• „Święto Niepodległości”

     • W odpowiedzi na zaproszenie Miejskiego Ośrodka Kultury w Kłobucku, dotyczącego obchodów Dnia Niepodległości wybrana młodzież klas mundurowych reprezentowała całą społeczność szkolną podczas zaplanowanych uroczystości, których punktem kulminacyjnym było odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego – hymnu Polski oraz odsłonięcie muralu wykonanego na ścianie frontowej budynku MOK.

      Po części oficjalnej reprezentanci naszej szkoły (Kacper Sieja 2c, Martyna Makles 3cg, Julia Pietrzak 3cg, Wiktoria Brożek 3cp, Julia Badowska 3cp, Piotr Chober 3dg, Piotr Szkoda 3 dg, Filip Tasarz 2c, Mikołaj Szczepaniak 2c) wzięli udział w grze miejskiej pt.:” I jest niepodległa”. Gra, zorganizowana przez MOK w Kłobucku wspólnie z ZHP Kłobuck, polegała na odnalezieniu punktów historycznych zlokalizowanych na terenie miasta i zapaleniu zniczy w miejscach pamięci narodowej.

      Uroczyste obchody Dnia Niepodległości miały również miejsce w szkole. Punktualnie o godzinie 11.11 wszyscy uczniowie Liceum im. K. Kosińskiego odśpiewali hymn Polski, oddając hołd tym wszystkim, którzy walczyli w obronie niepodległości naszego kraju.

     • Rozeta niepodległościowa

     • Miło nam poinformować, o rozstrzygnięciu szkolnego konkursu na NAJPIĘKNIEJSZĄ ROZETĘ NIEPODLEGŁOŚCIOWĄ.

      Na konkurs wpłynęło wiele ciekawie wykonanych rozet niepodległościowych. Wszystkie prace były wykonane kreatywnie, estetycznie i nawiązywały do tradycji. Rozety wykonano z różnych materiałów.

      Jury w składzie:

      Zbigniew Macherzyński – nauczyciel plastyki,

      Barbara Zielonka- nauczyciel bibliotekarz,

      Aleksandra Desperak-pedagog szkolny,

      Aleksandra Przygoda – nauczyciel, opiekun samorządu szkolnego

      Przyznało:

      Miejsce I dla:

      - Eryka Przybyłka  z kl. Id

      - Amelii Tałaj z  kl. Ib

       

      Miejsce II dla:

      - Marty Hyry z  kl. Ic

      - Roksany Łuczak z kl. Ia

       

      Miejsce III dla:

      -Oliwii Wiechy z kl. Id

      - Julii Jeziorowskiej z kl. Ic

      - Oliwii Balcerzak z kl. Ia

      - Kacpra Gwiździńskiego z kl. Ib

       

      Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymają pamiątkowe dyplomy.

      Serdecznie GRATULUJEMY i dziękujemy za udział w konkursie!!!

     • “GDY GAŚNIE PAMIĘĆ LUDZKA DALEJ MÓWIĄ KAMIENIE” – udział uczniów w Wojewódzkim Konkursie Wiedzy o Stanie Wojennym

     • W dniu 10. 11. 2021 r. w naszej szkole odbył się etap szkolny Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o Stanie Wojennym w PRL organizowanego w ramach projektu: „Gdy gaśnie pamięć ludzka dalej mówią kamienie”.

      Celem organizowanego przez Śląskie Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach konkursu jest:

      - upamiętnienie wydarzeń okresu stanu wojennego

      - upowszechnienie dziejów stanu wojennego

      - kształtowanie umiejętności analizy i interpretacji historycznej

      - ugruntowanie potrzeby poznawania przeszłości dla zrozumienia współczesnych mechanizmów społecznych i kulturowych.

      Do rywalizacji przystąpiło aż 36 uczniów z różnych klas. Szkolnej Komisji Konkursowej przewodniczyła p. Aleksandra Ciesielska, a członkami byli p. Piotr Witkowski i p. Ewa Hibner.

      Najlepsze wyniki w szkole uzyskali:

      1. Karolina Szczepaniak (2ap)
      2. Roksana Przepióra (2ap)
      3. Bartosz Kłobusiński (2cp)
      4. Daniel Jantos (3ag)
      5. Nikola Macherzyńska (3cp)

      Kwalifikacji do finału konkursu dokonuje Organizator Konkursu. Trzymamy kciuki!

