• Wdzięczni słuchacze baśni

     • 10 listopada 2021 roku uczniowie klasy 3bg pod opieką Pana Szymona Ziętala udali się do Gminnego Przedszkola nr 5 im. Jana Brzechwy w Kłobucku, gdzie odbyło się głośne czytanie dzieciom baśni. Dzięki uprzejmości Pani Moniki Bereś – Dyrektor przedszkola –  zrealizowane zostało jedno z zadań projektu Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa: „Głośne czytanie baśni i legend w wybranym przedszkolu.”

      Wizytę klasy 3bg w przedszkolu poprzedziły skrupulatne przygotowania. Uczniowie pod opieką wychowawcy – Pani Jolanty Sowy rozdzielili pomiędzy siebie zadania. Do głośnego czytania wybrano trzy baśnie: „Kot w butach” (lektor – K. Czuchta), „Brzydkie kaczątko” (lektor – Z. Bebłot) oraz „Roszpunkę” (czytanie z podziałem na role: S. Chrzęstek, Z. Chabrajska, W. Makles, M. Sośniak, J. Kierat, O. Fikier).

                  Uczniowie w przedszkolu zostali przyjęci bardzo ciepło. Dzieci z wielkim zainteresowaniem słuchały baśni, chętnie odpowiadały na pytania, zagadki (przygotowane przez J. Kierat, P. Pyzika i K. Makles), kolorowały obrazki przedstawiające baśniowych bohaterów (J. Płuska, W. Choła, J. Tałaj), układały historyjkę obrazkową pod opieką uczennic A. Chramiec i R. Szumilas.

                  Czytanie baśni odbywało się w trzech grupach wiekowych. Szczególnym wyzwaniem okazała się praca z grupą 2-3 latków, ponieważ najtrudniej było skupić ich uwagę. Grupa najstarsza wykazała się za to niezwykłymi umiejętnościami, jak liczenie do 100 czy dostrzeganie w  baśniach takich szczegółów, których sami czytający nie zauważali.

                  Wszystkie dzieci za swoje zaangażowanie nagrodzone zostały cukierkami, które w imieniu klasy zakupiła Marcelina Mrowiec.

                  Mamy nadzieję, że lektura baśni zaowocuje w przyszłości i dzieci chętnie sięgać będą po książki po to, by czytać je samodzielnie.

     • Przekazanie władzy

     • W dniu 8 listopada 2021 roku odbyło się przekazanie władzy Samorządu Uczniowskiego. Ustępujący Samorząd podziękował Pani Dyrektor, Wicedyrektor oraz opiekunom za owocną współpracę i oddał władzę w nowe ręce.

      W skład nowego samorządu wchodzą:

      Zofia Cichoń – przewodnicząca

      Izabela Mika – I zastępca

      Jakub Kulej – II zastępca

      Oliwia Świącik – skarbnik

      Nicola Idasz – sekretarz

      Opiekunowie: mgr Aleksandra Przygoda oraz mgr Szymon Ziętal.

      Serdecznie gratulujemy!

     • “GDY GAŚNIE PAMIĘĆ LUDZKA DALEJ MÓWIĄ KAMIENIE” – udział uczniów projekcji filmu dokumentalnego

     • W dniu 05. 11. 2021 r. w ramach realizacji projektu “Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie – 13.12.1981 – Pamiętamy!” mającego na celu upamiętnienie 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego,  uczniowie naszej szkoły mieli okazję obejrzeć film dokumentalny pt. ,,Nie zabierajcie mamy”.

      Ma on na celu przedstawienie nieopowiedzianej do tej pory historii działaczek „Solidarności” – kobiet aresztowanych i internowanych w trakcie trwania stanu wojennego w Polsce (13 grudnia 1981r. – 22 lipca 1983r.).

      Stanowi doskonały materiał edukacyjny dotyczący funkcjonowania systemu totalitarnego. Bazując na relacjach ofiar poddajemy analizie metody działania komunistycznego aparatu terroru wobec społeczeństwa. W filmie umieszczono wspomnienia dzieci, które były naocznymi świadkami aresztowania swoich matek, pokazując tym samym, jak wielkie piętno wywarły tamte wydarzenia na ich dalsze życie. Film powstał dzięki dofinansowaniu Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Został zrealizowany we współpracy z Regionem Częstochowskim NSZZ “Solidarność” i Stowarzyszeniem Więzionych, Internowanych i Represjonowanych „WIR”.

