• 1 grudnia 2022 - Światowy dzień AIDS

     • 1 grudnia obchodzony jest Światowy Dzień AIDS. Jest to jedna z ośmiu najważniejszych kampanii na rzecz zdrowia publicznego, zainicjowanych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) w 1988 roku.

      Tegoroczne hasło przyjęte z okazji Światowego Dnia AIDS przez Wspólny Program Narodów Zjednoczonych ds. HIV/AIDS brzmi: Wyrównujmy (ang. Equalize) i jest wezwaniem do działania.

      Dane UNAIDS dotyczące globalnej odpowiedzi na HIV pokazują, że w ciągu ostatnich dwóch lat pandemii COVID-19 i innych światowych kryzysów, postęp w walce z AIDS spowolnił, a zasoby się skurczyły, w rezultacie zagrożone są miliony istnień ludzkich.

      Pozostało tylko osiem lat do osiągnięcia wyznaczonego na 2030 rok celu, jakim jest wyeliminowanie AIDS jako globalnego zagrożenia dla zdrowia. Należy pilnie zająć się nierównościami ekonomicznymi, społecznymi, kulturowymi i prawnymi, które dodatkowo pogłębiła pandemia. Koniec AIDS można osiągnąć tylko wtedy, gdy te problemy zostaną rozwiązane. Przywódcy krajów muszą działać odważnie i odpowiedzialnie,  a my wszyscy, , musimy włączyć się w te działania aby również pomóc w tej walce.

      Popieramy przesłanie Winnie Byanyimy, dyrektora wykonawczego UNAIDS, na 1 grudnia: „Możemy zakończyć AIDS – jeśli zlikwidujemy nierówności, które je utrwalają. W Światowy Dzień AIDS podzielmy się przesłaniem, że wyeliminowanie nierówności będzie miało korzystny wpływ na każdego z nas”. „Aby wszyscy byli bezpieczni, aby chronić zdrowie wszystkich, wyrównujmy. Equelize”.

      HIV od lat dotyka miliony osób na całym świecie. W 2021 roku:

      38 400 000 osób żyło z HIV;

      • 650 000 osób zmarło z przyczyn związanych z HIV;
      • wykryto 1 500 000 nowych zakażeń HIV;
      • 28 700 000 osób dorosłych żyjących z HIV otrzymywało terapię antyretrowirusową.

      W naszym kraju, według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH – Państwowego Instytutu Badawczego, od wdrożenia badań w 1985 r. do 31 grudnia 2021 r. zakażenie HIV stwierdzono u 27 552 osób. Ogółem odnotowano 3 868 zachorowań na AIDS. 1 448 chorych zmarło.

      W połowie listopada 2022 r. leczeniem ARV w Polsce objętych było ok. 18 tys. pacjentów, w tym 181 dzieci. Leczenie jest prowadzone i finansowane w ramach Rządowego Programu Polityki Zdrowotnej pn. „Leczenie antyretrowirusowe osób żyjących z wirusem HIV w Polsce na lata 2022–2026”.

      W dniu 1 grudnia zachęcamy do włączenia się do obchodów Światowego Dnia AIDS poprzez przypięcie do ubrania lub/i udostępnianie poprzez swoje kanały informacyjne (media społecznościowe, strona internetowa) Czerwonej Kokardki – symbolu solidarności z osobami żyjącymi z HIV, chorymi na AIDS i ich rodzinami/ bliskimi.

      Krajowe Centrum ds. AIDS przyłącza się również do zaproszenia, wystosowanego przez Polską Fundację Pomocy Humanitarnej „Res Humanae”, do udziału w organizowanej z okazji Światowego Dnia AIDS XXIX Konferencji „Człowiek żyjący z HIV w rodzinie i społeczeństwie”. W tym roku Konferencja odbędzie się w dniach 30 listopada–1 grudnia. Konferencja jest największym forum dyskusyjnym poświęconym zagadnieniom HIV i AIDS pod kątem medyczno-społecznym, organizowanym z okazji Światowego Dnia AIDS w naszym kraju.

