• IV Warsztaty naukowe: Inżynier zawód XXI wieku

          • 2 października klasa II a, grupa z rozszerzoną biologią i językiem polskim oraz  klasa IIb grupa z rozszerzoną biologią i chemią wraz z opiekunami p. Małgorzatą Spalik i p. Michałem Zychem uczestniczyli w warsztatach naukowych. Zajęcia odbyły się w Wydziale Infrastruktury i Środowiska Politechniki Częstochowskiej. Współorganizatorami zajęć były także Wodociągi Częstochowskie.

            Warsztaty rozpoczęła prezentacja przedstawiona przez Pana mgr Dariusza Roszaka, przedstawiciela Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Okręgu Częstochowskiego S.A. Tematem prezentacji była „Rola Wodociągów Częstochowskich w ochronie zasobów gruntowych”. Następnie pracownicy Politechniki Częstochowskiej przybliżyli nam ofertę edukacyjną uczelni po czym został wygłoszony wykład pt. ”Metody oczyszczania wód zużytych do celów bytowo-gospodarczych”, autorstwa Pana dr hab. inż. Tomasza Kamizeli, Prof. P. Cz. Wykład ukazywał niezwykle ważny aspekt jakim jest racjonalne gospodarowanie zasobami wodnymi.  Po wykładzie zostaliśmy podzielni na grupy i udaliśmy się na szereg zajęć laboratoryjnych. I blok tematyczny dotyczył diagnostyki mikrobiologicznej środowiska. Podczas tych zajęć własnoręcznie przygotowywaliśmy preparaty i na podstawie składu mikrobiologicznego próbki ocenialiśmy stan zanieczyszczenia środowiska.

            Prawdziwą furorą była obserwacja wrotków. Z podziwem oglądaliśmy jak te małe bezkręgowce dzięki ruchom rzęsek żywią się bakteriami. II blok dotyczył kondycjonowania osadów ściekowych przy pomocy polielektrolitów. Dowiedzieliśmy się, że cenną właściwością tych polimerów jest zdolność do wspomagania agregacji cząstek, bezpośrednio zwiększająca wydajność ich sedymentacji. Właściwość ta ma ogromne znaczenie w oczyszczaniu ścieków. Ostatni blok tematyczny tyczył się procesu rozdrabniania materiałów, co dodatnio wpływa na szybkość reakcji chemicznych, a także ułatwia rozpuszczanie. Zajęcia laboratoryjne sfinalizowane zostały pysznym poczęstunkiem zorganizowanym przez pracowników Politechniki Częstochowskiej i Wodociągów Częstochowskich.

            Na zakończenie wizyty zostaliśmy przewiezieni autokarem na teren Oczyszczalni Ścieków w Kłobucku. To już czwarty raz uczestniczyliśmy w warsztatach naukowych. W Przyszłym roku na pewno tu wrócimy:)

          • O sporcie w szkole słów kilka

          • Od początku roku szkolnego tętni sportowe życie szkoły. Rajd rowerowy oraz początek sezonu zawodów Szkolnego Powiatowego Związku Sportowego przyniósł nam pierwsze sukcesy.

            W ramach Dni Długoszowskich nasza szkoła wspólnie z Ponadregionalnym Stowarzyszeniem Edukacyjnym „Wieniawa” zorganizowała rajd rowerowy „Śladami Jana Długosza”. Trasa rajdu liczyła łącznie blisko 60 kilometrów. Wystartowaliśmy z kłobuckiego rynku, a punktem docelowym była Nowa Brzeźnica, gdzie czekał na nas skromny poczęstunek. Nim jednak trafiliśmy do miejscowej szkoły zapaliliśmy symboliczny znicz pod pomnikiem Jana Długosza.

            W rajdzie uczestniczyli: Zuzia Kowalczyk, Martyna Lesik, Jakub Łańczak, Szymon Szczepaniak i Radosław Stanik. Udział wzięli również nasi profesorowie: Joanna Foszner, Anna Grygiel, Beata Wojtowicz, Mariusz Wilk oraz Bartłomiej Saran.

