• Nasi uczniowie w Szwajcarii

          • W niedzielne popołudnie, 28.05.23, uczniowie naszej szkoły wyruszyli w podróż do Szwajcarii. Już po kilku kilometrach trasy było wesoło, a integracja między uczniami poszczególnych klas nabierała rozpędu. Po przekroczeniu granicy niemiecko-szwajcarskiej  ochom i achom nie było końca. To widok rysujących się na widnokręgu alpejskich  szczytów, wodospadów i malowniczych jezior z krystalicznie czystą wodą wprawiał naszą młodzież w zachwyt.

            Pierwszym punktem  programu pobytu Skorupek w Szwajcarii była przepiękna Lucerna z urokliwymi zaułkami, 700-letnim Mostem  Kaplicznym, pomnikiem „Umierającego Lwa” czy Ogrodem Lodowcowym, w którym dzięki nowoczesnej ekspozycji multimedialnej „Skalny świat” odbyliśmy podróż w czasie i poznaliśmy  historię powstania Alp. W labiryncie luster próbowaliśmy odnaleźć właściwą drogę wyjścia.

            Z kolei w Szafuzie mieliśmy możliwość zobaczyć  największy w Europie  wodospad Rheinfall - zwany Niagarą Europy. Panoramę 23-metrowej kaskady podziwialiśmy z zamku Laufen. Intensywny dzień zakończyliśmy przy zachodzie słońca nad Jeziorem Bodeńskim

            Pojechaliśmy także do Berna- szwajcarskiej stolicy, której starówka wpisana jest na listę UNESCO. Zatrzymaliśmy się przy  słynnym Bärenpark – parku zamieszkiwanym przez niedźwiedzie, od których wywodzi się nazwa stolicy, szliśmy ulicą Kramgasse, wzdłuż której na długości 6 km ciągną się kamienice z podcieniami, podziwialiśmy  katedrę św. Wincentego, zabytkowe fontanny z wodą zdatną do picia, wieżę zegarową Zytglogge z ruchomymi figurkami. Wymieniać by długo….

            Niezapomniany pozostanie dla nas czas, kiedy udaliśmy się w Alpy Berneńskie. Kolejką linowo-terenową wjechaliśmy na szczyt Harder Kulm (1.323 m), z którego podziwialiśmy niepowtarzalne widoki na słynne alpejskie „trio” – Eiger (3.970 m), Mönch (4.107 m) i Jungfrau (4.158 m) oraz na  jeziora Brienzersee i Thunersee. Dodatkową atrakcją szczytu była zawieszona w powietrzu platforma widokowa z częściowo przeszkloną podłogą.

            W drodze powrotnej do naszego niemieckiego schroniska młodzieżowego widzieliśmy malowniczą przełęcz Brünig z panoramą Jeziora Lungern oraz masywu legendarnej góry Pilatus. W  miejscowości Meiringen przeszliśmy spektakularny wąwóz rzeki Aare, którego ściany wznoszą się na wysokość 180 m.

            W ostatni dzień naszego pobytu w Szwajcarii zwiedziliśmy największe szwajcarskie miasto -Zurych – siedzibę największych szwajcarskich banków oraz ekskluzywnych butików. Zwieńczeniem naszego pobytu w Szwajcarii była wizyta w regionie Appenzell, gdzie w miejscowej serowni w Stein wytwarzany jest jeden z najbardziej znanych szwajcarskich serów. Nie obyło się oczywiście bez degustacji 5 rodzajów sera Appenzeller.

            To było  5 bardzo intensywnych dni w jednym z najpiękniejszych krajów w Europie. Nasza fascynacja Szwajcarią – jej urokliwą przyrodą, nietuzinkowymi zabytkami, niepowtarzalnym alpejskim krajobrazem oraz niezwykle przyjaznymi mieszkańcami pozostanie z nami na długo. Macie to jak w szwajcarskim banku! ;)

          • Jak przygoda, to tylko w Warszawie....

