• Konkurs "Przyroda powiatu kłobuckiego" 2019

     • „PRZYRODA POWIATU KŁOBUCKIEGO”  to druga edycja konkursu o zasięgu powiatowym  dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, która odbyła się w Zespole Szkół nr 3 w Kłobucku 28 maja 2019r.. Celem jest rozwijanie  zainteresowań przyrodniczych, ale przede wszystkim poznanie przez młodzież urokliwych, ciekawych, rzadkich i nieznanych miejsc występujących na terenie naszego powiatu.

      Uroczystość zaszczycili swoją obecnością: p. Joanna Kulejewska – naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Kultury Fizycznej Starostwa Powiatowego w Kłobucku, p. Maria Jasińska – członek Zarządu Okręgu LOP w Częstochowie, p. Tomasz Paciepnik – prezes Zarządu Oddziału LOP w Kłobucku, p. Izabela Śledziona - wiceprezes Zarządu Oddziału LOP w Kłobucku, p. Małgorzata Chłąd – członek Zarządu Oddziału LOP w Kłobucku, p. Barbara Syguda – przyjaciel Ligi Ochrony Przyrody oraz p. Roman Sakowicz - przedstawiciel Nadleśnictwa w Kłobucku.

      Pani Joanna Kulejewska i p. Maria Jasińska w  swoich wystąpieniach podkreśliły, jak ważną funkcję w edukacji przyrodniczej i ekologicznej odgrywa organizowany przez nas konkurs. Wyraziły przekonanie, że zarówno wiedza jak i umiejętności zdobyte przez uczestników podczas przygotowywania się do konkursu pozostaną na zawsze w ich świadomości i zachęcą do odwiedzania miejsc  o dużych walorach przyrodniczych. Podziękowały nauczycielom za fachowe przygotowanie uczniów oraz za pracę w komisji konkursowej.

      Organizatorami konkursu z ramienia szkoły byli p. Joanna Foszner i p. Michał Zych – nauczyciele biologii oraz p. Marek Tomza – nauczyciel informatyki oraz p. Adam Nowak – nauczyciel geografii.

      Konkurs przebiegał w 2 etapach:

      - I etap był częścią teoretyczną – uczniowie w określonym czasie rozwiązywali zróżnicowany komputerowy test wiadomości obejmujący 30 pytań;

      - II etap to część praktyczna – zadaniem uczniów było rozpoznanie gatunków roślin i zwierząt, rezerwatów przyrody występujących na terenie powiatu na podstawie zdjęć prezentacji multimedialnej.

      W kategorii wiekowej klasy VII, VIII i oddziały gimnazjalne wzięli udział uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Pankach, w Opatowie,  we Wręczycy Wielkiej, w Więckach,  w Rębielicach Królewskich, w Konieczkach oraz ze Szkoły Podstawowej nr 2 i nr 3 w Kłobucku. Natomiast w kategorii szkół ponadpodstawowych udział wzięli uczniowie z Zespołu Szkół nr 2 i nr 3 w Kłobucku.

      Wyniki konkursu w kategorii szkoły podstawowe – klasyfikacja indywidualna:

      I miejsce – Wiktoria Pytel - Baran (SP nr 3 w Kłobucku)

      II miejsce –Barbara Stępień (SP w Pankach)

      III miejsce – Martyna Czyż (SP w Konieczkach)

      Wyróżnienia otrzymali: Karolina Parkitna (SP we Wręczycy Wielkiej), Natalia Grzyb i Martyna Mazur (SP w Pankach).

      Wyniki konkursu w kategorii szkoły podstawowe – klasyfikacja drużynowa:

      I miejsce – Szkoła Podstawowa im. T. Kościuszki w Pankach

      II miejsce – Szkoła Podstawowa nr 3 im. św. Jana Pawła II w Kłobucku

      III miejsce - Szkoła Podstawowa im. M. Konopnickiej w Opatowie

       

      Wyniki konkursu w kategorii szkoły ponadpodstawowe – klasyfikacja indywidualna:

      I miejsce – Paulina Pytel (ZS nr 3 w Kłobucku)

      II miejsce – Kamila Knopik (ZS nr 3 w Kłobucku)

      III miejsce – Magdalena Łągiewka (ZS nr 2 w Kłobucku)

      Wyróżnienia otrzymali: Julia Trzepizur, Katarzyna Koch, Magdalena Glajzner (ZS nr 3 w Kłobucku).

