• X Ogólnopolskie Dyktando Niepodległościowe „Po polsku o historii"

     • Alicja Biernacka z I a i Natalia Ochmańska z III b w szkolnym etapie dyktanda przeprowadzonym 29 września uzyskały najwyższą liczbę punktów i tym samym zakwalifikowały się do konkursu wojewódzkiego. Dziewczyny pokonały w szkole ponad 30 ochotników mierzących się z tekstem najeżonym ortograficznymi pułapkami.
      W najbliższą środę, 26 października 2022 r. w Częstochowie nasze reprezentantki zmierzą się z kilkudziesięcioma przedstawicielami różnych szkół województwa śląskiego.
      Trzymajmy kciuki!

     • Warszawski dzień

     • Dalajlama mawiał - Raz do roku pojedź w miejsce, w którym jeszcze nie byłeś. Ale są takie miejsca, które ze względu na historię, kulturę i atrakcyjność  odwiedza się częściej, bo nigdy się nie znudzą i wciąż będą zachwycać.  Takim szczególnym, o którym śpiewał Czesław Niemen -  Miasto moje, a w nim najpiękniejszy mój świat, najpiękniejsze dni... jest Warszawa.

      I to właśnie tam, do naszej stolicy, w dniach 19-20 października udali się – wraz ze swoimi wychowawcami: mgr Olgą Kaletą, mgr Justyną Garus-Kempą oraz mgr Karoliną Wysowską,  uczniowie klas 3a, 3c i 2c.

      Zwiedzanie miasta rozpoczęto od Placu Piłsudskiego, by móc zobaczyć Grób Nieznanego Żołnierza i uczcić pamięć poległych w walce o niepodległość. Stamtąd już – wraz z przewodnikiem, pomaszerowaliśmy na Stare Miasto, które zachwyca kunsztem architektury i budową o kształcie prostokąta, a następnie na Plac Zamkowy, by móc podziwiać piękno Zamku Królewskiego w stylu barokowo - klasycystycznym. Z Placu Zamkowego ulicą Świętojańską udaliśmy się w stronę Rynku Starego Miasta obudowanego zrekonstruowanymi kamieniczkami mieszczańskimi,  mijając Bazylikę pod wezwaniem Męczeństwa św. Jana Chrzciciela. Centralną część Rynku zajmuje pomnik Warszawskiej Syrenki. -  herbowe godło stolicy.

      Punktem kulminacyjnym pierwszego dnia wycieczki było zwiedzanie Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. To miejsce o wyjątkowych walorach edukacyjnych i wychowawczych, które opowiada trudną i skomplikowaną powojenną historię Polski. 

      Po tym pełnym wrażeń dniu udaliśmy się na zasłużony odpoczynek do hotelu, gdzie spożyliśmy smaczny posiłek.

      Drugi dzień naszego pobytu w Warszawie był równie udany. Otóż po śniadaniu i wymeldowaniu się z hotelu, podekscytowani kolejnymi wrażeniami wyruszyliśmy na Stadion Narodowy, by zwiedzać m.in. szatnie sławnych piłkarzy, sale konferencyjną, a także miejsce, w którym przebywają dziennikarze podczas meczu. Wchodząc na trybuny,  wspięliśmy się na sam ich szczyt, podziwiając z góry ogrom tego obiektu. Naprawdę robi wrażenie! Wśród nas jest wielu kibiców piłki nożnej, dlatego też wizyta w tym miejscu była spełnieniem marzeń wielbicieli sportu.

      Dzień był wyjątkowo pogodny, dlatego też  spacer po Łazienkach Królewskich, by móc się poczuć niczym bohaterowie z powieści Prusa Lalka – to konieczność. Największe wrażenie zrobił na nas  Teatr na Wyspie, a w szczególności półkolista widownia, scena położona na sztucznej wyspie i rząd kamiennych rzeźb, przedstawiających sławnych autorów dramatycznych. Uczestnicy wycieczki zachwycali się także florą i fauną tego parku, do zdjęć "pozowały" nam przepiękne pawie i liczne wiewiórki.