          • Jak przygoda, to tylko w Warszawie, w Warszawie, jak Warszawa to w maju, gdy kwitną bzy......słowa, które wyśpiewywała Irena Santor towarzyszyły uczestnikom wycieczki do stolicy  klas IIIdep, IIIb i poszczególnych osób z klas: IIa, IIb i II de, pod opieką wychowawców p. Wioletty Sosneckiej, p. Wojciecha Martyki i p. Adama Nowaka.
            Przygoda trwała trzy dni, rozpoczęła się 24 maja i skąpana była w promieniach wiosennego słońca, zapachu bzu, w otoczeniu trudnej, lecz wyjątowej historii tego miasta oraz jego kultury i atrakcyjności.

            Zwiedzanie rozpoczęto od Placu Piłsudskiego, by móc zobaczyć Grób Nieznanego Żołnierza i uczcić pamięć poległych w walce o niepodległość. Stamtąd – wraz z przewodnikiem, pomaszerowaliśmy Krakowskim Przedmieściem – bo, jak brzmią dalsze słowa piosenki: Krakowskim Przedmieściem ku schodom, Ku schodom ruchomym i w dół.Przygodo, warszawska przygodo,Gdzie szukać cię, jeśli nie tu? I tak podążyliśmy w stronę Starego Miasta, które zachwyca kunsztem architektury i budową o kształcie prostokąta, a następnie na Plac Zamkowy, by móc podziwiać piękno wnętrz Zamku Królewskiego w stylu barokowo – klasycystycznym.wraz ze stałymi eksponatami obrazów Jana Matejki.  Z Placu Zamkowego, ulicą Świętojańską udaliśmy się w stronę Rynku Starego Miasta obudowanego zrekonstruowanymi kamieniczkami mieszczańskimi,  mijając Bazylikę pod wezwaniem Męczeństwa św. Jana Chrzciciela. Centralną część Rynku zajmuje pomnik Warszawskiej Syrenki. -  herbowe godło stolicy. .

            Ostatnim punktem dnia było zwiedzanie Stadionu Narodowego - szatnie sławnych piłkarzy, sale konferencyjną, a także miejsce, w którym przebywają dziennikarze podczas meczu., trybuny, co dla fanów piłki nożnej  i nie tylko, było wyjątkową atrakcją. Wieczorem udaliśmy się zakwaterunek i nocleg do hotelu Arche, w którym gościliśmy przez dwie doby.

            Kolejny dzień rozpoczęliśmy od zwiedzania Muzeum Geologicznego, podziwiając zbiór skał, odzwierciedlający geologiczną budowę naszego kraju. Następnie spacer po Łazienkach Królewskich, by móc się poczuć niczym bohaterowie z powieści Prusa Lalka, dalej - przejście Traktatem Królewskim w stronę Muzeum Narodowego, w którym największa atrakcją był obraz Jana Matejki Bitwa pod Grunwaldem. Ostatnim punktem dnia była galeria handlowa Złote Tarasy.

            Trzeci dzień pobytu w Warszawie rozpoczęliśmy od zwiedzania  szczególnych miejsc – miejsc, , przepełnionych  ogromnym cierpieniem człowieka, walką o godność, wiarą w lepsze jutro – Muzeum Powstania Warszawskiego i Muzeum Ofiar Katynia. Pobyt w tych obiektach to szczególny potencjał edukacyjny w zakresie kształtowania historii żywej opartej o emocje i wartości. To niewiarygodne przeżycie, to możliwość wejścia w ówczesną sytuację, przeżycia na nowo i w indywidualny sposób tamtejszych wydarzeń.

            Warszawska podróż była wyjątkową lekcją geografii, przyrody i historii. W pamięci pozostały mądre przekazy przewodników, niezapomniane chwile w promieniach pięknego słońca, a w sercach tysiące zdjęć. Warszawa –  to o niej śpiewał Czesław Niemen -  Miasto moje, a w nim najpiękniejszy mój świat, najpiękniejsze dni...