      Krajowe Centrum ds. AIDS patronuje następującym sesjom:

      • Kryzys migracyjny w kontekście zdrowia. Testowanie w kierunku zakażeń przenoszonych drogą płciową – doświadczenia międzynarodowe.
      • Nowe doniesienia dotyczące zapobiegania HIV i leczenia AIDS.
      • Aktualne problemy zakażeń HIV i koinfekcji.

      Konferencja będzie prowadzona w systemie hybrydowym. Więcej informacji, program oraz warunki uczestnictwa znajdują się pod linkiem https://aids2022.pl/

      Serdecznie zapraszamy!

      W naszej szkole systematycznie podnosimy wiedzę uczniów na temat profilaktyki HIV i leczenia AIDS poprzez zajęcia i warsztaty edukacyjne prowadzone przez nauczycieli, audycje radiowęzłowe, konkursy tematyczne oraz przekazywanie młodzieży aktualnych informacji, broszur i materiałów edukacyjnych.

      Informacja pochodzi ze strony Krajowego Centrum ds. Aids - Agenda Ministerstwa Zdrowia.

     • I Szkolny Turniej E-sportowy w League of Legends

     • Z ogromną przyjemnością chcemy Was poinformować, że zorganizowany z inicjatywy uczniów klasy 2de I Szkolny Turniej E-sportowy w League of Legends odbędzie się pod honorowym patronatem JM Rektora Politechniki Częstochowskiej Prof. dr. hab. inż. Norberta Sczygiola.

      Od najbliższej soboty siedem pięcioosobowych zespołów stanie do boju na wirtualnej arenie, gdzie wykorzystają swoje umiejętności taktyczne, strategiczną współpracę i stalowe nerwy w starciu z przeciwnikami. Zapraszamy do śledzenia wydarzenia na stronach internetowych szkoły.

      W ramach otrzymanego patronatu honorowego Politechniki Częstochowskiej najlepsze zespoły turnieju e-sportowego czeka niespodzianka zorganizowana w murach uczelni.

     • Szkolna demokracja - przekazanie władzy Samorządu Uczniowskiego

     • Wybory Samorządu Uczniowskiego to szkolna tradycja, która - jak się okazuje - coraz częściej staje się jednym z ważniejszych wydarzeń wśród Skorupiaków. To właśnie Samorząd umożliwia uczniom realny udział w życiu szkoły poprzez możliwość podejmowania decyzji, realizację ich potrzeb i pomysłów. Wybory, mające powołać w roku szkolnym 2022/2023 grupę chętnych do pracy i pełnych ciekawych pomysłów odbyły się drogą tajnego głosowania, a 10 listopada odbyło się uroczyste przekazanie władzy Samorządu Uczniowskiego. Ustępujący samorząd podziękował za owocną współpracę Pani Dyrektor, Pani Wicedyrektor oraz opiekunowi.

      W skład nowego Prezydium Samorządu Uczniowskiego weszli:

       Izabela Mika - przewodnicząca,

      Kacper Paciepnik – I zastępca,

       Martyna Mazik – II zastępca,

      Aleksandra Tomsia – sekretarz,

       Ewa Cieślik - skarbnik. 

      Opiekunowie: Pani Aleksandra Przygoda oraz Pan Mariusz Wilk.

      Zwycięzcom gratulujemy!!!

     • Koszarowe przygody walecznych Skorupiaków

     • Klasy mundurowe ze Skorupki odbyły kolejne już w tym roku zajęcia koszarowe, podczas których uczniowie klas pierwszych byli wprowadzani w arkana sztuki wojskowej. Ich instruktorami byli starsi koledzy z klas drugich i trzecich, a nad wszystkim pieczę trzymali absolwenci klas mundurowych, którzy pomimo ukończenia szkoły i pójścia w świat, nadal chętnie  wracają, działając czynnie w środowisku strzeleckim Zespołu Szkół nr 3.

      W trakcie zajęć uczniowie zapoznawali się z budową i zasadą działania broni strzeleckiej, tak krótkiej, jak i długiej. Największy nacisk kładziono na bezpieczeństwo posługiwania się bronią podczas jej eksploatacji i przenoszenia.

