• Poznaj Polskę - Kraków

• Mark Twain mawiał - Należy podróżować, by się czegoś nauczyć. W myśl powyższych słów, wyjątkową lekcję historii i  bogactwa kultury naszego kraju odebrali uczniowie klas III, którzy w ramach programu rządowego Poznaj Polskę, w dniu 22 listopada – wraz z opiekunami, p. Justyna Garus – Kempą, p. Aleksandrą Przygodą i p. Wojciechem Martyką,  wybrali się na wycieczkę do Kopalni Soli w Wieliczce i do Krakowa.

Podróż rozpoczęła się o godzinie 7.00 z chwilą wyjazdu wesołego i pełnego wrażeń autokaru Skorupiaków ku Wieliczce, do której dotarliśmy około 11-tej.

Podobno do wielickiej kopalni powinno się przyjechać kilka razy, bowiem każda z wycieczek po solnych podziemiach to inne wrażenia i inne wspomnienia. Dlaczego? Otóż za każdym razem, kiedy przemierza się  turystyczne szlaki, kopalnię można zobaczyć odmiennie. A my spacerując po  jej krużgankach, podziwialiśmy solne dzieła sztuki, jezioro solankowe, mające uzdrawiającą moc, czy zapierającą dech Kaplicę św. Kingi, będącą największą w Europie podziemną świątynią, wciąż spełniająca funkcje sakralne. Nasze zwiedzanie, które ubarwione było opowieściami przewodnika – górnika z Kopalni Soli, zakończyło się w iście królewskim miejscu, bo wielkiej sali balowej, gdzie delektowaliśmy się obiadem.

Pełni sił witalnych, wyruszyliśmy w stronę dostojnego Krakowa, w którym spędziliśmy cztery godziny, przemierzając urokliwe ulice dawniejszej stolicy Polski, zwiedzając Zamek Królewski na Wawelu, Barbakan -  najbardziej wysuniętą na północ część fortyfikacji miejskich Krakowa, znajdujący się na Plantach przed Bramą Floriańską,  czy Kościół Mariacki.

Punktem końcowym wycieczki był Klub pod Jaszczurami, przepełniony duchem sportowym, bowiem kibicowaliśmy Biało-Czerwonym w meczu mundialowym przeciwko Meksykowi.

W drogę powrotną do Kłobucka wyruszyliśmy o godzinie 18.30, docierąc szczęśliwie na miejsce o 21.00. Podróż – mimo iż jednodniowa,  była wyjątkową lekcją kultury, historii i patriotyzmu.W pamięci pozostały mądre przekazy przewodników i niezapomniane chwile.

• Poznaj Polskę – Wrocław

• Poznaj Polskę to tytuł projektu, dzięki któremu młodzież ma szansę zwiedzić wybrane miejsca w kraju, nie nadwerężając zbytnio portfela rodziców.  Wrocław, Kraków i Wieliczka, Warszawa –  te atrakcyjne miasta umieszczono na liście wycieczek w naszej szkole.  Pierwsza z nich – do stolicy Dolnego Śląska - odbyła się w środę, 16 listopada.  Jej uczestnikami byli w większości uczniowie klas drugich.

Młodzi wizytę w ,,mieście spotkań”(slogan promocyjny Wrocławia) zaczęli, oczywiście, od spotkania… z żyraaafami, misiami (jeszcze nie spały!), bajecznie kolorowymi rybami, czającymi się w zaroślach krokodylami… ZOO i mieszczące się na jego terenie Afrykarium  zamieniło ponury, mglisty listopadowy dzień w ciepłą, słoneczną egzotyczną przygodę z nurkowaniem w rafach koralowych włącznie. Pewną jej kontynuacją okazał się czas spędzony w Muzeum Przyrodniczym Uniwersytetu Wrocławskiego. Czego tam nie mają?! Rośliny z różnych stron świata, nasiona o dziwnych kształtach i niewiarygodnych rozmiarach, groźnie wyglądające owady, szkielety stworzeń małych i ogromnych, ptaki z fikuśnymi ogonkami i fantastycznymi dziobami…Raj dla miłośników natury i matki –Ziemi! Choć  listopadowa aura nie sprzyjała nadto spacerom po mieście, licealiści, rozgrzani wizytami w egzotycznych ,,krainach”, obejrzeli jeszcze Stare Miasto, sprawnie przemykając miedzy kroplami wody sączącej się z nieba. A Stare Miasto w deszczu i zapadającym zmroku stroiło się już do świąt Bożego Narodzenia, oblekało w światła, w czerwień i złoto, kusiło: ,,zostań jeszcze chwilę”, ,,wróć”. Tak pięknie wabiony, zapewne, niejeden tu wróci …

• Dzień integracyjny

• W dniu 10.10.2022r. odbył się dzień integracyjny klas pierwszych Skorupiaków. Samorząd Uczniowski, wraz z nauczycielami, przygotowali dla naszych pierwszaków ciekawe zadania oraz gry i zabawy, w trakcie których mieli okazję wykazać się nie tylko współpracą, ale i zdrową rywalizacją. Pomiędzy dobrą zabawą nie zabrakło czasu na posiłek.

Zachęcamy do obejrzenia zdjęć z dnia pełnego pozytywnych emocji.