• Handel ludźmi

     • Handel ludźmi ma różne oblicza, o czym można przekonać się oglądając od siódmego do dziewiątego października 2019 roku wystawę umieszczoną na pierwszym piętrze holu Zespołu Szkół nr 3 w Kłobucku.

      Wystawa stanowi jeden z elementów kampanii społecznej, zainicjowanej przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji i kierowana jest przede wszystkim do młodych ludzi, podejmujących decyzję o wyjeździe do pracy za granicę. Odbiorca może przekonać się, na czym polega i jak wygląda współczesna forma niewolnictwa.

      Mobilną wystawę tworzy sześć plansz, na których znalazły się najważniejsze informacje o samym procederze zniewolenia osoby przy użyciu różnorodnych metod i środków w celu wykorzystania nawet za bezpośrednią zgodą ofiary.

      Jak wynika z policyjnych ustaleń, Polska jest jednocześnie krajem pochodzenia, krajem tranzytowym oraz krajem docelowym dla ofiar tego procederu.Handel ludźmi jest jednym z najbardziej okrutnych rodzajów przestępczości zorganizowanej. Ze względu na bardzo złożony charakter, jest to przestępstwo niezwykle trudne do wykrycia i udowodnienia. Dlatego tak ważna jest profilaktyka.

      Plansze wzbogacono fotografiami stanowiącymi autentyczny materiał zebrany przez służby w toku działań operacyjnych w ramach ścigania przestępstwa handlu ludźmi oraz wskazówkami o możliwościach uzyskania pomocy przez ofiary przestępstw wraz z numerami telefonów alarmowych. Materiały w języku polskim przetłumaczone zostały na angielski i rosyjski.

      Ekspozycja dot. procederu handlu ludźmi uzupełnia obchodzony w październiku Europejski Dzień Przeciwko Handlowi Ludźmi.

     • Przyrodnicy ze „Skorupki” w Podlesicach

     • Dzięki współpracy naszej szkoły ze Stowarzyszeniem „Ziemia Zdegradowana Przywrócona Życiu”, w Międzynarodowym Miasteczku Edukacji Przyrodniczej w Podlesicach, w dniach 18 – 20.09. 2019r. odbyła się szósta edycja warsztatów ekologicznych dla uczniów z klas drugich i trzecich o profilu z rozszerzoną biologią i geografią.

      Podczas pieszych wędrówek prowadzonych przez wykwalifikowanych instruktorów   - p. Agatę i p. Macieja, uczniowie zostali zapoznani z historią powstania Jury Krakowsko – Częstochowskiej, z formami ochrony przyrody prowadzonymi na jej terenie, kseromorficzną roślinnością górek kroczyckich i podlesickich oraz jaskiniową fauną. Pogoda w tym dniu nas nie zawiodła, tak więc udało się zdobyć zamek w Morsku, Górę Aptekę, Górę Zborów (462 m n.p.m.) skąd nie tylko rozpościerają się piękne widoki na całą Jurę, ale czasami widoczne są nawet Beskidy. Wiele emocji wywołało wydobywanie kalcytów w kopalni Szpatowców i przejście przez Jaskinię Dudnik.

      Najczęściej w trzecim dniu warsztatów odbywaliśmy wycieczkę do Mirowa, by Grzędą Mirowską dojść do zamku w Bobolicach. W tym roku niespodzianka – teren niedostępny - odbywa się plan filmowy „Korony królów”. Udaliśmy się więc do Rezerwatu Parkowego w Złotym Potoku. Wędrując wokół stawów „Sen nocy letniej” i „Amerykan” dotarliśmy do Jaskini Niedźwiedziej. Pani Agata opowiadała o zjawiskach krasowych, genezie powstania jaskini, stalaktytach, stalagmitach, draperiach,… i pokazała nam korzenie drzew – jedyna okazja żeby je zobaczyć na żywo w całej okazałości. Trochę strachu napędził nam sieciarz jaskiniowy – mały, niepozorny, ale jadowity pająk, który na świetle dziennym umiera.