          • W kłobuckim kościele jest skarbów wiele…

          • 26 maja 2023 roku, w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury w Kłobucku  odbyła się uroczysta gala podsumowująca I Regionalny Konkurs Plastyczny, zatytułowany  Matka Boża Kłobucka Niepokalana Ucieczka Grzeszników – w moich oczach. Jury konkursowe oceniało przede wszystkim zgodność prac z tematem, ogólny wyraz artystyczny, pomysłowość, w tym interpretację i przekaz religijny. Chodziło nie tylko o zaprezentowanie wizerunku Matki Bożej poprzez „wymalowanie” kopii, ale także przedstawienie kim jest dla współczesnego odbiorcy.

            Konkurs między innymi miał na celu: zwrócenie uwagi na piękno i bogactwo lokalnych dzieł i zabytków sakralnych, popularyzację wizerunku Matki Bożej Kłobuckiej Niepokalanej Ucieczki Grzeszników, umożliwienie dzieciom i młodzieży pogłębiania wiary oraz zaangażowania w życie Kościoła poprzez twórczość artystyczną.

            Do udziału w konkursie wpłynęło 174 prac w różnych kategoriach wiekowych i pomysłowej interpretacji tematu. Wyjątkową wrażliwością i talentem artystycznym wykazały się Skorupiaki, które nie tylko chętnie przystąpiły do wykonania swoich arcydzieł, ale  w kategorii szkół ponadpodstawowych zdobyli trzy pierwsza miejsca: I miejsce – Paulina Młyńczyk, II miejsce - Karolina Jura, III miejsce - Iga Jantos.

            Serdecznie gratulujemy!

            Warto nadmienić, iż w trakcie gali – która została uświetniona występem naszych Słowików – Julii Jeziorowskiej z klasy IIa i Wiktorii Przygody, z klasy IId,  Pani Dyrektor Zespołu Szkół nr 3 w Kłobucku - mgr Katarzyna Ściebura, za zaangażowanie wspólnoty szkolnej na wielu polach, otrzymała specjalne podziękowanie.

            Ponadto, grupa wolontariuszy pod opieką mgr Aleksandry Desperak, przyczyniła się do efektywnego przygotowania i przebiegu uroczystej ceremonii.

            Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie, uczestnictwo i pomoc oraz zapraszamy do obejrzenia nagrodzonych prac, znajdujących się w  Kościele św. Marcina w Kłobucku.

          • InstaLing na Skorupki

          • Nasze kreatywne i chłonne wiedzy Skorupiaki dołączyły do XX edycji programu InstaLing, wspomagającego naukę języka angielskiego. W projekcie - pod opieką  nauczyciela języka angielskiego p. Dawida Skwarczyńskiego, wzięli udział uczniowie klas II i III.  Do zadań należało wykonywanie codziennych sesji w trakcie których młodzież,  logując się do programu Insta.Ling, ćwiczyła i powtarzała zestawy słówek, wprowadzonych uprzednio przez nauczyciela. Choć sam zamysł projektu wydawał się prosty, to wymagał od uczestników regularnej pracy, systematyczności i wytrwałości, aby móc przez całe półrocze szlifować poszczególne pojęcia. Ponadto, pomagał powtarzać wprowadzane słownictwo, również po napisanej w szkole kartkówce.

            Uczniowie nagradzani byli comiesięcznymi ocenami z aktywności, uwzględniającymi ilość dni pracy z platformą oraz liczbę wykonanych każdorazowo sesji. Wśród najaktywniejszych z nich znaleźli się: Roksana Przepióra z klasy 3a, Bartosz Brzózka i Marcelina Krysiak z klasy 3c, Katarzyna Żurkowska z klasy 2b oraz Oliwia Wiecha z klasy 2de.

            Gratulujemy wytrwałości i zaangażowania.