       

      Wyniki konkursu w kategorii szkoły ponadpodstawowe – klasyfikacja drużynowa:

      I miejsce – Zespół Szkół nr 3 w Kłobucku

      II miejsce – Zespół Szkół nr 2 w Kłobucku

       

      Gratulujemy sukcesów i serdecznie dziękujemy nauczycielom za przygotowanie uczniów do konkursów. Dziękujemy komisji konkursowej za poświęcony czas i trud w przeprowadzeniu konkursów oraz uczniom i nauczycielom z naszej szkoły, którzy pomogli organizatorom.

      Dziękujemy sponsorom: Nadleśnictwu Kłobuck, Powiatowi Kłobuckiemu, Zarządowi Okręgu LOP w Częstochowie, Zarządowi Oddziału LOP w Kłobucku.

     • Sukcesy lekkoatletyczne

     • Częstochowski stadion CKS „Budowlani” gościł 14 maja uczniów szkół średnich naszego powiatu na zawodach lekkoatletycznych. To był bardzo udany występ lekkoatletów i lekkoatletek ze "Skorupki". Dziewczęta drużynowo wywalczyły II miejsca, chłopcy byli na III miejscu.

      Ale nasi sportowcy odnieśli sporo sukcesów indywidualnych. Na początek wystąpił biegaczki na 600 metrów, gdzie na trzecim stopniu podium uplasowała się Marcelina Petrykowska. Równocześnie odbywały się techniczne: skok w dal, skok wzwyż oraz pchnięcie kulą. Nasze kulomiotki zdominowały swoją konkurencję. Edyta Rokosa zajęła 1, a Kinga Kasperczak 3 miejsce. W skoku wzwyż dobrze zaprezentował się Kuba Łańczak, który wskoczył na drugi stopień podium. W kategorii dziewcząt na IV miejscu uplasowała się Oliwia Młyńczyk. W skoku w dal trzecia była Zuzia Kowalczyk, a w kategorii chłopców IV miejsce zajął Mateusz Marzec.

      W biegach sprinterskich również uplasowaliśmy się na czołowych miejscach. W biegu na 100 metrów dziewcząt odpowiednio III i IV miejsca zajęły Julia Pyzik i Hania Klimaszewska. Wśród chłopców IV miejsce wybiegał Radek Stanik. W biegu na 300 metrów chłopców III miejsce przypadło Łukaszowi Kiepurze.

      W biegu na 300 metrów dziewcząt swoje rywalki zdeklasowała Julia Pyrak, która wygrała swoją konkurencję z przewagą 5 sekund!! IV miejsce w tym samym biegu przypadło Martynie Kozioł.
      Duże emocje wzbudził bieg na 1000 metrów. II miejsce, dzięki fantastycznemu finiszowi wywalczył Piotrek Grudziński. Warto zaznaczyć, że na finiszu pokonał zawodnika, który na co dzień wyczynowo uprawia biegi długie. IV Miejsce wywalczył Kacper Kiepura, któremu niewiele brakło do III miejsca.

      Duże brawa należą się również wszystkim pozostałym uczestnikom. Szkołę reprezentowali jeszcze: Magdalena Luzar (600m), Marta Płaczkiewicz (skok wzwyż), Bartosz Bogus (skok wzwyż), Piotr Marchwński (skok w dal), Klara Łozowska (skok w dal) oraz Kacper Krysik (pchnięcie kulą).

      Opiekunami byli: Mariusz Wilk oraz Bartłomiej Saran.

     • VIII Powiatowa Prezentacja Tradycji Wielkanocnych

     • 13 kwietnia bieżącego roku w naszej szkole odbyła się VIII Powiatowa Prezentacja Tradycji Wielkanocnych. Organizatorami, zgodnie z tradycją, było Starostwo Powiatowe w Kłobucku we współpracy z Powiatową Radą Kół Gospodyń Wiejskich oraz gospodarzem pokazu –Zespół Szkół nr 3. W imieniu organizatorów, zebranych przywitali: Starosta Kłobucki Henryk Kiepura, Dyrektor Zespołu Szkół nr 3 Katarzyna Ściebura oraz Przewodnicząca Powiatowej Rady KGW Janina Koślik.