             

            Sportowe zawody Powiatowego Szkolnego Związku Sportowego tradycyjnie rozpoczynają się od sztafetowych biegów przełajowych dziewcząt i chłopców. Tutaj święciliśmy swój pierwszy sukces. Nasze dziewczęta zdominowały sztafetę w swojej kategorii i z wyraźną przewagą wygrały ze swoimi rywalkami. Szkołę reprezentowały: Wiktoria Widuła, Zuzia Kowalczyk, Marcelina Petrykowska, Marta Kotynia, Paulina Bogacz oraz Julia Pyrak.

            Nasi chłopcy spisali się nieco słabiej i w swojej kategorii zajęli ostatecznie III miejsce, przegrywając na finiszu z reprezentantami Krzepic. Chłopaków reprezentowali: Mateusz Marzec, Piotr Grudziński, Michał Chłąd, Piotr Marchwiński, Jakub Kot oraz Kacper Kiepura.

             

            Kolejne zawody, tym razem na terenach krzepickiego Orlika, sprawdziły dyspozycję naszych piłkarzy. W VII Turnieju o Puchar Starosty Kłobuckiego nasi reprezentanci zaprezentowali się z dobrej strony, chociaż końcowy wynik nie do końca odzwierciedla boiskowe wydarzenia. W pierwszym meczu pokonaliśmy Zespół Szkół nr 2. Po bramkach Mateusza Grota oraz Michała Pędrasia zwyciężyliśmy 2:0. W drugim spotkaniu musieliśmy uznać wyższość gospodarzy przegrywając 0:2. W ostatnim meczu bezbramkowo zremisowaliśmy z Zespołem Szkół nr 1.

            Szkołę reprezentowali: Mikołaj Matyja (wybrany najlepszym bramkarzem turnieju), Mateusz Grot, Piotr Grudziński, Piotr Marchwiński, Jakub Łańczak, Michał Chłąd, Jakub Kot, Michał Pędraś oraz Mateusz Marzec.

            Kolejnym sukcesem dziewcząt były rozgrywane na hali kłobuckiego OSiRu zawody w tenisie stołowym dziewcząt. Kolejny raz nasze dziewczyny nie doznały goryczy porażki, wygrywając z reprezentacjami pozostałych szkół. Zuzia Kowalczyk, Oliwia Młyńczyk oraz Magda Luzar wzniosły puchar za zajęcie I miejsca.

            Chłopaki ponownie uplasowali się na III miejscu. Koszulki z logiem szkoły na piersi założyli Maciej Mros i Mikołaj Matyja.

             

            Opiekunami naszych reprezentantów są Mariusz Wilk i Bartłomiej Saran.

            Gratulujemy i czekamy na sukcesy w zawodach rejonowych!

          • Gorąco witamy "pierwszaków" i żegnamy lato

          • 18. września 2018r. klasy pierwsze kłobuckiej „Trójki” wzięły udział wraz z wychowawcami w terenowym dniu integracyjnym . Idei  integracji od samego rana przyświecało jaskrawe słońce, a sam dzień okazał się tak gorący, jak na lato tego roku przystało. Młodzież nie kryła zadowolenia, iż zamiast siedzieć w ławkach i w szkolnych murach, może go spędzić wraz ze swoimi kolegami i koleżankami na świeżym powietrzu.

            Na pieszą wędrówkę po okolicach Kłobucka klasy wyruszały spod szkoły. Podczas zbiórki miała miejsce krótka musztra i szkolenie, jak poruszać się w terenie leśnym.  Najpierw o godz. 8.30 w trasę wyszła kl. 1ac  pod opieką wychowawców:  Justyny Skowron i  Mariusza Wilka, a pół godziny później kl. 1bde pod opieką wychowawców: Aleksandry Ciesielskiej i Bartłomieja Sarana.  Każda z grup otrzymała mapy oraz zestawy zadań do rozwiązania w określonych punktach na trasie wędrówki. Uczniowie  musieli wykazać się orientacją terenową, gdyż to oni prowadzili opiekunów do celu; spostrzegawczością i wiedzą dotyczącą przyrody ziemi kłobuckiej, a także umiejętnością działania w zespole. Były także zadania praktyczne w punktach kontrolnych, jak np. rozpalanie ogniska przy użyciu krzesiwa i  z zakresu udzielania pierwszej pomocy.