     • “GDY GAŚNIE PAMIĘĆ LUDZKA DALEJ MÓWIĄ KAMIENIE”- zapoznanie z wystawą IPN oraz ekspozycją zgromadzoną w kąciku historyczno - patriotycznym

     • W dniu 10.11. 2021 r. w ramach realizacji projektu: „Gdy gaśnie pamięć ludzka dalej mówią kamienie” uczniowie naszej szkoły zostali zapoznani z wystawą IPN „Stan wojenny 1981 – 1983” a także bogatą ekspozycją zgromadzoną w kąciku historyczno – patriotycznym: „40 lat po stanie wojennym” .

      Zwiedzanie zostało poprzedzone wykładem dr Piotra Witkowskiego na temat okoliczności, przebiegu i skutków tego wydarzenia.

      Uczniowie zostali zapoznani ze zdjęciami przedstawiającymi internowanie, demonstrację oraz pacyfikację, na które byli narażeni członkowie ruchu Solidarność.

      Można było poczytać oficjalną prasę z tamtych lat a także zapoznać się z tzw. „bibułą” czyli wydawnictwami z „drugiego’’ nielegalnego obiegu. Były gazetki, ulotki, książki, plakaty, znaczki. 

      Na bieżąco do 13. 12. 2021 r. odbywać się będą lekcje historii dla poszczególnych klas, przeprowadzane przez nauczycieli historii,  z wykorzystaniem wystawy oraz ekspozycji w kąciku historyczno – patriotycznym.

     • Wdzięczni słuchacze baśni

     • 10 listopada 2021 roku uczniowie klasy 3bg pod opieką Pana Szymona Ziętala udali się do Gminnego Przedszkola nr 5 im. Jana Brzechwy w Kłobucku, gdzie odbyło się głośne czytanie dzieciom baśni. Dzięki uprzejmości Pani Moniki Bereś – Dyrektor przedszkola –  zrealizowane zostało jedno z zadań projektu Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa: „Głośne czytanie baśni i legend w wybranym przedszkolu.”

      Wizytę klasy 3bg w przedszkolu poprzedziły skrupulatne przygotowania. Uczniowie pod opieką wychowawcy – Pani Jolanty Sowy rozdzielili pomiędzy siebie zadania. Do głośnego czytania wybrano trzy baśnie: „Kot w butach” (lektor – K. Czuchta), „Brzydkie kaczątko” (lektor – Z. Bebłot) oraz „Roszpunkę” (czytanie z podziałem na role: S. Chrzęstek, Z. Chabrajska, W. Makles, M. Sośniak, J. Kierat, O. Fikier).

                  Uczniowie w przedszkolu zostali przyjęci bardzo ciepło. Dzieci z wielkim zainteresowaniem słuchały baśni, chętnie odpowiadały na pytania, zagadki (przygotowane przez J. Kierat, P. Pyzika i K. Makles), kolorowały obrazki przedstawiające baśniowych bohaterów (J. Płuska, W. Choła, J. Tałaj), układały historyjkę obrazkową pod opieką uczennic A. Chramiec i R. Szumilas.

                  Czytanie baśni odbywało się w trzech grupach wiekowych. Szczególnym wyzwaniem okazała się praca z grupą 2-3 latków, ponieważ najtrudniej było skupić ich uwagę. Grupa najstarsza wykazała się za to niezwykłymi umiejętnościami, jak liczenie do 100 czy dostrzeganie w  baśniach takich szczegółów, których sami czytający nie zauważali.

                  Wszystkie dzieci za swoje zaangażowanie nagrodzone zostały cukierkami, które w imieniu klasy zakupiła Marcelina Mrowiec.

                  Mamy nadzieję, że lektura baśni zaowocuje w przyszłości i dzieci chętnie sięgać będą po książki po to, by czytać je samodzielnie.

     • Przekazanie władzy

     • W dniu 8 listopada 2021 roku odbyło się przekazanie władzy Samorządu Uczniowskiego. Ustępujący Samorząd podziękował Pani Dyrektor, Wicedyrektor oraz opiekunom za owocną współpracę i oddał władzę w nowe ręce.

      W skład nowego samorządu wchodzą:

      Zofia Cichoń – przewodnicząca

      Izabela Mika – I zastępca

      Jakub Kulej – II zastępca

      Oliwia Świącik – skarbnik

      Nicola Idasz – sekretarz

      Opiekunowie: mgr Aleksandra Przygoda oraz mgr Szymon Ziętal.

