Świąteczna Paczka
Szkolne Andrzejki 2022
- 26
1 grudnia 2022 - Światowy dzień AIDS
1 grudnia obchodzony jest Światowy Dzień AIDS. Jest to jedna z ośmiu najważniejszych kampanii na rzecz zdrowia publicznego, zainicjowanych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) w 1988 roku.
Tegoroczne hasło przyjęte z okazji Światowego Dnia AIDS przez Wspólny Program Narodów Zjednoczonych ds. HIV/AIDS brzmi: Wyrównujmy (ang. Equalize) i jest wezwaniem do działania.
Dane UNAIDS dotyczące globalnej odpowiedzi na HIV pokazują, że w ciągu ostatnich dwóch lat pandemii COVID-19 i innych światowych kryzysów, postęp w walce z AIDS spowolnił, a zasoby się skurczyły, w rezultacie zagrożone są miliony istnień ludzkich.
Pozostało tylko osiem lat do osiągnięcia wyznaczonego na 2030 rok celu, jakim jest wyeliminowanie AIDS jako globalnego zagrożenia dla zdrowia. Należy pilnie zająć się nierównościami ekonomicznymi, społecznymi, kulturowymi i prawnymi, które dodatkowo pogłębiła pandemia. Koniec AIDS można osiągnąć tylko wtedy, gdy te problemy zostaną rozwiązane. Przywódcy krajów muszą działać odważnie i odpowiedzialnie, a my wszyscy, , musimy włączyć się w te działania aby również pomóc w tej walce.
Popieramy przesłanie Winnie Byanyimy, dyrektora wykonawczego UNAIDS, na 1 grudnia: „Możemy zakończyć AIDS – jeśli zlikwidujemy nierówności, które je utrwalają. W Światowy Dzień AIDS podzielmy się przesłaniem, że wyeliminowanie nierówności będzie miało korzystny wpływ na każdego z nas”. „Aby wszyscy byli bezpieczni, aby chronić zdrowie wszystkich, wyrównujmy. Equelize”.
HIV od lat dotyka miliony osób na całym świecie. W 2021 roku:
38 400 000 osób żyło z HIV;
- 650 000 osób zmarło z przyczyn związanych z HIV;
- wykryto 1 500 000 nowych zakażeń HIV;
- 28 700 000 osób dorosłych żyjących z HIV otrzymywało terapię antyretrowirusową.
W naszym kraju, według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH – Państwowego Instytutu Badawczego, od wdrożenia badań w 1985 r. do 31 grudnia 2021 r. zakażenie HIV stwierdzono u 27 552 osób. Ogółem odnotowano 3 868 zachorowań na AIDS. 1 448 chorych zmarło.
W połowie listopada 2022 r. leczeniem ARV w Polsce objętych było ok. 18 tys. pacjentów, w tym 181 dzieci. Leczenie jest prowadzone i finansowane w ramach Rządowego Programu Polityki Zdrowotnej pn. „Leczenie antyretrowirusowe osób żyjących z wirusem HIV w Polsce na lata 2022–2026”.
W dniu 1 grudnia zachęcamy do włączenia się do obchodów Światowego Dnia AIDS poprzez przypięcie do ubrania lub/i udostępnianie poprzez swoje kanały informacyjne (media społecznościowe, strona internetowa) Czerwonej Kokardki – symbolu solidarności z osobami żyjącymi z HIV, chorymi na AIDS i ich rodzinami/ bliskimi.
Krajowe Centrum ds. AIDS przyłącza się również do zaproszenia, wystosowanego przez Polską Fundację Pomocy Humanitarnej „Res Humanae”, do udziału w organizowanej z okazji Światowego Dnia AIDS XXIX Konferencji „Człowiek żyjący z HIV w rodzinie i społeczeństwie”. W tym roku Konferencja odbędzie się w dniach 30 listopada–1 grudnia. Konferencja jest największym forum dyskusyjnym poświęconym zagadnieniom HIV i AIDS pod kątem medyczno-społecznym, organizowanym z okazji Światowego Dnia AIDS w naszym kraju.
Krajowe Centrum ds. AIDS patronuje następującym sesjom:
- Kryzys migracyjny w kontekście zdrowia. Testowanie w kierunku zakażeń przenoszonych drogą płciową – doświadczenia międzynarodowe.
- Nowe doniesienia dotyczące zapobiegania HIV i leczenia AIDS.
- Aktualne problemy zakażeń HIV i koinfekcji.