      Broń treningową wykorzystywaną podczas ćwiczeń, jak zawsze udostępniła szkole firma Fort Military Institute z Częstochowy, która dysponuje bogatym asortymentem umundurowania,rekwizytów i replik broni, które wypożycza na potrzeby produkcji filmowych. Dzięki tej współpracy, uczniowie klas mundurowych naszej szkoły uzyskują darmowy  dostęp do broni ,,bezpiecznej”, czyli pozbawionej cech bojowych i zatwierdzonej przez laboratorium policyjne oraz  nabywają umiejętności niezbędne do kontynuowania swej życiowej przygody z Wojskiem Polskim w dorosłym życiu.

      Nasza szkoła, a zwłaszcza klasy mundurowe, mają swych przedstawicieli we wszystkich służbach Rzeczypospolitej Polskiej, w tym, najbardziej elitarnej jednostce Wojska Polskiego – Jednostce Wojskowej Komandosów.

      Kolejnym blokiem szkoleniowym była pierwsza pomoc na polu walki, zwłaszcza sztuka prawidłowego zakładania stazy - taktycznej opaski uciskowej, w warunkach polowych. Umiejętność ta jest dziś w Wojsku Polskim podstawową, dlatego trening w tym zakresie trzeba wprowadzać już w szkole średniej.

      Podsumowaniem dotychczasowego bloku szkoleniowego były nocne zajęcia taktyczne z elementami gry terenowej, dostarczające niezapomnianych wrażeń, satysfakcji, ale i wymuszające wykazania się odpowiednimi umiejętnościami. Aby jednak zajęcia były w pełni bezpieczne, nad młodzieżą o żołnierskich sercach, czuwała nad  kłobucka policja.

     • Święty Mikołaj na Kresach

     • Podobno bogatym nie jest ten kto posiada, ale ten, kto daje. A świat, jak wiemy potrzebuje dobra i ogromnej siły wsparcia. I tę wyjątkową moc otrzymają i poczują od bogatych Skorupiaków mieszkańcy obwodu lwowskiego. Otóż po raz kolejny młodzież naszej szkoły udowodniła, że solidaryzuje się z rodakami zamieszkującymi Kresy Wschodnie i licznie wsparła październikową zbiórkę. Wolontariusze i opiekunowie Szkolnego Koła Wolontariatu, wraz z panią Aleksandrą Ciesielską, włączyli się w organizację akcji, zbierając słodycze, przybory szkolne i dary żywnościowe od wszystkich klas. Kilku z nich - oprócz przyniesionej żywności, załączyło także kartki świąteczne z życzeniami i pozdrowieniami dla beneficjentów akcji. Zebrane paczki zostały przekazane Towarzystwu Patriotycznemu Kresy w Częstochowie.

      Dziękujemy wszystkim tym, którzy zaangażowali się w zbiórkę, żywiąc nadzieję, że każda z podarowanych paczek wniesie w życie dzieciaków zamieszkujących Kresy radość oraz uśmiech i choć na moment pozwoli zapomnieć o trudnym dla nich czasie.

     • Wizyta w Zakładzie Karnym w Herbach

     • Ojczyzna to wielki zbiorowy obowiązek.
      Cyprian Kamil Norwid

      Każdy człowiek ma obowiązki względem swojej Ojczyzny, a tym największym jest miłość i szacunek do własnego kraju oraz wspólna praca. Poczucie takiego obowiązku sprawia, że wielu młodych ludzi wstępuje w szeregi wojska, policji, czy też służby więziennej. Bo służba to duma i honor.

      Chcesz chronić społeczeństwo – to wstąp do służby więziennej. Słowa te były przewodnim hasłem wyjątkowej lekcji, w której uczestniczyli uczniowie klas czwartych wraz z p. pedagog – Aleksandrą Desperak i p. profesorem Adamem Nowakiem.-  w Zakładzie Karnym w Herbach. Funkcjonariusze opowiedzieli młodzieży o etosie pracy w służbie więziennej, codziennych jej trudach i zasadach rekrutacji. Pani ppor. Agata Leśnikowska, pełniąca służbę na stanowisku starszego psychologa – w  interesujący i przystępny sposób przybliżyła uczestnikom spotkania metody i środki oddziaływania indywidualnego oraz programy readaptacji społecznej dla osób pozbawionych wolności, przybliżając podstawowe cele, jakie postawiono przed Służbą Więzienną.