     • „Szkoła pamięta”

     • „Szkoła pamięta” to akcja Ministerstwa Edukacji i Nauki odbywająca się w okresie, w którym w sposób szczególny wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. W ten sposób inicjatywa nawiązuje do polskiej tradycji świat zadusznych.

      W tych dniach szczególnej zadumy i pamięci również uczniowie III Liceum Ogólnokształcącego w Kłobucku pamiętają o tych, którzy odeszli służąc Ojczyźnie, opiekując się min. pomnikiem poświęconym pamięci żołnierzy Konspiracyjnego Wojska Polskiego, którzy zginęli w walce z siłami Urzędu Bezpieczeństwa 26 sierpnia 1946 roku.

      Uczniowie klas mundurowych, zrzeszeni w Jednostce Strzeleckiej ,,Warszyc”, opiekują się pomnikiem w Borze Zapilskim, pow. Kłobucki już 4 lata. Co roku biorą udział w głównych uroczystościach w dniu 26 sierpnia. Z okazji świąt państwowych jak 1 marca (Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych), 15 sierpnia (Dzień Wojska Polskiego),  1 listopada (Święto Zmarłych), 11 listopada (Święto Odzyskania Niepodległości przez Polskę) – palą pod pomnikiem znicze, sprzątają go i składają wiązanki kwiatów.

      Pomnik znajduje się w miejscu starcia żołnierzy KWP, których otoczyły siły UB i upamiętnia żołnierzy pododdziału KWP dowodzonego przez Stanisława Lisieckiego ,,Jaguara” oraz córkę gospodarzy Marię Plazę, zastrzeloną przez UB za pomoc żołnierzom podziemia niepodległościowego.

       #SzkołaPamięta

     • "Jak przetrwać pandemię i nie zwariować?"

     • W dniu 26 października 2021 roku uczniowie III Liceum im. K. Kosińskiego w Kłobucku wzięli udział w konferencji zorganizowanej w MOK w Kłobucku pn. “Jak przetrwać pandemię i nie zwariować?”, podczas której omówiono następujące zagadnienia: Co wiemy o pandemii. Procedury i zasady ostrożności, Dlaczego warto się szczepić?, Jak wytrzymać ze sobą i swoją rodziną? Czego się tak naprawdę boimy w pandemii? Jak radzić sobie z lękiem i stresem? Jak kreatywnie wykorzystać swój czas wolny?

      Oficjalnego otwarcia wydarzenia dokonał Starosta Kłobucki Henryk Kiepura, witając wszystkich zgromadzonych uczestników.

      Głównym celem konferencji była promocja profilaktyki zdrowotnej. W jej trakcie, prowadzący wykłady omówili tematykę zagrożenia ze strony pandemii oraz skutków stresu wywołanego tą sytuacją.

      Młodzież aktywnie uczestniczyła w spotkaniu i dzięki niemu zyskała ugruntowaną wiedzę na temat aktualnej sytuacji związanej z wirusem.

     • Podsumowanie sportowych zmagań

     • Sportowe zmagania tradycyjnie rozpoczęto od sztafetowych biegów przełajowych. Nasze dziewczęta zajęły I miejsce. Na II stopniu podium uplasowali się chłopcy.

      Dziewczęta wystartowały w składzie: Julia Płuska, Dominika Książek, Amelia Mońka, Michalina Wydmuch, Oliwia Balcerzak oraz Julia Pietrzak.

      Drużynę chłopców tworzli: Kacper Ząbkowski, Jakub Kulej, Igor Krajewski, Jakub Meslik, Bartosz Kasprzak oraz  Kacper Krawczyk.

      W kolejnej konkurencji – tenisie stołowym -  dziewcząta: Maja Bladocha i Klaudia Ceglorz uplasowały się na II miejscu, chłopcy: Jakub Wydmuch i Poiotr Paliwoda na III stopniu podium.