          • Turniej Predator Games, czyli Skorupiaki w e-sporcie

          • Z roku na rok rozgrywki e-sportowe cieszą się coraz większą popularnością, pozwalając nie tylko na przyjemny relaks przed ekranem, ale również rozwijając umiejętności strategicznego myślenia, planowania, czy działania pod presją zmieniających się okoliczności. Podzielając entuzjazm nowej dyscypliny, nasze Skorupiaki doskonalą w wolnych chwilach swoją technikę i wprawę w wybranych przez siebie grach.

            Najlepsi z nich wzięli udział w 1 sezonie Międzyszkolnych Rozgrywek E-sportowych Predator Games, które są pierwszym tego typu wydarzeniem ogólnopolskim, dedykowanym uczniom polskich szkół. Reprezentanci walczyli w 3 z 4 gier turniejowych: League of Legends, wirtualne szachy chess.com i Rocket League. Choć do najwyższych lokat musimy jeszcze dalej trenować, każdy z uczestników otrzymał plecaki firmy Acer, które zostaną przekazane w czasie uroczystego zakończenia roku szkolnego.

            Nasi reprezentanci:

            • League of Legends: Błażej Wojdyło, Ignacy Gusiew, Kuba Brodacki – klasa 2de, Piotr Cendal, Michał Matysia i Maciej Gosławski  - klasa3de;
            • Szachy chess.com: Oskar Januszka – klasa1d i Piotr Cendal  - klasa3de;
            • Rocket League: Gabriel Malina, Michał Konieczny – klasa1b, Aleksander Kurzacz - klasa 1d i Michał Psuj z klasy1e.
          • Egzamin praktyczny ze strzelania

          • W piątek, 19 maja 2023 roku, uczniowie klas mundurowych III Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Kosińskiego w Kłobucku ze Skorupki, odbyli egzamin praktyczny ze strzelania.
            Strzelania z broni palnej bojowej zostały wykonane na strzelnicy w Kochcicach, który to obiekt oferuje profesjonalne osie strzeleckie i ich wyposażenie, przydatne zwłaszcza dla nowych adeptów strzelectwa.

            Strzelanie z broni ostrej bojowej było ukoronowaniem dotychczasowego szkolenia strzeleckiego, obejmującego zasady działania i budowę różnych typów broni, zarówno krótkiej jak i długiej, szkolenie manualne ,,na sucho”, jak i łączne czynności do różnego rodzaju strzelań. Wcześniej nasza młodzież nabyła sporo wyżej wymienionych umiejętności dzięki posiadaniu na terenie szkoły wideostrzelnicy, jednak nic w końcu nie mogło zastąpić spotkania prawdziwą bronią palną.

            FILM 1

            FILM 2

            Strzelania odbyły się pod profesjonalnym okiem instruktorów strzeleckich Jednostki Wojskowej Komandosów. Dzięki temu młodzież strzelała nie tylko najprostsze strzelania na celność i skupienie, ale także wykonała strzelania sytuacyjne z różnych rodzajów broni. Do dyspozycji były m in. Pistolety Glock, karabinki AK, AR oraz strzelby gładkolufowe, w tym w wersji automatycznej. Uczniowie mogli zapoznać się także z różnorakim oprzyrządowaniem broni palnej, bowiem strzelano z użyciem przyrządów strzeleckich mechanicznych, jak i lunety strzeleckiej oraz celownika kolimatorowego.

            Razem z uczniami wszystkie strzelania wykonała również nauczycielka przedmiotu edukacja dla bezpieczeństwa, co bardzo dobrze rokuje w odniesieniu do realizacji przez nią programu edb, zwłaszcza działu strzelectwo, stanowiącego dla nieprzeszkolonych nauczycieli barierę mentalną nie do przezwyciężenia.

            Słowem: nasza szkoła powiększyła się o grono strzelców i o kadrę dydaktyczną najwyższej klasy.

          • „#włączmyślenie – bezpieczna sieć!”