      Kolejnym przystankiem w rezerwacie było „Źródełko spełnionych marzeń”, tzw. źródełko miłości. Każdy wypowiadał w myślach swoje pragnienie i rzucał kamień za siebie  - ciekawe, ile z tych marzeń spełni się… ? Idąc dalej czerwonym szlakiem minęliśmy „Staw Zielony” i „Diabelskie Mosty” – grupę ostańców skalnych, aż udało się nam dotrzeć do Gospodarstwa Rybackiego „Pstrągarnia” - najstarszej hodowli pstrąga tęczowego kontynentalnej Europie, założonej w 1881 roku przed hrabiego Edwarda Raczyńskiego i działającej nieprzerwanie do dziś. Kończąc wizytę w Złotym Potoku nie mogliśmy ominąć Pałacu Raczyńskich i dworku Zygmunta Krasińskiego, gdzie poznaliśmy historię okolicy.

      Nauka nauką, ale rozrywka też jest potrzebna. Pan Maciej w trakcie naszych barwnych wędrówek, pogłębiających naszą wiedzę, zorganizował dla nas ognisko z kiełbaskami i dyskotekę oraz ciekawe warsztaty tkackie, które uświadomiły nam, jak precyzyjna i wymagająca cierpliwości jest to czynność.

      Po pełnej wrażeń wyprawie wróciliśmy zmęczeni, ale szczęśliwi do domu. Kiedy kolejny wyjazd?

     • Inauguracja zawodów Powiatowego Szkolnego Związku Sportowego

     • Od sztafetowych biegów przełajowych rozpoczęła się rywalizacja szkół w ramach zawodów organizowanych przez Powiatowy Szkolny Związek Sportowy. Na starcie, zorganizowanego w Przystajni współzawodnictwa, nie zabrakło również naszych reprezentantów. Obie nasze sztafety zajęły w swoich biegach II miejsce.

      Szkołę reprezentowali: Julia Pietrzak, Julia Pyrak, Julia Radzioch, Martyna Leśko, Zuzia Gancarek i Michalina Wydmuch oraz Jakub Kot, Piotr Grudziński, Mateusz Marzec, Jakub Owczarek, Igor Krajewski oraz Bartosz Kasprzak. Opiekunami byli: Mariusz Wilk oraz Bartłomiej Saran.

     • XVIII Dni Długoszowskie

     • W dniach 15 – 22 września 2019 r. w Kłobucku już po raz osiemnasty odbyły się Dni Długoszowskie. To ośmiodniowy cykl imprez sportowych, kulturalnych i edukacyjnych, poświęconych postaci Jana Długosza, słynnego średniowiecznego kronikarza Polski, nauczyciela synów króla Kazimierza Jagiellończyka i przez kilkanaście lat proboszcza parafii w Kłobucku.

      Społeczność naszej szkoły jak co roku brała w tych wydarzeniach aktywny udział. W dniu 17 września uczestniczyliśmy w koncercie zespołu Forteca, który to w zgodnej opinii uczniów okazał się być bardzo interesującym i wartościowym. Uczniowie: Kamil Ogłaza oraz Kamila Knopik reprezentowali szkołę w Międzyszkolnym Konkursie Historycznym: Jan Długosz i jego czasy. W dniu 19 września uczestniczyliśmy zaś w sesji naukowej w  trakcie której mogliśmy wysłuchać między innymi wykładów  profesorów Uniwersytetu Jagiellońskiego.

     • Dzień integracyjny 2019

     • Piątek, 13-tego? Tak, właśnie tak! Dokładnie 13 września 2019 roku - w piątek - odbył się dzień integracji dla młodych „Skorupek” z klas pierwszych.

      Z pogodą ducha i słońcem za pan brat pierwszoklasiści wyruszyli pieszo spod budynku naszej szkoły w kilkunastokilometrową trasę wiodącą ich urokliwymi ścieżkami nad zalewem Zakrzew i pięcioma stawami do bazy Nadleśnictwa Kłobuck. Po drodze każda z klas rozwiązywała zadania związane z zasadami bezpieczeństwa, uczyła się łamiących języki wierszy, śpiewała. Ba! Niektóre klasy tańczyły nawet makarenę czy belgijkę. W lesie czekały na młode „Skorupki” kolejne zadania - budowanie namiotu z pałatki czy rozpalenie ogniska za pomocą krzesiwa i kory brzozy. Wymieniać by długo ...

