Handel ludźmi
Handel ludźmi ma różne oblicza, o czym można przekonać się oglądając od siódmego do dziewiątego października 2019 roku wystawę umieszczoną na pierwszym piętrze holu Zespołu Szkół nr 3 w Kłobucku.
Wystawa stanowi jeden z elementów kampanii społecznej, zainicjowanej przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji i kierowana jest przede wszystkim do młodych ludzi, podejmujących decyzję o wyjeździe do pracy za granicę. Odbiorca może przekonać się, na czym polega i jak wygląda współczesna forma niewolnictwa.
Mobilną wystawę tworzy sześć plansz, na których znalazły się najważniejsze informacje o samym procederze zniewolenia osoby przy użyciu różnorodnych metod i środków w celu wykorzystania nawet za bezpośrednią zgodą ofiary.
Jak wynika z policyjnych ustaleń, Polska jest jednocześnie krajem pochodzenia, krajem tranzytowym oraz krajem docelowym dla ofiar tego procederu.Handel ludźmi jest jednym z najbardziej okrutnych rodzajów przestępczości zorganizowanej. Ze względu na bardzo złożony charakter, jest to przestępstwo niezwykle trudne do wykrycia i udowodnienia. Dlatego tak ważna jest profilaktyka.
Plansze wzbogacono fotografiami stanowiącymi autentyczny materiał zebrany przez służby w toku działań operacyjnych w ramach ścigania przestępstwa handlu ludźmi oraz wskazówkami o możliwościach uzyskania pomocy przez ofiary przestępstw wraz z numerami telefonów alarmowych. Materiały w języku polskim przetłumaczone zostały na angielski i rosyjski.
Ekspozycja dot. procederu handlu ludźmi uzupełnia obchodzony w październiku Europejski Dzień Przeciwko Handlowi Ludźmi.
Przyrodnicy ze „Skorupki” w Podlesicach
Dzięki współpracy naszej szkoły ze Stowarzyszeniem „Ziemia Zdegradowana Przywrócona Życiu”, w Międzynarodowym Miasteczku Edukacji Przyrodniczej w Podlesicach, w dniach 18 – 20.09. 2019r. odbyła się szósta edycja warsztatów ekologicznych dla uczniów z klas drugich i trzecich o profilu z rozszerzoną biologią i geografią.
63Podczas pieszych wędrówek prowadzonych przez wykwalifikowanych instruktorów - p. Agatę i p. Macieja, uczniowie zostali zapoznani z historią powstania Jury Krakowsko – Częstochowskiej, z formami ochrony przyrody prowadzonymi na jej terenie, kseromorficzną roślinnością górek kroczyckich i podlesickich oraz jaskiniową fauną. Pogoda w tym dniu nas nie zawiodła, tak więc udało się zdobyć zamek w Morsku, Górę Aptekę, Górę Zborów (462 m n.p.m.) skąd nie tylko rozpościerają się piękne widoki na całą Jurę, ale czasami widoczne są nawet Beskidy. Wiele emocji wywołało wydobywanie kalcytów w kopalni Szpatowców i przejście przez Jaskinię Dudnik.
Najczęściej w trzecim dniu warsztatów odbywaliśmy wycieczkę do Mirowa, by Grzędą Mirowską dojść do zamku w Bobolicach. W tym roku niespodzianka – teren niedostępny - odbywa się plan filmowy „Korony królów”. Udaliśmy się więc do Rezerwatu Parkowego w Złotym Potoku. Wędrując wokół stawów „Sen nocy letniej” i „Amerykan” dotarliśmy do Jaskini Niedźwiedziej. Pani Agata opowiadała o zjawiskach krasowych, genezie powstania jaskini, stalaktytach, stalagmitach, draperiach,… i pokazała nam korzenie drzew – jedyna okazja żeby je zobaczyć na żywo w całej okazałości. Trochę strachu napędził nam sieciarz jaskiniowy – mały, niepozorny, ale jadowity pająk, który na świetle dziennym umiera.
Kolejnym przystankiem w rezerwacie było „Źródełko spełnionych marzeń”, tzw. źródełko miłości. Każdy wypowiadał w myślach swoje pragnienie i rzucał kamień za siebie - ciekawe, ile z tych marzeń spełni się… ? Idąc dalej czerwonym szlakiem minęliśmy „Staw Zielony” i „Diabelskie Mosty” – grupę ostańców skalnych, aż udało się nam dotrzeć do Gospodarstwa Rybackiego „Pstrągarnia” - najstarszej hodowli pstrąga tęczowego kontynentalnej Europie, założonej w 1881 roku przed hrabiego Edwarda Raczyńskiego i działającej nieprzerwanie do dziś. Kończąc wizytę w Złotym Potoku nie mogliśmy ominąć Pałacu Raczyńskich i dworku Zygmunta Krasińskiego, gdzie poznaliśmy historię okolicy.