      Swoje wyroby kulinarne oraz dekoracje zaprezentowały wszystkie zespoły szkół ponadpodstawowych, dla których organem prowadzącym jest Powiat Kłobucki oraz panie z Kół Gospodyń Wiejskich naszego powiatu.

      Swoje stoły mieli także lokalni wytwórcy i rzemieślnicy. Wśród bogatej oferty ozdób wielkanocnych i rękodzieła ludowego, znalazły się m.in. prace wykonane przez podopiecznych Warsztatów Terapii Zajęciowych prowadzonych przez powiat. Prezentacja cieszyła się dużym zainteresowaniem mieszkańców, którzy po brzegi wypełnili salę gimnastyczną szkoły.

      Uczestnicy podziwiali barwną ekspozycję świątecznych przysmaków oraz ozdób, degustując wyroby kulinarne oraz oglądając występy artystyczne. Przed zebranym zaprezentowały się m.in.: stypendystki Powiatu: Natalia Ochmańska i Jagoda Wypych oraz zespół śpiewaczy KGW Zagórzanki z Kłobucka.

      W podziękowaniu za pięknie przygotowane stoły, wręczono pamiątkowe dyplomy, statuetki oraz nagrody pieniężne.

     • „Powiat Kłobucki – bez smogu żyje się lepiej”

     • „Powiat Kłobucki – bez smogu żyje się lepiej” - to program edukacji ekologicznej realizowany przez Starostwo Powiatowe w Kłobucku, do którego przystąpiła nasza szkoła. Program ma na celu podniesienie świadomości społeczności lokalnej na temat zanieczyszczenia powietrza i rozwiązań służących poprawie jakości powietrza; podniesienie poziomu zaangażowania mieszkańców powiatu oraz rozwój ruchów i inicjatyw społecznych działających na rzecz poprawy jakości powietrza, ze szczególnym uwzględnieniem niskiej emisji.

      Realizacja programu rozpoczęła się od zainstalowania na budynku naszej szkoły czujnika jakości powietrza. 12 uczniów z klas z rozszerzoną biologią wzięło udział w pierwszym etapie szkolenia z zakresu interpretacji wyników jakości powietrza i własnych obserwacji, które to odbyło się 16 kwietnia br. w Wojewódzkim Inspektoracie Ochrony Środowiska w Częstochowie. Uczniowie podczas szkolenia poznali warunki meteorologiczne w jakich powstają zjawiska smogowe, uczyli się interpretowania komunikatów Państwowego Monitoringu Środowiska odnośnie zanieczyszczenia powietrza oraz poznali sposoby zapobiegania i generowania smogu we własnym otoczeniu. Podczas wizyty w WIOŚ zwiedzali specjalistyczne laboratoria i zapoznali się z nowoczesnym sprzętem pomiarowym oraz  przeprowadzali badania próbek wody przywiezione z różnych zbiorników występujących na terenie powiatu.

      W ramach programu szkoła zostanie wyposażona w stację meteorologiczną dającą możliwość pomiaru temperatury, wilgotności, ciśnienia, kierunku i siły wiatru, opadów wraz z aplikacją internetową. Młodzież odbędzie kolejne szkolenia i weźmie udział w konkursach i grach edukacyjnych.

     • Memoriał im. gen. Potasińskiego

     • Kolejna edycja Memoriału im. gen. Potasińskiego za nami. Zespół złożony z chłopaków: Kacpra Kiepury, Mateusza Marca oraz Łukasza Kiepury zajął wysokie 4 miejsce, wygrywając konkurencję biegu przełajowego na 5 km. Na 7 miejscu zawody ukończyła drużyna złożona z Hani Klimaszewskiej, Martyny Kozioł oraz Jakuba "Foki" Włodarskiego, która w konkurencji pływania zajęła wysokie 2 miejsce. Wielkie, wielkie brawa dla dziewczyn i chłopaków. Już sam udział w memoriale to duża odwaga. Największą nagrodą dla uczestników była zwycięska możliwość zmagania się z własnymi słabościami. Wszyscy nasi uczniowie otrzymali certyfikaty ukończenia Memoriału oraz pamiątkowe medale.

