Taekwondo - Co to jest?
Taekwondo - sztuka walki pochodząca z Korei, pochodząca oficjalnie z 1955 roku. Jest to koreański sport narodowy. Twórcą i prawdziwym ojcem tej techniki samoobrony był Choi Hong Hi - koreański generał. Początkowo Taekwondo powstało jako technika walki militarnej. Obecnie sport zyskał międzynarodową popularność i trenuje się go w wielu krajach świata. Taekwondo uznano również za oficjalny sport olimpijski.
Jest to nie tylko sposób na ruch, ale także metoda na opanowanie stresu, znalezienie równowagi wewnętrznej i poprawę kondycji psychicznej. Nazwa taekwondo pozwala na częściowe rozszyfrowanie, na czym polega ten sport:
- tae - stopa lub uderzenie wykonywane za pomocą stopy;
- kwon - pięść lub uderzenie pięścią;
- do - sztuka, droga, intuicja w zachowaniu.
Technika ta pozwala na zdyscyplinowanie umysłu poprzez dyscyplinę ciała. Oprócz kształtowania charakteru taekwondo pozytywnie wpływa na zdrowie, pomaga utrzymać kondycję i ukształtować sylwetkę. Podstawowym elementem w tej sztuce walki są kopnięcia. Wykonuje się je w odpowiedni sposób, zachowując balans ciała i szukając wewnętrznych źródeł siły.
W dniu 16 września 2022 roku szkolna grupa redakcyjna przeprowadziła wywiad z Zosią Cichoń na temat jej pasji do taekwondo, treningów oraz form spędzania wolnego czasu.
Zapraszamy do przeczytania wywiadu z naszą reprezentantką!
-Skąd się wzięła twoja pasja do taekwondo?
-Na taekwondo pierwszy raz poszłam z przyjaciółką ze szkoły podstawowej 10 lat temu. Ona bardzo chciała trenować sztuki walki, mnie niekoniecznie interesował sport. Zdecydowałam się jednak towarzyszyć jej na pierwszych zajęciach. Trenowałyśmy razem przez około 3 lata, po czym ona zakończyła przygodę ze sportem. Ja natomiast nie poddałam się i kontynuuję zajęcia do dziś.
-Jak długo trenujesz w K.S Wojownik?
-W KS Wojownik trenuję od początku mojej sportowej drogi, czyli 10 lat.
-Co jest Twoim największym osiągnięciem sportowym?
-Moim największym osiągnięciem są medale z mistrzostw Polski. Pamiętam dzień, w którym zdobyłam brązowy medal na tych zawodach. Mimo że nie udało mi się wejść do finału, nie mogłam uwierzyć, że stanę na podium mistrzostw Polski. Z radości przez tydzień nie rozstawałam się z medalem. W każdej wolnej chwili wpatrywałam się w namalowanego na nim orzełka.
-Kto jest dla Ciebie największym wsparciem, jeśli chodzi o sport?
- Największym wsparciem są oczywiście moi rodzice i rodzina, ale przede wszystkim mój trener Artur Osuchowski. On zawsze potrafi mnie uspokoić, kiedy drżą mi nogi tuż przed walką. Jest dla mnie bardzo dużym wsparciem na macie, ale też w życiu. Trener Suchy zawsze stoi obok mnie, kiedy cieszę się z wygranej walki, ale też kiedy płaczę w kącie po nieudanym pojedynku. Jest dla zawodników prawdziwym przyjacielem.
-Czy masz rady dla osób, które chcą zacząć z taekwondo?
-Mój trener zawsze mówi, że taekwondo to zabawa dla wytrwałych. Osoby zaczynające sportową drogę powinny przede wszystkim się nie bać i spróbować swoich sił w koreańskiej sztuce walki. Regularne treningi wcześniej czy później sprawią, że dołączysz do elity taekwondo.
-Jak spędzasz wolne chwile?
-W wolnej chwili spędzam czas z przyjaciółmi, rozwijam swoją drugą pasję, którą jest rysowanie oraz trenuje boks. Lubię sprawdzać swoje możliwości w innych dyscyplinach sportowych. Poza tym umiejętności zdobyte na treningu boksu czy crosfitu pozwalają mi być jeszcze lepszym w taekwondo.
Mamy nadzieję, że Zosia zainspiruje kogoś z Was do rozpoczęcia swojej przygody z taekwondo bądź innymi sztukami walki. Dziękujemy Zosi za udzielenie wywiadu i życzymy Jej jeszcze większych sukcesów i osiągnięć!
Zespół redakcyjny w składzie;
Roksana Ranoszek - klasa III ap
Daria Wręczycka - klasa III ap
Aleksandra Desperak - Pedagog szkolny