• Wielki finał Szlachetnej Paczki, czyli Weekend Cudów już za nami…

     • Weekend Cudów Szlachetnej Paczki już za nami. W tym roku ten wyjątkowy moment wypadł w weekend 10-11 grudnia. We wsparciu wolontariuszy Szlachetnej Paczki, którzy ruszyli w teren uczestniczyli też uczniowie naszej szkoły, którzy zbierali żywność i pomogli w piątkowym przygotowaniu sali gimnastycznej, po to, aby praca wolontariuszy Szlachetnej Paczki przebiegała szybko, sprawnie i w miłej atmosferze. Były momenty pełne wzruszenia, pozytywnych emocji i szczerej radości z okazanego wsparcia.

      Za wszystko serdecznie dziękujemy!

     • Zmarł Pan Profesor Zbigniew Macherzyński

     • Msza żałobna zostanie odprawiona w piątek 09.12.2022 roku o godz. 10.00 w Kościele p.w. Niepokalanego Poczęcia NMP w Opatowie, po czym nastąpi złożenie Urny z Prochami Zmarłego na cmentarzu w Opatowie.

     • Poznaj Polskę – Warszawa

     • 29 listopada 2022r. w ramach projektu Poznaj Polskę odbyła się wycieczka do Warszawy. W wycieczce uczestniczyło 45 uczniów klas pierwszych wraz z opiekunami:
      p. Bożeną Płaczkiewicz, p. Jolantą Sową oraz p. Mariuszem Wilkiem.

      Pierwszym punktem programu było zwiedzanie parku oraz Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Uczniowie podzieleni zostali na dwie grupy, które przez przydzielonych przewodników oprowadzone zostały po wnętrzach pałacu. Uwaga zwiedzających skoncentrowana została na poszukiwaniu na plafonach, zdobiących sufity pomieszczeń, motywów o znaczeniu symbolicznym. Staraliśmy się zidentyfikować liczne mitologiczne postacie, których autor – Jerzy Eleuter Szymonowicz-Siemiginowski –
      w swoich malarskich przedstawieniach nie szczędził. Oczywiście każda postać i każdy symboliczny motyw wiązały się z osobą króla Jana III Sobieskiego i jego żoną Marią Kazimierą. I tak w postaci Apollina autor stworzył personifikację Jana III, a dekoracja sufitu Sypialni Króla stanowiła gloryfikację władzy i jego rządów.

      Spoglądaliśmy nie tylko w górę – na sufity pomieszczeń – z zainteresowaniem podziwialiśmy sztukaterie, np. motyw tajemniczego sfinksa w Sypialni Królowej, zrekonstruowane łoże królewskie, liczne lustra i meble.

      Olśnieni przepychem wnętrz, mogliśmy przyjrzeć się uważniej budowli z zewnątrz, spacerując po parku.

      Kolejnym punktem naszego programu wycieczki było zwiedzanie Zamku Królewskiego. Wyposażeni w przewodniki audio przemierzaliśmy – każdy we własnym tempie - Trasę Królewską. Naszą uwagę przykuła Sala Tronowa. Z ciekawością wysłuchaliśmy historii o odnalezionym haftowanym orle z zaplecka tronu, który posłużył za wzór do rekonstrukcji pozostałych – łącznie jest ich 86! Z zainteresowaniem obejrzeliśmy salę, w której znajdowały się 22 obrazy Bernarda Belotta, zwanego Canalettem. To na ich podstawie odbudowano zniszczoną po wojnie Warszawę. Zwiedziliśmy też m. in. Salę Senatorską, w której w 1791r. uchwalono Konstytucję 3 maja.

      Odpoczęliśmy nieco podczas przerwy obiadowej, a następnie  wyruszyliśmy na długi spacer Traktem Królewskim. Minęliśmy Kolumnę Zygmunta i przemierzaliśmy ulicę Krakowskie Przedmieście, która obfituje w wiele obiektów kulturowych. Wśród nich warto wymienić: Pałac Potockich (dzisiaj siedziba Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego), okazałe hotele Europejski i Bristol, Pałac Prezydencki z Pomnikiem księcia Józefa Poniatowskiego.

      Już o zmroku dotarliśmy na Plac Piłsudskiego oraz przed Grób Nieznanego Żołnierza. Ze wzruszeniem wśród nazw miejsc, w których toczyły się walki o niepodległość, odnaleźliśmy nazwę wsi Mokra.

      Wieczorny spacer, rozświetlonymi ulicami Starego Miasta miał swój urok. W oddali majaczył Pałac Nauki i Kultury, z mroku wyłaniały się fragmenty murów miejskich oraz detale klasycystycznych budowli. Czas zwiedzania musiał jednak dobiec końca, należało wracać do autokaru. Droga powrotna minęła szybko – Ci bardziej zmęczeni drzemali, inni wymieniali się wrażeniami z podróży, a Ci, którzy zachowali najwięcej sił  - śpiewali i żartowali. Do Kłobucka powróciliśmy po godzinie 20.