      Kolejne zawody odbyły się w Konopiskach, gdzie nasi biegacze i biegaczki rywalizowały w zawodach rejonowych.  Dziewczęta w składzie: Zuzia Gancarek, Dominika Książek, Amelia Mońka, Michalina Wydmuch, Oliwia Balcerzak oraz Julia Pietrzak zajęły wysokie III miejsce.

      Nasi biegacze  w składzie: Kacper Ząbkowski, Jakub Kulej, Igor Krajewski, Jakub Meslik, Bartosz Kasprzak oraz Kacper Krawczyk uplasowali się na IV miejscu.

      W Zawodach Powiatowego Szkolnego Związku Sportowego nasi piłkarze zajęli drugie miejsce. W pierwszym meczu zremisowaliśmy 0-0 z Zespołem Szkół z Krzepic. Następnie zremisowaliśmy z Zespołem Szkół nr 2 1-1 (bramka Jakuba Kuleja) W ostatnim meczu wygraliśmy 3-1 z Zespołem Szkół nr 1 (bramki strzelili: Jakub Meslik, Jakub Kulej oraz Kacper Krawczyk). Reprezentację tworzyli : Piotr Paliwoda, Hubet Kuźnik, Maciej Tałaj, Jakub Meslik, Jakub Kulej, Kacper Ząbkowski, Oliwier Wojtasik, Bartosz Kasprzak, Kacper Krawczyk.

      W październiku rozegrano  zawody dziewcząt. Nasze piłkarki mogą mówić o sporym pechu, gdyż, zdaniem obserwatorów, na boisku prezentowały się najlepiej, niestety nie przełożyło się to na sportowy sukces. Bezbramkowy remis z Zespołem Szkół z Krzepic oraz porażka 0-1 z Zespołem Szkół nr 1 z Kłobucka sprawiły, że nasze dziewczęta zajęły najniższy stopień podium. Szkołę repretentowały: Martyna Leśko, Julia Płuska, Sara Chrząstek, Natalia Słonina, Oliwia Balcerzak, Julia Lizurej, Maja Wilczyńska, Izabela Żurkowska, Kinga Zając.

       

      Naszych sportowców do zawodów przygotowują nauczyciele wychowania fizycznego: Bartłomiej Saran, Mariusz Wilk oraz Aleksandra Przygoda.

     • Fascynujący świat barw, fascynujący świat filmu - Twój Vincent

     • W ramach projektu Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej, uczniowie klas: IIap, IIbp,  IIIdeg, IIIbg i IIIap, pod opieką nauczycieli – p. J. Sowy, p. W. Sosneckiej, p. Sz. Ziętala, p. A. Przygody i p. B. Sarana – 25 października 2021r. udali się do MOK-u w Kłobucku na projekcję  filmu Twój Vincent.

      X Muza – kino - ma własny język za pomocą którego może przekazać czas, sekwencje, dialog, piękną muzykę i wyjątkowość barw oraz wyrażać uczucia i myśli. To iście magiczne medium, które pobudza wyobraźnię, uczy i kusi coraz to nowymi formami przekazu. Jednym z nich jest film w reż. Doroty Kobieli i Hugha Welchmana – Twój Vincent. Film wyjątkowy, bowiem jest pierwszą animacją malarską, złożoną z 65 000 obrazów malowanych farbą olejną na płótnie, wykonanych w ciągu 7 lat przez przeszło 100 malarzy polskich i zagranicznych techniką wiernie naśladującą twórczość van Gogha. Na jedną sekundę filmu przypada 12 obrazów, a animowane postaci, opowiadające o życiu artysty są jednocześnie bohaterami jego własnych obrazów, których przeszło 120 zostało wkomponowanych w kadry. Fabuła, opowiadająca burzliwe koleje losu artysty i jego tragiczną śmierć, osnuta jest na kanwie obrazów malarza, a narracja prowadzona jest przez znajomych Vincenta – postaci występujące na jego portretach.

      Film o van Goghu, przybliżył nie tylko postać słynnego malarza, ale dostarczył również Młodym Skorupiakom chwil pełnych wzruszeń i emocji w fantastycznej oprawie artystycznej.

      Kolejna przygoda z kinem i wyjątkowa lekcja już 16 listopada.