      Wiedza teoretyczna była wzbogacona również poprzez zajęcia w terenie. Uczniowie mieli okazję zapoznać się z warunkami, jakie zapewniane są osadzonym w tutejszej jednostce. Spacerniak wyposażony w przyrządy do ćwiczeń, sala dydaktyczna, świetlice, biblioteka, kaplica – to tylko niektóre z miejsc na terenie jednostki, gdzie byli obecni.

      Wiedzę o wykonywanych przez funkcjonariuszy obowiązkach przekazali – mł. chor. Maciej Przybylski i sierż. sztab. Piotr Olszewski, prezentując, jakie działania należy podjąć, aby zapewnić bezpieczeństwo i porządek w herbskim więzieniu. Nie zabrakło również informacji o przepisach, na podstawie których  realizują wyznaczone zadania.

      Wizyta w Zakładzie Karnym miała charakter zarówno edukacyjny, jak i wychowawczo-  prewencyjny, w trakcie której istotnym przesłaniem były słowa, jak należy kierować swoim życiem, aby wybory, których dokonujemy nie doprowadziły do pobytu w izolacji więziennej.

      Podsumowaniem tej wartościowej lekcji niech będą słowa jednego z naszych uczniów: Nie każdy może być funkcjonariuszem – nie wiedziałem, że to taka trudna służba. Zupełnie inaczej niż w filmach…Były one wyrazem szacunku i uznania dla pracy funkcjonariuszy.To było nasze pierwsze, ale z pewnością nie ostatnie spotkanie w tym miejscu.

      https://www.sw.gov.pl/aktualnosc/zaklad-karny-herby-chcesz-chronic-spoleczenstwo-zostan-funkcjonariuszem-sluzby-wieziennej

     • Warszawski dzień

     • Dalajlama mawiał - Raz do roku pojedź w miejsce, w którym jeszcze nie byłeś. Ale są takie miejsca, które ze względu na historię, kulturę i atrakcyjność  odwiedza się częściej, bo nigdy się nie znudzą i wciąż będą zachwycać.  Takim szczególnym, o którym śpiewał Czesław Niemen -  Miasto moje, a w nim najpiękniejszy mój świat, najpiękniejsze dni... jest Warszawa.

      I to właśnie tam, do naszej stolicy, w dniach 19-20 października udali się – wraz ze swoimi wychowawcami: mgr Olgą Kaletą, mgr Justyną Garus-Kempą oraz mgr Karoliną Wysowską,  uczniowie klas 3a, 3c i 2c.

      Zwiedzanie miasta rozpoczęto od Placu Piłsudskiego, by móc zobaczyć Grób Nieznanego Żołnierza i uczcić pamięć poległych w walce o niepodległość. Stamtąd już – wraz z przewodnikiem, pomaszerowaliśmy na Stare Miasto, które zachwyca kunsztem architektury i budową o kształcie prostokąta, a następnie na Plac Zamkowy, by móc podziwiać piękno Zamku Królewskiego w stylu barokowo - klasycystycznym. Z Placu Zamkowego ulicą Świętojańską udaliśmy się w stronę Rynku Starego Miasta obudowanego zrekonstruowanymi kamieniczkami mieszczańskimi,  mijając Bazylikę pod wezwaniem Męczeństwa św. Jana Chrzciciela. Centralną część Rynku zajmuje pomnik Warszawskiej Syrenki. -  herbowe godło stolicy.

      Punktem kulminacyjnym pierwszego dnia wycieczki było zwiedzanie Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. To miejsce o wyjątkowych walorach edukacyjnych i wychowawczych, które opowiada trudną i skomplikowaną powojenną historię Polski. 

      Po tym pełnym wrażeń dniu udaliśmy się na zasłużony odpoczynek do hotelu, gdzie spożyliśmy smaczny posiłek.