          • Jest nam ogromnie miło poinformować, ze uczniowie naszej szkoły: Szymon Maj, Oliwia Kotkowska, Anna Chabrajska z klasy IIId (spot: „Bądź bezpieczny w sieci”) oraz Antoni Woszczyński z klasy IIId wraz z Marią Woszczyńską z klasy IIc (spot: „Fałszywa twarz”) okazali się najlepsi w konkursie na spot profilaktyczny pt.:„#włączmyślenie – bezpieczna sieć!” realizowany na poziomie powiatowym. Partnerami projektu byli: Śląskie Kuratorium Oświaty – Delegatura w Częstochowie, Powiatowa Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Kłobucku, Młodzieżowa Rada Sołecka w Dankowicach, miejskie oraz gminne ośrodki kultury z terenu powiatu kłobuckiego, a także wszystkie gminy z terenu naszego powiatu.

            Konkurs skierowany był do uczniów szkół ponadpodstawowych z terenu powiatu kłobuckiego. Prezentacja spotów profilaktycznych oraz wręczenie pamiątkowych dyplomów odbyło się na scenie Miejskiego Ośrodka Kultury w Kłobucku w dniu 17.05.2023r. Wręczenie nagród nastąpi w dniu 21.06.2023 podczas pikniku integracyjnego pn. „Kreujemy bezpieczną przestrzeń – razem na tak”.

            Jury, które wyłaniało laureatów konkursu, miało twardy orzech do zgryzienia, ponieważ wszystkie prace miały wysoki poziom merytoryczny i graficzny oraz uwzględniały ciekawe pomysły uczniów. Ostatecznie uczniowie naszej szkoły zajęli pierwsze i trzecie miejsce.

            Zachęcamy do obejrzenia spotów profilaktycznych przygotowanych przez naszych uczniów oraz do obejrzenia galerii zdjęć z wręczenia dyplomów w MOK w Kłobucku.

            #włączmyślenie-bezpieczna sieć” to wspólny projekt Starostwa Powiatowego w Kłobucku                       i Komendy Powiatowej Policji w Kłobucku.

            Głównym celem programu jest ograniczenie przestępczości i aspołecznych zachowań w cyberprzestrzeni. W ramach projektu w szkołach podstawowych zostały m. in. przeprowadzone spotkania informacyjno-edukacyjne zarówno z uczniami jak i z rodzicami/opiekunami. Natomiast w szkołach ponadpodstawowych przeprowadzono debaty na temat bezpieczeństwa w Internecie pod nazwą „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie w sieci. I Ty możesz mieć na to wpływ.”

            Bezpieczeństwo naszych uczniów jest najważniejsze. Razem możemy więcej.

             

            Wszystkim laureatom konkursu serdecznie gratulujemy!

          • Mistrzowie Energii – relacja z uroczystości odebrania nagród

          • W miniony wtorek 16 maja delegacja uczniów III Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Kosińskiego wzięła udział w uroczystym wręczeniu nagród w ramach ogólnopolskiego konkursu Mistrzowie Energii, organizowanego przez Ogólnopolską Sieć Edukacyjną.

            Nasi uczniowie zaangażowali się w działania mające na celu prezentację sposobów oszczędzania energii, płynących z nich korzyści oraz propagowanie zdrowych nawyków cyfrowych, wykorzystując wirtualne narzędzia w postaci filmiku, mini e-kursu oraz konkursu ze słodkimi nagrodami.

            Ich innowacyjność, pomysłowość i aktywność zostały docenione i nagrodzone, sprawiając, że Zespół Szkół nr 3 w Kłobucku znalazł się w gronie 50 laureatów spośród niemal 450 zgłoszonych szkół, wygrywając kartę podarunkową o wartości 2000 zł na zakup edukacyjnych materiałów.

            Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy 3de Anna Chabrajska i Szymon Maj, zaangażowani w przygotowanie filmiku, wraz ze szkolnym koordynatorem konkursu p. Dawidem Skwarczyńskim. Uroczystość zwieńczająca konkursowe zmagania odbyła się w siedzibie NASK w Warszawie, na której to podsumowano wysiłki szkół, zaprezentowano podjęte przez nie inicjatywy oraz wręczono nagrody i dyplomy dla zwycięzców.

