Otóż w dniach 13.09-15.09.2021 - wraz ze swoimi wychowawcami i opiekunami: p. Wiolettą Sosnecką, p. Wojciechem Martyką i p. Adamem Nowakiem – młodzi i ciekawi świata podróżnicy, udali się do malowniczych miast naszego kraju.
Podróż swą zaczęliśmy od Puław i zwiedzania Muzeum Czartoryskich, zlokalizowanego we wnętrzach klasycystycznego pałacu, będącego siedzibą tego magnackiego rodu. Następnie był spacer po malowniczym parku pałacowym w stylu angielskim, pośród drzew pomnikowych do Domku Gotyckiego oraz Świątyni Sybilli.
Kolejnym etapem była wyjątkowa perełka, a mianowicie Kazimierz Dolny. Znakiem rozpoznawczym tego miejsca są barwnie zdobione kamienice i artystyczna atmosfera. Zwiedziliśmy kościoła farnego p.w. św. Jana Chrzciciela, który został ufundowany przez Kazimierza Wielkiego, ruiny zamku - zespół fortyfikacji miejskich z Wieżą Łokietka, kościół i Klasztor Franciszkanów. Przeszliśmy również na Górę Trzech Krzyży, z której rozpościera się przepiękny widok na dolinę Wisły. A potem spacer po rynku z zabytkowymi kamieniczkami i studnią.
Wieczorem udaliśmy się do Lublina do hotelu Arche, w którym gościliśmy przez dwie doby.
Kolejny dzień rozpoczęliśmy od zwiedzania szczególnego miejsca – miejsca, przepełnionego ogromnym cierpieniem człowieka - obozu koncentracyjnego w Lublinie nazywanego Majdankiem, który powstał na mocy decyzji Heinricha Himmlera w lipcu 1941.
Następnie spacer z Placu Łokietka przez Bramę Krakowską w pozostałościach dawnych murów obronnych na odrestaurowane Stare Miasto, które zachwyca mnogością barwnych renesansowych i klasycystycznych kamieniczek oraz przytulnych kafejek. Zwiedziliśmy również kaplicę Trójcy Świętej, basztę, Ratusz, Archikatedrę Lubelską.
Lublin zachwycał również wieczorną porą.
Ostatnim etapem naszej wycieczki był Sandomierz. Świadectwem tysiącletniej historii miasta jest ponad 120 znajdujących się tu zabytków, a o uroku tego miejsca decyduje także malownicze położenie na nadwiślańskiej skarpie i wyjątkowy klimat ujmujących uliczek i zaułków.
Podróż szlakiem renesansowych miast była dla wszystkich wspaniałą lekcją geografii, przyrody i historii. W pamięci pozostały mądre przekazy przewodników, niezapomniane chwile w promieniach pięknego słońca, a w sercach tysiące zdjęć.