      Drugi dzień naszego pobytu w Warszawie był równie udany. Otóż po śniadaniu i wymeldowaniu się z hotelu, podekscytowani kolejnymi wrażeniami wyruszyliśmy na Stadion Narodowy, by zwiedzać m.in. szatnie sławnych piłkarzy, sale konferencyjną, a także miejsce, w którym przebywają dziennikarze podczas meczu. Wchodząc na trybuny,  wspięliśmy się na sam ich szczyt, podziwiając z góry ogrom tego obiektu. Naprawdę robi wrażenie! Wśród nas jest wielu kibiców piłki nożnej, dlatego też wizyta w tym miejscu była spełnieniem marzeń wielbicieli sportu.

      Dzień był wyjątkowo pogodny, dlatego też  spacer po Łazienkach Królewskich, by móc się poczuć niczym bohaterowie z powieści Prusa Lalka – to konieczność. Największe wrażenie zrobił na nas  Teatr na Wyspie, a w szczególności półkolista widownia, scena położona na sztucznej wyspie i rząd kamiennych rzeźb, przedstawiających sławnych autorów dramatycznych. Uczestnicy wycieczki zachwycali się także florą i fauną tego parku, do zdjęć "pozowały" nam przepiękne pawie i liczne wiewiórki.

      Wracając do autokaru wstąpiliśmy do Muzeum Geologicznego Państwowego Instytutu Geologicznego, podziwiając zbiór skał, odzwierciedlający geologiczną budowę naszego kraju. Ostatnim punktem programu wycieczki była Galeria Handlowa. To tam spędziliśmy wolny czas, buszując po sklepach i posilając się przed drogą powrotną do domu.

      Warszawska podróż była wyjątkową lekcją geografii, przyrody i historii. W pamięci pozostały mądre przekazy przewodników, niezapomniane chwile w promieniach pięknego słońca, a w sercach tysiące zdjęć.

     • Greetings from London!

     • Podobno jest jakiś magiczny magnetyzm w podróżowaniu i powracaniu kompletnie odmienionym. Tę magię poczuliśmy my – ciekawe świata Skorupiaki. Otóż pod opieką naszych profesorów – p. Beaty Wojtowicz, p. Bożeny Dewódzkiej i p. Wojciecha Martyki mieliśmy przyjemność zwiedzić wielokulturowy, barwny i tętniący całą dobę życiem  Londyn.

      W podróż wyruszyliśmy w poniedziałek 10 października. Po wielogodzinnej wyprawie i dotarciu do królewskiej stolicy, od razu rozpoczęliśmy zwiedzanie. Spacerując po Kensington Gardens, podziwialiśmy pomnik wielkiego mecenasa sztuki - księcia Alberta i wybudowaną na jego cześć znaną na całym świecie salę koncertową Royal Albert Hall, a dalej  Buckingham Palace. Odbywając rejs po Tamizie,  z pokładu  chłonęliśmy  piękno wyjątkowych londyńskich budowli, zachwycając się panoramą stolicy z London Eye. Uwieńczeniem wrażeń z pierwszego dnia były wspólne zdjęcia na tle Houses of Parliament i Big Ben’a. 

      Kolejny dzień to dalsze atrakcje. Otóż pojechaliśmy do  słynnego i niezwykle klimatycznego miasteczka uniwersyteckiego Cambridge, w którym znajduje się 31 kolegiów znanych z licznych noblistów. Po południu zwiedzaliśmy fantastyczne National History Museum, zachwycając się szkieletami dinozaurów oraz figurami ssaków w ich oryginalnych rozmiarach. Uwieńczeniem był spacer wzdłuż  najsłynniejszej ulicy handlowej Londynu - Oxford Street.

      Dzień czwarty rozpoczęliśmy od wizyty w drugim - znanym na całym świecie miasteczku uniwersyteckim - Oxfordzie, podziwiając przepiękne budynki kolegialne oraz miejsca, gdzie kręcone były sceny z filmu ‘Harry Potter’. Następnie udaliśmy się do urokliwego miasteczka Stratford-on-Avon, gdzie urodził się, spędził część swego życia, zmarł i został pochowany William Shakespeare.

