• Warsztaty o działalności młodzieżowych rad gmin i powiatów

     • 10 grudnia 2021r. w Sali Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Częstochowie odbyły się warsztaty poświęcone działalności młodzieżowych rad gmin i powiatów, w których uczestniczyła Przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego Zofia Cichoń wraz z pedagogiem szkolnym p. Aleksandrą Desperak. Podczas warsztatów zgromadzona młodzież reprezentująca szkoły z powiatów częstochowskiego, kłobuckiego i myszkowskiego poznała zasady powoływania i funkcjonowania Młodzieżowych Rad w świetle zmian w ustawie o samorządzie gminnym.

      Uczestnicy warsztatów poznali także podstawy prawne działalności, podział zadań i strukturę rady. Ponadto młodzież starała się odpowiedzieć na pytanie „czy młodzi ludzie chcą samorządzić”. To pierwsze wspólne spotkanie w ramach realizowanego projektu „Młodzieżowy Sejmik Województwa Śląskiego”, podczas którego młodzież miała możliwość zdalnie połączyć się i porozmawiać z Pełnomocnikiem Rządu ds. Polityki Młodzieżowej – p.Piotrem Mazurkiem.

      Powołanie Młodzieżowej Rady to istotny element w propagowaniu idei samorządności wśród ludzi młodych oraz realna szansa włączania ich w szeroko rozumiane życie publiczne regionu.

     • Mikołajki

     • Mikołaj nie zwraca uwagi na wiek, ponieważ przychodzi do młodszych, jak i starszych osób. Dziś odwiedził naszą szkołę wraz ze swoimi pomocnikami, aby obdarować naszych uczniów i nauczycieli słodką niespodzianką. Oczywiście nie zapomniał o tych niegrzecznych i dla nich przygotował rózgi, które wręczał osobiście. Uczniowie jak zwykle godnie przywitali Mikołaja, ubrani w czapeczki, uszka i kolor czerwony z radością przyjęli go w swoich progach.

     • Szczyt Cyfrowy ONZ - IGF 2021

     • W dniu 6 grudnia 2021r. rozpoczął się w Katowicach Szczyt Cyfrowy ONZ - IGF 2021. W cyklu spotkań, które trwały do 10 grudnia udział wzięli przedstawiciele ONZ, rządów, organizacji pozarządowych i biznesu z całego świata. Do udziału w wydarzeniu zarejestrowało się około 5,7 tysiąca osób, w tym uczniowie naszego Liceum wraz z opiekunami.

      IGF (Internet Governance Forum - Światowe Forum Zarządzania Internetem) to międzynarodowe spotkanie z inicjatywy Organizacji Narodów Zjednoczonych. Jest miejscem wymiany myśli i doświadczeń w zakresie zarządzania internetem.

      Program tzw. "dnia zero" szczytu cyfrowego (6 grudnia) oraz jego fazy głównej (7-10 grudnia) to łącznie kilkaset różnych aktywności, w tym warsztaty, otwarte fora dyskusyjne, sesje grupowe i sesje networkingowe. To również sesje z udziałem przedstawicieli państw i organizacji międzynarodowych.

      W programie IGF 2021 znajdują się też warsztaty zaproponowane przez osoby ze wszystkich stron świata. Swój pomysł mógł zgłosić każdy. ONZ wybrało 83 warsztaty, dotyczące m.in. ochrony dzieci w internecie, zrównoważonej konsumpcji w ramach e-commerce, cyfrowych praw i obowiązków, czy wolności słowa w internecie.

      Szczyt pod egidą ONZ łączy pięć grup interesariuszy, układających przyszłość cyfrowego świata: biznes, administrację, świat nauki, organizacje pozarządowe i technologiczne. Wątkiem wiodącym ma być jednak zaangażowanie młodych ludzi.

      Według danych organizatorów do 28 listopada do udziału w Szczycie - na miejscu i online - zarejestrowało się blisko 5,7 tys. osób, wśród nich 1,6 tys. osób z Polski.

     • Dzień Walki z HIV/AIDS

     • W ramach obchodów Dnia Walki z HIV/AIDS, które przypadają corocznie w dniu 1 grudnia w III Liceum Ogólnokształcącym im. K. Kosińskiego w Kłobucku odbył się XIII Wewnątrzszkolny Konkurs Wiedzy o HIV/AIDS. Celem konkursu jest propagowanie wiedzy o profilaktyce zakażeń wirusem HIV i możliwości postępowania w przypadku tak zwanych „ryzykownych zachowań”.

