biorąc pod uwagę wymowę prac, umiejętność posługiwania się symbolem, kompozycje, kolorystykę i staranność wykonania komisja  postanowiła wybrać projekt Amelii Mońki, uczennicy klasy I . Prostota kształtów, trafność skojarzeń wyrażona barwami szkoły zdecydowały o tym wyborze.

      Na wyróżnienia zasłużyły także prace Dominiki Książek, Emilii Zbrońskiej, Julii Jeziorowskiej, Wiktorii Bajor oraz Amelii Tałaj.

      Zwycięzcy oraz osobom wyróżnionym jak i wszystkim uczestnikom konkursu dziękujemy za złożone prace oraz wkład w ich wykonanie. Najlepsze prace zostaną nagrodzone ocenami z plastyki oraz dyplomami.

     • Odpowiedzialność karna

     • W dniach 28 i 29 września 2021r. w III Liceum Ogólnokształcącym im. K. Kosińskiego w Kłobucku dla uczniów klas pierwszych: a, b, c, d oraz klasy IIb zorganizowano prelekcję dotyczącą odpowiedzialności prawnej nieletnich oraz warsztaty dotyczące „Cyberprzemocy oraz hejtu w sieci”. Wszystkie zajęcia z uczniami w/w klas prowadził zespół funkcjonariuszy ds. profilaktyki społecznej, nieletnich i patologii Komendy Powiatowej Policji w Kłobucku –sierżant sztabowy Aleksandra Śledziona oraz młodszy aspirant Artur Wróż.

      Podczas spotkania funkcjonariusze Policji rozmawiali z uczniami na temat zagrożeń płynących z niewłaściwego użytkowania Internetu i telefonii komórkowej.

      Zespół policjantów omówił także aktualnie obowiązujące przepisy prawa, które obowiązują młodych ludzi.

      Podczas prelekcji wykorzystano prezentację multimedialną oraz filmy edukacyjne, w których wypowiadają się rówieśnicy naszych uczniów. Zarówno film jak i prezentacja multimedialna przestrzegają przed zagrożeniami niesionymi przez Internet. Uczniowie mogli dowiedzieć się  jak postępować w przypadku zetknięcia z przemocą w wirtualnym świecie,  a także zostali uświadomieni jaką odpowiedzialność ponoszą za czyny związane z przestępczością internetową.

      Ponadto zwrócono młodzieży uwagę na zagrożenia związane z sięganiem młodych osób po używki, w szczególności narkotyki, w tym „zabójcze” w skutkach dopalacze. Zespól profilaktyków policyjnych przypomniał, że w polskim prawie wszystko co związane jest z narkotykami (posiadanie, zażywanie, sprzedawanie) jest nielegalne.

     • Dzień integracyjny

     • W dniu 23.09.2021 odbył się dzień integracyjny klas pierwszych Skorupiaków. Samorząd Uczniowski, wraz z nauczycielami, przygotowali dla naszych pierwszaków gry i zabawy, w trakcie których mieli okazję wykazać się nie tylko współpracą, ale i zdrową rywalizacją.

      Poszczególne klasy – na czele ze swoimi wychowawcami, musieli wykazać się sprawnością, szybkością, kreatywnością i umiejętnością współdziałania i pracy w grupie. Wszystkie konkurencje przeprowadzone zostały bez przeszkód. Wśród śmiechu i ogólnej wesołości, ostatecznie wygranymi byli wszyscy uczestnicy. Po skończonych konkurencjach, na uczniów czekała pyszna kiełbaska z ogniska. Dobry nastrój towarzyszył wszystkim do końca dnia.

     • Wycieczka do Energylandii

     • W dniu 22 września 2021 roku,  uczniowie klas 1 ap, 2ap, 2cp, 3bg, 3deg  uczestniczyli w wycieczce do Parku Rozrywki Energylandia w Zatorze. Opiekę nad nimi sprawowały panie: Justyna Garus-Kempa, Karolina Wysowska i pan Dawid Skwarczyński. Celem wyjazdu było rozwijanie i doskonalenie sprawności ruchowej, zręcznościowej oraz orientacji w przestrzeni, a także integracja uczniów. To także świetna okazja do poznawania nowych miejsc i spędzenia czasu razem.