      W piątym dniu naszej wyprawy udaliśmy się do siedziby króla Karola III w Windsorze. Niestety, nie zastaliśmy Go w zamku, ale mieliśmy okazję zwiedzić salony jednego ze skrzydeł posiadłości i podziwiać zgromadzone tam liczne dzieła sztuki. Dzięki audioguide’om była to tez świetna lekcja rozumienia ze słuchu, gdyż to właśnie one informowały nas o przeznaczeniu, historii i zdobieniach poszczególnych sal zamkowych. Następnie udaliśmy się do St. Georges’s Chapel (kaplica św.  Jerzego), oddając cześć pochowanym tam członkom kolejnych rodów królewskich, w tym niedawno zmarłej królowej Zjednoczonego Królestwa Elżbiecie II.

      Wisienką na torcie była jedna z największych londyńskich  atrakcji - Muzeum Madame Tussaud’s. Tutaj mogliśmy zrobić zdjęcia u boku sławnych woskowych postaci ze świata historii, filmu, sportu i show-biznesu, a także odbyć przejażdżkę londyńską taksówką wiozącą nas przez wieki brytyjskiej historii. Byliśmy również z wizytą w świecie Star Wars oraz Avengers oraz obejrzeliśmy spektakularny film w technologii 4D, w którym superbohaterowie po raz kolejny ratują świat.

      W ostatnim dniu naszego pobytu w Londynie poruszaliśmy się londyńskim metrem, podmiejską koleją i autobusami piętrowymi. Rano zwiedzaliśmy słynną twierdzę the Tower of London, następnie spacerując przez most zwodzony Tower Bridge wzdłuż Tamizy, odbyliśmy tzw. Queen’s walk. Dalej udaliśmy się na stację King’s Cross na peron 9 i 3/4. Na koniec -  atrakcja dla kibiców futbolu - stadion Arsenal.

      Wieczorem  rozpoczęliśmy drogę powrotną do domu. Zmęczeni, ale pełni wrażeń i ciekawi następnych wypraw, które otworzą nam oczy i umysły na otaczający nas świat.

     • Dzień Edukacji Narodowej

     • Jest jedna forma wyrażenia sympatii nauczycielowi: uczenie się.
      J. Kurczab

      Dzień Edukacji Narodowej, potocznie nazywany Dniem Nauczyciela, to święto wszystkich nauczycieli, wychowawców oraz pracowników obsługi i administracji szkoły. Z tej okazji -  uczniowie klas IIc i IIIc wraz z wychowawcami: p. Olgą Kaletą i p. Karolina Wysowską, przygotowali akademię, podczas której młodzież miała okazję podziękować swoim profesorom i pracownikom szkoły za trud włożony w ich codzienne wykształcenie . Bowiem – jak pisał Beverly Conklin: Nauczyciel to ktoś bardzo wyjątkowy, kto potrafi wykorzystać swoją pomysłowość, dobroć i dociekliwy umysł do wypracowania rzadkiej umiejętności zachęcania innych do myślenia, marzenia, poznawania, próbowania, działania!

      W części oficjalnej - po wprowadzeniu sztandaru szkoły i wspólnym odśpiewaniu hymnu, p. Dyrektor Katarzyna Ściebura powitała nauczycieli, pracowników szkoły, uczniów oraz zaproszonych gości: Starostę Powiatu Kłobuckiego - p. Henryka Kiepurę i Przewodniczącą Prezydium Rady Rodziców przy Zespole Szkół nr 3 w Kłobucku – p.  Honoratę Kołodziej. Zarówno p. Honorata Kołodziej, jak i p. Henryk Kiepura życzyli wszystkim wytrwałości w dążeniu do wyznaczonych celów, cierpliwości w pokazywaniu  dobrej drogi młodym i radości płynącej z każdego dnia. Życzenia przekazała również p. Dyrektor, a także pogratulowała tym nauczycielom i pracownikom administracji, którzy w bieżącym roku zostali wyróżnieni nagrodami.

      W części artystycznej swoje talenty zaprezentowała młodzież, a na szczególną uwagę zasłużyła uczennica klasy IIa - Julia Jeziorowska, prezentując recital piosenek Agnieszki Osieckiej. Końcowym elementem uroczystości były życzenia i podziękowania w imieniu  uczniów szkoły, które przekazała przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego, a ubarwione zostały wręczeniem wszystkim pracownikom kwiatów. Pamiętajmy jednak, że szczególną formą sympatii dla szanownych Belfrów będzie szacunek, codzienny uśmiech i chętne przyswajanie wiedzy.