      Wracając do autokaru wstąpiliśmy do Muzeum Geologicznego Państwowego Instytutu Geologicznego, podziwiając zbiór skał, odzwierciedlający geologiczną budowę naszego kraju. Ostatnim punktem programu wycieczki była Galeria Handlowa. To tam spędziliśmy wolny czas, buszując po sklepach i posilając się przed drogą powrotną do domu.

      Warszawska podróż była wyjątkową lekcją geografii, przyrody i historii. W pamięci pozostały mądre przekazy przewodników, niezapomniane chwile w promieniach pięknego słońca, a w sercach tysiące zdjęć.

     • Greetings from London!

     • Podobno jest jakiś magiczny magnetyzm w podróżowaniu i powracaniu kompletnie odmienionym. Tę magię poczuliśmy my – ciekawe świata Skorupiaki. Otóż pod opieką naszych profesorów – p. Beaty Wojtowicz, p. Bożeny Dewódzkiej i p. Wojciecha Martyki mieliśmy przyjemność zwiedzić wielokulturowy, barwny i tętniący całą dobę życiem  Londyn.

      W podróż wyruszyliśmy w poniedziałek 10 października. Po wielogodzinnej wyprawie i dotarciu do królewskiej stolicy, od razu rozpoczęliśmy zwiedzanie. Spacerując po Kensington Gardens, podziwialiśmy pomnik wielkiego mecenasa sztuki - księcia Alberta i wybudowaną na jego cześć znaną na całym świecie salę koncertową Royal Albert Hall, a dalej  Buckingham Palace. Odbywając rejs po Tamizie,  z pokładu  chłonęliśmy  piękno wyjątkowych londyńskich budowli, zachwycając się panoramą stolicy z London Eye. Uwieńczeniem wrażeń z pierwszego dnia były wspólne zdjęcia na tle Houses of Parliament i Big Ben’a. 

      Kolejny dzień to dalsze atrakcje. Otóż pojechaliśmy do  słynnego i niezwykle klimatycznego miasteczka uniwersyteckiego Cambridge, w którym znajduje się 31 kolegiów znanych z licznych noblistów. Po południu zwiedzaliśmy fantastyczne National History Museum, zachwycając się szkieletami dinozaurów oraz figurami ssaków w ich oryginalnych rozmiarach. Uwieńczeniem był spacer wzdłuż  najsłynniejszej ulicy handlowej Londynu - Oxford Street.

      Dzień czwarty rozpoczęliśmy od wizyty w drugim - znanym na całym świecie miasteczku uniwersyteckim - Oxfordzie, podziwiając przepiękne budynki kolegialne oraz miejsca, gdzie kręcone były sceny z filmu ‘Harry Potter’. Następnie udaliśmy się do urokliwego miasteczka Stratford-on-Avon, gdzie urodził się, spędził część swego życia, zmarł i został pochowany William Shakespeare.

      W piątym dniu naszej wyprawy udaliśmy się do siedziby króla Karola III w Windsorze. Niestety, nie zastaliśmy Go w zamku, ale mieliśmy okazję zwiedzić salony jednego ze skrzydeł posiadłości i podziwiać zgromadzone tam liczne dzieła sztuki. Dzięki audioguide’om była to tez świetna lekcja rozumienia ze słuchu, gdyż to właśnie one informowały nas o przeznaczeniu, historii i zdobieniach poszczególnych sal zamkowych. Następnie udaliśmy się do St. Georges’s Chapel (kaplica św.  Jerzego), oddając cześć pochowanym tam członkom kolejnych rodów królewskich, w tym niedawno zmarłej królowej Zjednoczonego Królestwa Elżbiecie II.

      Wisienką na torcie była jedna z największych londyńskich  atrakcji - Muzeum Madame Tussaud’s. Tutaj mogliśmy zrobić zdjęcia u boku sławnych woskowych postaci ze świata historii, filmu, sportu i show-biznesu, a także odbyć przejażdżkę londyńską taksówką wiozącą nas przez wieki brytyjskiej historii. Byliśmy również z wizytą w świecie Star Wars oraz Avengers oraz obejrzeliśmy spektakularny film w technologii 4D, w którym superbohaterowie po raz kolejny ratują świat.