     • 1 grudnia 2022 - Światowy dzień AIDS

     • 1 grudnia obchodzony jest Światowy Dzień AIDS. Jest to jedna z ośmiu najważniejszych kampanii na rzecz zdrowia publicznego, zainicjowanych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) w 1988 roku.

      Tegoroczne hasło przyjęte z okazji Światowego Dnia AIDS przez Wspólny Program Narodów Zjednoczonych ds. HIV/AIDS brzmi: Wyrównujmy (ang. Equalize) i jest wezwaniem do działania.

      Dane UNAIDS dotyczące globalnej odpowiedzi na HIV pokazują, że w ciągu ostatnich dwóch lat pandemii COVID-19 i innych światowych kryzysów, postęp w walce z AIDS spowolnił, a zasoby się skurczyły, w rezultacie zagrożone są miliony istnień ludzkich.

      Pozostało tylko osiem lat do osiągnięcia wyznaczonego na 2030 rok celu, jakim jest wyeliminowanie AIDS jako globalnego zagrożenia dla zdrowia. Należy pilnie zająć się nierównościami ekonomicznymi, społecznymi, kulturowymi i prawnymi, które dodatkowo pogłębiła pandemia. Koniec AIDS można osiągnąć tylko wtedy, gdy te problemy zostaną rozwiązane. Przywódcy krajów muszą działać odważnie i odpowiedzialnie,  a my wszyscy, , musimy włączyć się w te działania aby również pomóc w tej walce.

      Popieramy przesłanie Winnie Byanyimy, dyrektora wykonawczego UNAIDS, na 1 grudnia: „Możemy zakończyć AIDS – jeśli zlikwidujemy nierówności, które je utrwalają. W Światowy Dzień AIDS podzielmy się przesłaniem, że wyeliminowanie nierówności będzie miało korzystny wpływ na każdego z nas”. „Aby wszyscy byli bezpieczni, aby chronić zdrowie wszystkich, wyrównujmy. Equelize”.

      HIV od lat dotyka miliony osób na całym świecie. W 2021 roku:

      38 400 000 osób żyło z HIV;

      • 650 000 osób zmarło z przyczyn związanych z HIV;
      • wykryto 1 500 000 nowych zakażeń HIV;
      • 28 700 000 osób dorosłych żyjących z HIV otrzymywało terapię antyretrowirusową.

      W naszym kraju, według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH – Państwowego Instytutu Badawczego, od wdrożenia badań w 1985 r. do 31 grudnia 2021 r. zakażenie HIV stwierdzono u 27 552 osób. Ogółem odnotowano 3 868 zachorowań na AIDS. 1 448 chorych zmarło.

      W połowie listopada 2022 r. leczeniem ARV w Polsce objętych było ok. 18 tys. pacjentów, w tym 181 dzieci. Leczenie jest prowadzone i finansowane w ramach Rządowego Programu Polityki Zdrowotnej pn. „Leczenie antyretrowirusowe osób żyjących z wirusem HIV w Polsce na lata 2022–2026”.

      W dniu 1 grudnia zachęcamy do włączenia się do obchodów Światowego Dnia AIDS poprzez przypięcie do ubrania lub/i udostępnianie poprzez swoje kanały informacyjne (media społecznościowe, strona internetowa) Czerwonej Kokardki – symbolu solidarności z osobami żyjącymi z HIV, chorymi na AIDS i ich rodzinami/ bliskimi.

      Krajowe Centrum ds. AIDS przyłącza się również do zaproszenia, wystosowanego przez Polską Fundację Pomocy Humanitarnej „Res Humanae”, do udziału w organizowanej z okazji Światowego Dnia AIDS XXIX Konferencji „Człowiek żyjący z HIV w rodzinie i społeczeństwie”. W tym roku Konferencja odbędzie się w dniach 30 listopada–1 grudnia. Konferencja jest największym forum dyskusyjnym poświęconym zagadnieniom HIV i AIDS pod kątem medyczno-społecznym, organizowanym z okazji Światowego Dnia AIDS w naszym kraju.

      Krajowe Centrum ds. AIDS patronuje następującym sesjom:

      • Kryzys migracyjny w kontekście zdrowia. Testowanie w kierunku zakażeń przenoszonych drogą płciową – doświadczenia międzynarodowe.
      • Nowe doniesienia dotyczące zapobiegania HIV i leczenia AIDS.
      • Aktualne problemy zakażeń HIV i koinfekcji.

      Konferencja będzie prowadzona w systemie hybrydowym. Więcej informacji, program oraz warunki uczestnictwa znajdują się pod linkiem https://aids2022.pl/

      Serdecznie zapraszamy!

      W naszej szkole systematycznie podnosimy wiedzę uczniów na temat profilaktyki HIV i leczenia AIDS poprzez zajęcia i warsztaty edukacyjne prowadzone przez nauczycieli, audycje radiowęzłowe, konkursy tematyczne oraz przekazywanie młodzieży aktualnych informacji, broszur i materiałów edukacyjnych.

      Informacja pochodzi ze strony Krajowego Centrum ds. Aids - Agenda Ministerstwa Zdrowia.