      Skorupka kolejny raz pokazała się na arenie ogólnokrajowej, należy podkreślić iż w rywalizacji brało udział aż 11 zespołów!

      Serdecznie gratulujemy!

     • UAPA ZE SKORUPKI

     • Dziesiąty Uczniowski Amatorski Przegląd Artystyczny Szkół Powiatu Kłobuckiego już za nami!

      UAPA,  konkurs powiatowy zorganizowany przez Zespół Szkół nr 3 w Kłobucku, odbył się w tym roku 28 i 29 marca. Wzięło w nim udział 120 uczniów z szkół podstawowych i ponadpodstawowych naszego powiatu. Młodzież miała okazję sprawdzić swoje umiejętności w trzech kategoriach: TANIEC, PIOSENKA I TEATR.

      Pierwszy dzień przeglądu to zmagania konkursowe, które upływały pod hasłem: „Życie po to jest, żeby je przeżyć. Trzeba komuś zaufać, w coś wreszcie uwierzyć. Każdego ranka podróż zaczyna się od nowa. Dużo lepiej się idzie, gdy podniesiona głowa.”W tym rokute słowaNatural DreadKillaz stanowiły źródło inspiracji dla artystów. Nad sprawnym przebiegiem Przeglądu czuwały organizatorki – Panie Beata Wojtowicz i Jolanta Sowa.

      Wybór laureatów nie był łatwy, jednak profesjonalni jurorzy, oceniający występy w każdej kategorii, poradzili sobie doskonale z tym trudnym zadaniem.

      Swoje umiejętności taneczne wśród uczniów szkół ponadpodstawowych najlepiej zaprezentowali Magdalena Dederko – uczennica Zespołu Szkół nr 3 w Kłobucku - ze swoim partnerem Kacprem Pawłowskim. Para oczarowała wszystkich pięknym jive’m. Na drugim miejscu uplasowała się uczennica Zespołu Szkól nr 2 w Kłobucku – Julia Ciapa, zaś miejsce trzecie zajęła grupa taneczna z  Zespołu Szkół w Krzepicach; zespół taneczny „eLO BRONEK”. Laureatem pierwszego miejsca wśród uczniów szkół podstawowych została grupa taneczna ze Szkoły Podstawowej z Wręczycy Wielkiej Drugie miejsce zajęła grupa taneczna ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Kłobucku, natomiast trzecią nagrodę zdobyli Lena Kucharska i Mateusz Sadowski z Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Kamyku. W tej kategorii przyznano także wyróżnienie, które otrzymała grupa taneczna ze Szkoły Podstawowej w Waleńczowie.

      Miejsce pierwsze w kategorii piosenka,wśród uczniów szkół podstawowych, wyśpiewała   Julia Radzioch – uczennica Szkoły Podstawowej w Opatowie, drugą lokatę zdobyła Marcelina Szlachcic również ze Szkoły Podstawowej w Opatowie, miejsce trzecie zajęły ex aequo Maja Paruzel ze Szkoły Podstawowej we Wręczycy Wielkiej i Marta Desperak ze Szkoły Podstawowej w Opatowie.Wyróżnienie otrzymali Nikola Kalwik, Zuzanna Ujma, Julia Wojtowicz, Julia Szleper i Maciej Kowalczyk  - grupa wokalna ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Kłobucku.

      W tej samej kategorii, wśród uczniów szkół ponadpodstawowych, najlepsza była Ewa Trzepióra   z Zespołu Szkół nr 3 w Kłobucku. Równie pięknie zaprezentowała się Wiktoria Ladra z Zespołu Szkół nr 1 w Kłobucku, która wywalczyła drugie miejsce. Miejsce trzecie zajęli Laura Kobiela i Kacper Wydmych z Zespołu Szkół w Krzepicach. Wyróżnienie w kategorii piosenka otrzymał Konrad Kuc z Zespołu Szkół nr 1 w Kłobucku.