Konferencja będzie prowadzona w systemie hybrydowym. Więcej informacji, program oraz warunki uczestnictwa znajdują się pod linkiem https://aids2022.pl/
Serdecznie zapraszamy!
W naszej szkole systematycznie podnosimy wiedzę uczniów na temat profilaktyki HIV i leczenia AIDS poprzez zajęcia i warsztaty edukacyjne prowadzone przez nauczycieli, audycje radiowęzłowe, konkursy tematyczne oraz przekazywanie młodzieży aktualnych informacji, broszur i materiałów edukacyjnych.
Informacja pochodzi ze strony Krajowego Centrum ds. Aids - Agenda Ministerstwa Zdrowia.
I Szkolny Turniej E-sportowy w League of Legends
Z ogromną przyjemnością chcemy Was poinformować, że zorganizowany z inicjatywy uczniów klasy 2de I Szkolny Turniej E-sportowy w League of Legends odbędzie się pod honorowym patronatem JM Rektora Politechniki Częstochowskiej Prof. dr. hab. inż. Norberta Sczygiola.
Od najbliższej soboty siedem pięcioosobowych zespołów stanie do boju na wirtualnej arenie, gdzie wykorzystają swoje umiejętności taktyczne, strategiczną współpracę i stalowe nerwy w starciu z przeciwnikami. Zapraszamy do śledzenia wydarzenia na stronach internetowych szkoły.
W ramach otrzymanego patronatu honorowego Politechniki Częstochowskiej najlepsze zespoły turnieju e-sportowego czeka niespodzianka zorganizowana w murach uczelni.
Wycieczka do Guben, Bautzen i Görlitz
25 listopada 40 uczniów naszej szkoły wyjechało na wycieczkę do niemieckiego Instytutu Plastynacji w Guben oraz do Bautzen - na najstarszy w Niemczech jarmark bożonarodzeniowy. Młodzież ze Skorupki odwiedziła także Görlitz – niemieckie Hollywood.
19Instytut Plastynacji stworzony przez dr. Gunthera von Hagensa - twórcę metody plastynacji, słynnego anatoma z uniwersytetu w Heidelbergu, wywarł ogromne wrażenie na naszej młodzieży. Wizyta w dziale preparacji oraz pozycjonowania ciał ludzkich i zwierzęcych wzbudziła w młodych ludziach niezapomniane emocje. Mieli oni możliwość obserwować pracę plastynatorów, zobaczyć na własne oczy tajemnice ludzkiego i zwierzęcego ciała, zmiany w nim zachodzące – od poczęcia, poprzez dojrzałość, aż po starość i choroby. Przygotowywane i prezentowane w Plastynarium preparaty z ciał pochodzą od dawców, którzy za życia zgodzili się przekazać je na rzecz uniwersyteckiego Instytutu Plastynacji w Heidelbergu, gdzie prowadzony jest specjalny program dawców ciał na potrzeby plastynacji.
Wieczorową porą urokliwe uliczki Bautzen zawiodły młodzież ze Skorupki na jarmark bożonarodzeniowy, gdzie akurat uroczyście zainaugurowano to tegoroczne miejskie wydarzenie. Zaułki pełne mimów, muzykantów, ozdobione bożonarodzeniowymi stroikami, budki z przepięknym rękodziełem, zapachy różnorodnych specjałów przyciągały i zachwycały młodych turystów z Polski jedynym w swoim rodzaju klimatem.
Zwieńczeniem podróży Skorupek do Niemiec była wizyta w Görlitz, o którym mówi się „Görliwood", ponieważ często kręcą tutaj filmy największe gwiazdy Hollywood. To właśnie w niemieckim Görlitz powstały sceny do filmów „Bękarty wojny" Quentina Tarantino czy „Grand Budapest Hotel" Wesa Andersona.
Kto wie, może za kilka lat nasze Skorupki będą uczyć się medycyny na plastynatach z Guben, a może będą oprowadzać turystów po Bautzen, czy zagrają w Görlitz w jakiejś światowej produkcji filmowej.
Życzymy im tego!
Szkolna demokracja - przekazanie władzy Samorządu Uczniowskiego
Wybory Samorządu Uczniowskiego to szkolna tradycja, która - jak się okazuje - coraz częściej staje się jednym z ważniejszych wydarzeń wśród Skorupiaków. To właśnie Samorząd umożliwia uczniom realny udział w życiu szkoły poprzez możliwość podejmowania decyzji, realizację ich potrzeb i pomysłów. Wybory, mające powołać w roku szkolnym 2022/2023 grupę chętnych do pracy i pełnych ciekawych pomysłów odbyły się drogą tajnego głosowania, a 10 listopada odbyło się uroczyste przekazanie władzy Samorządu Uczniowskiego. Ustępujący samorząd podziękował za owocną współpracę Pani Dyrektor, Pani Wicedyrektor oraz opiekunowi.