      Serdecznie gratulujemy!

     • “GDY GAŚNIE PAMIĘĆ LUDZKA DALEJ MÓWIĄ KAMIENIE” – udział uczniów projekcji filmu dokumentalnego

     • W dniu 05. 11. 2021 r. w ramach realizacji projektu “Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie – 13.12.1981 – Pamiętamy!” mającego na celu upamiętnienie 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego,  uczniowie naszej szkoły mieli okazję obejrzeć film dokumentalny pt. ,,Nie zabierajcie mamy”.

      Ma on na celu przedstawienie nieopowiedzianej do tej pory historii działaczek „Solidarności” – kobiet aresztowanych i internowanych w trakcie trwania stanu wojennego w Polsce (13 grudnia 1981r. – 22 lipca 1983r.).

      Stanowi doskonały materiał edukacyjny dotyczący funkcjonowania systemu totalitarnego. Bazując na relacjach ofiar poddajemy analizie metody działania komunistycznego aparatu terroru wobec społeczeństwa. W filmie umieszczono wspomnienia dzieci, które były naocznymi świadkami aresztowania swoich matek, pokazując tym samym, jak wielkie piętno wywarły tamte wydarzenia na ich dalsze życie. Film powstał dzięki dofinansowaniu Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Został zrealizowany we współpracy z Regionem Częstochowskim NSZZ “Solidarność” i Stowarzyszeniem Więzionych, Internowanych i Represjonowanych „WIR”.

     • „Szkoła pamięta”

     • „Szkoła pamięta” to akcja Ministerstwa Edukacji i Nauki odbywająca się w okresie, w którym w sposób szczególny wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. W ten sposób inicjatywa nawiązuje do polskiej tradycji świat zadusznych.

      W tych dniach szczególnej zadumy i pamięci również uczniowie III Liceum Ogólnokształcącego w Kłobucku pamiętają o tych, którzy odeszli służąc Ojczyźnie, opiekując się min. pomnikiem poświęconym pamięci żołnierzy Konspiracyjnego Wojska Polskiego, którzy zginęli w walce z siłami Urzędu Bezpieczeństwa 26 sierpnia 1946 roku.

      Uczniowie klas mundurowych, zrzeszeni w Jednostce Strzeleckiej ,,Warszyc”, opiekują się pomnikiem w Borze Zapilskim, pow. Kłobucki już 4 lata. Co roku biorą udział w głównych uroczystościach w dniu 26 sierpnia. Z okazji świąt państwowych jak 1 marca (Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych), 15 sierpnia (Dzień Wojska Polskiego),  1 listopada (Święto Zmarłych), 11 listopada (Święto Odzyskania Niepodległości przez Polskę) – palą pod pomnikiem znicze, sprzątają go i składają wiązanki kwiatów.

      Pomnik znajduje się w miejscu starcia żołnierzy KWP, których otoczyły siły UB i upamiętnia żołnierzy pododdziału KWP dowodzonego przez Stanisława Lisieckiego ,,Jaguara” oraz córkę gospodarzy Marię Plazę, zastrzeloną przez UB za pomoc żołnierzom podziemia niepodległościowego.

       #SzkołaPamięta

     • "Jak przetrwać pandemię i nie zwariować?"

     • W dniu 26 października 2021 roku uczniowie III Liceum im. K. Kosińskiego w Kłobucku wzięli udział w konferencji zorganizowanej w MOK w Kłobucku pn. “Jak przetrwać pandemię i nie zwariować?”, podczas której omówiono następujące zagadnienia: Co wiemy o pandemii. Procedury i zasady ostrożności, Dlaczego warto się szczepić?, Jak wytrzymać ze sobą i swoją rodziną? Czego się tak naprawdę boimy w pandemii? Jak radzić sobie z lękiem i stresem? Jak kreatywnie wykorzystać swój czas wolny?

      Oficjalnego otwarcia wydarzenia dokonał Starosta Kłobucki Henryk Kiepura, witając wszystkich zgromadzonych uczestników.

      Głównym celem konferencji była promocja profilaktyki zdrowotnej. W jej trakcie, prowadzący wykłady omówili tematykę zagrożenia ze strony pandemii oraz skutków stresu wywołanego tą sytuacją.

      Młodzież aktywnie uczestniczyła w spotkaniu i dzięki niemu zyskała ugruntowaną wiedzę na temat aktualnej sytuacji związanej z wirusem.