• „Szkoła pamięta”

     • „Szkoła pamięta” to akcja Ministerstwa Edukacji i Nauki odbywająca się w okresie, w którym w sposób szczególny wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. W ten sposób inicjatywa nawiązuje do polskiej tradycji świat zadusznych.

      W tych dniach szczególnej zadumy i pamięci również uczniowie III Liceum Ogólnokształcącego w Kłobucku pamiętają o tych, którzy odeszli służąc Ojczyźnie, opiekując się min. pomnikiem poświęconym pamięci żołnierzy Konspiracyjnego Wojska Polskiego, którzy zginęli w walce z siłami Urzędu Bezpieczeństwa 26 sierpnia 1946 roku.

      Uczniowie klas mundurowych, zrzeszeni w Jednostce Strzeleckiej ,,Warszyc”, opiekują się pomnikiem w Borze Zapilskim, pow. Kłobucki już 4 lata. Co roku biorą udział w głównych uroczystościach w dniu 26 sierpnia. Z okazji świąt państwowych jak 1 marca (Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych), 15 sierpnia (Dzień Wojska Polskiego),  1 listopada (Święto Zmarłych), 11 listopada (Święto Odzyskania Niepodległości przez Polskę) – palą pod pomnikiem znicze, sprzątają go i składają wiązanki kwiatów.

      Pomnik znajduje się w miejscu starcia żołnierzy KWP, których otoczyły siły UB i upamiętnia żołnierzy pododdziału KWP dowodzonego przez Stanisława Lisieckiego ,,Jaguara” oraz córkę gospodarzy Marię Plazę, zastrzeloną przez UB za pomoc żołnierzom podziemia niepodległościowego.

       #SzkołaPamięta

     • "Jak przetrwać pandemię i nie zwariować?"

     • W dniu 26 października 2021 roku uczniowie III Liceum im. K. Kosińskiego w Kłobucku wzięli udział w konferencji zorganizowanej w MOK w Kłobucku pn. “Jak przetrwać pandemię i nie zwariować?”, podczas której omówiono następujące zagadnienia: Co wiemy o pandemii. Procedury i zasady ostrożności, Dlaczego warto się szczepić?, Jak wytrzymać ze sobą i swoją rodziną? Czego się tak naprawdę boimy w pandemii? Jak radzić sobie z lękiem i stresem? Jak kreatywnie wykorzystać swój czas wolny?

      Oficjalnego otwarcia wydarzenia dokonał Starosta Kłobucki Henryk Kiepura, witając wszystkich zgromadzonych uczestników.

      Głównym celem konferencji była promocja profilaktyki zdrowotnej. W jej trakcie, prowadzący wykłady omówili tematykę zagrożenia ze strony pandemii oraz skutków stresu wywołanego tą sytuacją.

      Młodzież aktywnie uczestniczyła w spotkaniu i dzięki niemu zyskała ugruntowaną wiedzę na temat aktualnej sytuacji związanej z wirusem.

     • Podsumowanie sportowych zmagań

     • Sportowe zmagania tradycyjnie rozpoczęto od sztafetowych biegów przełajowych. Nasze dziewczęta zajęły I miejsce. Na II stopniu podium uplasowali się chłopcy.

      Dziewczęta wystartowały w składzie: Julia Płuska, Dominika Książek, Amelia Mońka, Michalina Wydmuch, Oliwia Balcerzak oraz Julia Pietrzak.

      Drużynę chłopców tworzli: Kacper Ząbkowski, Jakub Kulej, Igor Krajewski, Jakub Meslik, Bartosz Kasprzak oraz  Kacper Krawczyk.

      W kolejnej konkurencji – tenisie stołowym -  dziewcząta: Maja Bladocha i Klaudia Ceglorz uplasowały się na II miejscu, chłopcy: Jakub Wydmuch i Poiotr Paliwoda na III stopniu podium.