      Energylandia to najnowocześniejszy rodzinny park rozrywki w Polsce. Na przestrzeni 26 hektarów znajduje się ponad 60 różnego rodzaju nowoczesnych i zaawansowanych urządzeń i atrakcji, poczynając od ekstremalnych, poprzez rodzinne, a kończąc na tych dla najmłodszych.

      Oczywiście my oddawaliśmy się karuzelowym szaleństwom przede wszystkim w strefie ekstremalnej. Uczniowie mogli m.in. przejechać się Viking Roller-Coasterem, czyli ogromną kolejką górską, usiąść na Tsunami Dropie – 40-metrowej Wieży Zrzutu. Najwięcej emocji różnego rodzaju udzielało się podczas szaleństw na Apocalipto, czyli ogromnej ławie, która wprowadzana jest w ruch obrotowy po okręgu i wokół własnej osi, Aztec Swing, Space Gun oraz Space Booster. Tylko nieliczni śmiałkowie zasiedli w Mega Roller- Coasterze Hyperion czy też skorzystali z Zadry - najwyższego na świecie Wooden Roller-Costera. Były okrzyki zarówno radości, jak i przerażenia

      Uczestnicy w doskonałych humorach spędzali czas, a siły regenerowali odwiedzając punkty gastronomiczne usytuowane na terenie Energylandii. Wspaniała zabawa, moc przeżyć, ekstremalna rozrywka i uśmiechy na twarzach - takie wspomnienia pozostaną uczniom i ich opiekunom po wyjątkowo barwnej wycieczce.

     • Punkt szczepień w Zespole Szkół Nr 3 w Kłobucku

     • W dniu 16 września 2021 r. w naszej szkole uruchomiono punkt szczepień dla uczniów. Jesteśmy jedną z nielicznych szkół w regionie, w której powstał punkt szczepień przeciwko COVID-19. Z deklaracji uczniów i rodziców/opiekunów prawnych wynikało, iż jest 26 uczniów chętnych do szczepień.

      W miesiącu czerwcu oraz w pierwszym tygodniu września (1.09-5.09.) odbywały się lekcje wychowawcze z uczniami i spotkania z rodzicami uczniów o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Drugi tydzień września (6.09-12.09.) był czasem na przygotowanie do szczepień – zbieranie przez wychowawców zgód od pełnoletnich uczniów oraz rodziców i opiekunów prawnych na szczepienie młodzieży. Trzeci tydzień września (13.09.-19.09.) był tygodniem, w którym organizowane były szczepienia. Ze względu na ilość chętnych do szczepień, podjęto decyzję o uruchomieniu punktu na terenie szkoły.

      Organizacją szczepień zajął się dyrektor szkoły wraz z Zespołem Opieki Zdrowotnej w Kłobucku. W skład zespołu szczepiennego wchodził lekarz i pielęgniarka. Tworzenie punktu szczepień w szkole nadzorował Pan Maciej Biernacki - Członek Zarządu Powiatu Kłobuckiego.

      Informacja o uruchomieniu punktu szczepień w naszej szkole odbiła się szerokim echem w mediach. W dniu 15 września w szkole gościła redakcja TVP Katowice. W Aktualnościach pojawił się materiał nt. tutejszego punktu szczepień i wzorowej postawy uczniów „kłobuckiej trójki”.

     • Szlakiem renesansu

     • Święty Augustyn mawiał - Świat jest jak książka. Ci, którzy nie podróżują, czytają jedynie pierwszą stronę. Jednakże uczniowie klas: II bp, II dp, IIc i IIIag, w ostatnim czasie tych kart książkowego świata przeczytali znacznie więcej.

