• Aby poznać człowieka, trzeba zostać jego towarzyszem podróży – rozmowa z Panią Elżbietą Dzikowską

     • W dniu 2 lutego 2022r. uczennice III Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Kosińskiego w Kłobucku - Katarzyna Szmigiel i Julia Jeziorowska przeprowadziły wywiad ze znaną podróżniczką Elżbietą Dzikowską, o czym informowaliśmy Was na naszej stronie internetowej. Niecodzienne spotkanie w domu podróżniczki w Warszawie przyniosło wymierne efekty w postaci nagrania.  Dziś zapraszamy Was do obejrzenia materiału z przeprowadzonej rozmowy, która odbyła się w ramach Towarzyskiego Młyna Ze Świata!

     • Uczniowie Skorupki w Szkole Teatru

     • W roku szkolnym 2021/2022 w ramach realizacji projektu Szkoła Teatru zorganizowane zostały dwie wycieczki do Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie. Młodzież III Liceum Ogólnokształcącego im. K. Kosińskiego w Kłobucku miała możliwość obejrzenia dwóch spektakli teatralnych.

      14 marca 2022r. uczniowie klas 3ap, 3bg, 3bp, 3ag, 2bp zobaczyli przedstawienie „Skłodowska. Radium girl” przygotowane przez grupę aktorów PAPAHEMA z Białegostoku, występujących gościnnie na deskach częstochowskiego teatru. Spektakl w bardzo atrakcyjny
      i zaskakujący sposób przybliżał sylwetkę Marii Skłodowskiej-Curie. Każdy z aktorów kolejno wcielał się w postać Skłodowskiej z różnych okresów jej życia.

      Uwagę widzów przykuwały ciekawe pomysły reżysera: język migowy, taniec, piosenka, elementy prezentacji multimedialnej, mobilna (spełniająca różne funkcje) scenografia. Podczas omówienia spektaklu uczniowie zwrócili uwagę na wieloaspektowość sztuki; poruszone w niej problemy to m. in. miejsce kobiety w społeczeństwie, znana postać jako element popkultury, wybór pomiędzy karierą
      a macierzyństwem, odpowiedzialność moralna za własne odkrycia i sposób ich wykorzystania.

      Po obejrzeniu spektaklu uczniowie mieli możliwość spotkania (także zrobienia wspólnego zdjęcia) i porozmawiania z aktorami – paniami Pauliną Moś, Heleną Radzikowską oraz panami Pawłem Rutkowskim i Mateuszem Trzmielem. Dzięki temu spotkaniu poznaliśmy okoliczności powstania spektaklu, sposoby przygotowania aktorów do odegrania określonej roli, anegdoty związane z przedstawieniem.

      27 kwietnia 2022r. uczniowie klas pierwszych - 1a, 1b, 1c, 1d oraz klasy 2bp obejrzeli adaptację dramatu W. Szekspira pt. „Makbet” (spektakl miał swoją premierę 23 kwietnia).

      Reżyser przedstawienia Andre Hubner-Ochodlo skupił uwagę na relacjach małżeńskich Makbeta
      (w tej roli pan Adam Machalica) i Lady Makbet (gościnnie Anna Paliga) oraz problemie żądzy władzy.

      Mroczny charakter sztuki podkreślały wielofunkcyjna scenografia oraz przejmujące piosenki wojenne w wykonaniu pani Marty Honzatko. Duże wrażenie na uczniach zrobił także motyw tańca dwojga wampirycznych postaci, odzwierciedlający bliski szaleństwa stan umysłu Makbeta po dokonanych zbrodniach.

      Celem projektu Szkoła Teatru jest uwrażliwienie uczniów na sztukę, kształcenie umiejętności omawiania spektaklu teatralnego, dostrzegania uniwersalnych treści oglądanych przedstawień. Reakcje uczniów oraz rozmowy z nimi pozwalają sądzić, że cele te zostały spełnione.
      Z niecierpliwością czekamy na kolejne spektakle.

     • Powiatowy Konkurs Wiedzy o Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej "JESTEM POLAKIEM - MAM KONSTYTUCJĘ"

     • W związku z XXV-leciem uchwalenia Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej Starostwo Powiatowe w Kłobucku organizuje Powiatowy Konkursu Wiedzy o Konstytucji RP „JESTEM POLAKIEM – MAM KONSTYTUCJĘ”.
      Celem konkursu jest popularyzowanie wśród uczniów szkół ponadpodstawowych wiedzy na temat Konstytucji RP, jej historii, prawa konstytucyjnego oraz zasad funkcjonowania organów władzy w demokracji parlamentarnej oraz promowanie świadomości i aktywnej postawy obywatelskiej.