      Kolejne zawody odbyły się w Konopiskach, gdzie nasi biegacze i biegaczki rywalizowały w zawodach rejonowych.  Dziewczęta w składzie: Zuzia Gancarek, Dominika Książek, Amelia Mońka, Michalina Wydmuch, Oliwia Balcerzak oraz Julia Pietrzak zajęły wysokie III miejsce.

      Nasi biegacze  w składzie: Kacper Ząbkowski, Jakub Kulej, Igor Krajewski, Jakub Meslik, Bartosz Kasprzak oraz Kacper Krawczyk uplasowali się na IV miejscu.

      W Zawodach Powiatowego Szkolnego Związku Sportowego nasi piłkarze zajęli drugie miejsce. W pierwszym meczu zremisowaliśmy 0-0 z Zespołem Szkół z Krzepic. Następnie zremisowaliśmy z Zespołem Szkół nr 2 1-1 (bramka Jakuba Kuleja) W ostatnim meczu wygraliśmy 3-1 z Zespołem Szkół nr 1 (bramki strzelili: Jakub Meslik, Jakub Kulej oraz Kacper Krawczyk). Reprezentację tworzyli : Piotr Paliwoda, Hubet Kuźnik, Maciej Tałaj, Jakub Meslik, Jakub Kulej, Kacper Ząbkowski, Oliwier Wojtasik, Bartosz Kasprzak, Kacper Krawczyk.

      W październiku rozegrano  zawody dziewcząt. Nasze piłkarki mogą mówić o sporym pechu, gdyż, zdaniem obserwatorów, na boisku prezentowały się najlepiej, niestety nie przełożyło się to na sportowy sukces. Bezbramkowy remis z Zespołem Szkół z Krzepic oraz porażka 0-1 z Zespołem Szkół nr 1 z Kłobucka sprawiły, że nasze dziewczęta zajęły najniższy stopień podium. Szkołę repretentowały: Martyna Leśko, Julia Płuska, Sara Chrząstek, Natalia Słonina, Oliwia Balcerzak, Julia Lizurej, Maja Wilczyńska, Izabela Żurkowska, Kinga Zając.

       

      Naszych sportowców do zawodów przygotowują nauczyciele wychowania fizycznego: Bartłomiej Saran, Mariusz Wilk oraz Aleksandra Przygoda.

     • Wojewódzki Konkurs Piosenki „Mój ulubiony przebój”

     • W dniu 21 października 2021 roku uczennice III Liceum Ogólnokształcącego im. K. Kosińskiego w Kłobucku: Julia Jeziorowska – kl. Ia, Nikola Bernad – kl. Ia oraz Julia Radzioch – kl. IIIcg wzięły udział w Wojewódzkim Konkursie Piosenki „Mój ulubiony przebój” zorganizowanym przez Miejski Ośrodek Kultury w Kłobucku pod Honorowym Patronatem Burmistrza Kłobucka.

      W wokalnych zmaganiach wystąpiło łącznie 74 wykonawców w 4 kategoriach konkursowych. Komisja w składzie: Lesław Podolski, Ewa Trzepióra, Kevin Wysocki, Kacper Polis,  podkreśliła wyskoki poziom wokalny wszystkich uczestników, trafny wybór piosenek konkursowych i przyznała naszym uczennicom dyplomy i podziękowania za udział.

     • Spotkania z doradcami zawodowymi

     • Jeśli jeszcze nie wiesz, co chciałbyś robić w przyszłości, nie masz konkretnych zainteresowań lub nie potrafisz samodzielnie rozpoznać swoich mocnych i słabych stron, bądź też nie wiesz jak zbudować swoją przyszłość zawodową, to znak, że zajęcia prowadzone przez doradców zawodowych z Mobilnego Centrum Informacji Zawodowej OHP w Częstochowie są stworzone właśnie dla Ciebie.

      Spotkanie, które odbyło się w naszej szkole w dniu jedenastego października 2021 roku, poświęcone było uczniom klas trzecich, którzy w tym roku szkolnym będą podejmować decyzje związane z planowaniem dalszej kariery zawodowej oraz z odpowiednim zaprezentowaniem się podczas przyszłych rozmów kwalifikacyjnych.