Nauka nauką, ale rozrywka też jest potrzebna. Pan Maciej w trakcie naszych barwnych wędrówek, pogłębiających naszą wiedzę, zorganizował dla nas ognisko z kiełbaskami i dyskotekę oraz ciekawe warsztaty tkackie, które uświadomiły nam, jak precyzyjna i wymagająca cierpliwości jest to czynność.
Po pełnej wrażeń wyprawie wróciliśmy zmęczeni, ale szczęśliwi do domu. Kiedy kolejny wyjazd?
Inauguracja zawodów Powiatowego Szkolnego Związku Sportowego
Od sztafetowych biegów przełajowych rozpoczęła się rywalizacja szkół w ramach zawodów organizowanych przez Powiatowy Szkolny Związek Sportowy. Na starcie, zorganizowanego w Przystajni współzawodnictwa, nie zabrakło również naszych reprezentantów. Obie nasze sztafety zajęły w swoich biegach II miejsce.
Szkołę reprezentowali: Julia Pietrzak, Julia Pyrak, Julia Radzioch, Martyna Leśko, Zuzia Gancarek i Michalina Wydmuch oraz Jakub Kot, Piotr Grudziński, Mateusz Marzec, Jakub Owczarek, Igor Krajewski oraz Bartosz Kasprzak. Opiekunami byli: Mariusz Wilk oraz Bartłomiej Saran.
XVIII Dni Długoszowskie
W dniach 15 – 22 września 2019 r. w Kłobucku już po raz osiemnasty odbyły się Dni Długoszowskie. To ośmiodniowy cykl imprez sportowych, kulturalnych i edukacyjnych, poświęconych postaci Jana Długosza, słynnego średniowiecznego kronikarza Polski, nauczyciela synów króla Kazimierza Jagiellończyka i przez kilkanaście lat proboszcza parafii w Kłobucku.
Społeczność naszej szkoły jak co roku brała w tych wydarzeniach aktywny udział. W dniu 17 września uczestniczyliśmy w koncercie zespołu Forteca, który to w zgodnej opinii uczniów okazał się być bardzo interesującym i wartościowym. Uczniowie: Kamil Ogłaza oraz Kamila Knopik reprezentowali szkołę w Międzyszkolnym Konkursie Historycznym: Jan Długosz i jego czasy. W dniu 19 września uczestniczyliśmy zaś w sesji naukowej w trakcie której mogliśmy wysłuchać między innymi wykładów profesorów Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Dzień integracyjny 2019
Piątek, 13-tego? Tak, właśnie tak! Dokładnie 13 września 2019 roku - w piątek - odbył się dzień integracji dla młodych „Skorupek” z klas pierwszych.
Z pogodą ducha i słońcem za pan brat pierwszoklasiści wyruszyli pieszo spod budynku naszej szkoły w kilkunastokilometrową trasę wiodącą ich urokliwymi ścieżkami nad zalewem Zakrzew i pięcioma stawami do bazy Nadleśnictwa Kłobuck. Po drodze każda z klas rozwiązywała zadania związane z zasadami bezpieczeństwa, uczyła się łamiących języki wierszy, śpiewała. Ba! Niektóre klasy tańczyły nawet makarenę czy belgijkę. W lesie czekały na młode „Skorupki” kolejne zadania - budowanie namiotu z pałatki czy rozpalenie ogniska za pomocą krzesiwa i kory brzozy. Wymieniać by długo ...
62Ostatni punkt, można by rzec - gwóźdź programu – to wspólne grilowanie, biesiadowanie, prezentacje klas oraz wspólne rozwiązywanie łamigłówek
I tak, wbrew powszechnym opiniom, tegoroczny piątek 13-go okazał się być wyjątkowo udanym dniem. Atrakcji tego dnia nie brakowało, a integrację można uznać za udaną.
Skorupki z klas I – witamy na pokładzie!
Za pomoc w organizacji dnia integracji dziękujemy uczniom klas II i III oraz jak zawsze niezawodnym Strzelcom.
Matura - i co dalej?
To pytanie, które zadaje sobie co roku większość trzecioklasistów. Praca czy studia? Studia…, ale jakie? Pomocy w odpowiedzi na takie pytania szukali nasi licealiści z klasy III ac i III bde w Katowicach na kolejnych Salonach Maturzystów, organizowanych 11 września w gmachu Uniwersytetu Śląskiego. W ramach imprezy uczniowie mogli zapoznać się z ofertą edukacyjną wielu uczelni z naszego regionu i ośrodków akademickich spoza niego. Mogli też uczestniczyć w wykładach dotyczących majowych egzaminów maturalnych z różnych przedmiotów, prowadzonych przez pracowników OKE. Każdy, kto chciał, mógł znaleźć coś dla siebie i powiedzieć: Matura – i wiem, co dalej!
Rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020
2 września 2019r. o godzinie 9.30w Zespole Szkół nr 3 w Kłobucku miało miejsce uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020. Niby zwykłe rozpoczęcie kolejnego roku szkolnego - a jednak tak inne od wszystkich poprzednich. Wszystko to za sprawą wkraczającej wielkimi krokami reformy w polskich szkołach, która w tym roku dotarła do liceów oraz atrakcyjnej oferty i świetnych wyników szkoły na egzaminie maturalnym. Do grona „Skorupki” dołączyło w tym roku 8 klas pierwszych – 4 utworzone po gimnazjum oraz 4 po szkole podstawowej.
20Dyrektor Katarzyna Ściebura powitała serdecznie zgromadzonych gości, nauczycieli, uczniów i rodziców, życząc wszystkim sukcesów w nowym roku szkolnym. Następnie przedstawiła młodzieży wychowawców klas oraz nauczycieli poszczególnych przedmiotów.
W imieniu zaproszonych gości zabrał głos pan Maciej Biernacki - Członek Zarządu Powiatu Kłobuckiego. Wyraził swoją radość z możliwości uczestnictwa w uroczystej inauguracji roku szkolnego w Zespole Szkół nr 3 w Kłobucku, a młodzieży klas pierwszych pogratulował dobrego wyboru dotyczącego dalszej nauki. Wspomniał o latach tradycji kłobuckiego liceum oraz o bardzo dobrych wynikach uczniów na egzaminach maturalnych. Wszystkim uczniom i nauczycielom życzył owocnej pracy w bieżącym roku szkolnym oraz nieustającego pasma sukcesów.
Uroczystą akademię przygotowała klasa 2 ac pod opieką wychowawcy Justyny Skowron. W trakcie uroczystości uczniowie klas pierwszych złożyli ślubowanie, zostając tym samym oficjalnie przyjętymi do społeczności uczniowskiej „Skorupki”. Nie mogło zabraknąć także wspomnienia o tragicznej historii Polski w związku z 80 rocznicą wybuchu II wojny światowej. Ofiary wojny uczczono symboliczną minutą ciszy. Patrząc po latach na dramaturgię tamtych wydarzeń przychodzi czas na refleksję: możliwość podjęcia i kontynuowania nauki jest darem losu i darem czasu pokoju - by człowiek mógł w sobie rozwijać Człowieka.
Wykaz podręczników
Wykaz podręczników dla absolwentów gimnazjów
Klasa 1a - klasa prawniczo - dziennikarska
Klasa 1b - klasa biologiczno - chemiczna
Klasa 1c - klasa mundurowa
Klasa 1de - klasa politechniczna i ekonomiczna
Klasa 2a_______Klasa 2b_______Klasa 2c_______Klasa 2de
Klasa 3a_______Klasa 3b_______Klasa 3c_______Klasa 3deWykaz podręczników dla absolwentów szkół podstawowych
Klasa 1ab - klasa prawniczo - dziennikarska z rozszerzoną biologią
Klasa 1ah - klasa prawniczo - dziennikarska z rozszerzoną historią
Klasa 1b - klasa biologiczno - chemiczna
Klasa 1ch - klasa mundurowa z rozszerzoną historią
Klasa 1cw - klasa mundurowa z rozszerzoną wiedzą o społeczeństwie
Klasa 1df - klasa politechniczna z rozszerzoną fizyką
Klasa 1di - klasa politechniczna z rozszerzoną informatyką
Klasa 1e - klasa ekonomicznaPodręczniki do nauki języków obcych zostaną podane we wrześniu po podziale na grupy językowe.
Matura 2019 - Powiat Kłobucki najlepszy w województwie śląskim!
Zakończenie roku szkolnego 2018/2019
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Zakończenie roku szkolnego 2018/2019.
99Wszystkim uczniom życzymy radosnych, beztroskich, ale przede wszystkim bezpiecznych wakacji. Wielu słonecznych dni spędzonych w towarzystwie przyjaciół i rodzin. Do zobaczenia we wrześniu:)
Archiwum Aktualności
- Grudzień 2020
- Listopad 2020
- Październik 2020
- Wrzesień 2020
- Sierpień 2020
- Czerwiec 2020
- Maj 2020
- Kwiecień 2020
- Marzec 2020
- Luty 2020
- Grudzień 2019
- Listopad 2019
- Październik 2019
- Wrzesień 2019
- Sierpień 2019
- Lipiec 2019
- Czerwiec 2019
- Maj 2019
- Kwiecień 2019
- Marzec 2019
- Styczeń 2019
- Grudzień 2018
- Listopad 2018
- Październik 2018
- Wszystkie