     • Wycieczka do Guben, Bautzen i Görlitz

     • 25 listopada 40 uczniów naszej szkoły wyjechało na wycieczkę do niemieckiego Instytutu Plastynacji w Guben oraz do Bautzen - na najstarszy w Niemczech jarmark bożonarodzeniowy. Młodzież ze Skorupki odwiedziła także Görlitz – niemieckie Hollywood.

      Instytut Plastynacji stworzony przez dr. Gunthera von  Hagensa - twórcę metody plastynacji, słynnego anatoma z uniwersytetu w Heidelbergu, wywarł ogromne wrażenie na naszej młodzieży. Wizyta w dziale preparacji oraz pozycjonowania ciał ludzkich i zwierzęcych wzbudziła w młodych ludziach niezapomniane emocje. Mieli oni możliwość obserwować pracę plastynatorów, zobaczyć na własne oczy tajemnice ludzkiego i zwierzęcego ciała, zmiany w nim zachodzące  – od poczęcia, poprzez dojrzałość, aż po starość i choroby. Przygotowywane i prezentowane w Plastynarium preparaty z ciał pochodzą od dawców, którzy za życia zgodzili się przekazać je na rzecz uniwersyteckiego Instytutu Plastynacji w Heidelbergu, gdzie prowadzony jest specjalny program dawców ciał na potrzeby plastynacji.

      Wieczorową porą urokliwe uliczki Bautzen zawiodły młodzież ze Skorupki na jarmark bożonarodzeniowy, gdzie akurat uroczyście zainaugurowano to tegoroczne miejskie wydarzenie. Zaułki pełne mimów, muzykantów, ozdobione bożonarodzeniowymi stroikami, budki z przepięknym rękodziełem, zapachy różnorodnych specjałów przyciągały i zachwycały młodych turystów z Polski jedynym w swoim rodzaju klimatem.

      Zwieńczeniem podróży Skorupek do Niemiec była wizyta w Görlitz, o którym mówi się „Görliwood", ponieważ często kręcą tutaj filmy największe gwiazdy Hollywood. To właśnie w niemieckim Görlitz powstały sceny do filmów „Bękarty wojny" Quentina Tarantino czy „Grand Budapest Hotel" Wesa Andersona.

      Kto wie,  może za kilka lat nasze Skorupki będą uczyć się medycyny na plastynatach z Guben, a może będą oprowadzać turystów po Bautzen, czy zagrają w Görlitz w jakiejś światowej produkcji filmowej.

      Życzymy im tego!

     • Poznaj Polskę - Kraków

     • Mark Twain mawiał - Należy podróżować, by się czegoś nauczyć. W myśl powyższych słów, wyjątkową lekcję historii i  bogactwa kultury naszego kraju odebrali uczniowie klas III, którzy w ramach programu rządowego Poznaj Polskę, w dniu 22 listopada – wraz z opiekunami, p. Justyna Garus – Kempą, p. Aleksandrą Przygodą i p. Wojciechem Martyką,  wybrali się na wycieczkę do Kopalni Soli w Wieliczce i do Krakowa.

      Podróż rozpoczęła się o godzinie 7.00 z chwilą wyjazdu wesołego i pełnego wrażeń autokaru Skorupiaków ku Wieliczce, do której dotarliśmy około 11-tej.

      Podobno do wielickiej kopalni powinno się przyjechać kilka razy, bowiem każda z wycieczek po solnych podziemiach to inne wrażenia i inne wspomnienia. Dlaczego? Otóż za każdym razem, kiedy przemierza się  turystyczne szlaki, kopalnię można zobaczyć odmiennie. A my spacerując po  jej krużgankach, podziwialiśmy solne dzieła sztuki, jezioro solankowe, mające uzdrawiającą moc, czy zapierającą dech Kaplicę św. Kingi, będącą największą w Europie podziemną świątynią, wciąż spełniająca funkcje sakralne. Nasze zwiedzanie, które ubarwione było opowieściami przewodnika – górnika z Kopalni Soli, zakończyło się w iście królewskim miejscu, bo wielkiej sali balowej, gdzie delektowaliśmy się obiadem.

      Pełni sił witalnych, wyruszyliśmy w stronę dostojnego Krakowa, w którym spędziliśmy cztery godziny, przemierzając urokliwe ulice dawniejszej stolicy Polski, zwiedzając Zamek Królewski na Wawelu, Barbakan -  najbardziej wysuniętą na północ część fortyfikacji miejskich Krakowa, znajdujący się na Plantach przed Bramą Floriańską,  czy Kościół Mariacki.

      Punktem końcowym wycieczki był Klub pod Jaszczurami, przepełniony duchem sportowym, bowiem kibicowaliśmy Biało-Czerwonym w meczu mundialowym przeciwko Meksykowi.

      W drogę powrotną do Kłobucka wyruszyliśmy o godzinie 18.30, docierąc szczęśliwie na miejsce o 21.00. Podróż – mimo iż jednodniowa,  była wyjątkową lekcją kultury, historii i patriotyzmu.W pamięci pozostały mądre przekazy przewodników i niezapomniane chwile.