      Otóż w dniach 13.09-15.09.2021  - wraz ze swoimi wychowawcami i opiekunami: p. Wiolettą Sosnecką, p. Wojciechem Martyką i p. Adamem Nowakiem – młodzi i ciekawi świata podróżnicy, udali się do malowniczych miast naszego kraju.

      Podróż swą zaczęliśmy od Puław i zwiedzania Muzeum Czartoryskich, zlokalizowanego we wnętrzach klasycystycznego pałacu, będącego siedzibą tego magnackiego rodu. Następnie był spacer po malowniczym parku pałacowym w stylu angielskim, pośród drzew pomnikowych do Domku Gotyckiego oraz Świątyni Sybilli.

      Kolejnym etapem była wyjątkowa perełka, a mianowicie Kazimierz Dolny. Znakiem rozpoznawczym tego miejsca są barwnie zdobione kamienice i artystyczna atmosfera. Zwiedziliśmy kościoła farnego p.w. św. Jana Chrzciciela, który został ufundowany przez Kazimierza Wielkiego, ruiny zamku - zespół fortyfikacji miejskich z Wieżą Łokietka, kościół i Klasztor Franciszkanów. Przeszliśmy również na Górę Trzech Krzyży, z której rozpościera się przepiękny widok na dolinę Wisły. A potem spacer po rynku z zabytkowymi kamieniczkami i studnią.

      Wieczorem udaliśmy się do Lublina do hotelu Arche, w którym gościliśmy przez dwie doby.

      Kolejny dzień rozpoczęliśmy od zwiedzania  szczególnego miejsca – miejsca, przepełnionego ogromnym cierpieniem człowieka - obozu koncentracyjnego w Lublinie nazywanego Majdankiem, który powstał na mocy decyzji Heinricha Himmlera w lipcu 1941.

      Następnie spacer z Placu Łokietka przez Bramę Krakowską w pozostałościach dawnych murów obronnych na odrestaurowane Stare Miasto, które zachwyca mnogością barwnych renesansowych i klasycystycznych kamieniczek oraz przytulnych kafejek. Zwiedziliśmy również kaplicę Trójcy Świętej, basztę, Ratusz, Archikatedrę Lubelską.

      Lublin zachwycał również wieczorną porą.

      Ostatnim etapem naszej wycieczki był Sandomierz. Świadectwem tysiącletniej historii miasta jest ponad 120 znajdujących się tu zabytków, a o uroku tego miejsca decyduje także malownicze położenie na nadwiślańskiej skarpie i wyjątkowy klimat ujmujących uliczek i zaułków.

      Podróż szlakiem renesansowych miast  była dla wszystkich  wspaniałą lekcją geografii, przyrody i historii. W pamięci pozostały mądre przekazy przewodników, niezapomniane chwile w promieniach pięknego słońca, a w sercach tysiące zdjęć.

     • Ocalić od zapomnienia – pamięci bohaterskich Obrońców Śląska

     • W dniu 9 września w ramach projektu „Ocalić od zapomnienia – pamięcibohaterskich Obrońców Śląska” odbyła się wycieczka naszych uczniów –uczestników konkursu historycznego i literackiego wraz z opiekunem PanemSzymonem Ziętalem do Muzeum Powstań Śląskich do Świętochłowic. Muzeum topowstało zgodnie z najnowszymi trendami muzealnictwa, jako muzeumnarracyjne.

      Mieliśmy okazję zobaczyć zarówno eksponaty, jak i replikioraz reprodukcje związane z Powstaniami Śląskimi. Za pomocą elementówmultimedialnych oraz wiodącej ścieżki filmowej, zostaliśmy przeniesieniw realia życia na Górnym Śląsku początku XX wieku. Scenografiapomieszczeń nawiązuje do miejsc najważniejszych wydarzeń. Dostępnestanowiska multimedialne, pozwoliły na indywidualne pogłębianie wiedzy.Takie prezentowanie materiałów historycznych dało możliwość poznania ichw sposób nowoczesny, kompleksowy i interesujący.