      21  kwietnia br. o godzinie 10.00 w naszej szkole odbył się pierwszy etap konkursu – eliminacje szkolne, w którym udział wzięło 45 uczniów III Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Kosińskiego. Do drugiego etapu konkursu zakwalifikowało się 5 uczniów z najlepszymi wynikami.


      Finał powiatowy konkursu odbędzie się 27 kwietnia br. o godz. 10.00 w Zespole Szkół Nr 3 w Kłobucku. Patronat honorowy nad konkursem objął Zarząd Powiatu Kłobuckiego.

     • Uczeń Kamil Ogłaza - finalistą ogólnopolskiego konkursu wiedzy o Senacie RP

     • Miło nam poinformować iż Kamil Ogłaza, uczeń klasy trzeciej III Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Kosińskiego w Zespole Szkół nr 3 w Kłobucku, został finalistą ogólnopolskiego konkursu dla szkół ponadpodstawowych pt. „Senat Rzeczypospolitej Polskiej – jego rola i znaczenie w systemie politycznym Rzeczypospolitej Polskiej”.

      W związku z 100. rocznicą pierwszego posiedzenia Senatu RP Katedra Prawa i Instytucji Unii Europejskiej, Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego, we współpracy z Kancelarią Senatu, zorganizowała konkurs  wiedzy o Senacie RP dla uczniów szkół średnich.

      Zasadniczym celem konkursu było rozbudzenie wśród młodych ludzi zainteresowania problematyką systemu rządów w Rzeczypospolitej Polskiej, w szczególności władzą ustawodawczą.

      Konkurs składał się z dwóch etapów. W pierwszym etapie zadaniem uczestników było napisanie pracy pisemnej na jeden z trzech tematów:

      1. „Senat jest tym, co pozostałe władze do szlachetnych działań pobudza, od nieuczciwych odwodzi, a namiętności studzi”. Oceń funkcje i potrzebę istnienia Senatu w świetle powyższej refleksji Andrzeja Frycza-Modrzewskiego.
      2. Przedstawicielski charakter Senatu w świetle konstytucji i praktyki politycznej w II i III Rzeczypospolitej Polskiej.
      3. Czy zmieniać i jak zmieniać? Refleksje nad potencjalną reformą ustrojową Senatu.

      Drugi etap – etap centralny konkursu odbył się dniu 08.04.2022 roku w siedzibie Senatu RP w Warszawie. Uczestnicy  zmierzyli się w dwuczęściowym finale: część pisemna – rozwiązanie testu oraz część ustna – udział w quizie.

      Dodatkową atrakcją dla uczestników drugiego etapu było zwiedzanie Parlamentu i sali plenarnej Senatu a także spotkanie z Marszałkiem Senatu.

      Gratulujemy Kamilowi i Jego Rodzicom oraz życzymy dalszych sukcesów….

      Zapraszamy do fotorelacji - TUTAJ -

     • Spotkanie z pracownikami Politechniki Częstochowskiej

     • W dniu 21 kwietnia 2022r. w III Liceum Ogólnokształcącym im. K. Kosińskiego w Kłobucku odbyło się spotkanie przedstawicieli Politechniki Częstochowskiej z tegorocznymi maturzystami. Zajęcia odbyły się w ramach doradztwa zawodowego.

      Podczas spotkań z grupami maturzystów pracownicy uczelni: p. Izabela Zamorska, p. Monika Znamierowska, p. Michał Sobociński przedstawili ofertę dydaktyczno-naukową Wydziałów Politechniki Częstochowskiej, przekazali informacje dotyczące pokazów doświadczeń laboratoryjnych i dostępnego obecnie sprzętu naukowego oraz oferty edukacyjnej dostępnej dla młodych ludzi. Oprócz tego dla każdego ucznia przygotowano pakiet gadżetów Politechniki, który już dziś może być wykorzystywany praktycznie przez uczniów naszego Liceum. Młodzież klas trzecich, która w najbliższym czasie podejmować będzie decyzję o wyborze kierunków studiów doceniła zorganizowane spotkanie, podkreślając, że uzyskana w ten sposób wiedza ułatwi im dokonanie właściwego wyboru kierunku studiów i zawodu w niedalekiej przyszłości.

     • Klasy 3bp i 3dep we Wrocławiu

     • 13 kwietnia 2022 roku klasy 3bp i 3dep wyruszyły na wycieczkę do Wrocławia.