      W ostatnim dniu naszego pobytu w Londynie poruszaliśmy się londyńskim metrem, podmiejską koleją i autobusami piętrowymi. Rano zwiedzaliśmy słynną twierdzę the Tower of London, następnie spacerując przez most zwodzony Tower Bridge wzdłuż Tamizy, odbyliśmy tzw. Queen’s walk. Dalej udaliśmy się na stację King’s Cross na peron 9 i 3/4. Na koniec -  atrakcja dla kibiców futbolu - stadion Arsenal.

      Wieczorem  rozpoczęliśmy drogę powrotną do domu. Zmęczeni, ale pełni wrażeń i ciekawi następnych wypraw, które otworzą nam oczy i umysły na otaczający nas świat.

     • Dzień Edukacji Narodowej

     • Jest jedna forma wyrażenia sympatii nauczycielowi: uczenie się.
      J. Kurczab

      Dzień Edukacji Narodowej, potocznie nazywany Dniem Nauczyciela, to święto wszystkich nauczycieli, wychowawców oraz pracowników obsługi i administracji szkoły. Z tej okazji -  uczniowie klas IIc i IIIc wraz z wychowawcami: p. Olgą Kaletą i p. Karolina Wysowską, przygotowali akademię, podczas której młodzież miała okazję podziękować swoim profesorom i pracownikom szkoły za trud włożony w ich codzienne wykształcenie . Bowiem – jak pisał Beverly Conklin: Nauczyciel to ktoś bardzo wyjątkowy, kto potrafi wykorzystać swoją pomysłowość, dobroć i dociekliwy umysł do wypracowania rzadkiej umiejętności zachęcania innych do myślenia, marzenia, poznawania, próbowania, działania!

      W części oficjalnej - po wprowadzeniu sztandaru szkoły i wspólnym odśpiewaniu hymnu, p. Dyrektor Katarzyna Ściebura powitała nauczycieli, pracowników szkoły, uczniów oraz zaproszonych gości: Starostę Powiatu Kłobuckiego - p. Henryka Kiepurę i Przewodniczącą Prezydium Rady Rodziców przy Zespole Szkół nr 3 w Kłobucku – p.  Honoratę Kołodziej. Zarówno p. Honorata Kołodziej, jak i p. Henryk Kiepura życzyli wszystkim wytrwałości w dążeniu do wyznaczonych celów, cierpliwości w pokazywaniu  dobrej drogi młodym i radości płynącej z każdego dnia. Życzenia przekazała również p. Dyrektor, a także pogratulowała tym nauczycielom i pracownikom administracji, którzy w bieżącym roku zostali wyróżnieni nagrodami.

      W części artystycznej swoje talenty zaprezentowała młodzież, a na szczególną uwagę zasłużyła uczennica klasy IIa - Julia Jeziorowska, prezentując recital piosenek Agnieszki Osieckiej. Końcowym elementem uroczystości były życzenia i podziękowania w imieniu  uczniów szkoły, które przekazała przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego, a ubarwione zostały wręczeniem wszystkim pracownikom kwiatów. Pamiętajmy jednak, że szczególną formą sympatii dla szanownych Belfrów będzie szacunek, codzienny uśmiech i chętne przyswajanie wiedzy.

     • Dzień integracyjny

     • W dniu 10.10.2022r. odbył się dzień integracyjny klas pierwszych Skorupiaków. Samorząd Uczniowski, wraz z nauczycielami, przygotowali dla naszych pierwszaków ciekawe zadania oraz gry i zabawy, w trakcie których mieli okazję wykazać się nie tylko współpracą, ale i zdrową rywalizacją. Pomiędzy dobrą zabawą nie zabrakło czasu na posiłek.