      Konkurs składał się z testu wiedzy oraz plakatu wykonanego dowolną techniką promującego zachowania prozdrowotne. W ramach akcji uświadamiania zagrożenia zakażeniem wirusem HIV przygotowano także audycję tematyczną wraz z omówieniem autentycznej historii uczennicy zakażonej wirusem HIV. Audycja została przedstawiona przez uczniów klasy Ia przez radiowęzeł szkolny.

      Uczniowie, którzy otrzymali najwyższe wyniki z testu wiedzy to:

      I miejsce – Julia Płuska – 3bg

      II miejsce – Nikola Bernad – 1a

      III miejsce – Amelia Mońka – 1b

       

      Wyróżnienia:

      Marcelina Mrowiec – 3bg

      Martyna Cendal – 2a

      Oliwia Ślusarczyk – 1a

      Oliwia Kosowska – 2a

      Amelia Tałaj – 1b

      Matysiak Kamila – 1a

       

      Konkurs w szkole zorganizowały: p.Joanna Foszner, p.Justyna Garus – Kempa, audycję przygotowała p. Aleksandra Desperak.

      SERDECZNIE GRATULUJEMY UCZNIOM UZYSKANYCH WYNIKÓW!

     • Szkolne Kąciki Relaksacyjne. Czyż to nie brzmi fantastycznie?

     • W tym roku nie było ani jednego niegrzecznego ucznia, dlatego Mikołaj w porozumieniu z Dyrektorem szkoły i kadrą pedagogiczną postanowił obdarować Was wszystkich fantastycznymi prezentami.

      Tak oto powstała w szkole strefa relaksu, na którą składają się specjalnie przygotowane dla Was mięciutkie, bardzo wygodne i kolorowe  fotele - worki sako umieszczone na parterze i piętrze szkoły oraz dwa profesjonalne stoły do gry w piłkarzyki.

      Jak na szkolną gościnność przystało, pierwszy mecz rozegrał Mikołąj ze swoim Reniferem, ale już po chwili piłkarzyki trafiły we właściwe ręce i zaczęło się… Zresztą sami popatrzcie…

      Okazuje się, że przerwa wcale nie musi być nudna i spędzana z telefonem w ręce, ponieważ w tym czasie uczniowie mogą spędzać czas w specjalnie zaaranżowanej przestrzeni.

       

      Kąciki relaksacyjne powstały z myślą o zapewnieniu uczniom i uczennicom miejsca do odpoczynku, relaksu i pozytywnego rozładowania emocji.

      Mamy nadzieję, że niespodzianka była bardzo udana i że już zdążyliście pokochać nowe szkolne nabytki.

      Mikołaj zaś, serdecznie prosi Was Wszystkich o szanowanie sprzętów i właściwe ich użytkowanie.

     • Realizacja rządowego programu „Aktywna tablica” – edycja 2021 w Zespole Szkół nr 3 w Kłobucku

     • Miło nam poinformować iż w tym roku, w oparciu o składany wniosek, szkoła otrzymała dofinansowanie z budżetu państwa w ramach Rządowego programu rozwijania szkolnej infrastruktury oraz kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych na lata 2020-2024 –„Aktywna tablica” – edycja 2021.

      Z pozyskanych środków zostały zakupione dwa monitory interaktywne dotykowe o przekątnej 75 cali, które posłużą uczniom i nauczycielom w realizacji działań dotyczących wdrożenia stosowania TIK w procesie nauczania.

      Łączna kwota dofinansowania w programie to 17.500,00 zł, z tego:

      • 14.000,00 zł – środku pochodzące z budżetu państwa
      • 3.500,00 zł - wkład organu prowadzącego.
     • Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025 po raz kolejny w naszej szkole

     • Miło nam poinformować, że Powiat Kłobucki w bieżącym roku realizuje w placówkach oświatowych Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa.

      Zgodnie z informacją opublikowaną na stronie Śląskiego Kuratorium Oświaty w Katowicach III Liceum Ogólnokształcące im. Kazimierza Kosińskiego w Zespole Szkół nr 3 w Kłobucku pozyskało wsparcie finansowe w ramach rządowego programu pn. Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021 – 2025” - Priorytet 3.