W skład nowego Prezydium Samorządu Uczniowskiego weszli:
Izabela Mika - przewodnicząca,
Kacper Paciepnik – I zastępca,
Martyna Mazik – II zastępca,
Aleksandra Tomsia – sekretarz,
Ewa Cieślik - skarbnik.
Opiekunowie: Pani Aleksandra Przygoda oraz Pan Mariusz Wilk.
Zwycięzcom gratulujemy!!!
Poznaj Polskę - Kraków
Mark Twain mawiał - Należy podróżować, by się czegoś nauczyć. W myśl powyższych słów, wyjątkową lekcję historii i bogactwa kultury naszego kraju odebrali uczniowie klas III, którzy w ramach programu rządowego Poznaj Polskę, w dniu 22 listopada – wraz z opiekunami, p. Justyna Garus – Kempą, p. Aleksandrą Przygodą i p. Wojciechem Martyką, wybrali się na wycieczkę do Kopalni Soli w Wieliczce i do Krakowa.
14Podróż rozpoczęła się o godzinie 7.00 z chwilą wyjazdu wesołego i pełnego wrażeń autokaru Skorupiaków ku Wieliczce, do której dotarliśmy około 11-tej.
Podobno do wielickiej kopalni powinno się przyjechać kilka razy, bowiem każda z wycieczek po solnych podziemiach to inne wrażenia i inne wspomnienia. Dlaczego? Otóż za każdym razem, kiedy przemierza się turystyczne szlaki, kopalnię można zobaczyć odmiennie. A my spacerując po jej krużgankach, podziwialiśmy solne dzieła sztuki, jezioro solankowe, mające uzdrawiającą moc, czy zapierającą dech Kaplicę św. Kingi, będącą największą w Europie podziemną świątynią, wciąż spełniająca funkcje sakralne. Nasze zwiedzanie, które ubarwione było opowieściami przewodnika – górnika z Kopalni Soli, zakończyło się w iście królewskim miejscu, bo wielkiej sali balowej, gdzie delektowaliśmy się obiadem.
Pełni sił witalnych, wyruszyliśmy w stronę dostojnego Krakowa, w którym spędziliśmy cztery godziny, przemierzając urokliwe ulice dawniejszej stolicy Polski, zwiedzając Zamek Królewski na Wawelu, Barbakan - najbardziej wysuniętą na północ część fortyfikacji miejskich Krakowa, znajdujący się na Plantach przed Bramą Floriańską, czy Kościół Mariacki.
Punktem końcowym wycieczki był Klub pod Jaszczurami, przepełniony duchem sportowym, bowiem kibicowaliśmy Biało-Czerwonym w meczu mundialowym przeciwko Meksykowi.
W drogę powrotną do Kłobucka wyruszyliśmy o godzinie 18.30, docierąc szczęśliwie na miejsce o 21.00. Podróż – mimo iż jednodniowa, była wyjątkową lekcją kultury, historii i patriotyzmu.W pamięci pozostały mądre przekazy przewodników i niezapomniane chwile.
Koszarowe przygody walecznych Skorupiaków
Klasy mundurowe ze Skorupki odbyły kolejne już w tym roku zajęcia koszarowe, podczas których uczniowie klas pierwszych byli wprowadzani w arkana sztuki wojskowej. Ich instruktorami byli starsi koledzy z klas drugich i trzecich, a nad wszystkim pieczę trzymali absolwenci klas mundurowych, którzy pomimo ukończenia szkoły i pójścia w świat, nadal chętnie wracają, działając czynnie w środowisku strzeleckim Zespołu Szkół nr 3.
17W trakcie zajęć uczniowie zapoznawali się z budową i zasadą działania broni strzeleckiej, tak krótkiej, jak i długiej. Największy nacisk kładziono na bezpieczeństwo posługiwania się bronią podczas jej eksploatacji i przenoszenia.