            Dla przybyłych gości zorganizowano również warsztaty dotyczące bezpieczeństwa w sieci, w czasie których aktywnie przypominaliśmy sobie najważniejsze zasady korzystania z wirtualnej przestrzeni w formie integrujących gier. Uczniowie otrzymali również nagrody rzeczowe ufundowane przez organizatora konkursu.

            W tym miejscu warto wyróżnić cały skład Skorupiaków, zaangażowanych w konkursowe przedsięwzięcia:

            - filmik „OszczędzaMY – WygrywaMY” – Oliwia Kotkowska (3de), Anna Chabrajska (3de), Szymon Maj (3de), Igor Bień (4de),

            - cyfrowy e-kurs i ankieta konkursowa – Anna Pudełko (2a), Inga Wojaczek (2a),

            - tablica informacyjna – Sandra Swatek (3c).

            Dziękujemy za zaangażowanie całej szkolnej społeczności, która nie tylko przyczyniła się do zdobytego przez szkołę osiągnięcia, ale również zyskała wiele cennych wskazówek, których zadaniem jest nieść pomoc w dbaniu o codzienną cyfrową higienę i czystość naszej planety.

          • Pożegnanie absolwentów 2023

          • 28 kwietnia 2023 r. miał miejsce jeden z najważniejszych dni w historii III LO im. Kazimierza Kosińskiego w Kłobucku. Jak każdego roku pożegnaliśmy uroczyście kolejny rocznik Absolwentów. Tym razem był to rocznik szczególny, gdyż jako pierwszy po reformie systemu edukacji pobierał ponownie naukę w liceum przez 4 lata… 4 lata dzielonych wspólnie chwil, trwałych wspomnień, pięknych wzruszeń.

            Rocznik, który został również doświadczony w szczególny sposób przez wydarzenia, na jakie nie mieliśmy wpływu – 2 lata pandemii obejmujące nauczanie zdalne. Nie zawsze możliwym było siedzenie we wspólnej ławce, spędzanie przerw na beztroskiej rozmowie o wszystkim, uczestniczenie w wycieczkach, uroczystościach, warsztatach i zajęciach, co jest przecież przywilejem młodości i okresu szkolnego. Mimo tego pokazali, jak wielka jest potrzeba wspólnoty i siła przyjaźni między ludźmi. Życzymy dziś naszym Absolwentom wszelkich sukcesów i wierzymy, że te najlepsze chwile zostaną z Nimi na zawsze. Takich Was zapamiętamy…

          • Stany Zjednoczone Ameryki Północnej– dalekie nam czy też bliskie?

          • 27 kwietnia 2023 roku w naszej szkole – pod opieką p. Olgi Kalety i p. Dawida Skwarczyńskiego, odbyła się druga edycja konkursu wiedzy o krajach anglojęzycznych pod hasłem - Stany Zjednoczone Ameryki Północnej. Celem było propagowanie kultury obszaru języka angielskiego, w tym kultury Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej oraz zainteresowanie uczniów różnorodnością kulturową, a także poszerzenie ich  kompetencji językowych i motywowanie do nauki własnej.

            34 Skorupiaków z klas I-III, rozwiązywało test, składający się z pytań otwartych i zamkniętych. Konkurs obejmował wiedzę z zakresu kultury, historii, zwyczajów, geografii i charakterystyki Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej. Każdy uczeń mógł zdobyć maksymalnie 45 punktów.

            Najlepsze wyniki uzyskali:

            I miejsce - Edyta Nabiałczyk  z klasy 3b;

            II miejsce ex aequo – Maciej Sowa z klasa 3de i Ksawery Dorożyński z klasa 1a

            III miejsce Bartosz Tałaj z klasa 1e.

            Zwycięzcom gratulujemy., a pozostałym dziękujemy za udział. Mamy nadzieję, że przystąpienie do zmagań konkursowych pozwoliło  na zdobycie nowych doświadczeń, a także na sprawdzenie swoich umiejętności i wiedzy z języka angielskiego.