      Celem programu jest wzmocnienie zainteresowań i aktywności czytelniczej uczniów. Szkoła otrzymała dofinansowanie w łącznej kwocie 15 000 zł na zakup nowości wydawniczych niebędących podręcznikami a także na zakup nowych elementów wyposażenia do biblioteki szkolnej oraz działania promujące czytelnictwo wśród młodzieży szkolnej.  

      Wszystkie zakupione w ramach programu książki zasilą księgozbiór biblioteki szkolnej. Lista pozycji książkowych stworzona została w oparciu o wybory czytelnicze przeprowadzone uczniów, nauczycieli i rodziców.

      Planowane zakupy zostały skonsultowane z Biblioteką Publiczną Gminy Kłobuck im. Jana Długosza oraz zaopiniowane przez Radę Rodziców oraz Samorząd Uczniowski działające przy Zespole Szkół nr 3 w Kłobucku.

      W ramach realizacji programu, będziemy promować modę na czytanie, organizując konkursy i spotkania autorskie, realizując czytelnicze projekty klasowe oraz uczestnicząc w akcjach i wydarzeniach wspierających rozwój zainteresowań i nawyków czytelniczych całej społeczności szkolnej.

      Planowany jest głównie zakup lektur i książek będących nowościami wydawniczymi i niebędących podręcznikami, a także zakup nowych elementów wyposażenia do biblioteki szkolnej oraz działania promujące czytelnictwo wśród młodzieży szkolnej.

      Całkowity koszt realizacji zadania - 15 000 zł.

      Kwota otrzymanego rządowego wsparcia finansowego - 12 000 zł.

      Wkład własny Powiatu Kłobuckiego - 3 000 zł.

     • Powiatowy Turniej Tenisa Stołowego

     • 19 listopada 2021r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Powiatowym Turnieju Tenisa Stołowego z okazji „Narodowego Święta Niepodległości”.  Głównym celem turnieju była popularyzacja tenisa stołowego w powiecie kłobuckim oraz promowanie aktywności fizycznej dzieci i młodzieży poprzez współzawodnictwo sportowe.  W turnieju wzięło udział około 200 zawodników.

      Uczniów naszej szkoły również nie zabrakło na podium:

      W kategorii dziewczyn szkół średnich:

      II miejsce – Maja Bladocha

      IV miejsce – Aleksandra Kałmuk

      V miejsce – Klaudia Ceglarz

      VI miejsce – Oliwia Balcerzak

      W kategorii chłopców szkół średnich:

      VI miejsce – Jakub Wydmuch

      Wszystkim uczestnikom gratulujemy!

     • Niezwykłe spotkanie z p. prof. Marianem Zembalą …

     • rozpoczęliśmy w holu Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu w dniu 16 listopada 2021r.

      Ratować,
      nowocześnie leczyć,
      dawać nadzieję

      misja SCCS
      Marian Zembala
      wraz z zabrzańskim zespołem SCCS
      1985-2020

      Spotkanie, które w pamięci wielu z nas zapadnie na resztę życia.

      Pan profesor Marian Zembala - światowy autorytet w zakresie kardiochirurgii i transplantologii powitał nas ciepło - z uśmiechem na twarzy - nie stwarzając żadnego dystansu i od pierwszych wypowiedzianych słów stworzył atmosferę przyjaźni i otwartości.

      Pan Profesor od samego początku spotkania uświadamiał nam, że najważniejszy jest człowiek – wiara w człowieka, szacunek do niego, jego zdrowie, rodzina i życie.

      Zaproszeni do auli im. prof. Zbigniewa Religi odbyliśmy wraz z p. prof. Marianem Zembalą niezwykłą podróż historyczną. Wykład – spotkanie? – trudno jednoznacznie określić, jest to niemożliwe. Pan Profesor opowiadał o powstawaniu Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu tak „od kuchni”, o codziennym borykaniu się z ówczesnymi niedostatkami  - brakiem podstawowego sprzętu medycznego, problemami finansowymi i nie tylko.

      Opowiadał o ludziach— ich przeżyciach, marzeniach, pragnieniach - czasami zwyczajnych jak my, nie zapomniał o swoich nauczycielach – przewodnikach, którzy pokazywali mu świat i pomagali rozwijać pasje. Z wielkim szacunkiem mówił o swoich profesorach, współpracownikach, o tych, dzięki którym dzisiejsza medycyna polska w dziedzinie transplantologii znajduje się w światowej czołówce.