Broń treningową wykorzystywaną podczas ćwiczeń, jak zawsze udostępniła szkole firma Fort Military Institute z Częstochowy, która dysponuje bogatym asortymentem umundurowania,rekwizytów i replik broni, które wypożycza na potrzeby produkcji filmowych. Dzięki tej współpracy, uczniowie klas mundurowych naszej szkoły uzyskują darmowy dostęp do broni ,,bezpiecznej”, czyli pozbawionej cech bojowych i zatwierdzonej przez laboratorium policyjne oraz nabywają umiejętności niezbędne do kontynuowania swej życiowej przygody z Wojskiem Polskim w dorosłym życiu.
Nasza szkoła, a zwłaszcza klasy mundurowe, mają swych przedstawicieli we wszystkich służbach Rzeczypospolitej Polskiej, w tym, najbardziej elitarnej jednostce Wojska Polskiego – Jednostce Wojskowej Komandosów.
Kolejnym blokiem szkoleniowym była pierwsza pomoc na polu walki, zwłaszcza sztuka prawidłowego zakładania stazy - taktycznej opaski uciskowej, w warunkach polowych. Umiejętność ta jest dziś w Wojsku Polskim podstawową, dlatego trening w tym zakresie trzeba wprowadzać już w szkole średniej.
Podsumowaniem dotychczasowego bloku szkoleniowego były nocne zajęcia taktyczne z elementami gry terenowej, dostarczające niezapomnianych wrażeń, satysfakcji, ale i wymuszające wykazania się odpowiednimi umiejętnościami. Aby jednak zajęcia były w pełni bezpieczne, nad młodzieżą o żołnierskich sercach, czuwała nad kłobucka policja.
Udział uczniów w realizacji filmu dokumentalnego
W dniach 18-20 listopada 2022 roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w realizacji filmu dokumentalnego, opisującego losy żołnierzy wyklętych powiatu kłobuckiego, walczących w oddziale ,,Jaguara”. Film ma za zadanie przybliżyć naszej młodzieży postać Stanisława Lisieckiego ,,Jaguara”, dowódcy oddziału partyzanckiego Konspiracyjnego Wojska Polskiego, który działał w roku 1946 na terenie Ziemi Kłobuckiej. W walce z okupacją komunistyczną i ,,utrwalaczami władzy ludowej”, czyli instalatorami sowieckiego komunizmu w Polsce, Ziemia Kłobucka złożyła daninę krwi nie mniejszą, niż za poprzedniej okupacji – niemieckiej. I o tym będzie ten film.
20Na planie zdjęcia wykonywał nasz uczeń – Kacper Szmigiel, dzięki któremu możemy poznać realia tamtej epoki. Kolejne zdjęcia Kacpra, jak i innych fotografów, będą sukcesywnie publikowane. Premiera filmu już wkrótce, mamy nadzieje, że trafi także do kłobuckiego MDK i jako pomoc naukowa dla nauczycieli historii.
Film powstaje we współpracy z takimi organizacjami, jak: Pamiętamy , Jednostka Strzelecka "Warszyc", Zespołu Szkół nr 3 w Kłobucku oraz Fundacja Rozwoju Aktywności Społecznej im. ks. Kazimierza Znamirowskiego 👊
#KonspiracyjneWojskoPolskie
#ŻołnierzeWyklęci
#Jaguar
#ArmiaKrajowa
Święty Mikołaj na Kresach
Podobno bogatym nie jest ten kto posiada, ale ten, kto daje. A świat, jak wiemy potrzebuje dobra i ogromnej siły wsparcia. I tę wyjątkową moc otrzymają i poczują od bogatych Skorupiaków mieszkańcy obwodu lwowskiego. Otóż po raz kolejny młodzież naszej szkoły udowodniła, że solidaryzuje się z rodakami zamieszkującymi Kresy Wschodnie i licznie wsparła październikową zbiórkę. Wolontariusze i opiekunowie Szkolnego Koła Wolontariatu, wraz z panią Aleksandrą Ciesielską, włączyli się w organizację akcji, zbierając słodycze, przybory szkolne i dary żywnościowe od wszystkich klas. Kilku z nich - oprócz przyniesionej żywności, załączyło także kartki świąteczne z życzeniami i pozdrowieniami dla beneficjentów akcji. Zebrane paczki zostały przekazane Towarzystwu Patriotycznemu Kresy w Częstochowie.
Dziękujemy wszystkim tym, którzy zaangażowali się w zbiórkę, żywiąc nadzieję, że każda z podarowanych paczek wniesie w życie dzieciaków zamieszkujących Kresy radość oraz uśmiech i choć na moment pozwoli zapomnieć o trudnym dla nich czasie.
Archiwum Aktualności