      Ostatni punkt, można by rzec - gwóźdź programu – to wspólne grilowanie, biesiadowanie, prezentacje klas oraz wspólne rozwiązywanie łamigłówek

      I tak, wbrew powszechnym opiniom, tegoroczny piątek 13-go okazał się być wyjątkowo udanym dniem. Atrakcji tego dnia nie brakowało, a integrację można uznać za udaną.

      Skorupki z klas I – witamy na pokładzie!

      Za pomoc w organizacji dnia integracji dziękujemy uczniom klas II i III oraz jak zawsze niezawodnym Strzelcom.

     • Matura - i co dalej?

     •  To pytanie, które zadaje sobie co roku większość trzecioklasistów. Praca czy studia? Studia…, ale jakie? Pomocy w odpowiedzi na takie pytania szukali nasi licealiści z klasy III ac i III bde w Katowicach na kolejnych Salonach Maturzystów, organizowanych 11 września w gmachu Uniwersytetu Śląskiego. W ramach imprezy uczniowie mogli zapoznać się z ofertą edukacyjną wielu uczelni z naszego regionu i ośrodków akademickich spoza niego. Mogli też uczestniczyć w wykładach dotyczących majowych egzaminów maturalnych z różnych przedmiotów, prowadzonych przez pracowników OKE. Każdy, kto chciał, mógł znaleźć coś dla siebie i powiedzieć: Matura – i wiem, co dalej!

     • Rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020

     • 2 września 2019r. o godzinie 9.30w Zespole Szkół nr 3 w Kłobucku miało miejsce uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020. Niby zwykłe rozpoczęcie kolejnego roku szkolnego - a jednak tak inne od wszystkich poprzednich. Wszystko to za sprawą wkraczającej wielkimi krokami reformy w polskich szkołach, która w tym roku dotarła do liceów oraz atrakcyjnej oferty i świetnych wyników szkoły na egzaminie maturalnym.  Do grona „Skorupki” dołączyło w tym roku 8 klas pierwszych – 4 utworzone po gimnazjum oraz 4 po szkole podstawowej.

      Dyrektor Katarzyna Ściebura powitała serdecznie zgromadzonych gości, nauczycieli, uczniów i rodziców, życząc wszystkim sukcesów w nowym roku szkolnym. Następnie przedstawiła młodzieży wychowawców klas oraz nauczycieli poszczególnych przedmiotów.

      W imieniu zaproszonych gości zabrał głos pan Maciej Biernacki - Członek Zarządu Powiatu Kłobuckiego. Wyraził swoją radość z możliwości uczestnictwa w uroczystej inauguracji roku szkolnego w Zespole Szkół nr 3 w Kłobucku, a młodzieży klas pierwszych pogratulował dobrego wyboru dotyczącego dalszej nauki. Wspomniał o latach tradycji kłobuckiego liceum oraz o bardzo dobrych wynikach uczniów na  egzaminach maturalnych. Wszystkim uczniom i nauczycielom życzył owocnej pracy w bieżącym roku szkolnym oraz nieustającego pasma sukcesów.

      Uroczystą akademię przygotowała klasa 2 ac pod opieką wychowawcy Justyny Skowron. W trakcie uroczystości uczniowie klas pierwszych złożyli ślubowanie, zostając tym samym oficjalnie przyjętymi do społeczności uczniowskiej „Skorupki”. Nie mogło zabraknąć także wspomnienia o tragicznej historii Polski w związku z 80 rocznicą wybuchu II wojny światowej. Ofiary wojny uczczono symboliczną minutą ciszy. Patrząc po latach na dramaturgię tamtych wydarzeń przychodzi czas na refleksję: możliwość podjęcia i kontynuowania nauki jest darem losu i  darem czasu pokoju - by człowiek mógł w sobie rozwijać Człowieka.