      W roku 2001 r. prof. Marian Zembala wykonał w Zabrzu pierwszy udany przeszczep serca i płuc jednoczasowo. Mieliśmy okazję spotkać się również z panem Adamem – pacjentem pana Profesora, który mówił o swoim życiu przed i po przeszczepie.

      Rodzina, wiara, nauka, szacunek, pomoc, poszukiwanie, pasja – to słowa, których często używamy, ale podczas tego niezwykłego spotkania z panem profesorem M. Zembalą, niektórzy przypomnieli sobie ich prawdziwe znaczenie.

      Przyjazne słowa, skierowane do młodzieży:  „Nie bójcie się marzyć, bo marzenia się spełniają. Trzeba tylko bardzo tego chcieć i dążyć do ich spełnienia” spowodowały, iż uczniowie stwierdzili, że trzeba i warto wziąć się ostro do pracy, spotkanie było dla nich bardzo mobilizujące.

      Pan Profesor wszystkim podarował na pamiątkę tomik swoich wierszy „Spełniony…” wraz z dedykacją.

      W dniu 6 października 2021 r., podczas uroczystości inaugurującej nowy rok akademicki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, prof. Marian Zembala, były wieloletni kierownik Katedry Kardiochirurgii, Transplantologii i Chirurgii Naczyniowej i Endowaskularnej SUM otrzymał tytuł Honorowego Profesora Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

      Bardzo dziękujemy panu Staroście powiatu kłobuckiego Henrykowi Kiepurze oraz pani Joannie Kulejewskiej - Naczelnikowi Wydziału Edukacji, Kultury i Kultury Fizycznej za zorganizowanie spotkania z panem prof. Marianem Zembalą.

     • Edukacja filmowa

     • 16 XI 2021r. uczniowie klasy 2de, 2bp, 3bp, 3cp, 3dep udali się do Miejskiego Ośrodka Kultury w Kłobucku na film pt. „Syn Szawła” (reżyseria Laszlo Nemes). Było to już drugie wyjście do kina w ramach projektu Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej. Tym razem widzom przyszło zmierzyć się  z trudnym tematem Holocaustu.

      Główny bohater filmu – Szaweł to więzień obozu zagłady, członek Sonderkommando, czyli specjalnej grupy robaczej pracującej przy obsłudze pieców krematoryjnych, ale też towarzyszącej więźniom od momentu opuszczenia przez nich wagonów aż do wejścia do komory gazowej. Wydarzenia rozgrywają się prawdopodobnie w Auschwitz w 1944 roku, na   co wskazuje sytuacja wykorzystana w filmie – bunt Sonderkommando, który rzeczywiście miał miejsce w tym obozie 7 X 1944r.

      Wartość dokumentalna filmu nie podlega dyskusji. Śmierć w komorach gazowych, mordercza praca więźniów, ciągłe poczucie zagrożenia, życie w cieniu krematoriów, „Kanada”, dokąd trafiały rzeczy odbierane więźniom to tylko niektóre elementy stanowiące jakże istotne tło dla właściwej fabuły. Wiedza ta z pewnością stanowić będzie świetny kontekst interpretacyjny dla uczniów klas trzecich podczas omawiania literatury obozowej., np. opowiadań T. Borowskiego.

      Tytułowy syn Szawła to dziecko, które główny bohater uznaje za własne i którego ciało chce godnie pochować. Szaweł, szukając rabina, zstępuje w kolejne piekielne kręgi obozu, dokąd właściwie wstępu mieć nie powinien. Członkowie Sonderkommando byli izolowani od reszty więźniów, ich średni czas życia to 4 miesiące, po upływie tego czasu poddawani byli eksterminacji.

      Szaweł wszystko podporządkowuje swojemu celowi – jest zdeterminowany, uparty, ryzykuje życiem własnym, ale i przyjaciół. Nawet podczas ucieczki z obozu niesie na ramionach zwłoki dziecka. Czy o ocalenie resztek godności chodziło bohaterowi, czy widok dziecka obudził w nim ludzkie uczucia, które stłamsił codzienny widok zagazowanych więźniów, czy to znak obłąkania… Zadajemy sobie pytanie, dlaczego to robi i nie znajdujemy jednej odpowiedzi. Na tym polega wartość filmu, który skłania do refleksji jeszcze długo po jego obejrzeniu.