            Podczas trasy  uczniowie mieli też zadanie specjalne, polegające na wspólnym przygotowaniu prezentacji swojej klasy w dowolnej formie. Kilkukilometrowa wędrówka terenowa obejmowała m.in. Zalew Zakrzew oraz Pięć Stawów i trwała do godzin południowych.

            Reszta zajęć integracyjno – adaptacyjnych miała miejsce na terenie Nadleśnictwa Kłobuck. Starsi uczniowie z ZS nr 3 witali swoje nowe koleżanki i swoich nowych kolegów w społeczności szkolnej. Najpierw - zaraz po wkroczeniu na teren spotkania - miało miejsce malowanie twarzy „pierwszakom” . Potem strudzeni wędrowcy zostali przyjęci poczęstunkiem z grilla;  a kiedy nieco odsapnęli, zaczęły się zabawy i zawody integrujące zespoły klasowe. Uczniowie wykonywali także indywidualne zadania, przełamujące ich nieśmiałość i skłaniające do autoprezentacji - celem wykupienia fantów. Na koniec zespoły klasowe zaprezentowały siebie jako grupę osób, z którymi spędzą najbliższe szkolne lata i wspólnie odśpiewały „hymn pierwszaków”. Po przedstawionych prezentacjach można wnioskować, iż mają szansę na przeżycie wspaniałych chwil w grupie równie wspaniałych i kreatywnych młodych ludzi, czego serdecznie im życzymy.

          • Trzecioklasiści na Śląskim Salonie Maturzystów

          • W dniu 17. września 2018 roku uczniowie klas trzecich naszego liceum uczestniczyli w Śląskim Salonie Maturzystów „Perspektywy 2018” zorganizowanym na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach przez redakcję miesięcznika edukacyjnego „Perspektywy"

            W trakcie tegorocznej edycji imprezy nasi trzecioklasiści mieli możliwość porozmawiać z przedstawicielami polskich i zagranicznych uczelni i zapoznać się z warunkami rekrutacji na te placówki.

            Młodzi ludzie skorzystali także z cyklu wykładów prowadzonych przez ekspertów OKE w Jaworznie, podczas których dowiedzieli się, jakich błędów wystrzegać się na maturze z poszczególnych przedmiotów.

            Każdy uczestnik Salonu otrzymał także Informator dla Maturzystów przygotowany przez „Perspektywy”, w którym znajdzie kompletną informację o ofercie uczelni na rok akademicki 2019/20 wraz z zasadami przyjęć, szczegółowym wykazem kierunków studiów i bazą teleadresową.

            Mamy nadzieję, że udział w tej imprezie informacyjnej ułatwi uczniom klas maturalnych podjęcie dobrego wyboru.

             

            Powodzenia :)

          • 3 września uroczyście rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2018/2019

          • Naszą uroczystość uświetnił swoją obecnością pan Maciej Biernacki – wicestarosta kłobucki oraz pani Joanna Kulejewska – naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury, Kultury Fizycznej i Sportu Starostwa Powiatowego w Kłobucku. Przemówienie inauguracyjne wygłosiła pani Katarzyna Ściebura- dyrektor Zespołu Szkół nr 3 w Kłobucku. Nowy rok szkolny będzie obchodzony pod hasłem „Niepodległa”.

            Prowadzący akademię powitali szczególnie  uczniów klas pierwszych, którzy rozpoczęli w tym roku  naukę w naszej szkole. Swoją przynależność do społeczności szkolnej uczniowie klas pierwszych potwierdzili aktem ślubowania.

            Podczas uroczystości zebrani zobaczyli prezentację nt. początkowego okresu II wojny światowej, tzw. wojny obronnej Polski. Jesteśmy pokoleniem, które ma przywilej rozpoczynania kolejnego roku nauki w warunkach pokojowych, nie znamy doświadczeń wojny, dlatego powinniśmy nieustannie pamiętać o tych, którzy złożyli ofiarę z własnego życia dla Ojczyzny.

            Nastrój zadumy podkreśliła piosenka  pt. „Biały krzyż” w wykonaniu Patrycji Pyzik przy akompaniamencie Pawła Króla (gitara).

            Akademię przygotowała klasa 1bd wraz z wychowawcą panem Wojciechem Martyką.