      Doradcy zawodowi: p. Justyna Sendelewska i p. Zbigniew Garski z Mobilnego Centrum Informacji Zawodowej w Częstochowie OHP wsparli uczniów w wyborze przyszłego kierunku nauki, przekazali aktualną informację o najbardziej pożądanych zawodach w roku 2022 i placówkach oświatowych, które kształcą młodzież i dorosłych.

      Udzielili również porad i informacji dotyczących indywidualnych predyspozycji zawodowych oraz obecnej sytuacji na rynku pracy.

      Serdecznie dziękujemy za owocne spotkania!

     • Akcja „Święty Mikołaj na Kresach” 2021

     • Wesprzyj naszych rodaków na Kresach Wschodnich!

      Co roku nasza szkoła bierze udział w akcji pomocy Polakom mieszkającym na terenach dawnych Kresów Wschodnich. Postanowiliśmy, że również i w tym, jakże niełatwym czasie, okażemy solidarność z naszymi rodakami w akcji „Święty Mikołaj z Polakami  na Kresach”.

      Wyrażamy nadzieję, że podobnie jak w latach ubiegłych także i w tym roku będziemy mogli liczyć na Wasze wsparcie i zaangażowanie.

      Tegoroczna akcja, wzorem lat ubiegłych, obejmować będzie pomoc materialną dla Polaków mieszkających na dawnych Kresach Wschodnich: terenów Litwy - Wileńszczyzny, Ukrainy – ziemi lwowskiej , a szczególnie Białoruś.

      W tym roku przebieg akcji, jest determinowany przez ciągle trwający stan epidemii. Z uwagi na powyższe tegoroczna akcja obejmować będzie zbiórkę środków pieniężnych za które Towarzystwo Patriotyczne „Kresy” w Częstochowie - Ogólnopolski Organizator Akcji – zakupi artykuły, które następnie przekaże naszym Rodakom.

      Datki do puszki będzie można składać na terenie szkoły. Oddelegowani uczniowie ze szkolnego Koła Wolontariatu będą przemierzać korytarze szkolne oraz odwiedzać uczniów w klasach.

      Zbiórka trwa od 19.09.2021 r. do 21.10.2021 r.

      DZIĘKUJEMY ZA OKAZANĄ POMOC

     • GDY GAŚNIE PAMIĘĆ LUDZKA, DALEJ MÓWIĄ KAMIENIE  - 13.12.1981 - PAMIĘTAMY

     • Nasza szkoła przystąpiła do projektu upamiętniającego 40 rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce - „GDY GAŚNIE PAMIĘĆ LUDZKA, DALEJ MÓWIĄ KAMIENIE  - 13.12.1981 - PAMIĘTAMY".

      Organizowany jest on przez Śląskiego Kuratora Oświaty Panią Urszulę Bauer. Partnerami projektu są: NSZZ "Solidarność, IPN Oddział w Katowicach, Stowarzyszenie "Dumni z Polski", Śląskie Centrum Wolności i Solidarności. Patronat nad projektem objęli:  Pani Jadwiga Wiśniewska – Poseł do Parlamentu Europejskiego oraz  Pan Jakub Chełstowski - Marszałek Województwa Śląskiego.

      W ramach projektu planowane są przedsięwzięcia:

      1. Organizacja w szkole pokazu filmu „Nie zabierajcie mamy”.
      2. Przeprowadzenie przez nauczycieli lekcji historii na temat stanu wojennego.
      3. Przygotowanie szkolnego kącika patriotyczno- historycznego: 40 LAT PO STANIE WOJENNYM.
      4. Udział uczniów w konkursie literackim.
      5. Zaprezentowanie na terenie szkoły wystawy przygotowanej przez IPN.

      Szczegóły na stronie: http://pamiec81.pl/