      Miejsce pierwsze w kategorii teatr zajęły ex aequo: grupa teatralna z Gminnego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 4 w Więckach oraz grupa teatralna z Zespołu Szkół nr 3 w Kłobucku.  Drugie miejsce zajęła grupa teatralna z Zespołu Szkół nr 2 w Kłobucku, zaś miejsce trzecie ex aequo wywalczyli uczniowie z grupy teatralnej ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Kłobucku oraz ze Szkoły Podstawowej we Wręczycy Wielkiej.

      Podczas Gali Finałowej w drugim dniu przeglądu laureaci otrzymali nagrody ufundowane przez Zarząd Powiatu Kłobuckiego (nagrody za pierwsze i drugie miejsce) , Panią Zenonę Szymańską – właścicielkę księgarni w Kłobucku ( nagrody za trzecie miejsce) oraz Pana Bartłomieja Sarana – Radnego Gminy Kłobuck (nagroda specjalna).

      Galę Finałową uświetnili swoją obecnością zaproszeni goście: p. Henryk Kiepura – Starosta Kłobucki, p. Zdzisława Kall – Wicestarosta Kłobucki, p. Maciej Biernacki – Członek Zarządu Powiatu Kłobuckiego, p. Jerzy Zakrzewski – Burmistrz Kłobucka, p. Joanna Kulejewska – Naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Kultury Fizycznej Starostwa Powiatowego w Kłobucku, p. Olga Skwara – Dyrektor MOK w Kłobucku, p. Honorata Kołodziej – Przewodnicząca Prezydium Rady Rodziców przy Zespole Szkół nr 3 w Kłobucku, dyrektorzy szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych powiatu kłobuckiego.

      Przede wszystkim jednak laureaci trzech pierwszych miejsc w kategorii piosenka i taniec oraz pierwszego miejsca w kategorii teatr jeszcze raz zaprezentowali się przed publicznością licznie zgromadzoną w Miejskim Ośrodku Kultury w Kłobucku, który był współorganizatorem imprezy.

     • Uczniowie ze Skorupki wrócili z polsko-niemieckiego projektu

     • W dniach od 31 marca do 05 kwietnia 2019 roku 15 uczniów z Zespołu Szkół nr 3 w Kłobucku wzięło udział w polsko-niemieckim projekcie „Jednostka w obliczu zła” realizowanym w ramach programu Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży „Zachować pamięć”.

      Dzięki ogromnemu dofinansowaniu od Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży uczniowie Skorupki oraz ich rówieśnicy z Niemiec - z Dietrich Bonhoeffer Gymnasium w Metzingen - realizowali projekt w miejscach pamięci hitlerowskiego terroru na terenie Krakowa, byłego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, Wrocławia, Kłobucka i Częstochowy.

      W trakcie projektu młodzież naszej szkoły wraz z rówieśnikami z Badenii-Wirtembergii skorzystała z oferty pedagogicznej Muzeum Historycznego Krakowa, Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu, a także Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego w Częstochowie. Uczniowie z Polski i Niemiec pochylili się nad losami jednostki w okresie hitlerowskiego terroru na przykładzie postaw: Tadeusza Pankiewicza, Lale Sokołowa, Zofii Posmysz, Dietricha Bonhoeffera i Paula Degenhardta oraz Adolfa Eichmanna. Młodzi ludzie skupili się na motywach działań wymienionych postaci w okresie nazizmu w celu krytycznego podejścia do wydarzeń historycznych i podjęli próbę analizy skomplikowanych zachowań ofiar i zbrodniarzy owego czasu.

      Celem projektu było umożliwienie młodzieży uczenia się - wyciągania wniosków z historii - na rzecz odpowiedzialnego podejścia do czasu współczesnego, do wspólnej europejskiej przyszłości, a także wzajemne poznawanie się i dążenie do długofalowego porozumienia, pojednania i przebaczenia.

      Każdy dzień był pełen różnorakich wrażeń. Już pierwszego dnia odbyła się runda zapoznawcza dla obydwu grup, a rozmowy prowadzone były po niemiecku i angielsku. W kolejnych dniach w grupach międzynarodowych młodzi ludzie uczestniczyli między innymi w warsztatach na terenie byłego krakowskiego getta pod tytułem „Z okien apteki. Krakowskie getto we wspomnieniach Tadeusza Pankiewicza”.