     • Wojewódzki Konkurs Piosenki „Mój ulubiony przebój”

     • W dniu 21 października 2021 roku uczennice III Liceum Ogólnokształcącego im. K. Kosińskiego w Kłobucku: Julia Jeziorowska – kl. Ia, Nikola Bernad – kl. Ia oraz Julia Radzioch – kl. IIIcg wzięły udział w Wojewódzkim Konkursie Piosenki „Mój ulubiony przebój” zorganizowanym przez Miejski Ośrodek Kultury w Kłobucku pod Honorowym Patronatem Burmistrza Kłobucka.

      W wokalnych zmaganiach wystąpiło łącznie 74 wykonawców w 4 kategoriach konkursowych. Komisja w składzie: Lesław Podolski, Ewa Trzepióra, Kevin Wysocki, Kacper Polis,  podkreśliła wyskoki poziom wokalny wszystkich uczestników, trafny wybór piosenek konkursowych i przyznała naszym uczennicom dyplomy i podziękowania za udział.

     • Spotkania z doradcami zawodowymi

     • Jeśli jeszcze nie wiesz, co chciałbyś robić w przyszłości, nie masz konkretnych zainteresowań lub nie potrafisz samodzielnie rozpoznać swoich mocnych i słabych stron, bądź też nie wiesz jak zbudować swoją przyszłość zawodową, to znak, że zajęcia prowadzone przez doradców zawodowych z Mobilnego Centrum Informacji Zawodowej OHP w Częstochowie są stworzone właśnie dla Ciebie.

      Spotkanie, które odbyło się w naszej szkole w dniu jedenastego października 2021 roku, poświęcone było uczniom klas trzecich, którzy w tym roku szkolnym będą podejmować decyzje związane z planowaniem dalszej kariery zawodowej oraz z odpowiednim zaprezentowaniem się podczas przyszłych rozmów kwalifikacyjnych.

      Doradcy zawodowi: p. Justyna Sendelewska i p. Zbigniew Garski z Mobilnego Centrum Informacji Zawodowej w Częstochowie OHP wsparli uczniów w wyborze przyszłego kierunku nauki, przekazali aktualną informację o najbardziej pożądanych zawodach w roku 2022 i placówkach oświatowych, które kształcą młodzież i dorosłych.

      Udzielili również porad i informacji dotyczących indywidualnych predyspozycji zawodowych oraz obecnej sytuacji na rynku pracy.

      Serdecznie dziękujemy za owocne spotkania!

     • Akcja „Święty Mikołaj na Kresach” 2021

     • Wesprzyj naszych rodaków na Kresach Wschodnich!

      Co roku nasza szkoła bierze udział w akcji pomocy Polakom mieszkającym na terenach dawnych Kresów Wschodnich. Postanowiliśmy, że również i w tym, jakże niełatwym czasie, okażemy solidarność z naszymi rodakami w akcji „Święty Mikołaj z Polakami  na Kresach”.

      Wyrażamy nadzieję, że podobnie jak w latach ubiegłych także i w tym roku będziemy mogli liczyć na Wasze wsparcie i zaangażowanie.

      Tegoroczna akcja, wzorem lat ubiegłych, obejmować będzie pomoc materialną dla Polaków mieszkających na dawnych Kresach Wschodnich: terenów Litwy - Wileńszczyzny, Ukrainy – ziemi lwowskiej , a szczególnie Białoruś.

      W tym roku przebieg akcji, jest determinowany przez ciągle trwający stan epidemii. Z uwagi na powyższe tegoroczna akcja obejmować będzie zbiórkę środków pieniężnych za które Towarzystwo Patriotyczne „Kresy” w Częstochowie - Ogólnopolski Organizator Akcji – zakupi artykuły, które następnie przekaże naszym Rodakom.

      Datki do puszki będzie można składać na terenie szkoły. Oddelegowani uczniowie ze szkolnego Koła Wolontariatu będą przemierzać korytarze szkolne oraz odwiedzać uczniów w klasach.

      Zbiórka trwa od 19.09.2021 r. do 21.10.2021 r.

      DZIĘKUJEMY ZA OKAZANĄ POMOC