      Zachęcamy do obejrzenia zdjęć z dnia pełnego pozytywnych emocji.

     • Wycieczka do Olsztyna

     • W dniu 4 października 2022 roku klasy: I c, II a i II c, wzięły udział w wycieczce do Olsztyna. Uczniowie zwiedzili zabytek architektury średniowiecznej, jakim jest Zamek w Olsztynie. Poznali historię obiektu na przestrzeni wieków, od średniowiecza do czasów potopu szwedzkiego.

      Kolejną atrakcją było zwiedzanie barokowego kościoła w Olsztynie, skrywającego w swych podziemiach kryptę, gdzie w częściowo szklanej trumnie spoczywają doczesne szczątki konfederata barskiego. Na tę okoliczność uczniowie wysłuchali krótkiej prelekcji na temat dziejów konfederacji barskiej z lat 1768-1772.

      W dalszej części wycieczki uczestnicy przeszli ze wzgórza zamkowego przez Wzgórza Lipówki i Biakło do granicy rezerwatu ,,Góry Sokole”. Efektem tej wycieczki był koszyk grzybów, dotlenienie organizmu i garść wiedzy na temat historii państwa polskiego.

     • Dzień Języków Europejskich

     • Ludwig Wittgenstein powiedział: Granice mojego języka są granicami mojego świata.

      Tę wyjątkowość świata mogliśmy poznać 26 września, kiedy to po raz kolejny, nasza szkoła zamieniła się w barwne wydarzenie, jakim jest Międzynarodowy Dzień Języków Obcych. Głównym założeniem tego święta jest promowanie wśród młodzieży różnorodności kulturowej i językowej Europy jako bogactwa, które należy rozwijać i pielęgnować.

      W ramach jego obchodów – klasy pierwsze, drugie i trzecie, prezentowały projekty wylosowanych wcześniej krajów Europy. Wśród podjętych aktywności, uczniowie  - w salach udekorowanych barwami i symbolami, przebrani za postaci charakterystyczne dla danych państw - przedstawiali informacje o ich kulturze oraz charakterystyczne zwroty językowe, dbając przy tym o odpowiednią oprawę muzyczną i taneczną. Ponadto, można było również zagłębić się w tajniki kulinarne, degustując dania i produkty charakterystyczne dla danych państw.

      Dodatkowym zadaniem było zaprojektowanie pocztówek z uwzględnieniem bogactwa kulturowego prezentowanych krajów.

      Wszyskim uczniom i nauczycielom, którzy włączyli się w przygotowanie Dnia Języków Obcych, wykazując się zaangażowaniem, kreatywnością i językowymi zdolnościami, stwarzając wyjątkową atmosferę tego dnia – bardzo dziękujemy.

      Zwycięzcami, którzy zdobyli maksymalną liczbę punktów zostały klasy: Ib, Ic, II b – gratulujemy.

     • Sukcesy sportowe licealistów

     • Dziś zainaugurowano XXIII edycję współzawodnictwa Powiatowego Szkolnego Związku Sportowego w Kłobucku. Gospodarzem zawodów sztafetowych biegów przełajowych były Krzepice. Nasze uczennice w składzie : Oliwia Balcerzak, Maja Bladocha, Amelia Mońka, Dagmara Klecha, Zuzanna Olkisz i Klaudia Kurzacz zajęły pierwsze miejsce!!!. Na drugim stopniu podium uplasowali się uczniowie w składzie: Jakub Kulej, Maciej Włoszek, Kacper Ząbkowski, Jakub Meslik, Jakub Chwalana oraz Oliwier Wojtasik. Gratulacje!!!

     • Przyrodnicy ze „Skorupki” na Jurze Krakowsko – Częstochowskiej

     • Dzięki współpracy naszej szkoły ze Stowarzyszeniem „Ziemia Zdegradowana Przywrócona Życiu”, w Międzynarodowym Miasteczku Edukacji Przyrodniczej w Ogrodzieńcu  Podzamczu, w dniach 26 – 28.09. 2022r. odbyła się siódma edycja warsztatów ekologicznych dla uczniów z klas o profilu biologiczno –chemicznym.