      Późnym popołudniem odbyły się wieczory niemiecki i polski, kiedy to uczniowie z Niemiec i Polski przedstawiali swój kraj, symbole narodowe, kulturę, powiat, miasto i szkołę. Gimnastyki dla języka dostarczyły polskie i niemieckie łamańce językowe. Uczniowie prezentowali także panujące w obu krajach stereotypy o Polakach i Niemcach, a grupa polska pokusiła się nawet zaprezentować Janusza – stereotyp typowego polskiego mężczyzny. Nie obyło się także bez degustacji tradycyjnych polskich i niemieckich słodkości, aromatycznej polskiej kiełbasy czy niemieckich Brezel i Leberkäse. Wymieniać by długo...

      Prowadzeni przez krakowską przewodniczkę - w dodatku historyka sztuki - polsko-niemiecka grupa wyruszyła krakowską Trasą Pamięci w całodzienną wędrówkę w odkrywaniu historii Krakowa i w poszukiwaniu miejsc związanych z hitlerowskim reżimem. Na terenie Kazimierza pod pomnikiem zamordowanych Żydów uczniowie zapalili i złożyli znicz.

      Wizytę w Oświęcimiu i Brzezince rozpoczęły warsztaty wieloaspektowo przygotowujące młodych ludzi do wizyty w byłym obozie koncentracyjnym. Były one prowadzone przez edukatora Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu.

      W Auschwitz pod Ścianą Straceń uczniowie z polskiej i niemieckiej szkoły uczcili pamięć o zamordowanych, zapalili i złożyli znicz. W chwilach zadumy wszystkim zamierały na chwilę serca, a wzruszenia nie dało się ukryć. To właśnie tutaj uczniowie zrozumieli głębię przerażających słów szrajberki z Auschwitz - Zofii Posmysz: „Jeśli Auschwitz był piekłem, to Budy były dnem piekła” oraz tatuażysty z Auschwitz – Lale Sokolova, który „podnosi się z kolan, czuje, że stoi u progu piekieł, a dusza płonie mu żywym ogniem.”

      Uczniowie zwiedzili także Wrocław w poszukiwaniu śladów Dietricha Bonhoeffera.

      W Kłobucku polscy uczniowie gościli grupę niemiecką w Zespole Szkół nr 3. Obydwie grupy zostały powitane przez wicedyrektora szkoły – p. Joannę Foszner oraz przedstawiciela Starostwa Powiatowego w Kłobucku – p. Zbigniewa Zycha– Naczelnika Wydziału Organizacyjnego Starostwa. Uczniowie ze Skorupki oprowadzili swoich rówieśników po szkole, uczestniczyli wraz z nimi w zajęciach z biologii prowadzonych przez p. Joannę Foszner, warsztatach chemicznych prowadzonych przez uczennice klasy 2a oraz w lekcji języka angielskiego prowadzonej przez p. Wojciecha Martykę. W trakcie spaceru po mieście uczniowie z Polski i Niemiec upamiętnili ofiary II wojny światowej zapalając znicz pod tablicą upamiętniającą ofiary wojny.

      Droga z klasztoru na Jasnej Górze zawiodła uczniów pod pomnik ofiar częstochowskiego getta, o którym młodym ludziom opowiadała pani prof. dr hab. Beata Urbanowicz z Instytutu Historii UJD w Częstochowie w czasie prelekcji zatytułowanej „Nasi sąsiedzi Żydzi – z dziejów getta w Częstochowie” – poświęconej także sylwetce Paula Degenhardta.

      Za rok kolejne polsko-niemieckie spotkanie  - tym razem w Niemczech.

       

      Z Zespołu Szkół nr 3 w Kłobucku w projekcie uczestniczyli: Bargieła Dominik,

      Bednarczyk Mariusz, Biernacka Paulina, Bojur Julia, Hyra Wiktoria, Klimaszewska Hanna, Kowalczyk Monika, Kozak Zuzanna, Kozioł Martyna, Mięsowska Marta,

      Młyńczyk Oliwia, Myślińska Paulina, Owczarek Karolina, Ptak Maja, Trzepizur Julia.