      Wrocław przywitał trzecioklasistów słoneczną pogodą, a swoją przygodę z tym nadodrzańskim miastem zaczęli oni od wizyty w Hydropolis - centrum nauki o wodzie, gdzie multimedia, interaktywne instalacje i technologie ukazują potencjał wody tkwiący w miastach, głębinach, atmosferze, a także w ludzkim ciele. 

      Krętymi ścieżkami Ogrodu Botanicznego nasi uczniowie dotrali na Ostrów Tumski - do najstarszej części Wrocławia położonej między odnogami Odry.

      Tam z  wieży katedry pw. św. Jana Chrzciciela podziwiali  panoramę miasta.

      Po prawie dziewięciokilometrowym spacerze po  polskiej Wenecji  Północy – bo takim mianem określa się Wrocław – „Skorupki” z 3bp i 3dep podziwiali Uniwersytet Wrocławski, Bibliotekę Ossolineum  i urokliwą wrocławską starówkę.

      Więcej zdjęć – w galerii

     • Szkolny konkurs na „ Najpiękniejszą Kartkę Wielkanocną” rozstrzygnięty!!!

     • W dniu 12 kwietnia 2022r. w Zespole Szkół nr 3 w Kłobucku rozstrzygnięto szkolny konkurs na „Najpiękniejszą Kartkę Wielkanocną”.
      Na konkurs wpłynęło wiele bardzo ciekawych i estetycznie wykonanych prac, w związku z tym jury miało ogromny problem z wyłonieniem zwycięzcy.

      Jury konkursowe w składzie: Barbara Zielonka, Zbigniew Macherzyński, Aleksandra Desperak oceniło prace pod kątem oryginalności, estetyki wykonania, pomysłowości oraz użytych materiałów.

      Wyniki konkursu na kartkę świąteczną:

      I miejsce:
      Amelia Tałaj kl. I b

      Maja Bładocha kl. Id
      Oliwia Ślusarczyk kl. I c

      II miejsce:
      Martyna Deska kl. I b

      Klaudia Górnik kl. I b
      Lena Wręczycka kl. I a
      Eryk Przybyłek kl. I b

      III miejsce:
      Julia Kłobut kl. I a

      Julia Machura kl. I a
      Julia Jeziorowska kl. I a
      Maja Czyż kl. I a

      Wyróżnienia:
      Szymon Ślusarczyk kl. I c
      Natalia Swatek kl. I a
      Klaudia Górnik kl.  I a
      Wiktoria Przygoda kl. I c
      Laura Folus kl. Ia
      Mateusz Gawęda kl.  I b
      Oliwia Wiecha kl. Id

      Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy i dziękujemy za zaangażowanie i wykonanie pięknych prac.

     • Nadchodzi matura

     • Wielkimi krokami zbliża się matura… W związku z tym 6 kwietnia 2022r. uczniowie klas maturalnych naszej szkoły wzięli udział w pielgrzymce do sanktuarium Matki Bożej Kłobuckiej Niepokalanej Ucieczki Grzeszników…

      Jaki był cel naszej wyprawy? „Chciałam poczuć obecność Ducha Świętego, a także pomodlić się o pozytywny wynik matury i poprosić Boga o wskazówki na dalsze życie” – podkreśla Martyna. Z kolei Julia relacjonuje: „Było pięknie. Od razu się lepiej czuję. Mam teraz większą motywację do nauki!”. Weronika natomiast dodaje: „Po prostu mocno prosiliśmy o powodzenie na egzaminie dojrzałości oraz w dalszej drodze życiowej”.

      Pielgrzymka rozpoczęła się wspólnym wyjściem spod szkoły o godz. 13.20. Uczniowie wraz z nauczycielami udali się do kościoła, położonego przy kłobuckim rynku. Pielgrzymów powitali: ks. proboszcz Mieczysław Wach – kustosz sanktuarium oraz ks. Paweł Caban – katecheta w naszym liceum, który przewodniczył też Mszy św. w intencji maturzystów. Abiturienci brali w niej czynny udział, czytając wezwania modlitwy wiernych oraz służąc przy ołtarzu. Oprócz gry organowej, w śpiewie i grze na gitarze towarzyszyli  nam: Dominik Głąb – absolwent naszej szkoły i Zosia Sołtysiak z kl. I b. Po zakończonej Mszy św. przed obrazem Matki Bożej Kłobuckiej odczytany został akt oddania maturzystów Najświętszej Maryi Pannie, który w ich imieniu wypowiedzieli: Daniel Jantos i Katarzyna Makles.

      Trzy lata uczyliśmy się w III L.O. im. K. Kosińskiego w Kłobucku – w naszej „Skorupce”. Mamy nadzieję, że wszystko pójdzie po naszej myśli i zdamy maturę z dobrym wynikiem.