      Podczas pieszych wędrówek, prowadzonych przez wykwalifikowanych instruktorów   (p. Sylwię, p. Agatę i p. Macieja), poznaliśmy historię powstania Jury Krakowsko – Częstochowskiej, formy ochrony przyrody prowadzone na jej terenie, kseromorficzną roślinność oraz jaskiniową faunę. Pogoda w tych dniach nas nie zawiodła, tak więc udało się zwiedzić zamek w Ogrodzieńcu – miejsca planów filmowych m.in.: „Zemsty”, „Wiedźmina”, podziwialiśmy nie tylko okolicę, lecz także panoramę Beskidów. Pokonując kolejne kondygnacje i komnaty, słuchając opowieści, przenieśliśmy się w XIV- XVI wiek. Nasza wyobraźnia szczególnie uruchomiła się w salach tortur, zwanych „Męczarnią Warszyckiego”, okolonych skałami „Trzech sióstr” (pasjonatów i zainteresowanych zachęcamy do lektury www.).

      W noc, kiedy Staturn i jego księżyce były najlepiej widoczne, udało się nam obejść lasem zamek dookoła.  Mroczne opowieści p. Macieja i niemalże „egipskie ciemności” spotęgowały nasze wrażenia. Emocje sięgały Zenitu …, i tak zdobyliśmy najwyższy szczyt Jury – 511m.n.p.m..

      Zrekonstruowany Gród Królewski na Górze Birów - (wygląda z zewnątrz jak Biskupin - chyba każdy zna to miejsce choćby z książek) – to był kolejny punkt na naszej mapie poznawania. By tam dotrzeć, należy przemierzyć wiele stopni drewnianych schodów, każdy liczył, ale wyniki były różne… . Osada słowiańska -  odtworzone wnętrze chaty, skóry, szczątki szkieletów, rogowe i krzemienne narzędzia, przęśliki tkackie, groty strzał, końskie podkowy - umożliwiły nam poznanie historii miejsca i sposobu życia jego dawnych mieszkańców. Znaleziska amonitów, belemnitów, gąbek, liliowców (wielkich rozmiarów) pokazały nam życie danego oceanu na naszych terenach. Niewyobrażalna historia życia na Ziemi.

      Góra Birów to nie tylko gród. U podnóża są liczne jaskinie. Przysłowie mówi „Być w Rzymie i papieża nie widzieć- to grzech”. By nie popełnić „grzechu”,  wybraliśmy się do jaskiń. W szczelinach odnaleźliśmy jadowitego pająka - sieciarza jaskiniowego oraz ślady bytowania nietoperzy. Pan Maciej opowiadał o zjawiskach krasowych, genezie powstania jaskini, stalaktytach, stalagmitach, draperiach.

      W trzecim dniu warsztatów odbyła się wyprawa na Pustynię Błędowską – na największy w Polsce obszar lotnych piasków (około 33 km²). Przeszliśmy pustynię niemalże wzdłuż i wszerz, podziwiając widoki ze wzgórza Dąbrówka, z Róży Wiatrów, a później ze wzgórza Czubatka, by na koniec zachwycić się zielonym i czerwonym stawem – rozlewiskami rzeki Białej Przemszy. Ciekawostki z życia mrówkolewa czy grzebiuszki ziemnej pobudziły naszą wyobraźnię.

      Nauka nauką, ale rozrywka też jest potrzebna. Pan Maciej w trakcie naszych barwnych wędrówek, pogłębiających naszą wiedzę, zorganizował dla nas dyskotekę oraz ciekawe warsztaty tkackie, które uświadomiły nam, jak precyzyjna i wymagająca cierpliwości jest to czynność. Pograliśmy w bilard, piłkarzyki, były też śpiewy przy gitarze.

      Po pełnej wrażeń wyprawie wróciliśmy zmęczeni, ale szczęśliwi do domu. Kiedy kolejny wyjazd?