       

      Za wsparcie dziękujemy uczniom klasy 3d – Zuzannie Kasprzak, Wiktorii Dziubek, Bartoszowi Bilowi, Konradowi Krawczykowi i Kacprowi Mońce.

      Projekt napisała: Agnieszka Sroka-Adamus.

      Opiekunami w trakcie projektu były: p. Justyna Skowron i p. Agnieszka Sroka-Adamus.

     • Informacja MEN dla rodziców w związku ze strajkiem nauczycieli

     • Do obowiązków dyrektora szkoły i przedszkola należy zapewnienie uczniom bezpiecznych i higienicznych warunków pobytu na terenie placówki (1) i nie zwalnia go z tego obowiązku przystąpienie nauczycieli do strajku (2).

      Strajk nie stanowi przyczyny odwołania zajęć w przedszkolu i szkole oraz jej zamknięcia (3).

      W sytuacji strajku w przedszkolu lub szkole, dyrektor ma obowiązek zawiadomienia o tym fakcie rodziców uczniów.

      Zapewnienie opieki (4) odbywa się zgodnie z planem pracy przedszkola oraz szkoły, tj. z tygodniowym rozkładem zajęć dydaktyczno‐wychowawczych, w tym godzin pracy świetlicy, łącznie z zapewnieniem posiłku, jeżeli dziecko z niego korzysta.

      Jeżeli rodzic został powiadomiony o strajku, wówczas ma prawo do informacji o sposobie zapewnienia przez szkołę lub przedszkole zajęć opiekuńczych w tym czasie.

      Rodzic, jeśli nie otrzyma komunikatu od dyrektora szkoły lub przedszkola, że nauczyciele przystępują do strajku, bez obaw może przyprowadzić lub wysyłać dziecko do szkoły i nie może spotkać się z sytuacją odesłania lub nieprzyjęcia dziecka do placówki oświatowej.

      Jeżeli pomimo wskazanych obowiązków dyrektora szkoły lub przedszkola, rodzic nie otrzyma wystarczającej informacji, a placówka nie zapewnia opieki dziecku na czas strajku, powinien zgłosić ten fakt do organu prowadzącego (5) oraz kuratora oświaty (6).

      1. Art. 68 ust. 1 pkt 6 i ust. 5 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2018 r. poz. 996, z późn. zm.) oraz § 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz. U. z 2003 r. poz. 69, z późn. zm.).
      2. Art. 7 ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (Dz.U. z 2018 r. poz. 967, z późn. zm.).
      3. § 18 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz. U. z 2003 r. poz. 69, z późn. zm.).
      4. Art. 44 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2018 r. poz. 996, z późn. zm.), Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 sierpnia 2017 r. w sprawie wymagań wobec szkół i placówek (Dz.U. z 2017 r. poz. 1611), Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 28 marca 2017 r. w sprawie ramowych planów nauczania dla publicznych szkół (Dz.U. z 2017 r. poz. 703) oraz Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 7 lutego 2012 r. w sprawie ramowych planów nauczania w szkołach publicznych (Dz.U. z 2012 r. poz. 204).
      5. Art. 10 ust 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2018 r. poz. 996, z późn. zm.).
      6. Art. 51 ust 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2018 r. poz. 996, z późn. zm.).
     • Z wizytą na UJD w Częstochowie

     • Młodzież z klas trzecich naszego liceum uczestniczyła w piątek – 22 marca 2019 – w dniu otwartym Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie.

      Pracownicy naukowi oraz studenci częstochowskiej uczelni przygotowali dla zwiedzających wiele atrakcji. W trakcie programu artystycznego podczas uroczystej inauguracji dnia otwartego zaprezentowano wszystkie uniwersyteckie wydziały.

      Nasi tegoroczni abiturienci mieli także okazję uczestniczyć w warsztatach Ekologia na co dzień, Ciekawostki matematyczne czy Zróżnicowanie współczesnej polszczyzny.

      Zaprezentowano częstochowską uczelnię jako Uniwersytet z widokiem na świat